Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Phuket (6)

Με το δικυκλο που νοικιασαμε ευελπιστουσαμε να γυρισουμε ολο το νησι.
Λαθος.
Το νησι είναι αρκετα μεγαλο, υπολογιστε το στο περιπου με το μεγεθος της Κερκυρας.

Έτσι λοιπον αρκεστηκαμε σε περιηγησεις κυριως στο νοτιο κομματι---οσο επετρεψαν οι καθημερινες δραστηριοτητες---- στην παραλια Ναι Xαρν το ακρωτηριο Promthep την παραλια Rawaι,με το μουσειο των οστρακων που ηταν κλειστο, και ανατολικα μεχρι την παραλια Chalong.

Αυτό το κομματι του Πουκετ είναι και το πιο γραφικο αφου ο πανταχου παρων τουρισμος μειωνεται δραματικα προτιμοντας τις δυτικες παραλιες(Πατονγκ-Καρον-Κατα).

Αυτές οι παραλιες είναι καταλληλες αν αναζητατε περισσοτερο ησυχια και γαληνη και δεν σας ενδιαφερει και πολύ η βραδυνη διασκεδαση.

Αυτό το κομματι είναι το άλλο Πουκετ οι ομορφιες του νησιου είναι ατοφιες και κρυβονται σε γραφικους ορμους, σε εκτασεις με δεντρα κασουαρινα και περιοχες με καρυδες και καουτσουκ.

Σε μια από τις εξερευνησεις μας καπου μεταξυ ακρωτηριου promthep και rawai αφηνουμε τον κεντρικο δρομο για να βγουμε σε ένα από τους πολλους πανεμορφους ορμους με το σκεπτικο να βρουμε μια πιο ησυχη παραλια για να ριξουμε μια βουτια.
Καπου εκει ψιλοχαθηκαμε και απλα ακολουθουμε το ενστικτο μας και κατευθυνομαστε προς την μερια της θαλασσας σε χωματοδρομο.

Ανακαλυπτουμε ένα ερημικο ψαροχωρι?
Η κατι τετοιο.
Η θαλασσα δεν μας συγκινει για μπανιο,βλεπουμε ομως υπαρχουν αραγμενες βαρκες με συνεργα ψαρικης,ενώ δεν υπαρχει πουθενα ιχνος τουριστα.

Μεχρι τωρα τα ματια μας ηταν αυτα που μας οδηγουσαν καθε φορα σε οτιδηποτε μας εκανε εντυπωση ηταν ωραιο,πρωτογνορο η γενικοτερα ,κατι αξιο προσοχης.

Αυτη την φορα ομως ηταν διαφορετικα τα παραγματα.
Αφου αφησαμε το δικυκλο και προχωραμε κατα μηκος της παραλιας, μετα απο μια ελαφρια κληση του δρομου,ακουμε απο καπου να ερχονται μες`την ησυχια του μεσημεριου καποιοι ηχοι..... της θαλασσας και του αερα.

Προχωραμε να δουμε τι ειναι.
Βλεπουμε καλυβες απο λαμαρινα και απεναντι σε προχειροφτιαγμενους παγκους να κρεμονται (seashell windchimes)

Σε ένα κελυφος καρυδας μαστορικα κομμενης και με αναγλυφα σχεδια, από κατω κρεμονταν πολλες μακρυες σειρες με μεγαλα πολυχρωμα κοχυλια περιτεχνα δεμενα με σπαγγο που αγγιζοντας το ένα με το αλλο θροιζουν στα χαδια του ανεμου.

--- και τωρα που γραφω τα ακουω μιας και κρεμονται εντος και εκτος σπιτιου.---

Οι λιγοστοι ντοπιοι μας κοιτουν λιγο παραξενεμενοι, ισως τους κανει εντυπωση το πως βρεθηκαμε εκει
Είναι λιγο πιο μελαμψοι με ρουχα τριμενα από την πολυκαιρια και την αλμυρα,αλλα φιλικοι.
Τους χαιρεταμε,αλλα δεν μιλουν αγγλικα.

Βλεπουμε διχτυα απλωμενα να λιαζονται,και κοφινια με οστρακα και κοραλια.
Ψαρια δεν βλεπουμε πουθενα μαλλον θα τα ειχαν ξεπουληση σε κανενα resort.
Πιτσιρικια ξυπολητα ερχονται κοντα μας, και μετα ξανασυνεχιζουν το παιχνιδι τους..

Θελουμε να αγορασουμε και ολη η συνενοηση γινεται στην νοηματικη.
Από το σακιδιο του ωμου βγαινουν οι πετσετες θαλασσης και μπαινουν οι κρεμαστοι θυσαυροι, τυλιγμενοι σε χαρτια και σακουλες.
Οι τιμες ηταν αμελητεες γι`αυτό και το παζαρεμα ηταν αναλογο.
Το αποτελεσμα ηταν να μας χαρισουν απολιθωμενους αστεριες και ομορφα χρωματιστα οστρακα φευγωντας.

Ανθρωποι απλοι φτωχοι προσχαροι,οι τσιγγανοι ψαραδες του Πουκετ.
Αξιζει να τους αναζητησεται και αυτους αλλα και τα παραπανω μερη αν σας περισσεψει χρονος γιατι,εδώ είναι το αλλο Πουκετ πιο αγνο πιο ομορφο, το Πουκετ που αξιζει να δεις για να καταλαβεις πως ηταν η ζωη στο νησι μερικες δεκαετιες πριν.

Πριν κλεισω με το Πουκετ θα ηθελα να πω ότι είναι ένα χαρισματικο μερος,ενδιαφερον και ομορφο,και απευθυνεται σε ανθρωπους που θα πανε για κοσμοπολιτικες διακοπες,αλλα και γι`αυτους που θα πανε με ένα σακκιδιο στον ωμο.
Το σιγουρο είναι ότι και οι μεν και οι δε, θα απολαυσουν τις διακοπες τους.
Ότι κι αν ψαχνεις στο Πουκετ θα το βρεις.
Τα συνδιαζει όλα.
Θα βρεις την παραλια που σου ταιριαζει ησυχη η ανυσηχη.
Πιστεύω καλυπτει όλα τα γουστα ολες τις ηλικιες και ολες τις τσεπες.
Εξαλλου οι χιλιαδες επισκεπτες, δεν πανε τυχαια κατι ξερουν…….

Φαινομενικα στο Πουκετ ο χρονος δεν παιζει κανενα ρολο.
Όλα πανε με την τροχια του ηλιου,οποτε θαβεις το ρολοι σου στην αμμο και απολαμβανεις τις διακοπες σου οσο καλυτερα μπορεις.
Καποια στιγμη όμως πρεπει να το ξεθαψεις το ρολοι.
Είναι η μερα που θα φυγεις.

Ο χρονος είναι αμειλικτος και ερχεται απελπιστικα γρηγορα αμα περνας καλα.
Έτσι και μεις παρολο που το ξεραμε ότι καποια στιγμη θαρθει η ωρα της επιστροφης,
μας βρισκει απροετοιμαστους.
Απολαυσαμε τις διακοπες μας στο οριο τους.
Ειχαμε μεν ακουσει καλα λογια πριν φυγουμε αλλα δεν ειμαστε υποψιασμενοι τι θα δουμε στην πραγματικοτητα και, κατά ποσο θα μας αρεσε αυτό που θα βλεπαμε.

Δεν ξεραμε οτι θα περναγαμε τοσο ομορφα,σε ολο το συνολο του ταξιδιου αυτου.
Ισως επειδη δεν ειχαμε και εμπειριες από τετοια ταξιδια και εντυπωσιαστηκαμε περισσοτερο.

Έτσι με βαρια καρδια μαζεβουμε τα μπογαλακια μας και ετοιμαζομαστε για αναχωρηση.
Φτανουμε στο αεροδρομιο αλλα δεν υπαρχει λαχταρα επιστροφης.

Σερνουμε τα βηματα μας λες και τα παπουτσια μας ζυγιζουν 100 κιλα το καθενα.
Ανεβαινοντας την σκαλα του αεροπλανου δινω νοερα από μεσα μου την υποσχεση στον εαυτο μου να ξαναρθω.

Φτανοντας και παλι στην Σιγκαπουρη, το changi μας κανει να χαλαρωσουμε και να συνεχισουμε τις αγορες μας.

Καποια στιγμη όμως, μας επιβεβαιωνει ότι το ταξίδι τελειωσε………
Το αεροπλανο απογειωθηκε……..
…..τα χαμογελα κοπηκαν………
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Απολαυστική αφήγηση, ευχαριστουμε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χαιρομαι που αν και πηγες 6 χρονια μετα απο μενα , βρηκες ατοφιες τις ησυχες γωνιες του Πουκετ. Στην παραλια Rawai εμεινα και προς εκεινα τα μερη βρηκα κι εγω πανεμορφες παραλιες.
Ωραια ιστορια :D.
Τα χαμογελα χανονται για λιγο μονο και ξανα προς την παραλια τραβαμε:lol:
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις
Μας ταξίδεψες με την αφήγησή σου xene, πλημμυρίζοντάς μας με ωραίες εικόνες!
 

fosia

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
είναι υπό συζήτηση
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Με την ιστορία σου με έχεις κάνει να δω με άλλο μάτι μια χώρα που στραβοκοίταζα. Να 'σαι καλά.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Σας ευχαριστω πολυ.
Η ιστορια μου εχει αλλη μια συνεχεια που θα ειναι ο επιλογος.
Εκει θα εξηγησω περι αφηγησεως και κανα δυο πραγματακια ακομα.
Νασται καλα.Και χαιρομαι που σας εκανα να ταξιδεψετε μαζι μου.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Διαβάζοντας την ιστορία σου,έφυγα μακριά.
Σου εύχομαι κάποια στιγμή να επιστρέψεις στα μέρη που σε μάγεψαν γιατί
εγώ δεν τα κατάφερα με κανένα απ όσα έχω πάει.:D
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Τι τυχη να βρεις ομορφους ανθρωπους στη μεση του πουθενα!
Διαβασα την ιστορια σου μονορουφι! Χαιρομαι που δεν περιμενα καθε κεφαλαιο (δεν ημουν μελος), τωρα θελω επιλογο!!!!!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
ελα xene... και τα υπολοιπα....

Καποια στιγμη όμως, μας επιβεβαιωνει ότι το ταξίδι τελειωσε………
Το αεροπλανο απογειωθηκε……..
…..τα χαμογελα κοπηκαν………


αχ, αυτο μου στοιχιζει και μενα καθε φορα που γυριζω....
 
Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Eπιλογος

Την ιστορια Αρχαριοι και Βασιλιαδες θα μπορουσα να την ειχα γραψει σε ένα μονοσελιδο με μερικες αραδες όπως το Koh Samui.
Αλλά δεν θα ειχε το χρωμα που θα ηθελα να της δωσω,θα ηταν με κενα συναισθηματα χωρις εντυπωσεις θα ηταν ένα αψυχο και επιπεδο πραμα σαν κοντρα πλακε.

Ειχα ένα χρεος στον εαυτο μου να το γραψω έτσι όπως το εγραψα- και μου βγηκε γιατι το πρωτο ταξίδι σ`αυτους τους δυο δημοφιλης προορισμους της Ασιας ηταν καθοριστικο για μενα.

Ξεκίνησε ένα ταξίδι αναψυχης και καταφερε να με κανει να γυρισω μια καινουργια σελιδα στην ζωη μου.

Εγινε ταξιδι σταθμος που εκτος του ότι το απολαυσα στο οριο του, μου εμαθε πολλα πραγματα,ειδα πολλα πραγματα,και με εκανε να αναθεωρησω καποια αλλα,στην προσωπικη μου ζωη.(Bkk.κεφ.1)

Μερικες φορες τσακωσα τον εαυτο μου να συμπεριφερετε λιγο διαφορετικα,δινοντας ένα χαμογελο πιο συχνα,εγινα πιο καλοσινατος,πιο υπομονετικος,,πιο φυσιολατρης,και ένα σωρο μικρα αλλα βασικα πραγματακια βγηκαν στην επιφανεια,και προστεθηκαν στην βελτιωση του χαρακτηρα μου,χωρις να το ειχα επιδιωξει, και χωρις αυτό να σημαινει ότι πρωτα ημουν ένα αδιαφορο καθαρμα.
Απλα ένα κλικ παραπανω εγινε.

Ισως και καποιοι από σας να εχουν νιωσει παρομοια επιστρεφοντας από καποιον προορισμο,εκτιμωντας καποια πραγματα περισσοτερο,η εμπλουτιζοντας τον χαρακτηρα σας με στοιχεια η συνηθιες που δεν τις βρισκεις στην Ελληνικη πραγματικοτητα..

Αλλαζεις μεσα σου.

Μερικα ταξιδια εκτος από αναψυχη,η οποιον άλλο λογο γινονται, είναι και σχολειο ζωης.
Κατά καιρους στο φορουμ εχουν γραφτει παρομιες περιπτωσεις θα αναφερω μια που ελεγε ένα μελος επιστρεφοντας από ένα ταξίδι στην Ασια,--που θα μπορουσε να ηταν και στην Αφρικη η Ν.Αμερικη η καπου στον κοσμο τελος παντων--,ειπε
“γινεσαι καλυτερος ανθρωπος και εκτιμας αυτά που εχεις".

Βαριες κουβεντες,ανεκτιμητες εμπειριες.!!

Το να εισαι αρχαριος σε ένα ταξίδι,δεν είναι μειονεκτημα,αλλα πιστεύω προτερημα.
Προσθετη περισσοτερη μαγεια στο ταξίδι σου.
Τα βλεπεις όλα διαφορετικα, τα χαιρεσε περισσοτερο ,οι αισθησεις δουλευαν στο επακρον,όλα καινουργια και ζωντανα μπροστα σου,εντυπωσιαζεσε με κάθε τι προτογνωρο,και όλα ηταν τοσο μα τοσο διαφορετικα,άλλη κουλτουρα αλλοι ανθρωποι άλλη πιστη αλλοι πολιτισμοι και όλα αυτά μεσα σε μια καταπληκτικη φυση.
Ακομα και γκαφες και λαθοι να γινουν,που θα γινουν, μαθαινεις,και τις αποφευγης στον επομενο προορισμο.

Όταν επιστρεψαμε στην Ελλαδα,μετα από 2 μερες ο Ξα εφυγε και πηγε στο νησι του,και γω ξαναγυρισα στα ιδια και στα ιδια,με ατελειωτες αφηγησεις σε γνωστους συγγενεις και φιλους για την καταπληκτικη αυτή χωρα.

Μονο που τωρα τα πραγματα δεν ηταν το ιδιο για μενα σε σχεση με πριν.
Ειχα ζησει 10 καταπληκτικες μερες που περασαν αστραπιαια και εμοιαζαν με ονειρο.
Ένα ονειρο που όταν το συνειδητοποιησα δεν ηθελα να δεχτω την πραγματικοτητα.

Φυσικα τα χαμογελα δεν τελειωνουν έτσι ευκολα,αλλα ειδικα ένα αρκετο διαστημα μετα την επιστροφη του ταξιδιου,αισθανομουν σαν ξενος στην Ελλαδα,προσπαθοντας παλι να συνηθεισω την ζωη μου εδώ.
Έτσι εγινα ο xenos.

Οσο καλα και να περναγα μες`το 24ωρο μου καποια στιγμη το μυαλο θα σκονταφτε νοσταλγοντας…… από τα αρωματικα στικακια του ναου του χρυσου βουδα, στις παγωμενες καρυδες της παραλιας καρον…..….από τον μυστηριακο Βατ Αρουν, στην σμαραγδενια θαλασσα του πι-πι ντον……...από τις σκληρες τριχες στο κεφαλι του ελεφαντα…....(κεφ.3 πουκετ?)……..από τα παζαρια της πατ-πονγκ στους τσιγγανους της θαλασσας του Πουκετ……και σε κάθε απροσμενο λεπτο που ειχα ζησει εκει.

Η μονη ελπιδα ηταν οι θετικες σκεψεις ότι συντομα θα ξαναπαω.
Ηταν σκεψη μονοδρομος, όλα ηταν θεμα χρονου.

Στην Ελλαδα εμεινα 332 μερες και καποιες ωρες μεχρι το αεροπλανο της Thai απογειωθει παλι για Ταυλανδη.
Αυτή την φορα για Σαμουι και Κο Πανγκαν, πιο σωστα και πιο οργανωμενα.
Επρεπε να παω να συγκεντρωσω τα κομματια του εαυτου μου που ειχαν μεινει εκει,και κυριως το μυαλο μου.
Μην με ρωτησετε αν καταφερα να τα μαζεψω γιατι παντα θα αφηνω κατι πισω για να πηγαινω να το περνω.

Με το ταξίδι αυτό στους χαμογελαστους, ανακαλυψα ένα παθος που ειχα μεσα μου,και ειχε μεινει χρονια σε αδρανεια.
Παθος για τα ταξιδια.

Οι ιστοριες του φορουμ με κανουν να ταξιδευω σε κάθε γωνια του πλανητη.
Και να ταξιδευω με σας, μεχρι να ξαναρθει και η δικη μου σειρα να φυγω για ταξίδι,
όχι απαραιτητα στην Ταιλανδη αλλα καπου στον κοσμο.

Καπου μακρυα, γιατι τα μεγαλα ταξιδια ανοιγουν το μυαλο με εικονες και ηχους, σε γεμιζουν εμπειριες και κοστιζουν λιγοτερο από ένα ματσο μικρες αποδρασεις στην υπερτιμολογιμενη Ελλαδα μας, με τα πανεμορφα ακρογιαλια και τους απεραντους εγωισμους.
Νασται ολοι καλα και χαμογελαστοι :lol:
ΤΕΛΟΣ
XENOS:cool:



ΥΓ..Την ιστορια την αφιερωνω στον Ξα που ηταν η εμπνευση και κινητηριος δυναμη του ταξιδιου μας,και σε μια φιλη.
Σε ολους εσας,καλα ταξιδια….!! :airplane:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
΄Ηταν πολύ όμορφο το ταξίδι, μαζί σου...:reading:
Και με συγκίνησες πρωί-πρωί, με την τρυφερότητα που έγραψες τον επίλογο :kiss:

Σ' ευχαριστώ γιατί μου έφτιαξες τη μέρα :):)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωραιος ο επιλογος! Μου αρεσει πολυ να μοιραζεται καποιος τα συναισθηματα του και τι του αφησε ενα ταξιδι εκτος απο τις πρακτικες πληροφοριες.
Πριν κλεισει χρονος πηγες δευτερη φορα? Μιλαμε για μεγαλο Ταυλανδοπληκτο :lol:!

Συντομα σου ευχομαι να πας αλλο ενα ταξιδι οπου εσυ επιθυμεις και να το ζησεις και αυτο σαν "Αρχαριος και βασιλιας" :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom