Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια ερώτηση τότε στο αεροδρόμιο να λυθεί η απορία, και οι δυο εταιρίες είναι στο ίδιο γκρουπ και η μια δίνει δωρεάν την βίζα ,για ποιό λογο τότε να δώσεις 50 ευρώ περίπου (κόστος με αποστολή στην επαρχία ,όπου εμείς μένουμε συν την φωτογραφία)?
Στο αεροδρόμιο της Αθήνας δε σου τη δίνουν τη βίζα, απαιτούν να την έχεις. Αν δεν την έχεις, δεν πετάς. Τουλάχιστον έτσι είναι εδώ και είκοσι χρόνια. Αν άλλαξε κάτι την τελευταία εβδομάδα, δεν το γνωρίζω. Άρα το ότι θα σου τη δώσουν δωρεάν τη βίζα στο Τορόντο δε σε βοηθάει σε κάτι διότι δε θα σε αφήσουν να επιβιβαστεις για Τορόντο έτσι κι αλλιώς αφού δεν έχεις βίζα για τον τελικό σου προορισμό.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μάλλον είχε διαφορετικά εισιτήρια (δεν ήταν ενιαίο)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χιλιομετρικες αποστασεις δε θυμαμαι αλλα ενδεικτικα καναμε

Βινιαλες- Σιενφουεγος: 150€ τα δυο ατομα με αλλαγη ταξι στην Αβανα (το ειχε συννενοηθει ο πρωτος ταξιτζης) κ πηγαμε κ στους κροκοδειλους κ τη lago de tesoro (μας περιμενε 2ωρες) κ μετα πηγαμε απο τον κολπο των χοιρων με στασεις για φωτο σε 2-3 σημεια κ αλλη μια ωρα σταση στο cueva de los peces για μπανιο κ καταληξαμε Σιενφουεγος. Βεβαια αυτο τον οδηγο τον καλοταισαμε να πω την αληθεια!!!

Τρινιδαδ- Ρεμεδιος: 80€ τα τεσσερα ατομα με 2ωρη σταση στη Σαντα Κλαρα.

Ρεμεδιος- Αβανα: 130€ τα τεσσερα ατομα κ περασαμε μια βολτα κ απο τις παραλιες playa del este για να τσεκαρουμε πως ειναι κ να αποφασισουμε που θα πηγαιναμε για μπανιο την επομενη..

Βεβαια ξαναλεω οτι γενικα μ ειπαν πως βρηκα πολυ καλες τιμες.. Δε ξερω τι παιζει γενικα.. Ας μας πει ο @Yorgos που ξερει καλυτερα..
Λογικές προς καλές τιμές είναι, σχετικά μικρές αποστάσεις, σε καλούς δρόμους. Προφανώς είναι ακριβότερα αν έχεις τον ίδιο οδηγό και πρέπει να καλύπτει και τις διαμονές του σε κάθε προορισμό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον είχε διαφορετικά εισιτήρια (δεν ήταν ενιαίο)
Ε τότε βγαίνει πολύ ακριβότερο το αεροπορικό, πολύ περισσότερο από το κόστος της βίζας που εξοικονομείς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είχα βγάλει ξεχωριστά εισιτήρια γιατι είχα καλύτερη προσφορά ως μεμονωμένα
Έτσι ναι, γίνεται. Αλλά όποιος επιχειρήσει να πετάξει σε connecting flight χωρίς να προσκομίσει βίζα στο Ελευθέριος Βενιζέλος, μάλλον θα μείνει με το εισιτήριο στο χέρι. Πάντως όσα χρόνια πετάω μέσω Καναδά δεν έχω δει ποτέ ξεχωριστές πτήσεις να κοστίζουν λιγότερο από την επιλογή της ανταπόκρισης.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Πάντως όσα χρόνια πετάω μέσω Καναδά δεν έχω δει ποτέ ξεχωριστές πτήσεις να κοστίζουν λιγότερο από την επιλογή της ανταπόκρισης.
Συμβαίνει το εξής Ζωρζ: Βγαίνει προσφορά Μόναχο-Αβάνα, μέσω Καναδα, π.χ. με 250 ευρώ. Οπότε κλείνεις ξεχωριστό εισιτήριο για Μόναχο από Ελλάδα, αν κλείσεις με μίλια, ένα 60άρι θες. Σύνολο μικρό σε σχέση με το Αθήνα-Αβάνα (μέσω ό,τι θες).

Εγώ δε θα ξεκινούσα πάντως χωρίς βίζα από Ελλάδα. 25 ευρώ ρε παιδιά σε ένα ταξίδι που θα στοιχίσει 1500-2000 ευρώ, αμαρτία είναι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς η κουβανική πρεσβεία δε δίνει βίζες. Δηλαδή τί άλλο κάνει; Επίσης κράτος με τέτοιο κρατισμό να εκχωρεί στον ιδιωτικό τομέα αρμοδιότητες είναι ολίγον κουφό. Θα μου πεις μακάρι να ήταν το μόνο.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα και πάλι, ειμαι έτοιμος να κλεισω αεροπορικα με aeroflot εχω ομως 2 τελευταιες αποριες.

1. Στο skyscanner για την ιδια διαδρομη βλεπω διαφορες επιλογες (MyTrip, GotoGate, Aeroflot), λεω να επιλεξω την πιο φθηνη θα εχω θεμα?
2. Οσον αφορα την ασφάλεια εντελει το εψαξα και εχω την εξης απορια. Οταν κανεις ασφαλεια δηλωνεις τη χωρα προορισμου, υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα επειδη το αεροπλανο κανει αλλαγη στην Ρωσια(4 ωρες οταν παμε, 10 οταν γυρναμε) επειδη θα ειμαι σε αλλη χωρα?

Ευχαριστω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
2. Οσον αφορα την ασφάλεια εντελει το εψαξα και εχω την εξης απορια. Οταν κανεις ασφαλεια δηλωνεις τη χωρα προορισμου, υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα επειδη το αεροπλανο κανει αλλαγη στην Ρωσια(4 ωρες οταν παμε, 10 οταν γυρναμε) επειδη θα ειμαι σε αλλη χωρα?

Ευχαριστω.
Κανένα πρόβλημα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Λίγο ασχετο, αλλά @Yorgos τι γίνεται με τον κυκλώνα Ίρμα που πλησιάζει; Είδα ότι θα χτυπήσει το βόρειο τμήμα της Κούβας και πολύ πιθανώς και την Αβάνα. Τι γίνεται εκεί, προετοιμασίες, εκτιμήσεις για ζημιές κτλ; Μακάρι οι καταστροφές να είναι οι ελάχιστες δυνατές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είμαι στο Νιαγάρα, επιστρέφω Αβάνα αύριο... Αν μου το επιτρέψει η αεροπορική. Αναμένονται πολλές ζημιές, θα ακυρωνα οποιοδήποτε ταξίδι για την επόμενη εβδομάδα. Και να μην έχει απαγόρευση κυκλοφορίας, με τόση βροχή πριν και μετά την Ίρμα, λίγα θα μπορει να κάνει κανείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom