Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Ευχαριστώ πάρα πολύ, από εκεί τα κλείσατε απευθείας; ναι με όλα αυτά που έχω διαβάσει κ της γνώσεις που έχω δει να έχει τον εμπιστεύομαι χωρίς καν να τον ξέρω.
Υπάρχει κάποιο σαιτ που να μπορώ να δω τα σπίτια;
 

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι και εγώ την ίδια περίοδο γι αυτό το ταξίδι, και μαζί με σένα λύθηκαν οι μισές δικές μου απορίες! Να συμπληρώσω και να ρωτήσω αν ξέρετε ποσό καιρό κάνει η βίζα να εκδοθεί, και δεύτερον αν έχει καποιος να προτείνει μαγαζιά για φαγητό σε Αβάνα και Τρινιδαδ;
Αεροπορικά έχεις κλείσει;
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
αν έχει καποιος να προτείνει μαγαζιά για φαγητό σε Αβάνα και Τρινιδαδ;
.

Καλησπέρα, Τρινιδάδ όπως είπε και ο Γιώργος Botija, ωραίος χώρος με ωραιότατη live μουσική και καλό φαγητό.

Αβάνα απ'οσα δοκιμάσαμε πρόσφατα θα πρότεινα:

Για πρωινό το El café στην παλιά πόλη, ωραιοτατες επιλογές και παραδόξως πολύ καλά κοκτέϊλ.

Για φαγητό: Casa mia paladar, Βεδαδο πάνω στη Μαλεκον, ο χώρος δεν είναι τίποτα φοβερό αλλά το φαγητό εξαιρετικό,χαζεύεις και τον Ωκεανό τρώγοντας, από τα καλύτερα που δοκιμάσαμε.

Los Mercaderes, πίσω από την πλατεία του Αγ.Φραγκίσκου της Ασίζης, εξαιρετικό φαγητό και ωραίος χώρος.

Chachacha, εξίσου δυνατό, πίσω από το μουσείο της Επανάστασης.

San Cristóbal Paladar, πάνω από την Chinatown.

Ένα ακόμη λιγότερο γνωστό που μας εντυπωσίασε είναι το Paula 8, στο λιμάνι πιο κάτω από το Μουσείο για το ρούμι, εξαιρετικός αστακός,ειδικά ο κοκκινιστός με κρεμμυδακι που κάνει σαν στιφάδο ήταν αποκάλυψη, αυτό και μια απίστευτη παέγια στο Σιενφουεγος ήταν πιάτα που αντίστοιχα τους δεν έχουμε φαει άλλου. Ανοίγει από νωρίς για πρωινό με δυνατά σάντουιτς και Pina colada.
Φάγαμε και σε άλλα όμως αυτά μπορώ να τα προτείνω σίγουρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
.

Καλησπέρα, Τρινιδάδ όπως είπε και ο Γιώργος Botija, ωραίος χώρος με ωραιότατη live μουσική και καλό φαγητό.

Αβάνα απ'οσα δοκιμάσαμε πρόσφατα θα πρότεινα:

Για πρωινό το El café στην παλιά πόλη, ωραιοτατες επιλογές και παραδόξως πολύ καλά κοκτέϊλ.

Για φαγητό: Casa mia paladar, Βεδαδο πάνω στη Μαλεκον, ο χώρος δεν είναι τίποτα φοβερό αλλά το φαγητό εξαιρετικό,χαζεύεις και τον Ωκεανό τρώγοντας, από τα καλύτερα που δοκιμάσαμε.

Los Mercaderes, πίσω από την πλατεία του Αγ.Φραγκίσκου της Ασίζης, εξαιρετικό φαγητό και ωραίος χώρος.

Chachacha, εξίσου δυνατό, πίσω από το μουσείο της Επανάστασης.

San Cristóbal Paladar, πάνω από την Chinatown.

Ένα ακόμη λιγότερο γνωστό που μας εντυπωσίασε είναι το Paula 8, στο λιμάνι πιο κάτω από το Μουσείο για το ρούμι, εξαιρετικός αστακός,ειδικά ο κοκκινιστός με κρεμμυδακι που κάνει σαν στιφάδο ήταν αποκάλυψη, αυτό και μια απίστευτη παέγια στο Σιενφουεγος ήταν πιάτα που αντίστοιχα τους δεν έχουμε φαει άλλου. Ανοίγει από νωρίς για πρωινό με δυνατά σάντουιτς και Pina colada.
Φάγαμε και σε άλλα όμως αυτά μπορώ να τα προτείνω σίγουρα.
Την παεγια πού τη φάγατε, θυμάσαι?
 
Last edited:

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι και εγώ την ίδια περίοδο γι αυτό το ταξίδι, και μαζί με σένα λύθηκαν οι μισές δικές μου απορίες! Να συμπληρώσω και να ρωτήσω αν ξέρετε ποσό καιρό κάνει η βίζα να εκδοθεί, και δεύτερον αν έχει καποιος να προτείνει μαγαζιά για φαγητό σε Αβάνα και Τρινιδαδ;
Ένα τέλειο που φάγαμε 2 φορές στην Αβάνα, με τα πόδια από το Casa Grecia είναι το Bodegon del Asado.
Θα βρω κ άλλα 4-5 πολύ ωραία κ θα στα γράψω.
 

ΑΚΗΣ

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
Ευχαριστώ πάρα πολύ, από εκεί τα κλείσατε απευθείας; ναι με όλα αυτά που έχω διαβάσει κ της γνώσεις που έχω δει να έχει τον εμπιστεύομαι χωρίς καν να τον ξέρω.
trinidad cienfuegos από expedia
Varadero airbnb
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το bodegon del asado πολύ τίμιο και όσες φορές έχω παει έχει μόνο κουβανους. Γενικώς από τα λίγα μέρη καθαρά για κρεατοφαγία στην Αβάνα. Παρά πολύ τίμιο στα λεφτά του.

Σχεδόν απέναντι είναι και το delicatessen τους με λουκανικα, κρεατακια, μπιφτέκια, παϊδάκια κλπ για να αγοράσει κανεις και να μαγειρέψει στο σπίτι.
 
Last edited by a moderator:

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπέρα ! Έχουμε κανονίσει ταξίδι για Κούβα τον Ιούνιο . Με το καλό και το δικό σου 🥰

Ταξιδιωτική ασφάλεια μπορείς να κλείσεις μέσω κάποιας εταιρίας .εμείς λογικά μέσω γνωστού φίλου θα την κλείσουμε στην ιντεραμερικαν .

Είχα επικοινωνήσει με την πρεσβεία για τη βίζα και μου έστειλαν εμαιλ ότι ταξιωτικα γραφεία που αναλαμβάνουν ταξίδια για Κούβα βγάζουν και τη βίζα Μάνεσης , versus, cosmorama, travel latino και ήταν και κάποια άλλα που δε τα θυμάμαι . Όταν πήρα να ρωτήσω μου είπαν ότι κάποια σου αναλαμβάνουν και την ταξιδιωτική ασφάλεια και τη βίζα.

Τέλος το έγγραφο που πρέπει να συμπληρώσεις ηλεκτρονικα 48 ώρες πριν τη. Πτήση σου για Κούβα είναι το d viajeros και μου το έστειλαν και αυτό στο εμαιλ .

Αν θες στείλε μου το εμαιλ σου στο προσωπικό μου μνμ να στο προωθησω :)
Ναι μίλησα με το τραβελατινο κ μου είπε 70€ κ για τα δύο. Ευχαριστώ
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
27
Likes
18
Σ ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση! Αβάνα κάτι συγκεκριμένο που αξίζει για φαγητό ποτό η γενικότερα σαν δραστηριότητα που δεν πρέπει να παραλείψουμε;
Στην Αβάνα αξίζει το la guarida φάγαμε το πιο ωραίο φαγητό μας στο ταξίδι και επίσης μας άρεσε πολύ το La Cocina de Esteban
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Στην Αβάνα αξίζει το la guarida φάγαμε το πιο ωραίο φαγητό μας στο ταξίδι και επίσης μας άρεσε πολύ το La Cocina de Esteban
Είχα πάει στο la guarida αλλά μόνο για κοκτέιλ στην ταράτσα. Εκπληκτικό μέρος. Λίγο τσιμπημενο από τιμές;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.550
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom