Γαλλία Ισπανία Ιταλία Αύρα....μεσογειακή

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598

Πρόλογος

Το οδικό ταξίδι για μένα δεν έχει ένα ή δυο προορισμούς… Προορισμοί είναι οι πόλεις ή τα χωριά που βλέπεις ή μένεις σε αυτά μέχρι να φτάσεις στο πιο μακρινό σημείο της διαδρομής και να γυρίσεις προς τα πίσω με άλλα χωριά κι άλλες πόλεις που θα ανακαλύψεις ταξιδεύοντας με το αυτοκίνητο.
Θα δοκιμάσω να παρουσιάσω τους δικούς μας προορισμούς σε αυτό το ταξίδι …..στο φόρουμ αρκετοί απο αυτούς έχουν παρουσιαστεί επαρκέστατα αλλά το ταξίδι στην Ισπανία μέσα από τη νότια Γαλλία είναι ένα ταξίδι που ενδύκνειται για αυτούς που τους αρέσει να ταξιδευουν οδικώς και από αυτή την πλευρα θα αναφερθώ (όχι μόνο, είμαι σιγουρη ότι θα παρασυρθώ και σε άλλα).

Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να πω ότι το ταξίδι το οργανώνουμε από πριν σε ότι αφορά τα μέρη που θα παμε (με μικρές παρεκκλισεις,βαση συνθηκών )και φυσικά κάνουμε από πριν και τις κρατήσεις των ξενοδοχειων.Ξέρω ότι κάποιοι θεωρούν το οδικό ταξίδι ,ένα τροπο διαφυγής χωρίς σχέδια και προετοιμασίες ,του στυλ «σταματώ όπου μου αρέσει και μένω όσο θέλω»……Εντάξει, κάθε προτίμηση είναι σεβαστη αλλά εμένα δε μου πάει αυτό το free style …..Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να έχω ψαχτεί από πριν.Που ξέρω δηλαδή ότι «εδώ»μ’αρέσει αν δεν έχω δει πως είναι λίγο παραπέρα ?Αν έχω ενημερωθεί ,δει φωτό διαβάσει και σχετικά στο internet(και στο travelstories φυσικά) νομίζω ότι μπορώ να επιλέξω καλύτερα.Και έπειτα όταν ταξιδευεις οδικώς ,κινείσαι συνήθως σε μεγάλους αυτοκινητοδρομους που δε βλέπεις τιποτα , τι να κάνω δηλαδή να μπαίνω κάθε φορά σε μια πόλη για να δω αν μου αρέσει για να μεινω?Και τέλος σε ότι αφορά τα ξενοδοχεία ,αρνούμαι να χάσω έστω και μισή ώρα από το ταξιδι ψάχνοντας στα τυφλά για κατάλυμα.Το internet να 'ναι καλά και βρίσκει κανείς ότι θέλει ,το τσεκάρει στα reviews και έχει εξασφαλίσει τη διαμονή του,ανάλογα με τον προυπολογισμό του ,χωρίς ρίσκο.Για να μη παρεξηγηθώ,επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη ,την αναφέρω μόνο και μόνο γιατί μπορει να βοηθήσει κάποιον που είναι αρχάριος στα οδικά ταξίδια …..αν κάποιος αρέσκεται στο να ταξιδεύει στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα πολύ καλά κάνει εφόσον αυτό τον ευχαριστεί………Αφού λοιπόν τα προγραμματίσαμε όλα (με λίγη καθυστέρηση γιατί αρχικά σκεφτόμαστε να περάσουμε όλες τις μέρες στη Γαλλία) ξεκινήσαμε στις 2 Αυγουστου από το λιμάνι της Πάτρα με προορισμό την Ανκόνα…..

Xώρες:Ιταλία,Γαλλία,Ισπανία
Διάρκεια:16 διανυκτερεύσεις(+2 στο καράβι)
Πόλεις σταθμοί:Maranello, Saint Paul de Vence, Avignon, Barcelona, Valencia, Girona, Arles, Salsomaggiore(Ιταλία)
Χιλιόμετρα: 3700
Kόστος διοδίων:252 ευρώ
Κόστος βενζίνης:350 ευρώ περίπου
 

Attachments

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
03/08 Maranello

Το καράβι μπαίνει στο λιμάνι όπως ήταν προγραμματισμένο στις 2.00μ.μ.Αλλά για να βγούμε από το καράβι ,μετά για να βγούμε από το λιμάνι και τέλος για να βγούμε από την Ανκώνα και να πιάσουμε την autostrada κόντευε τέσσερις.Αυτό το είχαμε προβλέψει και δεν είχαμε προγραμματίσει πολλά χιλιόμετρα για την πρώτη μέρα.Πρώτος σταθμός το Maranello .Δεν είμαστε λάτρεις των σπορ αυτοκινήτων ,το μέρος επιλέχθηκε με άλλα κριτήρια .Πρώτα πρώτα είναι 283 χλμ από την Ανκώνα οπότε θα φτάναμε γύρω στις 7.00 το πολύ 7.30 .Το πρώτο βράδυ αποφασίσαμε ότι δε θα μπούμε σε μια μεγάλη πολη, αλλά θα μείνουμε σε ένα πιο μικρό μέρος για να κάνουμε μια βολτίτσα,να φάμε ένα ιταλικό στον τόπο του και μάλιστα κάπου χωρίς τουρισμό ,χωρις μετακινήσεις (γενικά όταν έχετε προγραμματισει ένα βραδυ σε κάποιο μέρος προτείνω χωριά ή μικρες πολεις-πολλές φορές αφήνουν τις πιο γλυκές αναμνήσεις- και όχι το χάος μιας μεγάλης πολης οπου κατά πάσα πιθανότητα δε θα προλάβετε να δείτε τίποτα ,παρά μόνο θα χάσετε χρόνο στις μετακινήσεις.)Υπήρχε και άλλο κινητρο όμως ….είχα βρει στο booking ένα ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων, τρία χιλιομετρα από το Maranello με συνολική αξιολόγηση 9,7 από μεγάλο αριθμό επισκεπτών ,στην τιμή των 58 ευρώ με πρωινό παρακαλώ…..απίστευτο….το τσεκάραμε από δω το τσεκάραμε από κει και το κλεισαμε.
Φτάσαμε γύρω στις 7.00 το απογευμα και με το που είδαμε το ξενοδοχειο και μπήκαμε στα δωμάτια καταλάβαμε ότι αυτό είναι πιθανότατα το καλύτερο value for money ξενοδοχείο που μείναμε ποτέ.Αν πάτε λοιπόν στο Μaranello μη κάνετε το λάθος και δεν κλείσετε σε αυτό.Ισχύουν ότι βλέπετε και ότι διαβάσετε στα reviews
Booking.com: Hotel Arthur, Solignano Nuovo (Modena), Italy - 267 Guest reviews. Book your hotel now!

Eίμαστε από αυτους που σε είκοσι λεπτα μπορούν να έχουν κάνει μπάνιο και να βρισκονται στην πόρτα ,έτοιμοι για βόλτα ….Το Maranello δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο ,την ώρα που πήγαμε εμεις είχαν κλεισει τα μαγαζια αλλά είναι εμφανές ότι όλα γυρίζουν γύρω από τη ferrari Πέρα από το εργοστάσιο,την πίστα και το μουσείο στο χωριο αυτό υπάρχουν πολλά σημεία όπου μπορείς να φωτογραφηθείς δίπλα στο σήμα της ferrari ή διπλα σε ένα ομοίωμα του πανακριβου τετράτροχου…..
Στα reviews είχαμε διαβάσει ότι το προσωπικο του ξενοδοχειου δίνει πολύ χρήσιμες πληροφοριες για το τι μπορεί να κάνει κανείς στην περιοχή και μπορεί να προτείνει εστιατόρια ωραιότατα και όχι τουριστικά.Ετσι μετά τις φωτο δίπλα στο αλογάκι πάμε στο εστιατόριο που μας προότειναν ….το la ca’Βianca.
aimg40.imageshack.us_img40_2231_lacabianca.jpg


Πολύ το περιμενα και πολύ το ευχαριστήθηκα το φαγητό εκείνο το βράδυ….Ωραίο μέρος και ωραίο φαγητό ,τιμές νορμάλ.Κατόπιν ύπνος γιατί την επομενη μέρα το πρωι είχαμε 459 χιλιομετρα να μας χωρίζουν από τον επόμενο προορισμό μας:το Saint Paul de Vence στη νότια Γαλλία .
Μετά το πρωινό όμως την επόμενη μέρα αποφασίσαμε να μη φύγουμε χωρίς να κάνουμε άλλη μια επισκεψη στο Maranello.Οχι ,δεν είχαμε χρόνο για το μουσείο της ferrari,άλλωστε δεν ήταν στις προτεραιότητές μας κάτι τέτοιο, αν και κρίνοντας από τη μεγαλη αίθουσα στο ισόγειο γεμάτη με εντυπωσιακά μοντέλα που μπορεί να δει κανείς από κάποια σημεια του καταστήματος,πρέπει να παραδεχτώ ότι ακόμη και να μη είσαι φαν του είδους μπορει να κολλήσεις……μια βόλτα όμως στο κατάστημα που βρίσκεται στον ίδιο χώρο με το μουσείο είπαμε να την κάνουμε….μη αγνοήσουμε και το καταναλωτικό μας ένστικο….Στη γκάλερι λοιπόν θα βρείτε φυσικά μινιατούρες της ferrari,μπλουζάκια ,καπέλα και άλλα είδη ομολογουμένως λιγάκι ακριβά ,αλλά θα βρείτε και διάφορα μικροπράγματα(ντοσιέ,κασετίνες ,στυλό,κούπες) σε πιο προσιτές τιμές.Αν έχετε παιδάκια,ανηψάκια ,βαφτηστήρια και μάλιστα αγοράκια ,θα ενθουσιαστούν σίγουρα με δώρα που θα τους πάτε….Με τις κατακόκκινες τσάντες σης ferrari μπαίνουμε στο αμάξι και ξεκινάμε…..

aimg43.imageshack.us_img43_9022_ferrari1g.jpg


aimg3.imageshack.us_img3_263_ferrarik.jpg


aimg190.imageshack.us_img190_2246_p1010695f.jpg
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ωραία και αναλυτικά, ξεκίνησες...:)

Με μεγάλο ενδιαφέρον, περιμένω τη συνέχεια...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πολυ ωραια , εχουμε roadtrip απο τη Δαφνη ....

και εγω μαζι σου ....περιμενω και για Αρλ !!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
04/08 Saint Paul de Vence

Aρχικά θέλαμε να αποφύγoυμε εντελώς την Κυανή Ακτή σε αυτό το ταξίδι,πρώτον γιατί είχαμε πάει πριν δυο χρόνια και είχαμε δει αρκετά μέρη αλλα κυρίως γιατί θέλαμε να δούμε την Προβηγγία όσο περισσότερο ήταν δυνατό.Ομως για να φτάσουμε ως εκεί ,θα μας έπαιρνε ολόκληρη την ημέρα …..Ε,όχι σκέφτηκα,ας κάνουμε μια στάση έστω για ένα βράδυ …..Η διαδρομή ήταν άνετη ,χωρίς πολύ κίνηση και φτάσαμε στο Saint Paul de Vence γύρω στις τέσσερις το απόγευμα.Για να φτάσεις στο ξενοδοχειο ανεβαίνεις ένα ανηφορικό δρόμο με λουλουδια και φυτά στο πλαι …Το ξενοδοχείο πολύ όμορφο ,μέσα σε ένα καταπράσινο λοφάκι .Μπαίνουμε στο ομολoγουμένως πολύ προσεγμένο και στυλάτο δωμάτιο: ……ωραιότατο και....μικρότατο(κατά το ωραιότατο).Το κρεβάτι στενό, …..στενότατο."C’est la France ",λέω στον άντρα μου που κοιτάζει που να βάλει τις βαλίτσες για να μη σκοντάφτουμε πάνω τους.(εδώ να διευκρινίσω ότι το συγκεκριμένο ξενοδοχειο-les vergers de Saint Paul- είναι το ακριβότερο από όλα όσα μείναμε-150 ευρώ τη βραδιά ,χωρίς πρωινό και θεωρητικά είναι καλή τιμή για την περιοχή). Αποφασίζουμε να ξεκουραστούμε για καμμιά ωρίτσα από το ταξίδι και προτιμάμε να αράξουμε στις ξαπλώστρες της πισίνας,απολαβάνοντας το πράσινο που μας περιτριγυριζε.
aimg504.imageshack.us_img504_8070_saintpaul1.jpg


Φτάνουμε στην είσοδο του χωριού και καθόμαστε να πιούμε ένα diabolo menthe,αναψυκτικό με γεύση μέντα (μπορείτε να ζητήσετε λεμόνι,φράουλα, ροδάκινο ή ότι diabolo θέλετε, τελος πάντων )Χαζεύουμε για λίγο τον κόσμο και τους νεαρούς που παίζουν petanque στο χωμάτινο γήπεδο και μετά ξεκινάμε.
Το Saint Paul de Vence είναι ένα πανέμορφο μεσαιωνικό χωριό με τείχη.Για δυο –τρεις ώρες κάνουμε βόλτες απολαμβάνοντας την ομορφιά που βρίσκεται γύρω μας.
aimg527.imageshack.us_img527_6862_saintapul8.jpg


aimg10.imageshack.us_img10_4538_saintpaul7i.jpg





Λιθόστρωτα δρομάκια ,πανέμορφες πέτρινες προσόψεις σπιτιών,μαγαζάκια με χειροποίητα είδη,γραφικές φοντάνες,προτότυπες καλλιτεχνικές δημιουργίες,μικρές πλατείες,μυστηριώδης θύρες….Ενα χωριό γεμάτο γοητεία ,ένας ανέγκιχτος θησαυρός, κρυμμένος σ’αυτή την όμορφη γωνιά της Μεσογείου.Ρίξτε μια ματιά σε αυτές τις φωτογραφίες: Saint Paul de Vence - Photos HD - Photos of Provence
Αφού χόρτασε ομορφιά το πνεύμα ,είπαμε να χορτάσουμε και το σαρκίο…..Ε εδώ τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά.Το πολύ συμπαθητικό εστιατόριο που μου είχε προτείνει ο Τoumpiotis ήταν κλειστό ….όσα εστιατόρια βρήκαμε ήταν από ακριβά εως πανάκριβα απ’ότι καταλάβαμε ρίχνοντας κλεφτές ματιές στους τιμοκαταλόγους(εντάξει ,διακριτικά).Που να πάμε?Βλέπω μια πολύ κομψή κυρία στο δρόμο ,ιδιοκτήτρια μάλλον ενός καταστήματος που είχαμε επισκεφθεί νωρίτερα…..η προσωποποίηση της γαλλικής φινέτσας .Αυτή θα ρωτήσω για εστιατόριο σκέφτομαι(αφού θα το πληρώσουμε που θα το πληρώσουμε ακριβά όπως φαίνεται ,ας είναι καλό τουλάχιστον).Φοράω την καλή μου προφορά και της ζητάω ευγενικά να μου προτείνει ένα εστιατόριο .Μου δείχνει ένα λίγο πιο πέρα.Είναι απλό αλλά καλό μου εξηγεί ,εμένα μου αρέσει ,εκεί πηγαίνω….Το κοιτάμε καλά καλά ,δε μας γεμίζει και πολύ το μάτι .Η μισάνοιχτη πόρτα της κουζίνας δε μας αφήνει περιθώρια,βρωμιά και μυρωδιές …ύποπτες.Ούτε οινομαγειρείο στην Ομόνοια…..Θα μου πείτε γιατί ,τι έχουν τα οινομαγειρεία στην Ομόνοια δηλαδή?Τίποτα ,μια χαρά είναι αλλά δε χρεώνουν 20-25 ευρώ το πιάτο…Τελικά επιλέγουμε ένα εστιατόριο που μας άρεσε, το le Caruso και καθόμαστε.Ωραία φάγαμε δεν μπορώ να πω….Οταν η κοπέλα έφερε το λογαριασμο στον άντρα μου ,τον κοιτάζω με ερωτηματικό ύφος και αυτός μου απαντά με νόημα:"c’est la france….."
Κάνουμε χαλαρά μια βόλτα ακόμα στο στενά δρομάκια νιώθωντας συνεπαρμένοι από την μαγική αίσθηση αυτού του μέρους.Γυρνώντας στο ξενοδοχείο σταματάμε στο δρόμο για λίγο και χαζεύουμε το χωριό που βρίσκεται απέναντι μας.Είναι λίγες στιγμές από κείνες που μόνο οι πολύ προικισμένοι μπορούν να περιγράψουν ίσως…Ο ρομαντισμός του φωτισμένου τοπίου μέσα στη νύχτα σε κάνει να σκεφτείς πόσο τυχερός είσαι που ρθες σ’αυτό τον κόσμο…..
aimg188.imageshack.us_img188_3448_saintpaul6.jpg


aimg443.imageshack.us_img443_3758_saintpaul9.jpg


 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τι ωραίο ταξιδιωτική ιστορία διαβάζω πρωϊ πρωϊ!

Θα συμφωνήσω μαζί σου για το προκλείσιμο των ξενοδοχείων!
Και εγώ βαριέμαι να σπαταλάω χρόνο στο ψάξιμο δωματίου όσο είμαι σ' ένα μέρος ενώ μπορώ να τριγυρνάω στις πόλεις και στα χωριά και ν' απολαμβάνω.
Ίντερνετ, λοιπόν...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
πολυ ομορφο στορυ εξελισσεται :)

περιμενουμε τη συνεχεια!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
05-07/08 AVIGNON (με ολίγον από Grasse και Aix-en-Provence)

Tην επόμενη μέρα δεν είχαμε πολλά χιλιόμετρα να κάνουμε .Η Avignon που ήταν ο επόμενος προορισμός μας απείχε μόνο 256 χιλιόμετρα και θα μέναμε δυο βραδια. Ευκαιρία λοιπόν να κάνουμε μια-δυο στάσεις στη διαδρομή…
Πρώτα λοιπόν διανύουμε τα 21 χιλιόμετρα που μας χωρίζουν από αυτή και φτάνουμε στη Grasse.Tη Grasse την είχαμε επισκεφθεί σε προηγούμενο ταξίδι μας και μπήκε στη λίστα με τα «αγαπημένα».Kάτι που είχα διαβάσει στην εφηβεία μου «Το άρωμα»,κάτι που η αυθεντικότητα της και η αίσθηση ότι χάνεις λίγο την αίσθηση του χρόνου περπατώντας στον λαβύρινθο του ιστορικού κέντρου, αυτή η μικρή πόλη νιώθω να με τραβά σα μαγνήτης.Σκαρφαλωμένη σε ένα λόφο έχει όμορφες μικρές υπαίθριες αγορές με πάγκους που πουλάνε λαχανικά ,φρούτα, αποξηραμένα βότανα της περιοχής ,λουλούδια ….Ο Καθεδρικός ναός της είναι αφιερωμένος στη Notre Dame de Puy.Στην πόλη υπάρχει και το μουσείο αρωμάτων αλλά και τις δυο φορές δεν καταφέραμε να το επισκεφθούμε.Δεν πειράζει, με την τρίτη.Στην πόλη υπάρχουν τρεις τουλάχιστον γνωστές αρωματοποιίες.Μπορείς να τις επισκεφθείς και να ξεναγηθείς δωρέαν στους χώρους που παρασκευάζονται τα αρώματα .Υπάρχει προσωπικό που κάνει την ξενάγηση στα γαλλικά και τα αγγλικά.Εμείς πήγαμε στη Fragonard ,χρόνο για ξενάγηση δεν είχαμε αλλά πήγαμε κατευθείαν στον πάνω όροφο που είναι το εμπορικό μέρος της αρωματοποιίας,για να καταβάλλουμε τον οβολό μας ……..Μετά περπάτημα στα σοκάκια την ώρα που η πόλη ξεκινά να κινείται στους ρυθμούς της μέρας.Οι πάγκοι στήνονται και οι φούρνοι στέλνουν βουτυράτες μυρωδιές από τα ζεστά κρουασάν.Αγοράζουμε μερικά κρουασάν για πρωινό ,τα μασουλάμε στο δρόμο και μπαίνουμε στο αμάξι…

aimg210.imageshack.us_img210_6764_grasse.jpg


O φαρδύς και άνετος δρόμος ,χωρίς ιδιαίτερη κίνήση, μας φέρνει έξω από την Αix-en-provence.Μπαίνουμε στην πόλη, παρκάρουμε το αμάξι σε ένα φαρδύ δρόμο με δέντρα…..πόσο μ’αρέσει η αυτή η χαρά της ανακάλυψης… να πηγαίνω σε ένα μέρος και να ξετυλίγονται μπροστά μου καινούριες εικόνες…H πόλη με τα χίλια συντριβάνια φαίνεται να σφύζει από ζωή…Η οδός Μirabeau σκιάζεται από πυκνόφυλλα πλατάνια και χαρίζει δροσιά στους θαμώνες των καφέ … Παντού υπάρχουν brasseries,ζαχαροπλαστεία ,καφετέρειες μικρά εστιατόρια όλα με τραπεζάκια στις άκρες των δρόμων και τις πλατείες και όλα γεμάτα ανθρώπους που χαίρονται την χαλαρότητα του γαλλικού νότου και απολαμβάνουν νωχελικά το φαγητό ή το ποτό τους….Ωραία μαγαζιά συνυπάρχουν στο φόντο με παλιά κτίρια απ’οπου νομίζεις ότι θα ξεπροβάλλει μια γαλλίδα εποχής με το μπονέ στο κεφάλι ,με τα μακριά της φορέματα και την ομπρέλλα για τον ήλιο στο χέρι…

aimg42.imageshack.us_img42_6797_aixenprovene1.jpg


aimg42.imageshack.us_img42_214_aixenprovence.jpg


Φεύγουμε με εκείνη την αίσθηση του ανικανοποίητου που σε κάνει να σκέφτεσαι ότι ίσα-ισα που πρόλαβες να βουτήξεις το δαχτυλάκι σου στο γλυκό ενώ θα ήθελες να αδειάσεις το βάζο,αλλά ποτέ ο χρόνος δεν είναι αρκετός όταν προκειται για ταξίδια …..Στο δρόμο πάλι, διανύουμε τα χιλιόμετρα που απομένουν και φτάνουμε στην Αvignon νωρίς το απόγευμα όπου θα κάναμε δυο διανυκτερεύσεις.
To ξενοδοχείο που μείναμε –le cube hotel-θα το πρότεινα μόνο στην περίπτωση που σας ενδιαφέρει να έχετε ένα δωμάτιο καθαρό μεν αλλά όχι τίποτα παραπάνω,μια χαμηλού κόστους ,αξιοπρεπή διαμονή .
Περπατάμε πάνω σε μια γέφυρα πάνω στον ποταμό Ροδανό….μπροστά μας τα τείχη της Avignon και πίσω από αυτά ξεπροβάλει το παλάτι των παπων.Το επιβλητικό ανάκτορο γοτθικού ρύθμού ανταγωνίζεται την μεγαλοπρέπεια του φυσικού τοπίου γύρω από το ποτάμι …..το χέρι του Θεού και το χέρι των ανθρώπων …..
Στα ιστορικά στοιχεία δε θα αναφερθώ το έχει κάνει άλλωστε ο taver στη δική του ιστορία για τη νότια γαλλία επαρκέστατα…Εμείς περάσαμε τη μιάμισι μέρα μας στην Αβινιόν με επίσκεψη φυσικά στο παλάτι των παπών που αξίζει οπωσδήποτε να πάει κανείς ,στο Petit palais που βρίκεται δίπλα όπου υπάρχει μεταξύ άλλων και η «Παναγία με το Βρέφος» του Μποτιτσέλλι στο διπλανό πάρκο με τη λίμνη από όπου η θέα στο ποτάμι αλλά και στην πόλη είναι μαγεία.Επίσης ανεβήκαμε και στη γέφυρα Saint Benezet,πιο γνωστή σα τη γέφυρα της Αβινιον η οποία φτάνει μέχρι το μέσο περίπου του ποταμού και από κει και περα είναι γκρεμισμένη.Πάνω στη γέφυρα υπάρχει και ένα μικρό εκκλησάκι.Πέραν αυτών χαρήκαμε τους πλανόδιους μουσικούς ,τη μεγάλη πλατεία μπροστά στο ανάκτορο,χαζέψαμε την όμορφη πλατεία του ρολογιού ,κάναμε βόλτα στον κεντρικό δρόμο της πόλης με τα πολλά εστιατόρια στην rue de la republique , στην πλατεία pie όπου βρίσκεται η κλειστή αγορά της πόλης με πολλά τοπικά προιόντα(les halles) και φυσικά σουλατσάραμε στους πεζόδρομους τρώγοντας quiche lorraine και tartes aux legumes ή tartes au fromage στο χέρι.Τα παραπάνω θα τα βρείτε στους φούρνους και μπορείτε να τα πάρετε στο χέρι ή να καθίσετε στα τραπεζάκια που υπάρχουν πολλές φορές έξω από τα μαγαζάκια αυτά .Μπορείτε έτσι δοκιμάζοντας διάφορα τέτοια να φάτε πρόχειρα μεσημεριανό αν θέλετε να αποφύγετε τις τσουχτερές πολλές φορές τιμές των εστιατορίων δις ημερισίως.Τη δεύτερη μέρα το απόγευμα κάναμε και μια βόλτα στη villeneuve les Avignon, την παλιά μεσαιωνική πόλη,από την άλλη μεριά του ποταμού.

aimg512.imageshack.us_img512_383_avigon3.jpg


aimg193.imageshack.us_img193_2568_avignon5.jpg


Εστιατόρια υπάρχουν πολλά στη rue de la republique αλλά μου φάνηκαν αρκετά τουριστικά.Θα πρότεινα να φάτε στην place crillon όπου υπάρχουν τρία –τέσσερα εστιατόρια πολύ συμπαθητικά.Το καλύτερο παγωτό στην πόλη θα το βρείτε σε ένα ιταλικό μαγαζί στην οδό st.agricol(έκαστος στο είδος του),όνομα δε θυμάμαι ,αλλά γράφει ότι είναι ιταλικό οπότε δε θα το μπερδέψετε με τα άλλα δυο που βρίσκονται στον ίδιο δρόμο .Η γέυση φυστίκι είναι ανεπανάληπτη.



aimg196.imageshack.us_img196_8099_avigon4.jpg


aimg198.imageshack.us_img198_8738_avignon2.jpg
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ομορφη η ιστοριουλα σου Dafni! Ευχαριστουμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom