Βολιβία Περού Από το Περού μέχρι τη Βολιβία...

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου thstavr. Δε νομίζω πως μπορώ να έχω άποψη για τα οικονομικά γιατί έχουν περάσει χρόνια από εκείνο τα ταξίδι (είχε γίνει το 2004) και κάποια πράγματα έχουν αλλάξει. Πάντως δεν είχα κανονίσει τίποτα εκτός από δωμάτιο για την πρώτη νύχτα, και όλα τα άλλα τα κανόνιζα από τις reception των ξενοδοχείων που σίγουρα δεν θα είναι και ο πιο οικονομικός τρόπος, αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος και έκανα και γνωριμίες και παρέες με τους ντόπιους. Εξάλλου τον λίγο χρόνο τον πληρώνεις σε χρήμα. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει mail ή facebook (δεν ήταν της μόδας τότε ακόμα) από τους οδηγούς εκεί και χαθήκαμε. Κάποιους θα στους πρότεινα γιατί ήταν και εξαιρετικά παιδιά, αλλά νομίζω θα έχεις και εσύ την ευκαιρία να γνωρίσεις ωραίους ανθρώπους.
Μιας και δεν έχεις πολλές μέρες, καλύτερα φύγε αμέσως από Λίμα, αν είναι δυνατόν βρες πτήση για Cuzco την ίδια μέρα της άφιξης σου ή την άλλη μέρα την πιο πρωινή. Cuzco θες μια μέρα για την πόλη και την προσαρμογή και μια για το Machu Pichu. Δυστυχώς δε νομίζω να προλάβεις την εκδρομή στην Ιερή Κοιλάδα (θες άλλη μια μέρα, και μάλλον δεν έχεις το χρόνο). Σίγουρα μη χάσεις Αμαζόνιο. Θες και εκεί τρεις μέρες (δυο διανυκτερεύσεις) και πετάς από Cuzco. Άρα Cuzco και τα πέριξ σύνολο πέντε μέρες. Μετά θα έλεγα να πάτε Puno στη Λίμνη Τιτικάκα, μια μέρα δρόμος. Η origianal εμπειρία είναι να πας με το τρένο αυτή τη διαδρομή αλλά με τουριστικό λεωφορείο θα έχεις ξενάγηση, στάσεις σε σημεία ενδιαφέροντος κτλ. και δεν θα είναι χαμένη μέρα στη μετακίνηση, αλλά μπορείς να το δεις σαν ημερήσια εκδρομή. Την επόμενη κρουαζιέρα στη λίμνη. Σύνολο λοιπόν δυο μέρες και εκεί. Φτάσαμε τις επτά μέρες. Άλλη μια εκδρομή που αξίζει άλλα δεν είχα κάνει εγώ είναι από Puno να πάς Arequipa μέσα από το colca canyon κατεβαίνοντας έτσι από τις Άνδεις προς τα παράλια. Από Arequipa μετά ανεβαίνεις τα παράλια προς Λίμα (σε δύο μέρες με διανυκτέρευση κάπου κοντά στο Paracas) περνώντας σίγουρα από Nazca (nazca lines κάνε οπωσδήποτε την πτήση πάνω από τα πετρογλυφικά) και Paracas NP με τα Ballestas Islands και στη έρημο της Ica. Δέκα μέρες. Ενδέκατη Λίμα και επιστροφή.
Αυτά με κάθε επιφύλαξη λόγω των χρόνων που έχουν περάσει. Καλό θα ήταν μέλη που έχουν πάει πιο πρόσφατα να πουν την άποψή τους...
 
Last edited by a moderator:

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Πηγα στο Περου Αυγουστο-Σεπτεμβριο του 2009.
Ολο το ταξιδι το εκανα κλεινοντας επι τοπου εκδρομες με τοπικα γραφεια.
Σε καθε πολη υπαρχουν παρα πολλα, ρωτας και διαλεγεις οποιο σου φαινεται καλυτερο.
Λιμα -Κουσκο με αεροπλανο( δεν εχεις αλλη επιλογη, το λεωφορειο κανει 21ωρες ). Αν μπορεις να κλεισεις απο εδω εισητηριο εχει καλως, αν οχι ,νομιζω πως δεν υπαρχει προβλημα, εχει παρα πολλες πτησεις καθε μερα.
Αλλες μετακινησεις μεταξυ πολεων με cruz del sur,και μαλιστα με τα νυχτερινα δρομολογια για οικονομια χρονου!
Η Arequipa και το colca canyon αξιζουν, οποτε αν βρεις τροπο, να το κανεις.
Δεν θυμαμαι αν το πουλουσαν σαν ετοιμη εκδρομη,αλοιως Puno- Arequipa δεν ειχε πολυ συχνη-βολικη συγκοινωνια.
Μια φιλη μου που ειχε ρωτησει για τραινο, της ειπαν οτι δεν υπαρχει...
Δεν υπαρχει αυτη την εποχη ή καμια εποχη, δεν διευκρινησαν...
Προσπαθησε να δεις και την Ιερη Κοιλαδα, εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον, ασε που αν διανυκτερευσεις στο Aguas calientes θα μπορεσεις να μπεις πρωι πρωι στο machu pichu, να εχεις αφθονο χρονο να το χορτασεις.
Στα υπολοιπα ,νομιζω πως ο gmavro εχει κανει πολυ καλο προγραμμα.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Εναλλακτικά, αφήνεις εκτός προγράμματος την Colca Canyon και την Arequipa και με αεροπλάνο επιστρέφεις από το Puno στη Λίμα και από Λίμα κάνεις μια εκδρομή Nazca, Paracas, Ballestas Islands δυο μέρες/μια διανυκτέρευση. Νομίζω για 11 μέρες πιο πλήρες δε γίνεται...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αχ τι ωραία εκδρομή.. Μπράβο με ταξίδεψες σε μέρη πολύ μακρινά πρωινιάτικα!! Σου εύχομαι πάντα τέτοιες ωραίες αναμνήσεις να έχεις..
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις αμεσες απαντήσεις σας . Gmavro η εκτυπωμένη ιστορία σου εχει ήδη μπεί στο τέλος του lonely planet για περού. Ετσι για εύκολη πρόσβαση.Κάποιες ακόμα ερωτήσεις .
Για τα λεωφορεία που αναφέρετε, είναι κάτι σαν κτελ ή τουριστικά? Υπάρχει καποιο site για τα λεωφορεία?
Που πρέπει να απευθυνθώ για εμβόλια? Ειναι όντως απαραίτητα?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Εμβόλια δεν είχα κάνει δεν έπαθα τίποτα, οπότε δε τα θεωρώ απαραίτητα, από την άλλη η απόφαση είναι δική σου (μόνο για τον Αμαζόνιο μιλάμε για τα υπόλοιπα δε χρειάζεσαι). Ίσως χρειαστείς για κίτρινο πυρετό και χάπια για ελονοσία. Πάρε τηλέφωνο στο Υγειονομικό της Νομαρχίας που ανήκεις και θα σε ενημερώσουν για το εμβόλιο. Για τα χάπια μίλα καλύτερα με το γιατρό σου (θα σου συστήσει πιο ήπια χάπια από αυτά που δίνουν στο Υγειονομικό). Επίσης ψάξε για ειδικό εντομοαπωθητικό και χρησιμοποίησέ το σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης (π.χ. μην το βάλεις σε μέρη του δέρματος που είναι καλυμμένο με ρούχα και όχι πάνω σε πληγές ή κάψιμο). Φόρα επίσης φαρδιά, ανοιχτόχρωμα ρούχα. Έτσι θα αποφύγεις κάποια τσιμπήματα.
Τα λεωφορεία που αναφέρω ήταν τουριστικά, και στην τιμή περιλαμβάνονταν στάσεις, ξεναγήσεις και φαγητό. Έχω άποψη για το Cuzco-Puno και για το Lima-Ica-Paracas-Nazca. Δεν είχα πάει Puno-Arequipa, αντί αυτού είχα πάει Puno->La Paz. Λόγω των λίγων ημερών θα σου πρότεινα να κινηθείς με τουριστικά λεωφορεία για να δεις περισσότερα πράγματα.
 
Last edited by a moderator:

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Έχω κατενθουσιαστεί! Δεν έχω πάει ακόμα στη Λατινική Αμερική και θέλω πολύ, αλλά όλο κανονίζω άλλα ταξίδια τελικά... Λείπει κι η παρέα, βέβαια, για εκεί...
Εσύ το έκανες μόνος το ταξίδι;
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Τελευταία νέα.
Διαβάζοντας και ψάχνοντας ξεκίνησα να κλείνω τα πάντα μόνος μου.Ταυτόχρονα επικοινωνούσα και με διάφορα γραφεία παίρνοντας κάποιες προσφορές.Τελικά κάνοντας μια πρόχειρη σούμα μου βγήκε το ταξίδι με γραφειο σχεδόν τα ίδια χρήματα απ οτι αν τα έκλεινα μόνος μου. Διαλεξα το γραφειο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Το προγραμμα έχει ως εξης: Λιμα-Αρεκιπα-Κολκα-Πουνο-Τιτικακα-Κουσκο-Αγκουα-Ματσου Πιτσου-Πουέρτο Μαλντοναντο-Λιμα. Αρκετα σφιχτό και πολλά πρωινά ξυπνηματα.
Από εμβολια τελικά έκανα κιτρινου πυρετου και ηπατιτιδας Α, αν και στην νομαρχια μου προτειναν περισσότερα.Είχε κανείς καμμιά περίεργη παρενέργεια από τα χάπια της ελονοσίας? Γιατί ο γιατρός μου είπε οτι έχουν παρενέργεις στην "νευροψυχολογική σφαίρα".
Και κάτι τελευταίο. Με χρήματα για εκεί τι να κάνω? Να κάνω δολλάρια εδώ και να τα αλλάξω με σολες εκεί ή μπορώ να βγάζω σόλες με την κάρτα της τράπεζας από ΑΤΜ? Γνωρίζει κανείς τις προμήθειες?

Ξανά ευχαριστώ όλους για την πολύτιμή τους βοήθεια.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Τελευταία νέα.

Και κάτι τελευταίο. Με χρήματα για εκεί τι να κάνω? Να κάνω δολλάρια εδώ και να τα αλλάξω με σολες εκεί ή μπορώ να βγάζω σόλες με την κάρτα της τράπεζας από ΑΤΜ? Γνωρίζει κανείς τις προμήθειες?
Βασικά αν αλλάξεις ευρώ σε δολάρια και μετά τα δολάρια σε σολ θα πληρώσεις δυο φορές προμήθειες και πραγματικά θα έχεις πολύ μεγάλη χασούρα. Εκεί από ΑΤΜ μπορείς να κάνεις ανάληψη κανονικά, και επίσης στα ανταλακτήρια αλλάζεις ευρώ σε σόλες. Νομίζω ότι η πιο συμφέρουσα συναλλαγή είναι τα ATM.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Βασικά αν αλλάξεις ευρώ σε δολάρια και μετά τα δολάρια σε σολ θα πληρώσεις δυο φορές προμήθειες και πραγματικά θα έχεις πολύ μεγάλη χασούρα. Εκεί από ΑΤΜ μπορείς να κάνεις ανάληψη κανονικά, και επίσης στα ανταλακτήρια αλλάζεις ευρώ σε σόλες. Νομίζω ότι η πιο συμφέρουσα συναλλαγή είναι τα ATM.
Ο συνφορουμιτης μας ειναι ΄ηδη στο Περού και περναει καταπληκτικα .....

Θελω να σε ευχαριστησω (και εδω) γιατι χαρη στην ιστορια σου ,παρακινήθηκα
και πηγα στο Περού οπου περασα τελεια ...
Να εισαι καλά και να μας γραφεις παντα τόσο ωραιες ιστοριες ....

Οταν ξαναελθεις απο τα μερη μου ,κερναω τριπλετα και ποτό στη Spiders !!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Α! δεν τον πρόλαβα! έτρεχα στας Αμέρικας... το σημαντικό είναι ότι περνάει καλά (όχι που δε θα πέρναγε!)
Τώρα είδα ότι ξεκίνησες και ιστορία για την μαγεμένη χώρα! ΜΠαίνω να διαβάσω.
Αν είναι για τριπλέτα και ποτό στου Νικολά έφτασα!!!! :)
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
On my way to Maldonado. Euxaristo gmavro kai kiki. Exw tosa polla na grapsw.... Sorry gia ta greeklish.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom