Γαλλία Ισπανία Ιταλία Αύρα....μεσογειακή

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Dafni
τι ωραία που μας ταξιδεύεις μαζί σου σε ευχαριστούμε !!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
έξοχη η περιγραφή σου και οι φωτογραφίες Dafni αναμένουμε .....
το άρθουρ πραγματικα απίστευτο ξενοδοχείο
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια ....μου δίνετε κουράγιο γιατι ο επόμενος σταθμός μας ήταν η Βαρκελώνη,τι να πρωτογράψει πια κανείς για την Βαρκελώνη:rolleyes: ?έχουν γραφτεί τόσα πολλά.....τέλος πάντων,θα γράψω κι εγώ τα δικά μου ....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εννοειται οτι θελουμε και τη δικη σου ματια!

ετσι κι αλλιως η περιγραφη εξελισσεται super!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μπράβο Dafni!!! φοβερό ταξίδι και υπέροχη περιγραφή.:clap:
Συμφωνώ μαζί σου για την οργάνωση του ταξιδιού αλλά και με όλο το πρόγραμμα και τις επιλογές που κάνατε.
Αισθάνομαι σαν να έχω κάνει εγώ αυτό το ταξίδι...
Περιμένουμε φυσικά και την δική σου άποψη για Βαρκελώνη γιατί, όσο περισσότερες τόσο καλύτερη εικόνα σχηματίζει κάποιος που δεν έχει πάει.
Περιμένουμε...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πολυ ομορφη αφηγηση και τα αρωματακια απο το Γκρας εξαιρετικα:lol:

περιμενω και εγω τη δικη σου ματια απο τη Βαρκελωνη ,
αλλά και απο την Αρλ :p
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Είναι μια διαδρομή που πολύ θα ήθελα να κάνω.....Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη γλαφυρή διήγηση, Dafni!!!:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπέροχες διαδρομές και φωτο...αλλά, εκείνο το κουκλίστικο Saint Paul de Vence, μου έκλεψε την καρδιά...:icecream:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
07/08-11/08 Βαρκελώνη

Φύγαμε πρωι –πρωι από την Αvignon για να φτάσουμε όσο τα δυνατό πιο σύντομα στη Βαρκελώνη.Απόσταση 432 χιλιόμετρα,δρόμος χωρίς κίνηση ….στη 1.30 το μεσημέρι παρκάρουμε το αμάξι στο πάρκιγκ του Ayre Caspe hotel και ξενκινάμε για την πρώτη μας εξορμηση στη Βαρκελώνη.Είχαμε τέσσερα βράδια στη διάθεσή μας αλλά με τόσα που είχα διαβάσει στο φόρουμ είχα αγχωθεί ότι δε θα προλαβαίναμε να δούμε όσα θα θέλαμε.Λοιπόν αποφάσισα να μην σας κουράσω με αναλυτικές περιγραφές γιατί έχουν γραφτεί πραγματικά πολλά στις σελιδες του φόρουμ.Θα περιοριστώ(όσο μπορώ)σε μια συνοπτική αναφορά.Πάντως οφείλω να πω ότι κατά τη γνώμη μου ,η επίσκεψη στη Βαρκελώνη είναι εμπειρία που πρέπει οπωσδήποτε να ζήσει όποιος αγαπά τα ταξίδια(και όχι μόνο)
Εν ολίγοις:

Τα…top:

-To park guell είναι για μένα στολίδι πραγματικό.Η παιχνιδιάρικη διάθεση του δημιουργού του και η μοναδική έμπνευση κάνουν το μέρος oνειρικό.Αν σας επιτρέπει ο χρόνος πηγαίνετε νωρίς το πρωι και αφιερώστε αρκετό χρόνο
-Τα μαγικα συντριβάνια κάτω από το Montjuic,κοντά στην placa d’Espanya.Υπερθέαμα γεμάτο χρώματα ,μουσική,κίνηση……
-το Aquarium.Αισθάνθηκα δέος βλέποντας τι έχει δημιουργήσει η φύση…..


aimg529.imageshack.us_img529_6016_parkguelle.jpg



aimg524.imageshack.us_img524_4181_parkguelle2.jpg


aimg3.imageshack.us_img3_2645_parkguell4.jpg


aimg524.imageshack.us_img524_5775_sintrivania2.jpg


aimg35.imageshack.us_img35_5479_sintrivania3.jpg


aimg29.imageshack.us_img29_9379_aquariumt.jpg



Αυτά που μου άρεσαν πολύ:

-όλα τα έργα του Gaudi
-το πάρκο ciutadella.Aν έχετε παιδιά είναι must αλλά και αν δεν έχετε είναι καταπληκτική βόλτα όχι μόνο για τον εξαιρετικό ζωολογικό κήπο αλλά και για τον τρόπο που είναι διαμορφωμένο.
- η Sagrada familia
-η περιοχή του barri gothic αλλά κυρίως η περιοχή El Born
-η περιοχή passeig gracia
-η αρχιτεκτονική των κτιρίων


Mου άρεσε επίσης:

-η ράμπλα αλλά για μια –δυο φορές ,όχι παραπάνω ,η πόλη έχει τόσα ακόμα να προσφέρει….
-η Barceloneta ,όχι για μπάνιο αλλά για το…..σουλάτσο….
aimg441.imageshack.us_img441_289_barcelona1.jpg


aimg42.imageshack.us_img42_23_bardelonetta.jpg


Τι δε μου άρεσε:

-η παέγια που έφαγα στη Βarcelonetta.Δε συγκράτησα το μαγαζί γιατί δεν ήταν κάτι αξιόλογο …….
-το βαριεστημένο ύφος κάποιον σερβιτόρων κυρίως σε κεντρικά σημεία.Εντάξει δεν λέω ότι είναι χαρακτηριστικό των Ισπανων,μάλλον παντου όπου υπάρχει πολύς κόσμος συναντάς μια συμπεριφορά….κάπως ,απλά το αναφέρω

aimg38.imageshack.us_img38_777_paelia.jpg


aimg38.imageshack.us_img38_7476_paelia2.jpg


(αλήθεια,δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο η πάεγια αλλά με είχε ρημάξει η πείνα από τον ποδαρόδρομο;) )

Σίγουρα υπάρχουν μέρη ,στιγμές ,αξιοθέατα που δεν ανέφερα αλλά είναι τόσα πολλά….
Για tapas ,το καλύτερο από όσα δοκίμασα θεωρώ το sagardi
Για ποτό μου άρεσε «το δάσος με τις νεραιδες» (el bosc de les fades)
Ωραίες πατάτας μπράβας(με πικάντικη σάλτσα) φάγαμε σε μια cervezeria στην placa reial,αριστερά από το εστιατόριο les quinze nit, όνομα δε θυμάμαι αλλά είναι μια παλιά cervezeria,στην επιγραφή αναφέρεται μαλιστα από πότε λειτουργεί.
Πρόχειρο φαγητό δοκιμάσαμε στην ισπανική αλυσίδα pans and company και τη βρήκαμε αρκετά καλή (μιλάμε για fast food βέβαια)Επίσης παρατηρήσαμε ότι υπάρχουν αλυσίδες όχι ακριβώς fast food αλλά κάτι παρόμοιο ,ένα σκαλί παραπάνω θα έλεγα,που προσφέρουν γεύμα με 10 ευρώ το άτομο.Εμείς δοκιμάσαμε την αλυσιδα
Fres-co,9 ευρώ τις καθημερινές και 10 παρσκευοσαββατοκύριακα.Εχει διάφορες σαλάτες,πίτσες,ζυμαρικά ,πατάτας μπράβας,για επιδόρπιο παγωτό και καφέ και στην τιμή συμπεριλαμβάνεται ένα ποτήρι αναψυκτικό ή νερό ή μπύρα.Είναι σελφ σέρβις και μπορείτε να καταναλώσετε όσο τραβάει η όρεξή σας.Δεν είναι η τοπ γαστραιμαργική εμπειρία αλλά για ένα πρόχειρο γεύμα είναι μια χαρά.Στην boqueria προτιμήστε τους ακριβότερους χυμούς,αυτούς με τα 2 ευρώ ,είναι καλύτεροι γιατί αυτοί με το1 ή το 1,5 είναι νερωμένοι.

Τέσσερις μέρες λοιπόν στη Βαρκελώνη και τα πόδια μου έβγαλαν φουσκάλες….χάρη στις πληροφορίες του φόρουμ είδαμε(όσο είναι δυνατό σε τέσσερις μέρες) και απολαύσαμε τη Βαρκελώνη ,τη χαρήκαμε, την περπατήσαμε….(πήραμε και μετρό βέβαια αρκετές φορές).Οσο για το αν είναι υπερτιμημένη ,η γνώμη μου είναι όχι δεν είναι ….αξίζει σίγουρα τη φήμη της.Τουριστική είναι βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο. Οταν πάει όμως κανεις στη Βαρκελώνη ξέρει ότι πάει σε μια μεγάλη πόλη με πολύ κόσμο ,δεν πάει σε μια ήσυχη και απομωνομένη πόλη .Χώρια δηλαδή που αν αποφασίσει να βγει παραέξω συναντά ήσυχους δρόμους ,αριστοκρατικές συνοικίες, όμορφα κτίρια και πλατείες….
Ζωντάνια ,μουσική ,χρώματα ,καλλιτεχνική έμπνευση, φαντασία,παλμός είναι οι λέξεις που μου ρχονται στο μυαλό όταν σκέφτομαι τη Βαρκελώνη….
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
dafni τι ωραιες περιγραφες ειναι αυτες
τετοια ζωντανια που νομιζω οτι ημουν και γω εκει :bleh:

(ενας αντικειμενικος αναγνωστης)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom