Αυξάνεστε και πληθύνεστε και κυριεύσατε τη γη

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
«Αυξάνεστε και πληθύνεστε και κυριεύσατε τη γη» έλεγε η Παλαιά Διαθήκη στους απόγονους του Αβραάμ και του Ισαάκ,και οι Εβραίοι εισάκουσαν.
Αυξάνονται ραγδαία επιθυμώντας ενδομύχως να γεννήσουν το νέο Μεσσία,συμπεριφερόμενοι παράλληλα σα να είναι ακόμα το εκλεκτό Γένος του Θεού,εδώ και πάνω από 2.500 χρόνια.
Ένας λαός που εναλλάσσει με περισσή ευκολία το ρόλο του θύματος με το ρόλο του θύτη,ένας λαός που γέννησε και εδραίωσε την ιδέα του μονοθεϊσμού,ένας λαός που επιβίωσε από κάθε δυσκολία και καταφέρνει ακόμα και σήμερα να είναι στο προσκήνιο των εξελίξεων.
Πριν δυο χρόνια επέλεξα να ασχοληθώ με τον εβραϊσμό της Ελλάδας κατά την περίοδο της Βενετοκρατίας, στο μεταπτυχιακό μου προκειμένου να καταλάβω γιατί ο λαός αυτός υπήρξε ανέκαθεν αποδιοπομπαίος τράγος.Αφιέρωσα ένα εξάμηνο στην έρευνα αλλά ευθύς εξαρχής κατάλαβα πως η αλήθεια ήταν κάπου στη μέση.
Αυτη η εμμονή των Εβραίων στα λόγια της Αγίας Γραφής,η έλλειψη ελιγμών κι εξέλιξης στη νοοτροπία και την κουλτούρα
-εξακολουθούν να ντύνονται με τον ίδιο τρόπο- ,η πιστή τήρηση των εντολών και η τάση τους να αναπαράγονται μόνο μεταξύ τους προκαλώντας αμφίδρομα ρατσιστικά αισθήματα, έκαναν τους Χριστιανούς να τους αντιμετωπίζουν με καχυποψία,χωρίς καμία ανοχή στη διαφορετικότητά τους,πυροβολώντας τους αδιακρίτως με βαρύτατες φορολογίες, στερώντας τους κάθε δικαίωμα ιδιοκτησίας.

Από την άλλη οι Εβραίοι αναπτύσσουν ένα έντονο αλλά και εύλογο ένστικτο επιβίωσης,τόσο έντονο που τους καθιστά σήμερα στην κορυφή των εξελίξεων,με σύμμαχο πάντα τον ισχυρότερο,επιβιώνουν ακόμα και από το Ολοκαύτωμα -την πιο ακραία μορφή αντισημιτισμού- κι εν τέλει ιδρύουν το δικό τους κράτος μέσα στα παλαιστινιακά εδάφη,συρρικνώνοντας το κράτος της Παλαιστίνης και ξεσπούν το συσσωρευμένο μίσος τους στους Παλαιστινίους.
Αυτό που λέμε ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται,κάνει κύκλους και σε κάθε της περιστροφή χύνει τόνους αίμα.
Θα χρειαστούν πολλοί Μεσσίες μάλλον για να διδάξουν στους «πιστούς» την αλληλεγγύη, την αγάπη και την ομόνοια...
(Ιερουσαλήμ, Οκτώβρης 2019)

DSC00367.JPG
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα χρειαστούν πολλοί Μεσσίες μάλλον για να διδάξουν στους «πιστούς» την αλληλεγγύη, την αγάπη και την ομόνοια...
(Ιερουσαλήμ, Οκτώβρης 2019)
Οσο πιστευουμε ή ψαχνουμε Μεσσιες κοριτσι μου δεν προκειται να υπαρξουν αλληλεγγυη, αγαπη και ομονοια. Παντα ο δικος μας Μεσσιας θα ειναι καλυτερος απο των αλλων κι εμεις θα ειμαστε οι εκλεκτοι του, αυτοι που αξιζουμε τη σωτηρια. Σε αντιθεση με τους αλλους για τους οποιους το καλυτερο συναισθημα που μπορουμε να νιωσουμε ειναι οικτος.

Ποσο ζημια εχουν κανει αυτες οι θρησκειες και η εθνικη υπερηφανεια στην ανθρωποτητα!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
«Αυξάνεστε και πληθύνεστε και κυριεύσατε τη γη» έλεγε η Παλαιά Διαθήκη στους απόγονους του Αβραάμ και του Ισαάκ,και οι Εβραίοι εισάκουσαν.
Αυξάνονται ραγδαία επιθυμώντας ενδομύχως να γεννήσουν το νέο Μεσσία,συμπεριφερόμενοι παράλληλα σα να είναι ακόμα το εκλεκτό Γένος του Θεού,εδώ και πάνω από 2.500 χρόνια.
Ένας λαός που εναλλάσσει με περισσή ευκολία το ρόλο του θύματος με το ρόλο του θύτη,ένας λαός που γέννησε και εδραίωσε την ιδέα του μονοθεϊσμού,ένας λαός που επιβίωσε από κάθε δυσκολία και καταφέρνει ακόμα και σήμερα να είναι στο προσκήνιο των εξελίξεων.
Πριν δυο χρόνια επέλεξα να ασχοληθώ με τον εβραϊσμό της Ελλάδας κατά την περίοδο της Βενετοκρατίας, στο μεταπτυχιακό μου προκειμένου να καταλάβω γιατί ο λαός αυτός υπήρξε ανέκαθεν αποδιοπομπαίος τράγος.Αφιέρωσα ένα εξάμηνο στην έρευνα αλλά ευθύς εξαρχής κατάλαβα πως η αλήθεια ήταν κάπου στη μέση.
Αυτη η εμμονή των Εβραίων στα λόγια της Αγίας Γραφής,η έλλειψη ελιγμών κι εξέλιξης στη νοοτροπία και την κουλτούρα
-εξακολουθούν να ντύνονται με τον ίδιο τρόπο- ,η πιστή τήρηση των εντολών και η τάση τους να αναπαράγονται μόνο μεταξύ τους προκαλώντας αμφίδρομα ρατσιστικά αισθήματα, έκαναν τους Χριστιανούς να τους αντιμετωπίζουν με καχυποψία,χωρίς καμία ανοχή στη διαφορετικότητά τους,πυροβολώντας τους αδιακρίτως με βαρύτατες φορολογίες, στερώντας τους κάθε δικαίωμα ιδιοκτησίας.

Από την άλλη οι Εβραίοι αναπτύσσουν ένα έντονο αλλά και εύλογο ένστικτο επιβίωσης,τόσο έντονο που τους καθιστά σήμερα στην κορυφή των εξελίξεων,με σύμμαχο πάντα τον ισχυρότερο,επιβιώνουν ακόμα και από το Ολοκαύτωμα -την πιο ακραία μορφή αντισημιτισμού- κι εν τέλει ιδρύουν το δικό τους κράτος μέσα στα παλαιστινιακά εδάφη,συρρικνώνοντας το κράτος της Παλαιστίνης και ξεσπούν το συσσωρευμένο μίσος τους στους Παλαιστινίους.
Αυτό που λέμε ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται,κάνει κύκλους και σε κάθε της περιστροφή χύνει τόνους αίμα.
Θα χρειαστούν πολλοί Μεσσίες μάλλον για να διδάξουν στους «πιστούς» την αλληλεγγύη, την αγάπη και την ομόνοια...
(Ιερουσαλήμ, Οκτώβρης 2019)
Μα πόσο συμφωνώ με αυτά που λες! Θα μπορούσε κανείς να διακρίνει προκατάληψη στο γραπτό σου όμως κι εγώ κι εσύ ξέρουμε ότι δεν ισχύει. Σκέφτηκα όταν είδα αυτή την ιστορία ότι καθώς φαίνεται και σένα σε έχει "στοιχειώσει" εκείνο το ταξίδι μας δύο μήνες μετά. Λίγες φορές ένας προορισμός με έχει επηρεάσει τόσο, που να διαβάζω και να ασχολούμαι σχετικά σχεδόν εμμονικά. Εδώ και λίγο καιρό παρακολουθώ κάτι βίντεο ενός Καναδοεβραιου που εδώ και χρόνια βγαίνει στους δρόμους του Ισραήλ και της Παλαιστίνης και ρωτάει τον κόσμο πράγματα που του ζητάνε να μάθουν άνθρωποι από όλο τον κόσμο (δεν τρελαίνομαι ούτε για τον ίδιο, ούτε για την απλοϊκοτητα των θεματικών, κάποιες φορές όμως αυτά που λέγονται είναι αποκαλυπτικά). Θυμάμαι πρόσφατα έβλεπα ένα βίντεο όπου ρωτούσε Ισραηλινούς αν θεωρούν ότι στο μέλλον οι "άπιστοι" θα γίνουν υπηρέτες/σκλάβοι τους όπως ορίζεται από τα ιερά τους βιβλία. Πολλοί γελούσαν, αρκετοί όμως συμφωνούσαν με θέρμη και προσπαθούσαν με επιχειρήματα να επικοινωνήσουν πώς αυτή η σκλαβιά θα είναι διαφορετική από εκείνη που έλαβε χώρα στην Αμερική και πως οι αλλόθρησκοι θα τους υπηρετήσουν με χαρά επειδή θα καταλάβουν την αλήθεια και το υψηλό νόημα του να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε έναν Εβραίο! :p Βλέπουν με έναν δικό τους τρόπο τον κόσμο παρά πολλοί άνθρωποι εκεί, ζουν στην δική τους παράλληλη πραγματικότητα κι αν κάτι προσωπικά με ενοχλεί είναι ότι πολλές φορές όταν κάποιος κατονομάζει αυτές τις ιδιαιτερότητες έχει να αντιμετωπίσει αυστηρή κριτική και χαρακτηρισμούς. Σα να πρέπει να τους συγχωρούνται όλα, ενισχύοντας την άποψη ότι αποτελούν το εκλεκτό μα παρεξηγημένο γένος.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όταν «μοιράστηκαν» τα θέματα στο μάθημα της Βενετοκρατίας,χωρίς καν να το σκεφτώ δεύτερη φορά είπα πως θα ασχοληθώ με το εβραϊκό ζήτημα, θέμα που αφενος δεν ήθελε κανεις άλλος και αφετέρου είχα τους δικούς μου λόγους.
Εργαζόμενη στον τουρισμό η ίδια αλλά και όσοι είχαν να κάνουν με Εβραίους, ομόφωνα συμφωνούσαν πως πρόκειται για λαό δύστροπο,τσιγκούνη κι εγωκεντρικό.
Το προσωπικό μου στοίχημα ήταν να δω αρχικά από που προέρχονται όλα αυτά τα στερεότυπα και κατ’επέκταση να τα απορρίψω ένα ένα.
Ευθύς εξ αρχής μόλις ξεκίνησα την έρευνα συνειδητοποίησα γιατί οι Εβραιοι έχουν εμμονή με το χρήμα. Διαβάζοντας είδα πως όπου ήταν «φιλοξενούμενοι» δε γίνονταν αποδεκτοί παρα μονάχα αν ασκούσαν επαγγέλματα όπως αυτό του γιατρού. Οι χριστινοί δεν ήθελαν να τους παρέχουν κανένα δικαίωμα,έτσι οι εβραιοι δεν είχαν δικαίωμα ιδιοκτησίας. Τα χρήματα που μάζευαν δε μπορούσαν να τα επενδύσουν σε αγορά οικήματος κι αυτό τους έκανε να εφεύρουν το σύστημα της τοκογλυφίας,την πρώτη τράπεζα αλλά και να χτίσουν τα θεμέλια του καπιταλισμού.
Έπειτα έμαθα ότι ήταν συχνά αποδιοπομπαίοι τράγοι. «Ποιος το έκανε; Οι Εβραιοι» και πάει λέγοντας. Σκευωρίες, συνωμοσίες και άλλα πολλά που ήθελαν πάντα τον Εβραίο να κρύβεται πίσω από κάθε πλεκτάνη. Θεωρίες συνωμοσίας υπάρχουν και γίνονται ευρέως (και όχι εβραιος ) πιστευτές ακόμα και σήμερα.
Τέλος, η ιστορία της παλιάς διαθήκης που παρουσιάζει τον ένα και μοναδικό θεό να σώζει πάντα το ένα και μοναδικό εκλεκτό γένος, κάνουν τόσο αυτούς όσο και τους υπόλοιπους ανθρώπους της οικουμένης να φοβούνται τη δύναμη του Ισραήλ και να τους θεωρούν πραγματικά εκλεκτούς. Κι αυτό γίνεται αντιληπτό στις εκφάνσεις της καθημερινότητας του μέσου Εβραίου.
Δυστυχώς το ταξίδι μας εκεί δε με βοήθησε καθόλου να τους συμπαθήσω. Τουναντίον βρέθηκα αντιμέτωπη με άσχημες συμπεριφορές και καταστάσεις (πιο πολύ εσυ @underwater ).
Αν οφείλω να καταρρίψω ένα στερεότυπο αυτό είναι πως δεν αφορούν οι χαρακτηρισμοί αυτοί όλους τους κατοίκους του Ισραήλ -φυσικά όπως πάντα υπάρχει η εξαίρεση.
Θα τους δώσω πάντως το ελαφρυντικό ότι έχουν περάσει πραγματικά πολλά ως λαός και είναι λογικό ως έναν βαθμό τώρα που γύρισε ο τροχός να φέρονται με τη σειρά τους άσχημα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε αλλα μερη περα απο Ιερουσαλημ πηγατε; Φυσικα και δεν αφορουν οι χαρακτηρισμοι ολους τους κατοικους του Ισραηλ αφου μεταξυ τους υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν σε διαφορες αλλες θρησκειες ή ειναι αθεοι/αγνωστικιστες κλπ.

Σε ποιους εβραιους ομως αναφερεσαι; Στους ορθοδοξους που αποτελουν μεγαλο μερος του πληθυσμου της Ιερουσαλημ; Στους εβραιους του Ισραηλ γενικα; ή στους απανταχου εβραιους;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε αλλα μερη περα απο Ιερουσαλημ πηγατε; Φυσικα και δεν αφορουν οι χαρακτηρισμοι ολους τους κατοικους του Ισραηλ αφου μεταξυ τους υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν σε διαφορες αλλες θρησκειες ή ειναι αθεοι/αγνωστικιστες κλπ.

Σε ποιους εβραιους ομως αναφερεσαι; Στους ορθοδοξους που αποτελουν μεγαλο μερος του πληθυσμου της Ιερουσαλημ; Στους εβραιους του Ισραηλ γενικα; ή στους απανταχου εβραιους;
Θα αφήσω τη Φένια να απαντήσει αναλυτικά, είναι άλλωστε ιστορία της. Να πω απλά ότι πήγαμε και Τελ Αβίβ, όπως και σε τρεις παλαιστινιακές πολεις (στη μια, στη Χεβρώνα, κατοικούν επίσης Ισραηλινοί έποικοι, ενάντια στις αρχές του διεθνούς δικαίου). Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η έκφραση "όλες οι φυλές του Ισραήλ" χαρακτηρίζει πλήρως τη χώρα, καθώς μπορείς να δεις ανθρώπους με καταγωγή από την Πολωνία, την Αιθιοπία, το Μαρόκο, τη Γερμανία και παρ' όλα αυτά να νιώθεις έντονα ότι το κομμάτι της ταυτότητάς τους που υπερισχύει είναι το "Ισραηλινοί και Εβραίοι". Σα να έχουν αφομοιωθεί. Επιπλέον θα δεις τρομερές ομοιότητες στη στάση και στη συμπεριφορά τους, ακόμα και αν πρόκειται για μη ιδιαίτερα θρησκευόμενους ανθρώπους. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Είναι μια συζήτηση που έχω κάνει με πολλούς φίλους που έχουν πάει Ισραήλ και μου έχουν πει λίγο πολυ "καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δε μπορείς να το εξηγήσεις και καταλαβαίνω τι εννοείς".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
"καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δε μπορείς να το εξηγήσεις και καταλαβαίνω τι εννοείς".
Κι εγω καταλαβαινω αυτο που λες αν μιλαμε για τους φανατικους/ορθοδοξους εβραιους. Για τους υπολοιπους η αποψη μου ειναι αρκετα διαφορετικη. Και εχω επισκεφθει τη χωρα 3 φορες και εχω επαφες με αρκετους εβραιους Ισραηλινους.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγω καταλαβαινω αυτο που λες αν μιλαμε για τους φανατικους/ορθοδοξους εβραιους. Για τους υπολοιπους η αποψη μου ειναι αρκετα διαφορετικη. Και εχω επισκεφθει τη χωρα 3 φορες και εχω επαφες με αρκετους εβραιους Ισραηλινους.
Όχι, δε μιλάω για τους φανατικους/ορθόδοξους Εβραίους μόνο. Μιλάω για την πλειοψηφία των Ισραηλινών Εβραίων όπως τους βίωσα. Δεν έχει εννοείται την ίδια στάση ο υπερορθοδοξος υπερσυντηρητικος που ακολουθεί κατά γραμμα τα ιερά βιβλία και έχει κάνει πέντε παιδιά πριν κλείσει τα 30 με τον secular χαλαρό τύπο στο Τελ Αβίβ. Αλλά υπάρχουν κάποιες λεπτές αποχρώσεις στη συμπεριφορά τους που είναι κοινές, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. Σέβομαι πάντως ότι έχεις διαφορετική άποψη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αδυνατο να το καταλαβω ισως γιατι δεν μπορω να διακρινω ποιοι απο τους Ισραηλινους ειναι εβραιοι και ποιοι οχι περα απο αυτους που εχουν εμφανη στοιχεια πανω τους και απο αυτους που μοιαζουν με Αραβες ή αλλους που τα χαρακτηριστικα τους με κανουν να πιθανολογω πως δεν ειναι εβραιοι.

Ειναι οι ανθρωποι που πιστευουν σε μια θρησκεια και πιστευουν αυτα που λεει αυτη η θρησκεια. Οπως ολοι οι πιστοι καποιας θρησκειας ζουν το παραμυθι τους και στον κοσμο τους. Αλλος πολυ, αλλος λιγο αναλογα με το ποσο πιστευει. Δεν θα ηταν εβραιοι αν δεν τα πιστευαν αυτα, οπως δεν θα ηταν ορθοδοξος χριστιανος καποιος που δεν πιστευει σε ενα "πνευμα" (το Αγιο Πνευμα) ως θεο του. Οσο παραλογο μου φαινεται το ενα, αλλο τοσο μου φαινεται και το αλλο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στη δουλειά μου είχα να κάνω κυρίως με τους μη φανατικούς Εβραίους. Επειδή εκεί τους εξυπηρετούσαμε, υπήρχε δηλαδή πελατειακή σχέση, ένα μεγάλο κομμάτι φερόταν άσχημα,με χαρακτηριστική αγένεια και καμία διάθεση να υπακούσουν σε κανόνες.
Όταν δε, τύχαινε να έχουμε ορθόδοξους Εβραίους τότε τα πράγματα ήταν ΠΟΛΥ δύσκολα. Δεν άκουγαν, έκαναν του κεφαλιού τους,απαιτούσαν μόνο και δε συμμορφώνονταν.
Επίσης, από Εβραίους θυμάμαι τα πιο χυδαία "πεσίματα" που μου έχουν τύχει, ακόμα και πρόσκληση σε όργιο στα δυο πρώτα λεπτά γνωριμίας.
Αλλά και με άλλους που έχω μιλήσει οι οποίοι συνεργάζονται με Εβραίους έχουν παρόμοια άποψη, επομένως και οι ίδιοι δε μας βοηθούν να τους συμπαθήσουμε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω γνωρίσει συμπαθητικούς Εβραίους, πρόθυμους να βοηθήσουν. Ωστόσο, δε σου κρύβω ότι είναι ο μόνος λαός που έχω γνωρίσει και δεν επιθύμησα να πιάσω πολιτική συζήτηση.
Οσον αφορά τους Ορθοδόξους της Ιερουσαλήμ, ναι, διαφέρουν από τους άλλους. Εκεί περάσαμε τις χειρότερες στιγμές, κι αυτό μεταφράζεται με σπρωξίματα, απαξίωση, μη διάθεση εξυπηρέτησης και πολλά άλλα. Εζησα ζωώδεις καταστάσεις που με έκαναν να θυμηθώ το Βαρανάσι! Κι έπειτα δε μπορώ να ξεχάσω τους Εβραίους στρατιώτες πάνω από τα κεφάλια μας, στην παλιά πόλη της Χεβρώνας,
που δε τολμούσαμε να σηκώσουμε το βλέμμα μας να τους κοιτάξουμε κι έπιαναν αμέσως το όπλο,σε ετοιμότητα κοιτώντας μας αγριεμένοι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αδυνατο να το καταλαβω ισως γιατι δεν μπορω να διακρινω ποιοι απο τους Ισραηλινους ειναι εβραιοι και ποιοι οχι περα απο αυτους που εχουν εμφανη στοιχεια πανω τους και απο αυτους που μοιαζουν με Αραβες ή αλλους που τα χαρακτηριστικα τους με κανουν να πιθανολογω πως δεν ειναι εβραιοι.

Ειναι οι ανθρωποι που πιστευουν σε μια θρησκεια και πιστευουν αυτα που λεει αυτη η θρησκεια. Οπως ολοι οι πιστοι καποιας θρησκειας ζουν το παραμυθι τους και στον κοσμο τους. Αλλος πολυ, αλλος λιγο αναλογα με το ποσο πιστευει. Δεν θα ηταν εβραιοι αν δεν τα πιστευαν αυτα, οπως δεν θα ηταν ορθοδοξος χριστιανος καποιος που δεν πιστευει σε ενα "πνευμα" (το Αγιο Πνευμα) ως θεο του. Οσο παραλογο μου φαινεται το ενα, αλλο τοσο μου φαινεται και το αλλο.
Μα η συντριπτική πλειοψηφία των Ισραηλινών είναι Εβραίοι, ανεξάρτητα από τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά. Άλλωστε η μόνη προϋπόθεση για να πάρει κανείς Ισραηλινή υπηκοότητα είναι να είναι Εβραίος στο θρήσκευμα. Υπάρχουν Άραβες και Μαγκρέμπ Εβραίοι, Αιθίοπες, Ευρωπαίοι, Αμερικανοί κλπ κλπ, όπου είναι όλοι Ισραηλίτες μεν, απλά έχουν διαφορετικές ονομασίες βάσει καταγωγής (πχ όσοι έχουν φτάσει από Ευρώπη λέγονται Ασκενάζι). Το να διακρίνεις δηλ. τον Ισραηλινό Εβραίο από τον Ισραηλινό Παλαιστίνιο ή από κάποιον χριστιανό ή expat δεν έχει να κάνει τόσο με το πώς είναι εμφανισιακά, αλλά με το πώς φέρεται. Και θεωρώ ότι δεν είναι δύσκολο επειδή απλά οι ιδιαιτερότητες στη συμπεριφορά τους είναι συγκεκριμένες.

Αυτά που λες περί της πίστης και η σύνδεση που κάνεις με τις άλλες θρησκείες δεν ειναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνη, καθώς θεωρώ ότι η στάση των Εβραίων του Ισραήλ ξεφεύγει από το θρησκευτικό κομμάτι και ριζώνει μέσα τους ως κουλτούρα, κοσμοθεωρία και προσωπική ταυτότητα. Ένας άθεος Εβραίος πολύ συχνά έχει και ο ίδιος την αίσθηση παντοδυναμίας που χαρακτηρίζει τον συγκεκριμένο λαό και αντιστοίχως υιοθετεί την αντίστοιχη συμπεριφορά. Μπορεί να μη σε σπρώξει, μπορεί να σου μιλήσει ευγενικά, μπορεί να σου δώσει πληροφορίες ή ακόμα και να σε φλερτάρει, ο τρόπος που θα λάβει χώρα όμως η όλη αλληλεπίδραση θα έχει από την πλευρά του αυτό το ιδιαίτερο, το δικό τους στοιχείο, αυτό που κάνει πολύ πολύ εύκολο να καταλάβεις ποιός είναι Εβραίος στο Ισραήλ και να μη τον μπερδέψεις με κάποιον άλλο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι να σας πω βρε κοριτσια; Και φυσικα δεν αμφισβητω αυτα που λετε αλλα δεν εχω την ιδια εμπειρια. Ισως γιατι οι περισσοτεροι με περνουν για εβραιο. Αλλα και στην Παλαιστινη ως τουριστας δεν ειχα κανενα θεμα. Φυσικα και ειδα απαραδεκτη συμπεριφορα απεναντι σε Αραβες (και Ισραηλινους και Παλαιστινιους) αλλα απο οργανα του Σιωνιστικου κρατους του Ισραηλ, οχι απο απλο κοσμο.

Θα επιμεινω παρολαυτα στο θεμα θρησκειας και εθνικης υπερηφανειας. Πραγματι υπαρχουν παρα πολλοι εβραιοι που δηλωνουν αθεοι (καπου ειχα διαβασει πως ειναι περιπου οι μισοι) αλλα δεν εχει να κανει με αθεϊα οπως την αντιλαμβανομαστε εμεις. Ειναι μια δικη τους πρωτοτυπη αθεϊα. Ο "αθεος" εβραιος συμμετεχει και ακολουθει τον Ιουδαϊσμο. Απλα δεν πιστευει πως υπαρχει ενας θεος. Περιμενει ομως το Μεσσια και πιστευει στην ανωτεροτητα της φυλης του. Αυτο δεν σημαινει πως εισαι αθεος ομως. Ειναι σαν ενας χριστιανος να λεει πως δεν πιστευει στο θεο ή ενας μουσουλμανος στον αλλαχ και να γινεται δεκτος ως πιστος της θρησκειας του. Αυτο το παραδοξο υπαρχει στον Ιουδαισμο και μας μπερδευει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom