Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
εγω ειμαι μεσα γειτονα
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Με χαρά ν΄ακολουθήσω, ξανακάνοντας αυτό το υπέροχο ταξίδι;) :airplane:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μακαρι να ημουνα στ'αληθεια μεσα στο airbus για Σιγκαπουρη!
Αργεις χαρακτηριστικα xene , παμε..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μακαρι να ημουνα στ'αληθεια μεσα στο airbus για Σιγκαπουρη!
Αργεις χαρακτηριστικα xene , παμε..
Σιγουρα αργω χαρακτηριστικα αφου περιγραφω το ολο κλιμα που επικρατουσε εκεινες τις μερες,προσμενοντας το ταξιδι,και σιγουρα τα συναισθηματα ειναι εντονα και ακραια αλλα αληθινα.
Βλεποντας απο αλλη σκοπια σημερα τις μερες εκεινες καταλαβαινω οτι το ταξιδι για μενα ειχε ξεκινηση πριν μπω στο αεροπλανο,και γενικα τοτε,το σωμα μου ηταν εδω αλλο το μυαλο ειχε ξεκινηση για εκει.
Δεν ηξερα αν επρεπε ολα αυτα να τα συμπεριλαβω στην ιστορια μου αλλα,πιστευω οτι ολοι καποια στιγμη ταξιδεψαμε και σιγουρα η πρωτη φορα δεν εμοιαζε με καμμια αλλη φορα.

Χαιρομαι που εχω καλη παρεα στο αεροπλανο:lol:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Changi airport

Singapore
H πτηση είναι κατι περισσοτερο από 10 ωρες.
Για την Singapore airlines εχω την καλυτερη γνωμη,ισως να είναι και ελαφρως καλυτερη και από την Thai airlines.
Παρολο που το αεροπλανο εχει ακομα και προσωπικη οθονη με ταινιες πρωτης προβολης και διαφορες πληροφοριες για την πτηση, το ταξιδι είναι ατελειωτο.
Και το καλυτερο πραγμα που μπορει να κανει καποιος είναι να κοιμηθη.
Πραγμα το οποιο δεν συνεβη σε μενα.

Singapore airport (changi)
Το μονο κοινο που εχει το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης με το Ελ.Βενιζελος είναι ότι και στα δυο προσγειωνονται και απογειωνονται αεροπλανα.

Το Ελ.Βεν είναι σαν το φτωχο συγγενη μπροστα στο περιφημο changi που βραβεβεται κάθε χρονο ως το καλυτερο αεροδρομιο του κοσμου.Είναι τοσο μεγαλο που οι υπαλληλοι κυκλοφορουν μεσα με αμαξακια,όπως αυτά του γκολφ.
Ειναι ενα mall πολυτελειας.
Εχει ατελειωτους κυλιομενους διαδρομους,είναι γεματο με κάθε λογης μαγαζια,καφετεριες εστιατορια,ξενοδοχεια γυμναστηρια μεχρι και σινεμα,δωρεαν.Το καλυτερο όμως είναι η λιμνουλα με τα τροπικα φυτα και τα πολυχρωμα ψαρια,τα οποια πρεπει να εχουν φωτογραφηθει απειρες φορες.

Παρολο το τεραστιο μεγεθος του είναι ολο κλειστο και εννοειται ότι κλιματιζεται.
Όταν καποια στιγμη βρισκουμε μια smokin area βγαινοντας εξω και εκτος κλιματισμου 2 πραγματα με συγκλονησαν,η απιστευτη ζεστη με υγρασια πριν ακομα χαραξει καλα καλα η μερα,
και το άλλο ηταν το μικρο κηπακι μπροστα μου που δεν επεφτε καρφιτσα μεσα χαρις τα μεγαλα ηλιοτροπια που ηταν στριμωγμενα.

Οι εικονες που συνανταω από δω και μπρος είναι τελειως διαφορετικες.
Είναι σαν να ξαναγεννηθηκα από την αρχη.
Αυτό είναι και ολη η μαγεια ενός τετοιου μεγαλου ταξιδιου, η διαφορετικοτητα είναι ανεκτιμητη και κανενα κοστος δεν μπορει να ξεπεραση αυτή την εμπειρια.

Η πτηση Σιγκαπουρη-Μπανγκοκ κραταει περιπου μιαμιση ωρα,και επιτελους μετα από 17 ωρες από την στιγμη που αφησαμε την Αθηνα φτανουμε στον πρωτο προορισμο μας.

ΜΠΑΝΓΚΟΚ η αλλιως η πολη των αγγελων.


Το παληο αεροδρομιο της Bkk δεν λεει και πολλα πραγματα μετα αυτό που ειχαμε δει.
Το εγκαταλειπουμε γρηγορα περνωντας τα πραγματα μας που ευτυχως, ειχαν ακολουθηση την ιδια διαδρομη με μας.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
ΜΠΑΝΓΚΟΚ (1)

Μια αποπνικτικη και βαρια μυρωδια με τυλιγει βγαινοντας από το αεροδρομιο μαζι με την ζεστη.Αυτή είναι η πρωτη μου επαφη και εντυπωση με την ΒΚΚ.

Βρισκουμε ταξι η μαλλον, το ταξι βρισκει εμας και μετα το πρωτο παζαρεμα της τιμης ξεκιναμαι για την Νανα.
Το ξενοδοχειο μας είναι κατω του μετριου, των 24ευρω σε ένα καθετο δρομακι της sukhumvit road.
Εμας βεβαια μας φανηκε σαν παλατι έτσι αποκαμωμενοι και αυπνοι καθως ημασταν.
Το σημαντικοτερο ηταν ότι ειχε αιρκοντισιον,ότι πιο πολυτιμο στην Βκκ και 2 μαλακα κρεββατια,που ριξαμε τον υπνο του ταλαιπωρημενου αλλα ευτυχισμενου τουριστα.

Το απογευμα βγαινουμε για να γνωρισουμε την τεραστια πολη περπατωντας αργα στα πεζοδρομια της μαζευοντας πρωτογνορες εικονες σε κάθε μας βημα.

Τα πεζοδρομια για μας είναι για περπατημα,αλλα για τους ντοπιους η ζωη τους η αλλιως ένα παζαρι επιβιωσης.
Ατελειωτοι παγκοι με ψησταριες εχουν κάθε λογης φαγωσιμο και εκτος από κρεατα, ψαρικα και φρουτα, ψηνονται και κάθε λογης εντομα και ερπετα.
Ότι κινειται τρωγεται σκεφτομαι εκτος τα νοημων διποδα.Σε καποιους αλλους παγκους με φαγωσιμα ειδη βλεπω σε μεγαλες γυαλες καποια ειδη σουπας,που όταν διαλεξεις από αυτην στην βαζουν σε διαφανες πλαστικα σακκουλακια.
Φυσικα δεν ειχα την τολμη να δοκιμασω κατι από υπαιθριο παγκο εκτος από καλαμποκι ψητο.Ότι πιο πλησιεστερο σε μενα.

Οι χιλιαδες οικογενειες που συντηρουν την διαβιωση τους από τους παγκους των πεζοδρομιων δεν πουλανε μονο περιεργα ειδη διατροφης αλλα ότι λογης αντικειμενο και αξεσουαρ μπορει καποιος να βαλει στο μυαλο του οπως
Ρουχα παπουτσια,τσαντες, cd dvd τουριστικα ειδη πασης φυσεως ρολογια αφισες ,τσιγαρα…..κλπ
μονο την ψυχη τους δεν πουλανε,και κατι άλλο,κατι
που το δινουν απλοχερα σε ολους τους δυτικους επισκεπτες και όχι μονο,είναι

Το χαμογελο τους.

Ναι ολοι χαμογελανε.
Είναι έτσι το σκαρι τους?
Η φυσιογνωμια τους?
Ο χαρακτηρας τους? Δεν ξερω.
Νεοι, γεροι,παιδια,πλουσιοι,φτωχοι αντρες γυναικες,ευτυχισμενοι η δυστυχισμενοι,εχουν το χαμογελο στα χειλη. Ένα χαμογελο που σε κερδιζει από την πρωτη ματια και αισθανεσαι πιο οικειος αναμεσα τους.

Το προσωπικο οφελος είναι μεγαλο και σιγα –σιγα το καταλαβαινεις.
Σου χαμογελανε,χαμογελας και συ.
Σε ευχαριστουν ενωνοντας τις παλαμες τους και χαμηλωνοντας το κεφαλι.Το κανεις και συ.
Εκπνεουν καλοσυνη,και στην μεταδιδουν και σενα,και με την σειρα σου την,ανταποδιδεις,και συ.
Πετας στα σκουπιδια ένα κομματι από την δυτικη συμπεριφορα σου, και προσπαθεις να εναρμονιστεις με αυτους τους ανθρωπους.
Έτσι τουλαχιστον εκανα εγω.
Καπου ειχα διαβαση ότι

( Ο επισκεπτης δεν θα αλλαξει την Ταυλανδη, η Ταυλανδη θα αλλαξει τον επισκεπτη)

Απλα πολύ σοφα λογια,που τα επαληθευσα από προσωπικη εμπειρια.

Τελειωνοντας με τα πεζοδρομια θα ηθελα να προσθεσω ότι ηταν γεματα από κοσμο,ντοπιους και τουριστες από όλα τα μερη του κοσμου,εκτος τους δυτικους,ηταν και πολύ κινεζοι και ιαπωνες που χαζολογουσαν την πραματια των μικροπωλητων,αλλα και των καταστηματων και των μεγαλων εμπορικων κεντρων.

Ας κατεβουμε όμως και στον δρομο.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
συνεχισε γειτονα.μην μας αφηνεις και αγωνιουμε
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Γλαφυρός, όπως πάντα.
Σε ακολουθώ στο ταξίδι κατά πόδας και μου αρέσει που πας αργά, νωχελικά.
΄Εχει περάσει 10ετία και από το δικό μου ταξίδι στους γελαστούς ανθρώπους.
Ας ταξιδέψω πάλι μαζί σου...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xene συνέχισε ακάθεκτος ...μιλάς για την μεγάλη μου αγάπη την bkk και ας μη βλέπεις μπροστά σου απο το καυσαέριο ......οπως επίσης και για το changi που μόνο οι ορχιδέες του σε ζαλίζουν........εκείνο το καπνιστήριο όμως ειναι μεγάλη αδικία .....ούτε ένα λουλουδάκι μέσα !!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Συνεχισε ετσι xene , με λεπτομερειες απο Μπανγκοκ!
Πριν εφτα χρονια την προσπερασα στα γρηγορα..δωσε μια γευση εσυ , τα νησια μπορουν να περιμενουν!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
ΜΠΑΝΓΚΟΚ (2)

Με το που θα κατεβασουμε το ποδι μας στον δρομο ένα τσουρμο από ταξι και τουκ-τουκ θα κοψουν ταχυτητα και θα μας πλευρισουν με σκοπο τι άλλο βεβαια από το να μας παρουν κουρσα.
Η κινηση οχηματων στην ΒΚΚ είναι απιστευτη.
Ζω και κυκλοφορω όλα μου τα χρονια στην Αθηνα αλλα τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει.
Χιλιαδες οχηματα προς ολες τις κατευθυνσεις κανουν την δικη μας πρωτευουσα να ωχρια μπροστα στην δικη τους(ευτυχως).
Το δικο μας κυκλοφοριακο προβλημα είναι παρα πολύ μικρο μπροστα σ`αυτους.
Πανζουρλισμος.!!
Τα ταξι είναι χιλιαδες και,εχουν διαφορα χρωματα πρασινα κιτρινα κοκκινα ροζ πορτοκαλι,κ,α,
Το 90% είναι Τογιοτα κορολα,και εχουν μετρητη,μαλλον για διακοσμητικο στοιχειο,αφου στην πραγματικοτητα το παζαρι είναι αναποφευκτο.
Τα τουκ τουκ είναι τρικυκλα.Μπροστα ο οδηγος και πισω οι επιβατες σε παγκακι με τεντουλα από πανω.

Ένα τετοιο πηραμε όταν καποια στιγμη ο ποδαροδρομος μας κουρασε και ειπαμε να συνεχισουμε την βολτα μας οδικως.
Απλα κατεβασα το δεξι μου ποδι στο δρομο.
Ο τουτουκατζης ηταν ακαριαιος διπλα μου.

Ανεβαινουμε,ο ζεστος αερας ηταν ευχαριστως,καθως τοση ωρα ιδρωκοπουσαμε με τα ποδια.
Η ολη οδηγηση με το τουκ-τουκ θυμιζει λουνα παρκ, με περιτεχνες μανουβρες και μεγαλη δεξιοτεχνια που μας κανει να κρατηθουμε από τις λαβες του οχηματος.
Παρολο το μποτιλιαρισμα ο τουτουκατζης εχει τον τροπο του να αφηνει τις ουρες των αλλων οχηματων πισω του.
Θελει πολλα μαστερ για να οδηγησεις στην Βκκ.
Και μονο που οδηγουν αναποδα από μας ,μερικες φορες, αυτό και μονο σου ανεβαζει την αδρεναλινη.
Χαζευουμε την χαωδη πολη δεξια και αριστερα,ενώ κάθε τοσο ο χαμογελαστος οδηγος μας κοβει ταχυτητα και μας λεει την λεξη ποκαμ.
Το ποκαμ δεν μου λεει κατι οσο κι`αν προσπαθω ,και συμφωνω μαζι του,ότι εχει δικηο,αλλα που να το βρει.
Ο οδηγος κανει κυκλους στην πολη με ποκαμ συνεχεια.

Ποκαμ….ποκαμ….ποκαμ…….
Ωσπου ευτυχως ο Ξα αντιλαμβανεται ότι ποκαμ σε ελευθερη αγγλικο-κινεζικη προφορα σημαινει....... προγκραμ!!
Προγραμμα ηθελε ο χριστιανος,ο βουδιστης μαλλον,αλλα που να το βρει.

Μου κανει εντυπωση που υπαρχουν τροχονομοι σε μεγαλες διασταυρωσεις,νυχτιατικα που φορουν την ασπρη μασκα στην μυτη -προσπαθοντας να αποφυγουν τους ρυπους-και κουμανταρουν την ασταματητη κυκλοφορια.Την μασκα αυτή την φοραει και παρα πολύς λαος.
Μερικα φαναρια στους δρομους μετρανε ποσα δευτερολεπτα απομενουν για να αναψει το πρασινο,η κοκκινο χρωμα αντιστοιχα.
Έτσι λοιπον όταν ερθει η σειρα του πρασινου,ολοι εχουν βαλει ταχυτητα και ξεκινουν.Πουσαι Ελλαδα, πουσαι Αθηνα, να περνεις ιδεες!!!!!!

Η βολτα με το τουκ-τουκ περνει τελος εναντι ελαχιστων ευρω,και μια μεγαλη αλυσιδα εστιατοριων με πιτσα μας περιμενει για να καταπολεμησουμε την πεινα μας.
Ολες οι παγκοσμιες φιρμες με φαγωσιμα υπαρχουν,για αυτους που δεν θελουν να απαρνηθουν την δυτικη διατροφη (Mcdonald,stαrbυcks,subway,haagendazs)και παρα πολλες άλλες.
Ευρωπαικο φαγητο θα βρειτε και σε αξιοπρεπεστατα εστιατορια στο δρομο αλλα και στα χιλιαδες ξενοδοχεια της Βκκ.

Την επομενη μερα πηγαινουμε στον ναο του χρυσου Βουδα.
Η διαδικασια πλεον γνωστη,δεν σηκωνεις το χερι σου,απλα κατεβαζεις το ποδι σου στον δρομο....
Ο ταξι οδηγος μας πηγε πρωτα και από έναν γνωστο του κουστουμα μπας και θελουμε να παραγγειλουμε κανενα κουστουμακι,αλλα εμεις δεν θελαμε να απαρνηθουμε τις βερμουδες μας με τιποτα.
Μας ρωτησε βεβαια πρωτα αλλα ηταν συνεννοηση-τσιμεντο άλλη μια φορα μην καταλαβαινοντας καλα την αγγλικο-κινεζικη προφορα.

Ο ναος μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Στον περιβολο υπηρχαν αγαλματα του Βουδα σε διαφορες στασεις προσευχης,και οι πιστοι κολουσαν πανω επιχρυσα φιλαρακια που ηταν ταματα και αναβαν κερια η αρωματικα στικακια.
Για τον κυριως ναο επρεπε πρωτα να βγαλεις τα παπουτσια σου πριν μπεις.
Μεσα δεσποζε το χρυσο αγαλμα,σε σταση λωτου,γυρω-γυρω αγιογραφιες και αρκετοι Ταυλανδοι σε σταση προσευχης γονατιστοι και με το κεφαλι σκυμενο..
Μου εκανε εντυπωση η αρχιτεκτονικη ολου του χωρου, τα περιτεχνα σκαλισματα στα παραθυρα και οι περιτεχνες και χαρακτηριστικες ταυλανδεζικες στεγες με το χρυσο χρωμα.
Πολλες μικρες καμπανες κρεμονταν η μια διπλα στην αλλη και ενας μοναχος με τον πορτοκαλι χιτωνα του τις χτυπαγε ολες στην σειρα,απαλα και ρυθμικα.

Άλλος θεος,άλλη πιστη ,άλλες δοξασιες.

Ο συγκεκριμενος ναος δεν είναι από τους ωραιοτερους,αλλα εμας για πρωτη φορα,μας καλυψε.
Σε ολη την χωρα υπαρχουν 30.000 ναοι!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έχει και εκεί δίδυμους πύργους .τον bayok 1 και τον bayok 2 μάλιστα ειχα μείνει στην bkk την εποχή που ειχαν χτυπήσει τους δίδυμους πύργους στην νέα υόρκη. .φόβος και τρόμος ...καποιοι έλεγαν οτι θα χτυπήσουν και εκεί . υπήρχε φοβερή αστυνόμευση στην περιοχή . πήγα ένα βράδυ για φαγητό στην κορυφή του bayok 2 .ήταν υπέροχα !!! ο τελευταίος όροφος ειναι σαν πιάτο ,γυρνάει γυρω γύρω με τον κόσμο και έχει τηλεσκόπια να δείς τα αστέρια ...και ολη την πόλη .
ειναι πολύ ομορφα την νυχτα .οπως και καθε πόλη γινεται πολύ γοητευτική με ολα τα φώτα της αναμένα ..τους ειχα βάλει σημάδι και γύρναγα ολη την πολη με τα ποδια .έμενα στο arnoma hotel που ήταν μια ευθεία απο τους δίδυμους πύργους .έτσι δεν χανόμουνα ούτε την νύχτα ...θαθελα πολύ να την επισκεφτώ ξανά .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom