Αργεντινη vs Βραζιλία

Αργεντινή vs Βραζιλία


  • Total voters
    46

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εάν η ερώτηση ήταν ποια χώρα προτιμώ για τουρισμό θα απαντούσα η Βραζιλία. Πολλαπλάσια ενδιαφέροντα και ποικιλία από την Αργεντινή και φυσικό είναι αφού έχει τετραπλάσια έκταση.

Στην ερώτηση όμως σε ποια χώρα θα προτιμούσα να ζήσω η απάντηση είναι ασυζητητί στην Αργεντινή. (Κάτι ήξερε κι ο Ωνάσης, κάτι ξέρει και ο …Αρχιεπίσκοπος Ν.Α.)

Παρ’ ότι έχω μείνει μόνο μια βδομάδα στο Μπουένος Άιρες, ήταν η πόλη που είπα «εδώ θα μπορούσα να ζήσω μια ζωή» Μου φάνηκε εξαιρετικά οικεία με μια αύρα Αθήνας του 80! (Σημειωτέον ότι οι δύο πόλεις βρίσκονται σχεδόν στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος : 37 N – 36 S)

Δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο και για τη Βραζιλία όπου έχω μείνει συνολικά κάπου ενάμισι μήνα σε 4 ταξίδια, κυρίως σε Σάο Πάολο και Ρίο. Για τουρισμό για 8-10 μέρες καλά είναι. Καλή η φύση, καλό το Ρίο, η σάμπα, η καϊπιρίνια, το καρναβάλι , ο Αμαζόνιος, καλές και οι μουλάτες αλλά μέχρι εκεί!

Η ψήφος λοιπόν στην Αργεντινή.


Υ.Γ. Διαπιστώνω σαμποτάζ κατά της Αργεντινής! Στην προηγούμενη ψηφοφορία (χωρίς τα ονόματα) προηγείτο 10 - 8
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.750
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Υβρις αυτο το κουκλακι το ζωγραφιστο? Ημαρτον! Lo siento! Desculpe!

View attachment 454035
Δεν μπορώ να απαντήσω όσον αφορά το τι αρέσει στο καθένα/καθεμία. Ούτε την άποψή μου περί της εμφανίσεως του μπορώ να πω γιατί θα με κόψει το ΕΣΡ του φόρουμ.
Αλλά ως ηθοποιός έχει ακόμα πολλά καρβέλια για να φτάσει έστω και λίγο τον πατέρα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ζήτω συγνώμη δεν έχω πάει ποτέ μου Λατινική Αμερική αλλά τόσο επικίνδυνα είναι;
Φοβάστε να …..μην σας αγγίξουν;
Έχω ακούσει κάποιες περίεργες φάσεις για εκεί αλλά σε μόνο 2 σελίδες και ήδη δυο μέλη κιόλας γράφουν για πολύ ζόρικες φάσεις!
Μπας και υπερβάλλεται;
Για τη νύχτα ίσως σε ένα μεγάλο κομμάτι της Λατινης Αμερικής να είναι περίεργα αλλά αν είναι γενικώς τόσο πολύ ζόρικα γιατί κάποιοι πηγαινεται;
Δεν έχω επισκεφτεί το σημειώνω καμία χώρα κάτω απο τις ΗΠΑ.
Δεν μίλησα για όλη τη Λατινική Αμερική, αλλά για τη Βραζιλία. Αυτή την ανασφάλεια δεν την έχω νιώσει ούτε στην Κολομβία, ούτε στο Μεξικό, ούτε ακόμα και στη Γουατεμάλα. Όταν ακούς ότι έβγαλαν μαχαίρι μέρα μεσημέρι στην Copacabana και άλλα τέτοια ωραία, δεν μπορείς....να βγάζεις το κινητό σου στο δρόμο για να βλέπεις τη διαδρομή σου.
Και επειδή ρώτησες γιατί πηγαίνουμε, εγώ στο Ρίο δεν θέλω να ξαναπάω. Ωραίο ήταν, αλλά οι 4 μέρες μου έφτασαν και μπορώ να ζήσω χωρίς να το ξαναεπισκεφθω.
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Ψήφισα Βραζιλία γιατί ψήφισε η go2 και η vario και θα ψηφίσει ο Τριπάκιας.
Δεν έχω πάει σε καμία από τις δυό και ούτε σκέφτομαι να πάω.
Έχω απλά μια αντιπάθεια για τους Αργεντινούς γενικά.
Καλά, ας μην το τραβάμε με τους καημένους του Αργεντινούς. Υποτίθεται ότι υπάρχει μια επιθετικότητα που ωφείλεται στη μεγάλη κατανάλωση βοοειδών (αλλά αφού έχουν να μη φάνε; ).
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Σπαώ την Αλυσίδα και ψηφίζω Αργεντινή.
Θές τα ισπανικά που γνωρίζω, θες η ποικιλομορφία της χώρας, θες οι ιστορίες από τον παππού για την παταγονία των αρχών του 20ου αιώνα, θες οι ταινιάρες και οι αργεντίνικες σειρές που είναι εξαιρετικές (συμπεριλαμβανομένου του απίστευτου Ρικάρντο Νταρίν αλλά και άλλων πολλών) πάντα με έκαναν να θέλω να ταξιδέψω προς τα εκεί.
Αντίθετα με την Βραζιλία που έχει να προσφέρει μια από τις πιο "βλάχικες" γλώσσες που έχω ακούσει, τις ατέλειωτες υγρές ζούγκλες που καθόλου δεν με ενδιαφέρουν, τις βαρετές λαϊκές σαπουνόπερες του χειρίστου είδους και φυσικά την μεγάλη επικινδυνότητα (που εκτός του forum μου έχουν μεταφέρει συγγενείς και φίλοι ναυτικοί).
Αν σου φαίνονται βαρετά τα βραζιλιάνικα, τι θα έλεγες για τα αργεντίνικα σήριαλ τα οποία επιπλέον σε υποβάλουν στο μαρτύριο να ακούς την κάθε παράφωνη Andrea del Boca ή απλώς άφωνη Natalia Oreiro (0.53 απλώς δε θέλεις να ζήσεις άλλο); 20 φορές το επεισόδιο, γιατί δεν έχουν άλλα τραγούδια.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δεν έχω πλήρη εικόνα,ούτε καν δλδ..Από Αργεντινή έχω επισκεφτεί Μπουένος Άιρες και Puerto Iguazu μόνο και από Βραζιλία Ρίο Ντε Τζανέιρο ,Foz do Iguazu και αυτά....Παρόλα αυτά θα ψηφίσω Βραζιλία για πολλούς λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω...Είναι πολύ πιο ιδιαίτερη χώρα θεωρώ και έχει πιο πολλά να δώσει σε έναν επισκέπτη...Αν αλλάξω γνώμη στο μελλον θα αλλάξω και την ψήφο μου ...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.750
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν σου φαίνονται βαρετά τα βραζιλιάνικα, τι θα έλεγες για τα αργεντίνικα σήριαλ τα οποία επιπλέον σε υποβάλουν στο μαρτύριο να ακούς την κάθε παράφωνη Andrea del Boca ή απλώς άφωνη Natalia Oreiro (0.53 απλώς δε θέλεις να ζήσεις άλλο); 20 φορές το επεισόδιο, γιατί δεν έχουν άλλα τραγούδια.
Χαχαχα
Μέχρι κι εγώ τραγουδάω καλύτερα!
Πάντως, το σήριαλ αυτό, θα είναι αντιγραφή από βραζιλιάνικο. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom