Ισπανία Βαρκελώνη, μια βοήθεια

Koutsos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας.. Έχουμε αποφασίσει μια παρέα 4 ατόμων να πάμε διακοπές στην Βαρκελώνη τον Ιανουάριο... Δεν μπορώ άλλη εποχή εκτός από Ιανουαρίο και Φλεβάρη λόγο δουλειάς... Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας όσοι έρχεται πάει Βαρκελώνη για το αν είναι καλή εποχή τον Ιανουάριο πια περιοχή να διαλέξω να μείνω για να αισθάνομαι ασφαλείς και αν είχατε κάποιο θέμα με εγγληματοκοτητα πορτοφολαδες τσαμπουκάδες και τα σχετικά δεν ανυσηχω για μένα αλλά στην παρέα θα είναι και μια κοπέλα εγγυος και έχει της ανησυχίες της... Και θέλω να πέρασω καλά και να μην έχω γκρίνιες και άγχος.... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας.. Έχουμε αποφασίσει μια παρέα 4 ατόμων να πάμε διακοπές στην Βαρκελώνη τον Ιανουάριο... Δεν μπορώ άλλη εποχή εκτός από Ιανουαρίο και Φλεβάρη λόγο δουλειάς... Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας όσοι έρχεται πάει Βαρκελώνη για το αν είναι καλή εποχή τον Ιανουάριο πια περιοχή να διαλέξω να μείνω για να αισθάνομαι ασφαλείς και αν είχατε κάποιο θέμα με εγγληματοκοτητα πορτοφολαδες τσαμπουκάδες και τα σχετικά δεν ανυσηχω για μένα αλλά στην παρέα θα είναι και μια κοπέλα εγγυος και έχει της ανησυχίες της... Και θέλω να πέρασω καλά και να μην έχω γκρίνιες και άγχος.... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

Καλησπέρα! Εμείς μείναμε κοντά στην πλατεία Καταλονίας (Placa de Catalunya),στο ξενοδοχείο BCN Gran Ducat και δεν νιώσαμε καθόλου φόβο. Μόνο στη Rambla βλέπει κανείς ¨περίεργες φάτσες¨, που σε ρωτάνε αν θες διάφορα φυτικά και μη προϊόντα :bleh: κατά τα άλλα η Βαρκελώνη είναι πανέμορφη. Εμείς πήγαμε Μάρτιο και ο καιρός ήταν υπέροχος! Πάνω κάτω οι καιρικές συνθήκες είναι παρόμοιες με αυτές της Ελλάδας.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας.. Έχουμε αποφασίσει μια παρέα 4 ατόμων να πάμε διακοπές στην Βαρκελώνη τον Ιανουάριο... Δεν μπορώ άλλη εποχή εκτός από Ιανουαρίο και Φλεβάρη λόγο δουλειάς... Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας όσοι έρχεται πάει Βαρκελώνη για το αν είναι καλή εποχή τον Ιανουάριο πια περιοχή να διαλέξω να μείνω για να αισθάνομαι ασφαλείς και αν είχατε κάποιο θέμα με εγγληματοκοτητα πορτοφολαδες τσαμπουκάδες και τα σχετικά δεν ανυσηχω για μένα αλλά στην παρέα θα είναι και μια κοπέλα εγγυος και έχει της ανησυχίες της... Και θέλω να πέρασω καλά και να μην έχω γκρίνιες και άγχος.... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
Ξεκινά διάβασμα https://www.travelstories.gr/community/forums/Βαρκελωνόπληκτοι.107/
Κανένας ουσιαστικος κίνδυνος στην πόλη δεν υπάρχει για να ανησυχείς. Όπως κάθε μεγάλη τουριστική περιοχή θέλει προσοχή στα βασικά.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Κι εγώ Ιανουάριο είχα πάει. Τέλειος καιρός, 15 βαθμοί, το κλίμα θύμιζε Ελλάδα. Και δεν είχε και τόσους πολλούς τουρίστες όσο άλλες εποχές, είχε μεν κόσμο αλλά δεν περίμενες ουρές και δεν στριμωχνόσουν. Καμιά ανασφάλεια, σου εμπνέει μεγάλη ασφάλεια η πόλη, και το βράδυ.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Κι εγώ περυσι τελη Φεβρουαρίου με αρχες Μαρτιου πήγα και ο καιρος ήταν καλύτερος απο τον δικό μας. Εφυγα με μπουφάν και κει δεν το φόρεσα. Εμεις μεναμε κοντα στη La Rambla προς την Γοτθική. Κανένα κίνδυνο δεν αισθάνθηκα αλλα μου ειχαν πει να προσεχω τους πορτοφολάδες. Θα περασετε τέλεια!
 
Μηνύματα
15
Likes
1
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!! ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ!!
Αν και εχω γραφτει απ το χειμωνα σημερα κανω την πρωτη απόπειρα για ερωτήσεις, όποτε ειμαι λιγο άσχετη!
θα πάω Βαρκελώνη μεσα Οκτώβρη και θα μεινω στην περιοχη Sant Boi κοντα στο σταθμο, αν την γνωριζει καποιος ..οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή!
τι βολεύει καλύτερα να αγοράσουμε που να μας καλυπτει γενικοτερα στην περιοχη χωρις να βγαζουμε ολη την ωρα εισητηρια..δν ξερω βεβαια αν θα χρειαστει να χρησιμοποιησουμε λεωφορειο ας πουμε περαν απο μετρο.
είδα και το Τ10 αλλα νομιζω δεν καλύπτει ολη την περιοχη ε;
Προτασεις για ωραιο οικονομικο φαγητο;;!
Τέλος, θα αξιζε μονοήμερη Μαδριτη; ή ταλαιπωρια;
Οποιαδηποτε πληροφορια σας θα ειναι χρησιμη μιας και τωρα αρχιζω και ψαχνω για το μερος γενικοτερα .
Ευχαριστώ εκ των πρότερον !! :)
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τέλος, θα αξιζε μονοήμερη Μαδριτη; ή ταλαιπωρια;
Όχι για μένα. Τόσο ωραία μέρη έχει γύρω από τη Βαρκελώνη ή τέλος πάντων και μακριά από αυτήν, γιατί να πάτε στη Μαδρίτη; Πηγαίνετε στο Φιγκέρας, στην Χιρόνα, , πάρτε το τραίνο για Βαλένθια (είναι πάντως 3+ ώρες, όσο κι η Μαδρίτη), επισκεφθείτε τη Λλέιδα... Αν είναι να πάτε τόσο μακριά (και μάλιστα για ημερήσια), ε καλύτερα πετάξτε για καμιά πολη που να το αξίζει, από το Σαντιάγο μέχρι τη Σεβίλλη έχει επιλογές. Η Μαδρίτη τώρα δεν είναι και καμιά αξιόλογη πόλη τουριστικά ομιλώντας συγκριτικά με τις υπόλοιπες της Ισπανίας (υποκειμενικά πάντα), ελάχιστη ιστορία, βαρετή αρχιτεκτονική, αδιάφορα μουσεία (εκτός κι αν είστε φανατικοί με τις ζωγραφιές), δεν έχει τη ζωή, ιστορία, χαρακτήρα που έχει η Γρανάδα, η Κόρδοβα, το Τολέδο, το Σαντιάγο, η Βαλένθια, το Μπιλμπάο και πάει λέγοντας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
και θα μεινω στην περιοχη Sant Boi κοντα στο σταθμο,
Όταν λες Sant Boi εννοείς τον δήμο Sant Boi ;Και σε ποιο ξενοδοχείο;
Τέλος, θα αξιζε μονοήμερη Μαδριτη;
Αν θέλεις να πας 650 συν 650 χιλιόμετρα.Είναι σαν να λες θα πάω Θεσσαλονίκη και να πεταχτώ μονοήμερη στην Πάτρα.
 

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Έκλεισα για Βαρκελώνη για τον Ιανουάριο με τον άντρα μου και τα παιδιά μου. Θα μείνουμε στο Catalonia Placa Catalunya. Νομίζω αρκετά καλό σημείο μιας και έχω επισκεφθεί χρόνια πολλά πριν την πόλη και θυμάμαι κάποια πράγματα. Για πσκ θελω να δούμε το Aquarium, Sagrada Familia, Camp nou και Park Guell.
Προλαβαίνουμε λέτε???
 
Μηνύματα
15
Likes
1
Όταν λες Sant Boi εννοείς τον δήμο Sant Boi ;Και σε ποιο ξενοδοχείο;
θα μεινω σε φιλη οχι σε ξενοδοχειο..το μονο που ξερω προς το παρον είναι οτι ειναι διπλα στο σταθμο του τραινου..αν σας βοηθεαει αυτο.

ποι
Όχι για μένα. Τόσο ωραία μέρη έχει γύρω από τη Βαρκελώνη ή τέλος πάντων και μακριά από αυτήν, γιατί να πάτε στη Μαδρίτη; Πηγαίνετε στο Φιγκέρας, στην Χιρόνα, , πάρτε το τραίνο για Βαλένθια (είναι πάντως 3+ ώρες, όσο κι η Μαδρίτη), επισκεφθείτε τη Λλέιδα... Αν είναι να πάτε τόσο μακριά (και μάλιστα για ημερήσια), ε καλύτερα πετάξτε για καμιά πολη που να το αξίζει, από το Σαντιάγο μέχρι τη Σεβίλλη έχει επιλογές. Η Μαδρίτη τώρα δεν είναι και καμιά αξιόλογη πόλη τουριστικά ομιλώντας συγκριτικά με τις υπόλοιπες της Ισπανίας (υποκειμενικά πάντα), ελάχιστη ιστορία, βαρετή αρχιτεκτονική, αδιάφορα μουσεία (εκτός κι αν είστε φανατικοί με τις ζωγραφιές), δεν έχει τη ζωή, ιστορία, χαρακτήρα που έχει η Γρανάδα, η Κόρδοβα, το Τολέδο, το Σαντιάγο, η Βαλένθια, το Μπιλμπάο και πάει λέγοντας.
Τι θα μου προτείνατε δλδ απ αυτες τις επιλογεσ π ειπατε; (καλο θα ηταν να μην ειναι τοσο μακριά οντως) εχετε επισκεφτει καμια απ αυτες;;;

η Γρανάδα, η Κόρδοβα, το Τολέδο, το Σαντιάγο, η Βαλένθια, το Μπιλμπάο
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom