Γαλλία Ισπανία Ιταλία Αύρα....μεσογειακή

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τελικά μάλλον σε πολλά ίδια μέρη πήγαμε αυτό το καλοκαίρι... (Avignon, Arles, Barcelona, Valencia, Girona, Figueres...)

Για την Arles, θα διαφωνήσω ελαφρώς (αλλά ίσως να είναι κι επειδή είχα χτίσει στο μυαλό μου πολύ υψηλές προσδοκίες). Τη βρήκα εξαιρετικά τουριστική, να έχει χάσει αρκετό από το αυθεντικό της χρώμα, και να προσπαθεί απλώς να αποχωρίσει τους επισκέπτες από τα χρήματά τους.
Την τσιγκάνικη ατμόσφαιρα του Carmargue τη βρήκα να σταματάει έξω από τα όρια της πόλης, μαζί με την πανέμορφη φύση της περιοχής. Στην πόλη, η προεξάρχουσα εθνική ομάδα είναι οι Μαροκινοί/Αλγερινοί μετανάστες, μάλλον πολλαπλάσιοι από τους τσιγκάνους και τους υπόλοιπους Γάλλους.
Επίσης έξω από το κέντρο, η πόλη είναι έντονα τσιμεντοποιημένη, εντελώς αγνώριστη.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και κατά τη δική μου γνώμη μια Must-see πόλη. Κρίμα που είναι τόσο κοντά στην Avignon και αναγκαστικά στη σκιά της...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Τελικά μάλλον σε πολλά ίδια μέρη πήγαμε αυτό το καλοκαίρι... (Avignon, Arles, Barcelona, Valencia, Girona, Figueres...)

Για την Arles, θα διαφωνήσω ελαφρώς (αλλά ίσως να είναι κι επειδή είχα χτίσει στο μυαλό μου πολύ υψηλές προσδοκίες). Τη βρήκα εξαιρετικά τουριστική, να έχει χάσει αρκετό από το αυθεντικό της χρώμα, και να προσπαθεί απλώς να αποχωρίσει τους επισκέπτες από τα χρήματά τους.
Την τσιγκάνικη ατμόσφαιρα του Carmargue τη βρήκα να σταματάει έξω από τα όρια της πόλης, μαζί με την πανέμορφη φύση της περιοχής. Στην πόλη, η προεξάρχουσα εθνική ομάδα είναι οι Μαροκινοί/Αλγερινοί μετανάστες, μάλλον πολλαπλάσιοι από τους τσιγκάνους και τους υπόλοιπους Γάλλους.
Επίσης έξω από το κέντρο, η πόλη είναι έντονα τσιμεντοποιημένη, εντελώς αγνώριστη.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και κατά τη δική μου γνώμη μια Must-see πόλη. Κρίμα που είναι τόσο κοντά στην Avignon και αναγκαστικά στη σκιά της...
Γούστα είναι αυτά και είναι απολύτως σεβαστά .Πάντως οι Μαροκινοί/Αλγερινοί είναι κομμάτι του πληθυσμού του γαλλικου νότου γενικότερα....Εγώ ανάμεσα στην Αβινιόν και την Αρλ ,βρήκα τη δεύτερη λιγότερο τουριστική και περισσότερο "ξεχωριστή".Καλά να είμαστε να ταξιδεύομε και να ανταλλάσουμε εντυπώσεις ακόμα και αν οι απόψεις μας διαφέρουν.:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.413
Likes
7.747
ξερεις κάτι ?δεν είναι ότι ήταν όλα τα ξενοδοχεία που βρήκαμε φοβερά αλλά βρε παιδί μου σίγουρα η σχέση ποιότητας-τιμής είναι πολύ καλή στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης
όσο για την παέγια ,ναι βρήκα και μια που μου άρεσε αλλά με τόσες που είχα φάει μέχρι να βρω μια να μου αρέσει είχα γίνει πιο σχιστομάτα και από τη Renata που κάθε τρεις και λίγο πάει στην Ασία
Μα για παέγια θα πας κατευθείαν στο getxo και θα 'ξηγηθεί ο getxoman!!!:lol:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
19/08-21/08 Salsomaggiore

Φύγαμε πολύ νωρίς ,κατά τις έξι το πρωι από την Αρλ πρώτον για να αποφύγουμε την πιθανή κίνση στο δρόμο και δεύτερον για να καλύψουμε τα 623(τα περισσότερα συνεχόμενα χιλιόμετρα που κάναμε σε όλο το ταξίδι) χιλιόμετρα σχετικά νωρίς και να μη φάμε όλη τη μέρα στο δρόμο.Θα περνούσαμε τις δυο τελευταίες ημέρες του ταξιδιού στην Ιταλία που θεωρώ ότι είναι must τρόπος για να κλείσει ένα οδικό ταξίδι ιδίως όταν ταξιδεύεις με καράβι.Είχαμε επιλέξει λοιπόν για τελευταίο σταθμό του ταξιδιού μας το Salsomaggiore.Το Salsomaggiore είναι μια μικρή λουτρόπολη στην επαρχία της Πάρμας(τη συνανάμε στα 30 χιλιόμετρα).Θέλαμε ένα μικρό όμορφο μέρος για να αναπολήσουμε, να χαλαρώσουμε, αλλά και γευτούμε την αγαπημένη Ιταλία σε ένα μέρος που θα μας επέτρεπε να μπούμε λίγο στην καθημερινότητα μιας μικρής Ιταλικής πόλης.Φτάσαμε στην Πάρμα το μεσημέρι ….Αν και σε όλο το ταξίδι είχαμε κάνει πολύ λίγα ψώνια εδώ δεν μπορούσαμε να μην κάνουμε μια σύντομη στάση σε ένα πολυκατάστημα αφού οι εκπτώσεις στην Ιταλία τον Αύγουστο είναι πραγματικός πειρασμός.Μετά κάναμε μια μικρή βόλτα ,ήπιαμε καφέ στο ιστορικό κέντρο της πόλης και για να πω την αλήθεια δεν αντιστάθηκα και μπήκα και εδώ σε κανα δυο μαγαζιά για ψώνια γιατί οι τιμές ήταν εξαιρετικές.

Μετά ξεκινάμε για το Salsomaggiore.Βρίσκουμε το ξενοδοχείο,που βρίσκεται τρια χιλιόμετρα πριν την πόλη.(120 ευρώ τα δυο βράδια)
Booking.com: Country Hotel Ristorante Querce, Salsomaggiore Terme , Italy - 129 Guest reviews. Book your hotel now!
Όπως το λέει και το όνομα του είναι ένα «εξοχικό»ξενοδοχείο μέσα στη φύση σε ρουστικ στυλ με πολύ όμορφη διακόσμηση .Υπάρχουν παντού αντίκες και παλιά αντικείμενα οικιακής χρήσης.Τα δωμάτια είναι απλά αλλά ανακαινισμένα και πολύ συμπαθητικά και όλη η ατμόσφαιρα πολύ χαλαρωτική.

aimg190.imageshack.us_img190_4992_parma7.jpg


aimg194.imageshack.us_img194_5844_parma4p.jpg


Το Salsomaggiore είναι μια όμορη κωμόπολή με δυο ωραιότατα πάρκα,συμπαθητικές πιτσαρίες(η πιτσαρία Rendez-vous που μας πρότεινε η κυρία που έχει το ξενοδοχείο είναι καλή επιλογή),καφέ ,και αρκετά ξενοδοχεία που εξυπηρετούν σχεδόν αποκλειστικά τον εσωτεριό τουρισμό καθώς οι επισκέπτες της πόλης είναι κυρίως Ιταλοί που έρχονται για spa.To στολίδι αυτής της κωμόπολης είναι το κτίριο που στεγάζονται τα λουτρά ,ένα πανέμορφο κτίριο με φοβερό εξωτερικό διάκοσμο.

aimg190.imageshack.us_img190_4642_parma1.jpg


aimg406.imageshack.us_img406_2663_parma8.jpg


Η τελευταία μέρα του ταξιδιού μας έκλεισε με το καλυτερο γεύμα ολων στο εστιατόριο του ξενοδοχείου το οποίο έχει απίστευτα ρομαντική ατμόσφαιρα αλλά και εξαιρετικό φαγητό. Απολαύσαμε εξαιρετικό μους παρμεζάνας , ραβιολια με σπανάκι και σκαλοπίνια με προσούτο πάρμας και μοτσαρέλα(το μιλφειγ ανεπανάληπτο ,όπως μας διαβεβαίωσε ο σερβιτόρος φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή).

aimg33.imageshack.us_img33_718_parma5.jpg


aimg121.imageshack.us_img121_1721_parma6k.jpg


aimg12.imageshack.us_img12_7703_parma3.jpg


Την επομενη μέρα το πρωι ,ξεκινήσαμε για Ανκόνα και μετά από καφέ και σύντομη βόλτα επιβιβαστήκαμε στο καράβι…
Εγώ πάντα νιώθω ένα σφίξιμο στο στομάχι όταν τελειώνει ένα ταξίδι… όμως το αντιπαρέρχομαι και στέκομαι στην ικανοποίηση που νιώθω και τη χαρά που μου δίνει το γεγονός ότι πέρασα τόσο ανέμελες στιγμές ,ότι γνώρισα μέρη που μου αφήνουν τόσο όμορφες εικόνες ότι το ταξίδι είναι για μένα(πιθανόν και για σας)το αντίδοτο για ότι μας πονάει και το ελιξήριο για το όνειρο…
 

helene

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Πολύ όμορφη περιγραφή και τέλειες φωτογραφίες...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ξαδερφουλα καλωσήρθες στην παρέα του travelstories και σε ευχαριστώ για το κουράγιο σου να διαβάσεις με τη μια, ολόκληρη την ιστορία μου και τέτοια ώρα .πολλά όμορφα ταξίδια σου εύχομαι:xmas_biggrin:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Καταπληκτικό ταξίδι και υπέροχη περιγραφή! Ελπίζω να μπορέσω να το πραγματοποιήσω σύντομα!
 

helene

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλώς σας βρήκα, προσαρμόζομαι ακόμη. παρέλλειψα πριν να διαβάσω την σελίδα 4!!! είναι όπως είπες η ώρα περασμένη. Τώρα την διάβασα ολόκληρη και μου άνοιξες και την όρεξη με τα φαγητά... Τι μου θύμησες με το Diadolo menthe!!!
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Dafni, έχω μείνει έκπληκτος με την παραστατικότητα σου και την περιγραφή σου....Μου την πρότεινε η mariath την ιστορία σου, επειδή θέλω κι εγώ να πραγματοποιήσω ένα roadtrip Ελλάδα-Ισπανία και πραγματικά, τώρα το θέλω ακόμα πιο πολύ (εάν μπορούσε να συμβεί αυτό φυσικά!)...Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και εύχομαι να σε βοήθησα λίγο,αν και πιο σημαντικό είναι ότι σου άνοιξα ακόμα περισσότερο την όρεξη:xmas_smile:
είναι εύκολο ταξίδι ,μόνο τα διοδια είναι λίγο τσουχτερά....νομίζω ότι θέλεις να πας το Σεπτέμβρη οπότε έχεις καιρό να πετύχεις καμμιά καλή προσφορά για Ανκόνα(να παρακολουθείς το θέμα με τα ακτοπλοικά στους ιταλόφιλους)
Εχεις καιρό ακόμα και αν συνεχίσεις να ψάχνεις το φόρουμ θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα tips και προτάσεις ....
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Σαφώς και είμαι πιο ορεξάτος, μετά απο την περιγραφή σου... Και ποιός δεν είναι άλλωστε...Όσο για τα διόδια, θα τα υποστούμε, τι να κάνουμε...
Καλά κατάλαβες ότι θέλω Σεπτέμβρη και έτσι έχω το πλεονέκτημα του χρόνου, ώστε να ψάξω περισσότερο.
Σίγουρα ψάχνοντας το forum θα βρώ πολλά και καλά κρυμμένα " μαργαριτάρια" περι του ταξιδιού και των πόλεων που θέλω να επισκεφτώ...Το είδα και στις συνεχείς σου αναφορές σε άλλους χρήστες του forum που σου είχαν προτείνει διάφορα...
Μια μικρή ερώτηση μονάχα: 350€ για βενζίνη μου φαίνεται ολίγον φθηνή για 3700 χλμ. που διανύσατε...πώς το καταφέρατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom