Γαλλία Ισπανία Ιταλία Αύρα....μεσογειακή

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραια φαινεται η Βαλενσια ...
Μπραβο Δαφνη που μου δινεις ιδεες για το επομενο ταξιδι στην Ισπανια .... Αρκετα με τη Βαρκελωνη , καταθεσαμε ....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλε κυρια ,για παμε το Σαβ-κυρ για τη συνεχεια ...
Θελω Αρλ !!!!:lol:

η αντικειμενικη σας αναγνωστρια
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καλε κυρια ,για παμε το Σαβ-κυρ για τη συνεχεια ...
Θελω Αρλ !!!!:lol:

η αντικειμενικη σας αναγνωστρια

ωχ, τη φόρτωσα λιγάκι στον κόκκορα τη συνέχεια;) ,ας όψεται ο αίτιος(η δουλειά)
σειρά έχει η Χιρόνα αλλά θα προσπαθήσω να ανεβάσω και την Αρλ μέσα στο Σαββατοκύριακο
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
15/08-17/08 Xιρόνα

Αναχωρούμε από τη Βαλένθια και γυρίζουμε προς τα πίσω, με προορισμό τη Χιρόνα.Αγνοώ ένα μικρό τσίμπημα στην καρδιά που μου θυμίζει ότι οι μέρες του ταξιδιού λιγοστεύουν …..και επικεντρώνομαι στο πού θα κάνουμε στάση για φαγητό στη διάρκεια του ταξιδιου των 445 χιλιομέτρων που χρειάζεται να διανύσουμε για τη Χιρόνα.Δεν προβληματίστηκα και πολύ …..στο Cambrils φυσικά,εφόσον μου το είχε προτείνει η Pandora για στάση,και αποδείχτηκε πολύ καλή επιλογή.Το Cambrils είναι ένα παραθαλάσσιο θέρετρο με έντονα μεσογειακή ατμόσφαιρα ,κοντά στην Ταραγόνα.Ο παραλιακός δρόμος είναι γεμάτος με εστιατόρια που σερβίρουν κυρίως ψάρι και θαλασσινά.Στη θάλασσα βλέπεις παντού σκάφη και σκαφάκια ενώ ξένοιαστοι τουρίστες ,κυρίως ισπανοί και γάλλοι κάνουν το μπάνιο τους ή αράζουν στη σκιά ενός μαγαζιού ….Κάναμε μια μεγάλη βόλτα κατά μήκος του παραλιακού δρόμου ,αναποφάσιστοι για το που θα φάμε μεσημεριανό μια και από το μαγαζί που είχε πάει η Pandora θυμόταν μόνο το χρώμα των «κουρτινακίων» και ουχί το όνομα….. πληροφορία βάση της οποίας ο εντοπισμός του ήταν κάπως δύσκολος όπως καταλαβαίνετε…..τελικά νομίζω ότι το εντόπισα αλλά ήταν κλειστό.Καθίσαμε λοιπόν σε ένα που μας φάνηκε συμπαθητικό το «les barques»και επιτέλους έφαγα την ωραιότερη παέγια του ταξιδιού …..καθώς επίσης και μια σαλάτα με φάβα ολόκληρη γαρίδες,μπεικον ,περίεργη αλλά ωραία.

aimg42.imageshack.us_img42_3507_cambrils.jpg


aimg23.imageshack.us_img23_5771_cambrils2.jpg


Φτάσαμε στη Χιρόνα το απογευματάκι.Για τη Χιρόνα δεν είχα μαζέψει σχεδόν καμμιά πληροφορία,πήγα …..αδιάβαστη.Μου έφτανε που είχε ενθουσιάσει την Pandora(αγωνιστικούς χαιρετισμούς)….Το εσωτερικό της παλιάς πόλης έχει σίγουρα…χαρακτήρα.Σκαλιά,μικρές πλατείες,καλντερίμια,κτίρια μιας άλλης εποχής ……

aimg269.imageshack.us_img269_6653_girona2.jpg


Η πόλη αξίζει και μόνο για να περπατήσεις στους μικρούς δρόμους της και να νιώσεις τη γοητεία της να σε συνεπαίρνει αλλά έχει και αξιοθέατα που δεν πρέπει να παραλείψετε να επισκεφθείτε.Ο καθεδρικός ναός της πόλης με τα 86 σκαλοπάτια(ωχ, η μέση μου),το αρχαιολογικό μουσείο που στεγάζεται στο μοναστήρι Saint pere de gallignants ,τα Αραβικά λουτρά και την εκκλησία του Αγιου Νικολάου.Όλα βρίσκονται πολύ κοντά και είναι μια ωραία βόλτα που την κάναμε το πρωι της δεύτερης μέρας μας στη Χιρόνα.

aimg136.imageshack.us_img136_8984_girona4.jpg


aimg15.imageshack.us_img15_1499_girona5.jpg


aimg15.imageshack.us_img15_4074_girona6.jpg


Από τις γέφυρες κατά μήκος του ποταμού η θέα είναι πανέμορφη,δεν έχω πάει στη νότια Αμερική αλλά έχω την αίσθηση ότι τα χρώματα και γενικά το πώς είναι φτιαγμένα τα σπίτια έχουν ένα αέρα λατινοαμέρικάνικο….

aimg12.imageshack.us_img12_5813_girona7.jpg


aimg14.imageshack.us_img14_5017_girona9.jpg


aimg12.imageshack.us_img12_4886_girona8.jpg


Το μεσημεράκι αποφασίσαμε να κάνουμε μια βόλτα στη Besalu,ένα χωριο που βρίσκεται 30 χιλιόμετρα περίπου από τη Χιρόνα.Αν έχει κανείς χρόνο αξίζει μια μικρή εξόρμηση.Είναι πολύ γραφικό,όλα τα σπίτια είναι πετρινα και βρίσκεται μέσα στο πράσινο.Στο χωριουδάκι θα συναντήσετε σίγουρα το εστιατόριο Curia reial που σερβίρει καφέ και αναψυκτικά στα τραπεζάκια που έχει πάνω σε μια μικρή πλατειτσα.Αν αποφασίσετε να φάτε όμως μπήτε μέσα στο μαγαζί και βγήτε αριστερά στον υπαίθριο χώρο του εστιατορίου ….θα χαρείτε τη φύση χορταίνοντας την κοιλιά σας ,αλλά και τα πνευμόνια σας με καθαρό αέρα….

aimg42.imageshack.us_img42_9241_besalu3.jpg


aimg42.imageshack.us_img42_3374_besalu4.jpg


aimg132.imageshack.us_img132_8791_besalu2.jpg


Γυρίσαμε στη Χιρόνα το απόγευμα και το βράδυ πήγαμε για φαγητό στο Αrtusi ,ένα ωραίο εστιατόριο που είχε τραπεζια έξω,κάτω από μια αψιδωτή στοά.Το φαγητό της προγούμενης μέρας στην Ramla de la Libertat ,την κεντρική ας πούμε οδό της παλιάς πόλης ήταν χάλια αλλά το Αrtusi μας αποζημίωσε…

Αναφέρω τα ξενοδοχεία που μείναμε στους σταθμούς του ταξιδιού μας για δύο λόγους.Πρώτον γιατί θέλω να τονίσω ότι αν μεριμνήσει κανείς νωρίς βρίσκει καλά ξενοδοχεία σε καλές τιμές,ναι ,είμαι πεποισμένη πολύ καλύτερες από ότι στην Ελλάδα και το λέω προσπαθώντας να είμαι αντικειμενική και να μη συγκρινω ανόμοιες πόλεις από απόψη ταξιδιωτικού ενδιαφέροντος.Δεύτερον γιατί τα ξενοδοχεια που επιλέξαμε είχαν και ως κριτήριο την παροχή δωρεάν πάρκιγκ (ή πάρκιγκ με χαμηλό σχετικά κόστος)αλλά σε μικρή απόσταση από το κέντρο της πόλης,πράγμα που θέλει αρκετό ψάξιμο ενίοτε οπότε μπορεί οι πληροφορίες σχετικά με τα ξενοδοχεία να είναι χρήσιμες σε κάποιους που θα ταξιδέψουν οδικώς σε αυτά τα μέρη.Στη Χιρόνα το ξενοδοχείο που μείναμε βρίσκεται σε πάνω σε ένα μικρό λόφο,πεντάστερο ολοκαίνουργιο και….high tech αλλά με ζεστή ατμόσφαιρα και καταπληκτική θέα από την ταράτσα μπροστά από το ξενοδοχείο,δέκα λεπτά περπάτημα από την καρδιά της πόλης .Κόστος :182 ευρώ τα δύο βράδια,ανευ πρωινού με δωρεάν χώρο στάθμευσης.

Booking.com: hotel AC Palau de Bellavista, Girona, Spain - 407 Guest reviews. Book your hotel now!

aimg25.imageshack.us_img25_3786_girona1.jpg


aimg41.imageshack.us_img41_1979_girona3j.jpg
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πολύ ωραία Dafni. Πάντως από ότι μας λες, με τα ξενοδοχεία πρέπει να έμεινες πολύ ευχαριστημένη. Και ναι, επιτέλους έφαγες την παέγια που σου άρεσε, δεν το έβαλες κάτω και αποζημιώθηκες!!! Ο επιμένων νικά!:clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ ωραία Dafni. Πάντως από ότι μας λες, με τα ξενοδοχεία πρέπει να έμεινες πολύ ευχαριστημένη. Και ναι, επιτέλους έφαγες την παέγια που σου άρεσε, δεν το έβαλες κάτω και αποζημιώθηκες!!! Ο επιμένων νικά!:clap:
ξερεις κάτι ?δεν είναι ότι ήταν όλα τα ξενοδοχεία που βρήκαμε φοβερά αλλά βρε παιδί μου σίγουρα η σχέση ποιότητας-τιμής είναι πολύ καλή στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης
όσο για την παέγια ,ναι βρήκα και μια που μου άρεσε αλλά με τόσες που είχα φάει μέχρι να βρω μια να μου αρέσει είχα γίνει πιο σχιστομάτα και από τη Renata που κάθε τρεις και λίγο πάει στην Ασία
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
σίγουρα η σχέση ποιότητας-τιμής είναι πολύ καλή στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης
Της ίδιας γνώμης είμαι κι εγώ. Μόνο εδώ στην Ελλάδα έχουμε χάσει το μέτρο.


με τόσες που είχα φάει μέχρι να βρω μια να μου αρέσει είχα γίνει πιο σχιστομάτα και από τη Renata που κάθε τρεις και λίγο πάει στην Ασία
:D:D:D
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
17/08-19/08 Αρλ

Ξεκινάμε νωρίς από τη Χιρόνα για την Αρλ.Εχουμε προγραμματίσει μια στάση στο Figueres για να επισκεφθούμε το μουσείο του Dali.Σίγουρα αυτό το μέρος αξίζει μια επίσκεψη.Η …..τρέλλα των έργων του καλλιτέχνη μας δημιούργησε μια ευφορία μια διάθεση λιγάκι ψυχεδελική και φύγαμε από το Figueres κεφάτοι και χαλαροί,πράγμα που δε θα διαρκούσε για πολύ….

aimg27.imageshack.us_img27_7506_figueres1.jpg


aimg30.imageshack.us_img30_5095_figueres2.jpg


aimg97.imageshack.us_img97_2928_figueres3.jpg


Στο δρόμο μπαίνοντας στη Γαλλία συναντάμε ουρά και προχωράμε με πολύ αργούς ρυθμούς.Το μποτιλιάρισμα μας στοίχησε δύο ώρες καθυστέρησης από τον προβλεπόμενο χρόνο άφιξης.Φτάνουμε λοιπόν στην Αρλ αργά το μεσημέρι και βρίσκουμε το ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει σε μια πλατεία,σε ένα από τα κεντρικά σημεία της πόλης.Η μικροσκοπική ρεσεψιόν μας δίνει μια πολύ καλή πρώτη εντύπωση μιας και είναι πολύ καλόγουστη και πολυτελής.Κάνουμε check in και ψάχνω μάταια το ανύπαρκτο ασανσέρ.Το δωμάτιο είναι στον τρίτο όροφο οπότε μη έχοντας άλλη επιλογή φορτώνομαι τη βαλίτσα και ανεβαίνω από τη σκάλα.Στα μισά του δευτέρου ορόφου και ενώ νιώθω τα πόδια μου να «κόβονονται»έχω και τη μουρμούρα του leon00 που θεώρησε ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να μου θυμίσει ότι αυτός μου το είχε πει ότι έχω πάρει πολλά πράγματα και ότι δε θα μπορώ να τα μεταφέρω και ότι αυτός δε θα μου κάνει το χαμάλη ,και….,και…..,και,……ήμαρτον το εμπέδωσα….Μπαίνω κατάκοπη στο δωμάτιο και τι να δω…..Θυμάστε το σπιρτούλη που είχαμε όταν είμαστε παιδιά?κάπως έτσι ένιωσα.Δεν έχω δει μικρότερο δωμάτιο στη ζωή μου….Καθαρό,προσεγμένο αλλά σε διαστάσεις σπιρτόκουτου.Είχε μόνο ένα διπλό κρεβάτι και δυο μικρά κομοδίνα.Ούτε ντουλάπα, ούτε καρέκλα,τίποτα.Ευτυχώς το μπάνιο είναι κανονικού μεγέθους….Μπας και να βάλουμε εκεί τη βαλίτσα? σκέφτομαι αφού η πόρτα είναι αδύνατο να ανοίξει περισσότερο από δέκα εκατοστά και όσο και να ρουφήξω την κοιλιά μου δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσω να περάσω.Πρέπει βέβαια να πω ότι το ξενοδοχείο διαθέτει και μεγαλύτερα δωμάτια αλλά είχαν ακριβότερη χρέωση οπότε υποθέτω ότι η σχέση ποιότητας – τιμής είναι ok,λαμβάνοντας υπόψιν ότι βρικόμαστε στη Γαλλία(140 ευρώ για δύο βράδια).
Booking.com: Hotel Le Belvedere, Arles, France - 144 Guest reviews. Book your hotel now!

Για την Αρλ μου είναι δύσκολο να μιλήσω γιατί είναι η πόλη που «άγγιξε»περισσότερο από όλες την καρδιά μου.Δεν ξέρω αν σε κάποιον άλλο θα ασκούσε την ίδια επίδραση αλλά για μένα είναι πολύ ιδιαίτερη.Είναι η αυθεντικότητά της που με γοήτευσε ,τα μισοερειπειωμένα μικρά μαγαζάκια που πουλάνε τυριά και αλλαντικά, οι γωνιές της με τα παλιά σπίτια που σχεδόν σου αφηγούνται τις ιστορίες των κατοίκων τους αν έχεις διάθεση να αφήσεις ελεύθερη τη φαντασία σου.Είναι η τσιγγάνικη γοητεία της που σε περιτριγυρίζει ,ιδιαίτερα από τη στιγμή που θυμήθηκα ότι στην κοντινή πόλη Saintes Maries de la Mer γίνεται το «προσκύνημα των τσιγγάνων»κάθε χρόνο ,όπου πολλοί τσιγγάνοι από όλα τα μέρη της Ευρώπης συρρέουν για να προσκυνήσουν και να λάβουν μέρος στις θρησκευτικές τελετές.Επηρρεασμένη ίσως από αυτές τις παραδόσεις ,δεν μπορούσα να μην παρατηρήσω ότι οι ντόπιοι πολύ λίγο θυμίζουν τους κλασσικούς γάλλους .Τα μελαχρινά κορίτσια που μας σέρβιραν είχαν μια τσαχπινιά ,κάτι που θυμίζει περισσότερο την Κάρμεν παρά τις φιντσάτες γαλλίδες.Το να τριγυρίζω στην πόλη είναι κάτι που δύσκολα θα το χόρταινα,νομίζω όσες μέρες και αν είχα την ευκαιρία να μείνω.

aimg18.imageshack.us_img18_1897_arles2.jpg


aimg32.imageshack.us_img32_1534_arles3.jpg


aimg30.imageshack.us_img30_5792_arles5.jpg


Συνήθως όταν δεν έχω tip για φαγητό σε μια πόλη που πηγαίνω ρωτάω κάποιον ντόπιο ,κάποιον πωλητή ή ιδιοκτήτη κάποιου καταστήματος να μου προτείνει ένα εστιατόριο που αρέσει σε αυτόν να πηγαίνει στην πόλη του,αλλά είχα τόσο απορροφηθεί από τον ξαφνικό μου έρωτα για αυτό το μέρος που ξέχασα(αν είναι δυνατόν)ακόμα και το φαγητό.Στην κεντρική πλατεία του Forum υπάρχουν αρκετά εστιατόρια με πολύ κόσμο και η ατμόσφαιρα είναι πολύ ευχάριστη.Αν και υποψιαζομαι ότι το φαγητό δε θα είναι πολύ καλό λόγω του τουριστικού σημείου καθόμαστε περισσότερο για την ατμόσφαιρα και δε βαριέσαι …..Ο άντρας μου προτείνει να πάρουμε ένα «σίγουρο» πιάτο για να μη μείνουμε νηστικοί και ένα τοπικό για να δοκιμάσουμε την περίφημη κουζίνα της Προβηγγίας αφού επέμενα να φάμε «a la provencal».Εδώ λοιπόν δοκίμασα την πιο απαίσια πίτσα που έχω δοκιμάσει ποτέ ,θεωρώ προσβολή σχεδόν που αποκαλούν αυτό το κατασκέυασμα «πίτσα».Ο leon00 αναφωνεί ότι «μόνο Γάλλοι θεωρούν ότι είναι φυσιολογικό να μένει κανείς σε τόσο μικρά δωμάτια και μόνο Γάλλοι θα μπορούσαν να φτιάξουν μια τόσο απαράδεκτη πίτσα» ενώ δοκιμάζει δειλά τον ταύρο που είχα παραγγείλει.Να μην τα πολυλογώ την πίτσα ίσα που την "τσιμήσαμε"ενώ "γυαλίσαμε"το πιάτο με τον ταύρο,όχι γιατί ήταν κάτι το εξαιρετικό αλλά ήταν σαφώς προτιμότερο από την πίτσα.

aimg97.imageshack.us_img97_6594_arles4.jpg


aimg10.imageshack.us_img10_870_arles9.jpg


aimg25.imageshack.us_img25_6744_arles11.jpg


Την επόμενη μέρα το πρωι βγαίνω στο μπαλκονάκι του δωματίου μας και χαζεύω για λίγο την πλατεία Voltaire.Παραιτούμαι από την αρχική μου ιδέα να επισκεφθουμε σήμερα την κοντινή Nimes,καθώς θέλω να «ζήσω» αυτή την πόλη που αγαπήσαμε ο Van Gogh και γω και πιθανόν πολύ άλλοι ,λιγότερο διάσημοι…..:rolleyes:
Τριγυρνάμε θαυμάζοντας το αμφιθέατρο της πόλης,το Δημαρχείο στην πλατεία Repiblique καθώς και τον καθεδρικό ναό Saint Trοphine.Λίγο πιο πέρα το espace Van Gogh με τους πανέμορφους κήπους του και παραδίπλα το μουσείο Αrlaten(δυστυχώς δεν καταφέραμε να το επισκεφθούμε γιατί έκλεινε εκείνη την ώρα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ενδιαφέρον).Ανηφορίζοντας προς την όχθη του Ροδανού συναντάμε τις Θέρμες του Κωνσταντίνου και μετά την περιήγησή μας εκει βγαίνουμε στον δρόμο που βρίσκεται κατά μήκος του ποταμού.Καθίσαμε για ένα καφέ στο Cafe de nuit όπου σύχναζε ο Van Gogh και μπήκαμε στα μαγαζάκια με τα σουβενίρ που πουλούν λεβάντες και σαπούνια με τα αρώματα της Προβηγγίας.Η μέρα κύλησε με ατελείωτες βόλτες που δυχτυχώς δεν μπορώ να περιγράψω πόσο με κατέκλυσε η αφτιασίδωτη γοητεία της, το τεμπεραμέντο των ανθρώπων που αποτυπωνεται με τόσο απλό αλλά και συναρπαστικό τρόπο παντού γύρω σου. Για μένα η Αρλ είναι μια γοητευτική τσιγγάνα ,μια ηρωιδα στις σελίδες των ταξιδιωτικών μου αναμνήσεων.

aimg30.imageshack.us_img30_6916_arles6.jpg


aimg22.imageshack.us_img22_5687_arles7.jpg


aimg25.imageshack.us_img25_513_arles8.jpg


aimg269.imageshack.us_img269_4485_arles10.jpg


aimg25.imageshack.us_img25_4702_arles1.jpg


Για σήμερα είχα πάρει πληροφορίες για το που μπορεί να φάει κανείς καλά,δοκιμάζοντας την τοπική κουζίνα και έτσι πήγαμε στο Εscaladu.Eίναι όντως ένα παραδοσιακό εστιατόριο με πολλά πιάτα της τοπικής κουζίνας.Για να πω την αλήθεια δεν είμαστε λάτρεις της γαλλικής κουζίνας,αλλά εδώ το φαγητό ήταν αρκετά καλό.Θα πρότεινα να δοκιμάσετε όμως και το διπλανό εστιατόριο το Criquet που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση περνώντας από κει ,καθώς και το le brin de thym για το οποίο άκουσα πολύ καλά λόγια και όντως και μένα μου φάνηκε πολύ συμπαθητικό.
Ετσι κλείνει σιγά σιγά ο κύκλος αυτού του ταξιδιού …..αλλά δε με παίρνει ακόμα από κάτω .Εχουμε ακόμα δυο μέρες στην Ιταλία ,δυο μερούλες σε μια όμορφη λουτρόπολη στις εξοχές της Πάρμας…… προσεχώς…
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μμμ!...μοσχομύρισε θαλασσινά στο Cambrills...(επιτέλους, έφαγες ωραία παέγια ;))
κι ύστερα μ΄έστειλες...ααχ! Χιρόνα μου, όμορφη...

Μαγευτική η δική σου Αρλ, με παρέσυρες φιλενάδα...
σούπερ ταξίδι :clap:

Σε αναμονή για τη συνέχεια...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
σε ευχαριστω πολυ Δαφνη...
Τελικα η Αρλ φαινεται ενδιαφερουσα και ομορφη πολη ...
τη κρατω στα υπ' οψιν ...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μπράβο Δάφνη, πολύ όμορφη ιστορία ευχαριστούμε.
Όσο για τη γκρίνια των σερνικών, μη δίνεις σημασία...
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μου αρέσει πάρα πολύ η επαρχία της Γαλλιας και ιδιαίτερα Βρετάνη κια Προβηγκία.
Λατρεύω Άρλ, van Gogh, λεβάντα, σαπουνάκια και ότι άλλο συνεπάγεται.....

Το θέμα του ξενοδοχείου μάλλον το γρουσούζεψα:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom