Βολιβία Περού Από το Περού μέχρι τη Βολιβία...

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.994
Πολύ ωραία εμπειρία! Και τα μέρη που επισκέφθηκες και το ότι ταξίδεψες μόνος και το ότι γνώρισες ντόπιους και ήρθες πιο κοντά στην κουλτούρα των λαών που βρέθηκες!
Ευχαριστούμε και καλά σου ταξίδια!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπραβο που οργανωσες ολο αυτο το καταπληκτικο ταξιδι μονος σου. Φανταζομαι η προετοιμασια του θα ηταν σχεδον το ιδιο ομορφη με το να το ζεις!
Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η Ιστορία στο χάρτη

1: Λίμα
2: Λίμα-Κούζκο
3: Κούζκο, Ματσου Πίτσου & Ιερή Κοιλάδα
4: Κούζκο-Πουέρτο Μαλντονάδο & Αμαζόνιος
5: Κούζκο-Πούνο & Τιτικάκα
6: Πούνο-Λα Παζ
7: Λα Παζ-Λίμα
8: Λίμα-Ica-Νάζκα-Παράκας
 

Attachments

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Απο τις πιο όμορφες ιστορίες που έχω διαβάσει.
Απίθανη εμπειρία και εξαιρετικές περιγραφές.
Πάντα ήθελα να πάω,τώρα με την περιγραφή σου,έκανες "χειρότερη" την επιθυμία μου.
 

mariamaska

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Nέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βανουατου
!!!

Δεν είναι μόνο οτι ξέρεις να γράφεις ωραία,
ξέρεις να ταξιδεύεις και να μας ταξιδέυεις!
Αν θα είναι αυτό το επόμενο ταξίδι μου,
θα σε...αντιγράψω κατά γράμμα!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
...Αν θα είναι αυτό το επόμενο ταξίδι μου,
θα σε...αντιγράψω κατά γράμμα!
Ευχαριστώ, αν θα είναι το επόμενο ταξίδι σου θα χαρώ πολύ να βοηθήσω...
Εναλλακτικά, αντί για Puno-La Paz-Lima-Nazca(Paracas)-Lima μπορείς να κάνεις Puno-Arequipa-Nazca(Paracas)-Lima οπότε θα έχεις δει περισσότερα από το Ν. Περού ( η Colca Canyon στη διαδρομή Puno-Arequipa πρέπει να είναι το κάτι άλλο...). Φυσικά αν θα έχεις μέρες κάντα όλα!
 

Efithessaloniki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
πολύ ωραία αφηγήθηκες ένα κομμάτι του ταξιδιού σου ! μπράβο σου εύχομαι κι άλλα τέτοια ταξίδια! Φέτος τον Ιούλιο οργανώνουμε 4 άτομα ένα ταξίδι 5 βδομάδων Χιλή-Βολιβία- Περού.Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τα καταλύματα τα έκλεινες εκ των προτέρων.για τις πρώτες μέρες θα κλείσουμε σίγουρα ένα ξενοδοχείο στο Σαντιάγκο.Μετα θα συνεχίσουμε προς βορά, αργά με στάσεις,γιατί μέχρι τα σύνορα,την τελευταία πόλη της Χιλής -Αρίκα ,είναι 2000 χιλ. περίπου.Μετά λέμε να συνεχίσουμε Βολιβία.Ποιό μέρος θα πρότεινες για πρώτη στάση, για να προσαρμοστούμε στο υψόμετρο που μας περιμένει,πριν πάμε στο Λα Παζ.:D
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
πολύ ωραία αφηγήθηκες ένα κομμάτι του ταξιδιού σου ! μπράβο σου εύχομαι κι άλλα τέτοια ταξίδια! Φέτος τον Ιούλιο οργανώνουμε 4 άτομα ένα ταξίδι 5 βδομάδων Χιλή-Βολιβία- Περού.Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τα καταλύματα τα έκλεινες εκ των προτέρων.για τις πρώτες μέρες θα κλείσουμε σίγουρα ένα ξενοδοχείο στο Σαντιάγκο.Μετα θα συνεχίσουμε προς βορά, αργά με στάσεις,γιατί μέχρι τα σύνορα,την τελευταία πόλη της Χιλής -Αρίκα ,είναι 2000 χιλ. περίπου.Μετά λέμε να συνεχίσουμε Βολιβία.Ποιό μέρος θα πρότεινες για πρώτη στάση, για να προσαρμοστούμε στο υψόμετρο που μας περιμένει,πριν πάμε στο Λα Παζ.:D
Ευχαριστώ και καλό σας ταξίδι!
Όπως γράφω, κίνήθηκα με οδηγούς οι οποίοι μου κανόνιζαν και τα δωμάτια από μέρος σε μέρος. Όταν έφτανα σε μια καινούρια πόλη με περίμενε οδηγός που με πήγαινε στο ξενοδοχείο συζητάγαμε τι θέλω να κάνω και αυτός τα κανόνιζε. Μετά μου κανόνιζε και τη μεταφορά στον επόμενο πτοορισμό και εκεί με περίμενε άλλος. Αυτά μέχρι Λα Παζ. Μετά τα κανόνισα μόνος μου... Βολιβία δεν ξέρω καλύτερα άνοιξε ένα topic να σε βοηθήσει κάποιος που έχει γυρίσει τη χώρα (εγώ έφτασα Λα Παζ από Περού μεριά και μετά γύεισα πίσω). Για το υψόμετρο πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φροντίστε να περάσετε μια-δυο μέρες στα 3.000 και μετά ανεβαίνετε μέχρι τα περίπου 4.000 της Λα Παζ.
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πήγα 17 μέρες στο Περού τώρα το Πάσχα και πέρασα υπέροχα! Το ταξίδι είχε κανονιστεί με πρακτορείο εσωτερικού τουρισμού του Περού και ήταν πολύ πλήρες. Η ιστορία του gmavro75 μοιαζει πολύ με αυτό που ζήσαμε κι εμείς. Δεν ξέρω σε ποιο lodge έμενες gmavro75. Εμεις μειναμε στο lodge Reserva Amazonica της Inkaterra και ήταν καταπληκτικό. Ο ξεναγός μας λεγόταν Carlο κι αυτός (μπορεί να ήταν και ο ίδιος) και το lodge ηταν πολύ καλα οργανωμένο με ρεύμα και διάφορες μικρές πολυτέλειες αλλά απόλυτα εναρμονισμένο και με τη ζούγκλα μέσα στην οποία βρισκόταν.
Όσο για το Puno και τη λίμνη Τιτικάκα, εγώ έπαθα πλάκα με τα uros islands, τα πλωτά νησάκια που είναι μέσα στη λίμνη. Οι άνθρωποι εκεί ζούνε με τη μορφή κοινοβίου, δηλαδή τα χρήματα ανήκουν στο κάθε νησάκι συνολικά και όχι στον καθένα χωριστά. Τα νησάκια αυτά είναι μικρά και όταν ρωτήσαμε γιατί η απάντηση του ξεναγού μας εξέπληξε! Μας είπε ότι όταν τα άτομα αυξάνονται στο νησί (π.χ. μεγαλώνουν οι οικογένειες) ξεκινούν να γίνονται παρεξηγήσεις μεταξύ τους. Η λύση στα προβλήματα αυτά είναι να κόβεται το νησί στη μέση και, καθώς είναι στερεωμένα με άγκυρες για να μην κουνιούνται, σηκώνουν τις άγκυρες και πάνε το καινούριο νησί (τμήμα του προηγούμενου) λίγο πιο πέρα. Στην κυριολεξία δηλαδή χωρίζουν τα τσανάκια τους που λέμε!!! Φοβερό, ε?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
gmavro75, έχεις απόλυτο δίκιο όταν γράφεις, πως η ομορφιά του Μάτσου Πίτσου, της Τιτικάκα, των ΄Ανδεων, της Λα Παζ, του Αμαζονίου, και πολλών άλλων περιοχών, είναι πολύ δύσκολο να περιγραφούν. Κλείνονται μέσα σου και γίνονται αναμνήσεις, συναίσθημα και νοσταλγία. Πώς περιγράφεις το "λίγωμα" που νοιώθεις όταν τα σκέπτεσαι? Πώς μεταφέρεις σε λέξεις το πρώτο είδωμα? Δύσκολα, πολύ δύσκολα....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η λύση στα προβλήματα αυτά είναι να κόβεται το νησί στη μέση σηκώνουν τις άγκυρες και πάνε το καινούριο νησί (τμήμα του προηγούμενου) λίγο πιο πέρα. Στην κυριολεξία δηλαδή χωρίζουν τα τσανάκια τους που λέμε!!! Φοβερό, ε?
Ναι φοβερο μου ακουγεται..επισης εκπληκτικο μου ακουγεται το οτι ζουν πανω σε πλωτα σπιτια και ο τροπος ζωης δεν αλλαζει για γενιες και γενιες. Ενα απο τα πολλα θαυματα του Περου..Τυχεροι οσοι βρεθηκατε στη χωρα των Ινκας!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom