Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Demizzzz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
'Εχει συμβεί αλλά είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης.


Ως κέντρο νοείται το Vedado. Ως τουριστικό κέντρο, η παλιά Αβάνα, αν και δεν τη συνιστώ για διαμονή. Οπότε ψάχνεις γι αυτές τις δύο γειτονιές συν το ενδιάμεσο, αλλά υποβαθμισμένο, centro Habana.

Όχι, θα απογοητευτείς. Ο καλός βυθός είναι πολύ μακριά.

Ρωτάς στα ξενοδοχεία.

Πριβέ ταξί από 100-180 cuc μετ' επιστροφής. Εξαρτάται από την εποχή, το είδος του αμαξιού, αν μιλάει Αγγλικά ο οδηγός, αν θα σας κάνει τουρ κλπ.
Γεια σου Υοrgos! Δε μπορώ να μη σου κάνω κ εγω κάποιες ερωτησεις.. θα πάμε Κούβα 24 Ιανουαρίου για 9 μέρες. Κλείσαμε πακέτο με το travellatino γιατί ειναι γαμηλιο ταξιδι και δεν ήθελα να αγχωθω μηπως τα κανω θαλασσα αν τα προγραμματισω μόνη μου. Το ξέρεις αυτο το πρακτορείο εκει? Ειναι καλό? Ο μήνας που διαλεξαμε τι θερμοκρασίες εχει συνήθως? Θα κανουμε κανένα μπάνιο πιστεύεις? Ξέρω οτι ο καιρος δεν είναι προβλεψιμος πλεον αλλά συνήθως τι παίζει το Γενάρη? Τι ρούχα να παρουμε?? Επισης διαβασα ότι θέλουμε αμερικανικο ανταπτορα.. να αγοράσω έναν που εχει και μετασχηματιστη θα βολεύει πιο πολύ λόγω τάσης εκεί? Ευχαριστώ προκαταβολικα γιατί βλέπω οτι απαντας παντα!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ξέρεις αυτο το πρακτορείο εκει? Ειναι καλό?
Δε σχολιάζω ελληνικά πρακτορεία, απαγορεύεται κι από τον κανονισμό.
Ο μήνας που διαλεξαμε τι θερμοκρασίες εχει συνήθως?
Μπορεί να έχει 5 βαθμούς μίνιμουμ, μπορεί να έχει και 31 μάξιμουμ, εντελώς απρόβλεπτος ως μήνας, δες λίγες μέρες πριν φύγετε.
Επισης διαβασα ότι θέλουμε αμερικανικο ανταπτορα..
Για πες σε ποια ξενοδοχεία μένετε, ενδεχομένως να μη χρειάζεται τίποτε.
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Καλησπέρα από εμένα,

Για να μην γράφω πολλά και σας κουράζω, θα σας παραθέσω μερικά γενικά tips/hints από το ΤΕΛΕΙΟ ταξίδι μας στην Κούβα πριν μερικές μέρες και θα προσθέσω και ένα excel με ότι κάναμε και τα μέρη που πήγαμε ή τις εκδρομές που κάναμε. Είναι διαλεγμένα σύμφωνα με το δικό μας γούστο και μείναμε ευχαριστημένοι και από τα casas και από τα μέρη αυτά.

TIPS:
  1. Η παραλαβή των αποσκευών και του αυτοκινήτου αργεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, οπότε υπομονή!
  2. H έκδοση κουβανικής SIM αξίζει, γιατί πλέον υπάρχει και internet εκτός wifi
  3. Οδηγείτε μόνο μέρα γιατί οι δρόμοι είναι όλο λακκούβες και με σεβασμό στα όρια ταχύτητας
  4. Τα casas δεν έχουν τις δικές μας τύπου πρίζες, θέλετε αντάπτορα
  5. Ζητήστε από εκεί που θα μείνετε να σας ετοιμάσουν οι ίδιοι πρωινό ή γεύμα, ΑΞΙΖΕΙ!
  6. Ζητήστε από εκεί που θα μείνετε να σας προτείνουν μέρη που οι ίδιοι προτιμούν, ΞΕΡΟΥΝ!
  7. Κάντε παζάρια στα taxi από πριν
  8. Δοκιμάστε ποτά/φαγητά, θα εκπλαγείτε ευχάριστα
  9. Πηγαίντε σε μαγαζία με ζωντανή κουβανική μουσική
  10. Πάρτε άνετα ρούχα γιατί θα περπατήσετε αρκετά
Νομίζω αυτά είναι, αν μου έρθει και τίποτα άλλο θα το συμπληρώσω. Tο excel που αναφέρω στην αρχή, θα σας βοηθήσει πιστεύω είναι πολύ αναλυτικό και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ https://www.dropbox.com/s/bbxxhogkm0iin7a/Cuba.xlsx?dl=0 .
Μακάρι σε κάθε χώρα που πηγαίναμε κάποιος να μας έδινε ένα αντίστοιχο :haha::haha:
Ότι παραπάνω θέλετε στείλτε μου και PM.

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Effiegial

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
@StSiotis ουαου!! Τέλειο ποστ, ευχαριστούμε!

Εμείς τελικά θα πάμε γκρουπ αρχές Μαρτίου και είμαι κατενθουσιασμένη! Μετράω αντίστροφα τις μέρες σαν φανταρακι! :)
 

giorgos_k

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά !!
Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ έχουμε κλείσει αεροπορικά με την κοπέλα μου για μέσα Μαρτίου . Τώρα ψάχνουμε για διαμονή και πως θα κάνουμε κατανομή των ημερών . 1η μέρα Αβάνα άφιξη αργά το βράδυ . 2η μέρα Αβάνα . 3η μέρα βινιάλες . 4η μέρα βινιάλες . 5η μέρα τρινιδάδ . 6η μέρα τρινιδάδ . 7η μέρα τρινιδάδ . 8η μέρα σάντα κλάρα και βαραδέρο για διανυκτέρευση . 9η μέρα Ματάνζας - βαραδέρο . 10η μέρα Αβάνα . 11η Αβάνα . 12η Αβάνα . 13η αναχώρηση αργά το βράδυ .
Για τις μετακινήσεις μας σκεφτόμαστε να κλείσουμε βιαζούλ και γι αυτό δεν είμαστε αρκετά ευέλικτοι .
Πως το βλέπετε το πρόγραμμα ; Θεωρείτε ότι θα μπορούσε να γίνει κάποια αλλαγή ώστε να βγεί καλύτερο ή ότι αφήνουμε κάποια περιοχή που θα άξιζε περισσότερο και θα βόλευε να πάμε να τη δούμε ; Αν ας πούμε βγάζαμε μια μέρα απο τρινιδάδ και την βάζαμε playa larga η playa de giron ; Έχουν κάποια αξιόλογη παραλία αυτές οι περιοχές ;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά !!
Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ έχουμε κλείσει αεροπορικά με την κοπέλα μου για μέσα Μαρτίου . Τώρα ψάχνουμε για διαμονή και πως θα κάνουμε κατανομή των ημερών . 1η μέρα Αβάνα άφιξη αργά το βράδυ . 2η μέρα Αβάνα . 3η μέρα βινιάλες . 4η μέρα βινιάλες . 5η μέρα τρινιδάδ . 6η μέρα τρινιδάδ . 7η μέρα τρινιδάδ . 8η μέρα σάντα κλάρα και βαραδέρο για διανυκτέρευση . 9η μέρα Ματάνζας - βαραδέρο . 10η μέρα Αβάνα . 11η Αβάνα . 12η Αβάνα . 13η αναχώρηση αργά το βράδυ .
Για τις μετακινήσεις μας σκεφτόμαστε να κλείσουμε βιαζούλ και γι αυτό δεν είμαστε αρκετά ευέλικτοι .
Πως το βλέπετε το πρόγραμμα ; Θεωρείτε ότι θα μπορούσε να γίνει κάποια αλλαγή ώστε να βγεί καλύτερο ή ότι αφήνουμε κάποια περιοχή που θα άξιζε περισσότερο και θα βόλευε να πάμε να τη δούμε ; Αν ας πούμε βγάζαμε μια μέρα απο τρινιδάδ και την βάζαμε playa larga η playa de giron ; Έχουν κάποια αξιόλογη παραλία αυτές οι περιοχές ;
Μέτριες παραλίες οι larga-giron . Η δεύτερη βέβαια έχει ιστορία, καταδύσεις και μουσείο .
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
947
Μόλις επέστρεψα και εγώ....έχω να προτείνω σε οποιοδήποτε κάνει δεύτερη σκέψη, εννοείται να πάει μόνος του χωρίς κάποιο ταξιδιωτικό.

Δυο πράγματα θα ήθελα να γράψω μόνο. Δε θα έκλεινα τίποτα με την Viazul αν ήξερα ότι για Trinidad - Varadero θα κάναμε 7,5 ώρες κτλ κτλ....και το πιο σημαντικό.....δεν έχω ξανανιώσει τόσο ασφαλής.

Viva Cuba λοιπόν,

και σε όσους ταξιδέψουν στο μέλλον ζήστε το όσο μπορείτε αληθινά και όχι τουριστικά (γιατί δυστυχώς είναι αρκετά τουριστικό μέρος πια).
 

Kikiriki

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά !!
Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ έχουμε κλείσει αεροπορικά με την κοπέλα μου για μέσα Μαρτίου . Τώρα ψάχνουμε για διαμονή και πως θα κάνουμε κατανομή των ημερών . 1η μέρα Αβάνα άφιξη αργά το βράδυ . 2η μέρα Αβάνα . 3η μέρα βινιάλες . 4η μέρα βινιάλες . 5η μέρα τρινιδάδ . 6η μέρα τρινιδάδ . 7η μέρα τρινιδάδ . 8η μέρα σάντα κλάρα και βαραδέρο για διανυκτέρευση . 9η μέρα Ματάνζας - βαραδέρο . 10η μέρα Αβάνα . 11η Αβάνα . 12η Αβάνα . 13η αναχώρηση αργά το βράδυ .
Για τις μετακινήσεις μας σκεφτόμαστε να κλείσουμε βιαζούλ και γι αυτό δεν είμαστε αρκετά ευέλικτοι .
Πως το βλέπετε το πρόγραμμα ; Θεωρείτε ότι θα μπορούσε να γίνει κάποια αλλαγή ώστε να βγεί καλύτερο ή ότι αφήνουμε κάποια περιοχή που θα άξιζε περισσότερο και θα βόλευε να πάμε να τη δούμε ; Αν ας πούμε βγάζαμε μια μέρα απο τρινιδάδ και την βάζαμε playa larga η playa de giron ; Έχουν κάποια αξιόλογη παραλία αυτές οι περιοχές ;
Καλημέρα! Εμείς είχαμε μείνει 5 νύχτες Αβάνα, 1 βράδυ Cienfuegos ,1 βράδυ Τρινιδάδ, 1 βράδυ Santa Clara, 3 νύχτες Βαραδέρο & 1 νύχτα στο τέλος Αβάνα. Για εμένα άξιζε μόνο η διανυκτέρευση στο Trinidad και θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε απλώς το Cienfuegos & Santa Clara χωρίς διανυκτέρευση. Προσωπικά θα ήθελα να βάλω μια μέρα ακόμα Βαραδέρο... Βινιάλες δεν είχαμε διανυκτέρευση απλώς πήγαμε ημερήσια εκδρομή. Για τις μετακινήσεις μας εκτός Αβάνα είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο. 'Ηταν αρκετά ακριβό μεν αλλά μπορέσαμε να δούμε αρκετά πράγματα κατά τη διαδρομή... Όπως και να έχει η Κούβα είναι πανέμορφη! Κουραστικό ταξίδι γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες αλλά αξίζει!
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Καλημέρα! Εμείς είχαμε μείνει 5 νύχτες Αβάνα, 1 βράδυ Cienfuegos ,1 βράδυ Τρινιδάδ, 1 βράδυ Santa Clara, 3 νύχτες Βαραδέρο & 1 νύχτα στο τέλος Αβάνα. Για εμένα άξιζε μόνο η διανυκτέρευση στο Trinidad και θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε απλώς το Cienfuegos & Santa Clara χωρίς διανυκτέρευση. Προσωπικά θα ήθελα να βάλω μια μέρα ακόμα Βαραδέρο... Βινιάλες δεν είχαμε διανυκτέρευση απλώς πήγαμε ημερήσια εκδρομή. Για τις μετακινήσεις μας εκτός Αβάνα είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο. 'Ηταν αρκετά ακριβό μεν αλλά μπορέσαμε να δούμε αρκετά πράγματα κατά τη διαδρομή... Όπως και να έχει η Κούβα είναι πανέμορφη! Κουραστικό ταξίδι γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες αλλά αξίζει!
Βινιαλες αξιζε; υπάρχει λόγος κ για διανυκτέρευση;
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Η απορια μου μπορει να ακουστει χαζη αλλά βενζιναδικα υπάρχουν στην εθνικη; Συγκεκριμένα απο Βιναλες για Τρινιδάδ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom