Γαλλία Ισπανία Ιταλία Αύρα....μεσογειακή

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ωραια τα ειπες Δαφνη! Προσωπικα δεν εχω ευχαριστηθει πουθενα τη παεγια! Αρα μη στεναχωριεσαι που δε σου πετυχε! Επισης,οταν βρισκομαι στη Βαρκελωνη νιωθω οτι βρισκομαι στο εξωτερικο,τοσο τουριστικη που ειναι,αλλα μου αρεσει,τι να κανουμε,λεμε!;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ωραια τα ειπες Δαφνη! Προσωπικα δεν εχω ευχαριστηθει πουθενα τη παεγια! Αρα μη στεναχωριεσαι που δε σου πετυχε! Επισης,οταν βρισκομαι στη Βαρκελωνη νιωθω οτι βρισκομαι στο εξωτερικο,τοσο τουριστικη που ειναι,αλλα μου αρεσει,τι να κανουμε,λεμε!;

βρε τι ανάγκη έχεις εσύ να φας πάεγια στα εστιατόρια όταν έχεις το βάσκο να σου τη φτιάχνει?άσε που τώρα που ανέλαβες και το υπουργείο θα σε χει στα όπα-όπα.:)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δαφνη ,γραφεις πολυ ομορφα και μου αρεσε η ψυχραιμη αποψη σου για τη Βαρκελωνη ...
Πολυ ωραιες φωτογραφιες και χαιρομαι που σου αρεσε το παρκο Γκουελ ...

Μια αντικειμενικη αναγνωστρια:lol:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
dafni τι ωραιες περιγραφες ειναι αυτες
τετοια ζωντανια που νομιζω οτι ημουν και γω εκει :bleh:

(ενας αντικειμενικος αναγνωστης)


:love2:γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε?(τώρα το μαθαν και όσοι δεν το ήξεραν ποιόςείσαι)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δαφνη ,γραφεις πολυ ομορφα και μου αρεσε η ψυχραιμη αποψη σου για τη Βαρκελωνη ...
Πολυ ωραιες φωτογραφιες και χαιρομαι που σου αρεσε το παρκο Γκουελ ...

Μια αντικειμενικη αναγνωστρια:lol:


:hug: Mα αυτό είναι που με κάνει να φουσκώνω σαν παγώνι....η αντικειμενικότητα και η αμεροληψία σας:xalara: (ρίξτε όμως και μια ματιά σε αυτά που έχω γράψει,μη πετάξετε κανα άσχετο και καρφωθούμε;) )
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Αναλυτικότατη και περιγραφικότατη!!! Μπράβο dafni!!! Κρίμα που δεν σε πρόλαβα κι από κοντά (ξέρεις εσύ)!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
12/08-14/08 Βαλένθια

-Tι όμορφο κτίριο ……τι να ναι άραγε? λέω στον άντρα μου καθώς το gps μας αναγγέλει ότι φτάσαμε στον προορισμό μας.Προορισμός η Βαλένθια και το ξενοδοχείο Zenit.
-O σταθμός μάλλον είναι μου απαντά ,ναι ο σταθμός είναι κοίτα……
Είναι δυνατόν ?τέτοιο πανέμορφο κτίριο ,σκέτη ζωγραφιά, να είναι ο σταθμός ?και όμως είναι…..Βρισκόμαστε δίπλα από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Βαλένθια ,μπροστά από το ξενοδοχείο που θα περνούσαμε τις δυο επόμενες μέρες.

aimg11.imageshack.us_img11_6079_valencia6.jpg


Το ξενοδοχείο ήταν άλλη μια ευχάριστη έκπληξη με το καλημέρα….Με 68 ευρώ(χωρίς πρωινό) τη βραδιά δεν περιμέναμε τίποτα σπουδαίο παρότι είναι τεσσάρων αστέρων.Κι όμως αποδείχτηκε άριστη επιλογή και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον επισκεφθεί την πόλη. Οχι μόνο είναι καίνουργιο και άνετο αλλά βρίσκεται σε στρατηγικό σημείο ακριβώς στην αρχή του ιστορικού κέντρου και απέναντι από την αφετηρία λεωφορείων για διαφορα σημεία της πόλης καθώς και για την πόλη τεχνών και επιστημών.

Booking.com: hotel Zenit Valencia, Valencia, Spain - 876 Guest reviews. Book your hotel now!

Δίπλα λοιπόν από το ξενοδοχείο που μέναμε βρίσκεται όπως είπα ο σιδηροδρομικός σταθμός και παραδίπλα η αρένα.Περνάμε το δρόμο και μπαίνουμε στην καρδιά της πόλης…..Οδός Ribera…εστιατόρια στη σειρά,διαφημίζουν την paella valenciana.Περιπλανιόμαστε στους γύρω δρόμους του ιστορικού κέντρου…..εντυπώσεις απρόσμενες….."καλά τόσο όμορφη είναι η Βαλένθια? "σκέφτομαι.Αρχικά είχα ενδοιασμούς για το αν έπρεπε να τη συμπεριλάβουμε στο ταξίδι μας,αλλά σίγουρα έκανα λάθος.Από αρχιτεκτονική δεν ξέρω και πολλά ,τίποτα σχεδόν για να είμαι ειλικρινής αλλά δε μπορεί κανείς να μην εντυπωσιαστεί.Δανδελωτές προσόψεις κτιρίων ,περίτεχνα σκαλίσματα,μίξη αρχιτεκτονικών τάσεων(αποτέλεσμα μάλλον των πέντε αιώνων μουσουλμανικής κυριαρχίας) ,μα τι κτίρια είναι αυτά?Συνεχίζοντας την περιπλάνηση φτάνουμε στον καθεδρικό ναό.Εδώ βρίσκεται το Αγιο Δισκοπότηρο του μυστικού δείπνου.Φτάνουμε στην είσοδο του ναού και βλέπουμε ότι η είσοδος κοστίζει 4 ευρώ και φυσικά αναφέρεται η ύπαρξη του ιερού κειμηλίου.Εντάξει ,έχουμε ένα θεματάκι με την εμπορευματοποίηση των θρησκευτικών κειμηλίων αλλά δε θα το κάνω και ζήτημα…ο leon00 όμως είχε κέφια οπότε εκτυλίσσεται ο παρακάτω διαλογος με την υπάλληλο στην είσοδο
Leon00:how much is the entrance?
Η υπάλληλος:4 euros sir
Leon00:4 euros only to see?Can I touch?can I drink?ρωτάει με επιτηδευμένη αφέλεια….
Για μια στιγμή μας κοιτάει έκπληκτη και αρχίζω να φοβάμαι ότι θα καλέσει κάποιον από την ασφάλεια αλλά ευτυχώς την επόμενη στιγμή χαμογελάει καθώς προσπαθώ να απομακρύνω τον καλό μου πριν ξεστομίσει τίποτα χειρότερο…

aimg197.imageshack.us_img197_9711_valencia1k.jpg


aimg30.imageshack.us_img30_5871_valencia2p.jpg


aimg19.imageshack.us_img19_3067_valencia7t.jpg



Συνεχίζουμε να βολτάρουμε χαζεύοντας τα ωραία κτίρια ….από δω η lonja de la seda(κτισμα γοτθικού ρυθμού) ,από κει το mercato central να θυμίζει ανατολή,τι πολιτισμικό πάντρεμα τα κτίρια σ’αυτή την πόλη…..
Φτάνουμε στην plaza del negrito και καθόμαστε στο καφέ Negrito για ένα καφέ.Σε κάποια διπλανά τραπέζια υπάρχουν κανάτες με κάτι σα χυμό πορτοκάλι .Δε ρωτάμε τι είναι αυτό που πίνουν? “Αουα ντε βαλένθια”απαντά με φυσικότητα η σερβιτόρα με τα απειρα κοτσιδάκια στα μαλλιά και τα αναρίθμητα σκουλαρίκια σε κάθε σημείο του προσώπου της(τουλάχιστον)Δηλαδή?Δηλαδή χυμός πορτοκαλιών βαλένθια ,λίγη βότκα και σαμπάνια.Το παραγγειλαμε φυσικά ,έφερε μια κανατα με υπεραρκετή ποσότητα για δυο άτομα και πληρώσαμε μόλις 7ευρώ.Θεωρώ απόλυτο must να το δοκιμάσετε αν πάτε στη Βαλένθια και ειδικά στο συγκεκριμενο καφε-μπαρ ή και σε κάποιο από τα πάρα πολλά που βρίσκονται στη γύρω περιοχή.
To βράδυ φάγαμε σε ένα από τα πιο παλιά εστιατόρια το «Βaldo»στην οδό Ribera.Παέγια φάγαμε ,καλή ήταν , καλύτερη από αυτές που φαγαμε στη Βαρκελώνη αλλά λίγο αρμυρή για τα γούστα μου(μα τι στην ευχή δε θα πετύχω μια παέγια όπως τη θέλω ,να την ευχαριστηθώ τέλος πάντων?)Παρεπιπτόντως αν ζητησετε paella valenciana θα σας φέρουν με κοτόπουλο (χωρίς θαλασσινά)γιατι αυτή είναι η παραδοσιακή παέγια της Βαλένθια.Πρέπει να το διευκρινήσετε ότι θέλετε με θαλασσινά για να σας φέρουν τέτοια.

aimg197.imageshack.us_img197_1302_valencia3.jpg


Εκείνο που μου άρεσε επίσης είναι ότι η Βαλένθια είναι μια πόλη πολύ ζωντανή και τις βραδινές ώρες ,καμμιά σχέση με άλλες ευρωπαικές πόλεις που μετά τις 9.00 το βράδυ ερημώνει ο τόπος .Μέχρι και τις δωδεκάμισι περιπου που μείναμε έξω έβλεπες παντού κόσμο. Οικογένειες με παιδιά,παρέες ,ζευγάρια και πολύ ,πολύ νεαρό κόσμο να γεμίζει τα μπαράκια .Ολα αυτά με μια αίσθηση απόλυτης ασφάλειας .Αν έπρεπε να χαρακτηρίσω τη Βαλένθια με μια λέξη θα έλεγα «νεανική»όχι μόνο για τον πολύ νεαρόκοσμο αλλά και γιατί έχει μια ζωντάνια νεανική, ευχάριστη,αμέριμνη….
Το πρωι της επόμενης μέρας είναι αφιερωμένο στην πόλη τεχνων και επιστημών, άλλο βέβαια που μας πήγε σχεδόν απόγευμα για να φύγουμε από κει.Καταρχήν συνιστώ να έχετε κάνει κράτηση από το ιντερνετ για τα εισητήρια ή τουλάχιστον να πάτε αρκετά νωρίτερα από την ώρα που ανοιγουν για να αποφύγετε τις τεράστιες ουρές.Εμείς είχαμε κάνει κράτηση για το ωκεανογραφικό και το μουσειο τεχνων και επιστημών
Principe Felipe με κόστος 26 ευρώ το άτομο.Τώρα να δοκιμάσω να περιγράψω το ωκεανογραφικό, μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο.Αν ενδιαφέρεστε ρίξτε εδώ μια ματιά:
Απέραντο Γαλάζιο....
Το σόου με τα δελφίνια είναι υπερθέαμα(ρωτήστε για τις ώρες που λαμβάνει χώρα,είναι μέσα στην τιμή)Με εντυπωσίασε η φροντίδα και ο σεβασμός των εκπαιδευτών απέναντι στα δελφίνια….

aimg11.imageshack.us_img11_2493_valencia5.jpg


aimg24.imageshack.us_img24_868_valencia4.jpg


Για το μουσείο τεχνων και επιστημών επίσης έχω να πω τα καλύτερα. Μοντερνο ,με φαντασία, ένας χώρος τριών ορόφων που κεντρίζει το ενδιαφέρον και του πιο αδιάφορου επισκέπτη.Αν έχετε παιδιά ,δώστε τους οπωσδήποτε τη χαρά να περιπλανηθούν στον πρώτο όροφο που είναι αφιερωμένο στα κόμικς και στους ήρωες των κινουμένων σχεδίων με ένα σωρό ευφάνταστες δημιουργίες και παιχνίδια.Τον δέυτερο όροφο δεν τον επισκεφθήκαμε γιατί όπως μας ενημέρωσαν όλα ήταν γραμμένα στα Ισπανικά και το αντικείμενο οποίο μου διαφεύγει τώρα δεν ήταν μέσα στα ενδιαφέροντα μας .Ο τριτος όροφος αφιερωμένος κυρίως στις επιστημες έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.Για τα παραπάνω υπολογίστε ότι θα σας πάρει από τις 10 το πρωι εως τουλάχιστο τις 2-30 με 3.00 το απόγευμα σε σχετικά γρήγορους ρυθμούς αλλά αξίζει τον κόπο.
Βγαίνοντας από την πολη τεχνων και επιστημών βλέπουμε το πολυκατάστημα El Saler.Δε μπαίνουμε να ρίξουμε μια ματιά ?Τα ρούχα δεν τράβηξαν την προσοχή μου ,
αντίθετα την προσοχή μου τραβηξε το εστιατόριο Νeco που βρίσκεται μέσα στο πολυκατάστημα γιατί η κοιλιά μου είχε αρχίσει να γουργουρίζει.Το neco είναι μια αλυσίδα που προσφέρει γεύματα σε μπουφέ self service σε χαμηλή τιμή.Ανέφερα πιο πριν ότι υπάρχουν τέτοια και στη Βαρκελώνη αυτό όμως είναι πολύ πολύ καλύτερο.Εχει πραγματικά μεγάλη ποικιλία μαγειρεμένων φαγητών από κρεατικά,σολωμό,παέγια ,fideua και άλλα καθώς και μεγάλη ποικιλια σε σαλάτες,γλυκά ,φρούτα.Το περιβάλλον δε θυμίζει χώρο πρόχειρου φαγητού ,είναι πολύ περιποιημένο.Στη Βαλένθια υπάρχουν και κανα δυο ακόμα όπως μου είπε η σερβιτόρα αλλά δεν ξέρω που ,πάντως δεν υπάρχουν αλλού στην Ισπανία.
Γυρίσαμε σέρνοντας σχεδόν το απογευμα από την κούραση και από τη βαρυστομαχιά. Ξεκουραστήκαμε κανα δυο ώρες και αποφασίσαμε να μη πάμε για βραδινό φαγητό αφού δεν είχαμε καν χωνέψει το μεσημεριανό.Κάναμε πέρασμα από την οδό Colon τον πιο εμπορικό δρόμο και μια μεγάλη βόλτα ακόμα στο ιστορικό κέντρο της πόλης .Η αρχική μας σκέψη ήταν να πάμε στην
Malvarosa ,την περιοχή της Βαλένθια στην παραλία ή στο μεγαλύτερο πάρκο της πόλης που βρίσκεται κατά μήκος του ποταμού Turia με μία τεχνητή λίμνη, μονοπάτια και σιντριβάνια,όπως είχα διαβάσει ,όμως δυστυχώς δεν είχαμε αντοχές. Αλλο ένα σημείο που δεν πρόλαβα να επικεφθώ είναι το «museo de bellas artes».Γενικά οι δυο (στην ουσια μιαμιση )μέρες στη Βαλένθια μου φάνηκαν λίγες και πολύ θα ήθελα να είχα περισσότερο χρόνο τόσο για τα αξιοθέατα της όσο και για την ανέμελη και χαρούμενη αίσθηση που μου άφησε η πόλη.Ετσι το τελευταίο μας βράδυ περιοριστήκαμε σε ένα παγωτό στο δρόμο (εγώ χτύπησα και ένα εκλαιράκι που μου γνεψε από μια βιτρίνα ζαχαροπλαστείου)και πήγαμε νωρίς για ύπνο….Δεν είχα καν προλάβει να εμπεδώσω όσα είδα στη Βαλένθια αλλά ένοιωθα παράλληλα και μια περιέργεια για τον επόμενο σταθμό μας ,τη Χιρόνα για την οποία δεν ήξερα σχεδόν τιποτα….Τι υπέροχη αίσθηση να μη σε απασχολεί τιποτα ,το μυαλό σου να έχουν μόνο κατακλύσει όσα καινούρια συναντάς και να ξέρεις ότι έρχονται κι άλλα….
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Και το ταξίδι συνεχίζεται με το ενδιαφέρον ...στο κόκκινο!!!!
Συνέχισε, συνέχισε....:clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εκτος οτι περιγραφεις πολυ ωραια, μου θυμισες την ιδια διαδρομη που εκανα κι εγω πριν μερικα χρονια,αλλα με μηχανη...Και με τις φωτογραφιες σου με ταξιδεψες...Τι ωραια!!!:clap::clap::clap: Τι κριμα να μην ξερω κι εγω να βαζω φωτογραφιες στις ιστοριες μου...:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom