Σερβία Βελιγράδι, μια ευχάριστη έκπληξη!

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ

Το ταξίδι στο Βελιγράδι ήταν ασφαλής επιλογή. Λίγο το σύντομο ταξίδι με το αεροπλάνο, κάτι το χαμηλό μας budget, βάλε και το μωρό.. και τα εισιτήρια εκδόθηκαν χωρίς δεύτερη σκέψη. Θεωρήσαμε ότι για ένα χαλαρό πρόγραμμα χωρίς πολύ τρέξιμο με το καρότσι και ένα δίχρονο, τέσσερα βράδια ήταν μια χαρά.
Η πτήση μας έφευγε λίγο μετά τις εννιά. Το ξυπνητήρι χτύπησε στις πέντε το πρωί και στις έξι μίση ήμασταν στο Planet Air Park όπου αφήσαμε το αμάξι. Αξίζει η επιλογή να πας με το αμάξι και να το αφήσεις σε ένα από τα parking γύρω από το αεροδρόμιο, οικονομικά δεν βγαίνει πολύ παραπάνω από το να πάρεις τα ΜΜΜ και γλυτώνεις το τρέξιμο.
Πετάξαμε με την Aegean με σχεδόν γεμάτη πτήση και μετά από μία ώρα και σαράντα λεπτά προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο Νίκολα Τέσλα.

IMG_20221108_100146.jpg


Όπως και στο προηγούμενο ταξίδι, η μικρή ήταν ένας άγγελος και κάθισε ήσυχη στο ταξίδι χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Με την αποβίβαση μας ανακαλύψαμε ότι δεν μας είχαν φέρει το καρότσι της μικρής στην έξοδο του αεροπλάνου και έπρεπε να την κουβαλήσουμε μέχρι την παραλαβή των αποσκευών κάτι που ήταν πολύ κουραστικό καθώς η μικρή κοιμόταν και ζυγίζει πλέον πολλά κιλά.
Αφού πήραμε το καρότσι, πήγαμε να αγοράσουμε μια νέα κάρτα sim καθώς η Σερβία δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή ένωση. Επιλέξαμε της εταιρίας mts, για πέντε μέρες δεκαπέντα giga. Την τοποθετήσαμε αμέσως για να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με τον άνθρωπο που θα μας έδινε τα κλειδιά για το σπίτι.
Το αεροδρόμιο από ότι φαίνεται το καλλωπίζουν και το επεκτείνουν για αυτό και γίνονται έργα σε ένα μεγάλο μέρος του, όποτε δεν μπορώ να πω πως είναι ιδιαίτερα όμορφο. Από την Αθήνα είχα βρει την κατάλληλη διαδρομή για να φτάσουμε στην διεύθυνση που βρίσκεται το διαμέρισμα μας. Επέλεξα να πάρουμε το Α1 mini bus που βρίσκεται ακριβώς έξω από τις αφίξεις. Πρόκειται για ένα μικρό βαν των τριάντα το πολύ θέσεων και περιέργως ήταν άδειο. Ο οδηγός μας άφησε στην στάση Fontana και από εκεί πήραμε το 65 για την στάση politica που ήταν δίπλα από τον δρόμο Svetogorska όπου ήταν η πολυκατοικία μας.

IMG_20221108_104956.jpg


Φτάσαμε νωρίς και δεν μπορούσαμε να κάνουμε το check in αλλά μας είπαν πως μπορούμε να αφήσουμε τις βαλίτσες μας στο σπίτι. Αφού ξελαφρώσαμε από τις αποσκευές κατευθυνθήκαμε, με την μικρή ακόμα να κοιμάται, προς το κέντρο. Πρώτη στάση μας η πλατεία της Δημοκρατίας, δίπλα από τον κεντρικό δρόμο Knez Mihailova. Πρόκειται για κεντρική πλατεία στο κέντρο του Βελιγραδίου όπου θα δεις το άγαλμα του πρίγκιπα Μιχαήλ επάνω στο άλογο το οποίο τοποθετήθηκε το 1882 για να τον τιμήσουν που «έδιωξε» τους Τούρκους από την Σερβία.

DSC03969.JPG


DSC03982.JPG


Ο υπέροχος λιθόστρωτος δρόμος δίπλα από την πλατεία είναι φαρδύς, ότι πρέπει να χαλαρό περπάτημα, και γεμάτος μαγαζιά. Θα βρεις καταστήματα όπως πχ ΖΑRA αλλά και τοπικά καταστήματα, ένα εμπορικό κέντρο και αρκετά βιβλιοπωλεία. Συγκεκριμένα θα βρεις και το παλαιότερο βιβλιοπωλείο της Σερβίας, που χτίστηκε το 1901! Μου κάνει πάντως εντύπωση το πόσα βιβλιοπωλεία υπάρχουν στο Βελιγράδι, δεν το είχα ξανά συναντήσει στα ταξίδια μου. Αποφάσισα να αγοράσω σήμερα το αναμνηστικό μου βιβλίο, όπως κάνω σε κάθε ταξίδι μου, για να μην το έχω αργότερα.

IMG_20221108_123558.jpg


Αν προχωρήσεις όλο τον λιθόστρωτο θα βγεις στο πάρκο όπου βρίσκεται και το φρούριο. Σε αυτό το σημείο ξύπνησε και η κόρη μας οπότε χαλαρώσαμε το βήμα μας για να μπορέσει και αυτή να χαρεί λίγο το νέο περιβάλλον. Το πάρκο το οποίο περικλείει το φρούριο λέγεται Kalemegdan και είναι πολύ όμορφο και αναλόγως που θα καθίσεις προσφέρει εξαιρετική θέα προς το νέο κομμάτι της πόλης. Καθίσαμε λίγο για να ξεκουραστούμε και να θαυμάσουμε την ομιχλώδη θέα και ύστερα κατευθυνθήκαμε προς τον καθεδρικό ναό του αγίου Μιχαήλ και το ρεστοράν όπου θα τρώγαμε μεσημεριανό.

DSC04000.JPG


DSC04002.JPG


DSC04007.JPG


DSC04025.JPG


DSC04024.JPG


Το ρεστοράν το λένε Manufaktura και βρίσκεται στην διεύθυνση Kralja Petra 13. Το φαγητό ήταν καλό, δοκιμάσαμε για πρώτη φορά τα παραδοσιακά cevapi, ουσιαστικά κεφτέδες σε σχήμα σουτζουκιού, παραδοσιακά λουκάνικα με φασόλια και για ορεκτικό σούπα. Νοστιμότατα.

DSC04038.JPG


DSC04037.JPG


DSC04028.JPG


Μετά το φαί πήγαμε στο σούπερ μάρκετ κοντά στο σπίτι μας για να αγοράσουμε μερικά πράγματα για την μικρή και για εμάς και επιστρέψαμε σπίτι μας για να τακτοποιηθούμε. Η πολυκατοικία που βρίσκεται το διαμέρισμα μας είναι παλιά και το ασανσέρ εκτός από μικρό λειτουργεί με κλειδί τύπου fob που θα μας έκανε την ζωή λίγο δυσκολότερη τις επόμενες μέρες. Επίσης το ασανσέρ φτάνει μέχρι το τέταρτο ενώ το διαμέρισμα μας ήταν στο πέμπτο, βεβαίως το ξέραμε εξαρχής αυτό.

IMG_20221108_115036.jpg


Το απόγευμα πήραμε τον ίδιο δρόμο για να δούμε την πλατεία και το λιθόστρωτο βράδυ. Είχαμε σημειώσει από το Happy Traveler το μαγαζί Bucko για να δοκιμάσουμε την πίτσα με την σως από πάνω. Υπάρχει ένας κατάλογος όπου μπορείς να επιλέξεις αν θες σως μοσχάρι, σως κοτόπουλο,σως λαχανικών, σως μανιταριών και μερικές άλλες που δεν θυμάμαι. Η μικρή είχε αποκοιμηθεί στο καρότσι της και επειδή δεν υπήρχαν τραπέζια ακουμπήσαμε την πίτσα επάνω στο καρότσι. Να πω την αλήθεια μου, ήμουν πολύ σκεφτική για το αν θα μου αρέσει καθώς δεν είμαι φαν της μαγιονέζας κτλ αλλά με εξέπληξε ευχάριστα. Επιλέξαμε την πίτσα με σώς μοσχάρι και ήταν νοστιμότατη και την προτείνω σε όλους όσους θα επισκεφτούν το Βελιγράδι.

DSC04862.JPG


DSC04863.JPG


Από εκεί προχωρήσαμε προς τον δρόμο Skadarlija. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα καλντερίμι όπου παλιά φιλοξενούσε τους μποέμηδες του Βελιγραδίου και τώρα είναι ένας τουριστικός προορισμός γεμάτος με ρεστοράν και καφετέριες. Επειδή το καρότσι δεν προχωρούσε όσο άνετα θέλαμε και φοβηθήκαμε ότι θα ξυπνούσε η μικρή δεν προχωρήσαμε κατά μήκος του δρόμου αλλά αποφασίσαμε να το αφήσουμε για αύριο και να γυρίσουμε σπίτι για να αράξουμε.

Την επόμενη μέρα τα πρωινά μας σχέδια είχαν την επίσκεψη στο πάρκο και το φρούριο!

 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
DSC04024.JPG


Το ρεστοράν το λένε Manufaktura και βρίσκεται στην διεύθυνση Kralja Petra 13. Το φαγητό ήταν καλό, δοκιμάσαμε για πρώτη φορά τα παραδοσιακά cevapi, ουσιαστικά κεφτέδες σε σχήμα σουτζουκιού, παραδοσιακά λουκάνικα με φασόλια και για ορεκτικό σούπα. Νοστιμότατα.
Η πρόσοψη αυτού του εστιατορίου ανήκει στο Znak Pitanja (ερωτηματικό) και όχι στο Manufaktura.
Ευχαριστούμε για την ιστορία :)
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Η πρόσοψη αυτού του εστιατορίου ανήκει στο Znak Pitanja (ερωτηματικό) και όχι στο Manufaktura.
Ευχαριστούμε για την ιστορία :)
Καλησπέρα! Ναι το ξέρω, δεν το έβαλα για να δείξω το ρεστοράν που φάγαμε αλλά γιατί είναι μια όμορφη εικόνα ενός από τα παλαιότερα αν δεν κάνω λάθος εστιατόρια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
οκ δεν το κατάλαβα έτσι. Νόμιζα ότι πήγατε κι εκεί και μπερδεύτηκαν οι φωτογραφίες :)
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
μπραβο παιδια , παντα τετοια
Το Βελιγραδι, ειναι η αγαπημενη μου πολη, παω σε καθε ευκαιρια τα τελευταια 12 χρονια...
ειμαι ψυχοπλακωμενος, τσουπ Βελιγραδι...
εχω βαρεθει στον Πειραια, τσουπ Βελιγραδι...
εχω παρασυρει και αλλος φιλους απο Ελλαδα και με ακολουθουν , καθως εχω και φιλους Σερβους που συναντω καθε φορα που παω, οι οποιοι δεν μιλιουνται μεταξυ τους...(σαν τους Ελληνες ενα πραμα...):) και τις μισες μερες συναντω τους μεν και τις αλλες τους δε...:)
επειδη εχω δικτυωθει καλα, μου κοστιζει πιο φθηνα απο Ελλαδα και σε 5 μερες ξοδευω 100 με 200 ευρ...
ευχομαι να ξαναπατε συντομα
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
μπραβο παιδια , παντα τετοια
Το Βελιγραδι, ειναι η αγαπημενη μου πολη, παω σε καθε ευκαιρια τα τελευταια 12 χρονια...
ειμαι ψυχοπλακωμενος, τσουπ Βελιγραδι...
εχω βαρεθει στον Πειραια, τσουπ Βελιγραδι...
εχω παρασυρει και αλλος φιλους απο Ελλαδα και με ακολουθουν , καθως εχω και φιλους Σερβους που συναντω καθε φορα που παω, οι οποιοι δεν μιλιουνται μεταξυ τους...(σαν τους Ελληνες ενα πραμα...):) και τις μισες μερες συναντω τους μεν και τις αλλες τους δε...:)
επειδη εχω δικτυωθει καλα, μου κοστιζει πιο φθηνα απο Ελλαδα και σε 5 μερες ξοδευω 100 με 200 ευρ...
ευχομαι να ξαναπατε συντομα

Ειναι ένας ωραίος προορισμός, δυστυχώς δεν είναι τόσο διαδεδομένος. Χαίρομαι που σου αρέσει τόσο, η αλήθεια είναι ότι αξίζει να ξανά πας!
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ

Ένα από τα πράγματα που με δυσκολεύουν στο εξωτερικό είναι το θέμα του πρωινού. Δεν βρίσκεις εύκολα φούρνους όπως στην Ελλάδα με σφολιάτες αλλά στο Βελιγράδι έχει παντού φούρνους με ωραίες σφολιάτες και το παραδοσιακό burek, κοινώς τυρόπιτα (και όχι μόνο) ταψιού. Το πρωί που ξύπνησα πετάχτηκα με το μωρό μας και αφού γεμίσαμε την κοιλιά μας με νοστιμιές ξεκινήσαμε για τον πρώτο προορισμό μας το φρούριο.

IMG_20221109_091747.jpg


Όπως και εχθές πήραμε όλο τον λιθόστρωτο περπατώντας με την μικρή να περπατάει και αυτή μαζί μας μέχρι το πάρκο. Ο ήλιος έλαμπε και είχε αρκετή ζέστη και από τα πρώτα λεπτά μετάνιωσα που είχα επιλέξει να πάρω μαζί μου παλτό. Το φρούριο κατασκευάστηκε κατά τον 2ο αιώνα και έχει έκτοτε καταστραφεί και χτιστεί πολλές φορές. Πριν μπούμε μέσα κοιτάζουμε λίγο την έκθεση με τα στρατιωτικά οχήματα και όπλα στον περιβάλλον χώρο, όπως επίσης σημειώνουμε πως έχει κούνιες καθώς και μια έκθεση με δεινόσαυρους για να πάμε με την μικρή αργότερα. Πριν περάσουμε μέσα στο εσωτερικό του φρουρίου επισκεφτήκαμε το μουσείο μεσαιωνικών βασανιστηρίων. Είναι εξαιρετικά ανατριχιαστικό το τι κατεβάζει ο νους του ανθρώπου για να προκαλέσει πόνο στον συνάνθρωπο του.

DSC04041.JPG


DSC04054.JPG



DSC04063.JPG


DSC04062.JPG


Από εκεί περάσαμε στο εσωτερικό μέρος του φρουρίου. Ουσιαστικά πρόκειται μια μεγάλη υπερυψωμένη έκταση πρασίνου με παγκάκια για να κάθεσαι και πολύ ωραία θέα από την πόλη και τον ποταμό Σάβο. Περάσαμε αρκετή ώρα προχωρώντας χωρίς ουσιαστικά να βλέπουμε κάτι συγκεκριμένο (αργότερα θα μας έρθουν στην μνήμη όλα αυτά που μπορούσαμε να δούμε). Επισκεφτήκαμε και το Άγαλμα του νικητή που είναι αντιπροσωπεύει την νίκη της Σερβίας στους Βαλκανικούς πολέμους.

DSC04069.JPG


DSC04075.JPG


DSC04078.JPG


DSC04092.JPG


DSC04094.JPG


DSC04095.JPG


Βγήκαμε από το εσωτερικό του φρουρίου και επισκεφτήκαμε τις κούνιες και την έκθεση των δεινοσαύρων. Έχουν κάτι το συναρπαστικό οι δεινόσαυροι αν και την κόρη μας την άφησαν αδιάφορη. Μετά από λίγη ώρα κούνιες και τρεξίματος αποχωρήσαμε Από εκεί φύγαμε για φαί σε ένα από τα ρεστοράν που έχει επιλέξει ο σύζυγος.

IMG_20221109_132116.jpg


Ήταν ένα από τα τοπικά εστιατόρια όπου βλέπεις ντόπιους και όχι τουρίστες. Είχε επίσης μια αίσθηση παλιού ρεστοράν, οι σερβιτόροι ήταν μεγάλης ηλικίας πχ. Ευτυχώς η μικρή είχε κοιμηθεί στο καρότσι της κα αυτό σημαίνει ότι θα τρώγαμε με την ησυχία μας. Παραγγείλαμε πάλι cevipe αλλά και ένα άλλο παραδοσιακό πιάτο, σνίτσελ γεμιστό με τοπικό τυρί. Πήραμε και μια σέρβικη σαλάτα που θυμίζει χωριάτικη. Όλα νόστιμα και χορταστικά και σε καλή τιμή. Αφού χορτάσαμε για τα καλά, φύγαμε για να επισκεφτούμε τον δρόμο Skadarlija που δεν καταφέραμε να δούμε εχθές.

DSC04888.JPG


DSC04884.JPG


Από κόσμο ήταν άδειος και ο δρόμος και τα μαγαζιά. Ο δρόμος θυμίζει πολύ Θησείο/Μοναστηράκι. Είναι σχετικά μικρή η απόσταση που έχεις να διανύσεις αλλά με τα τακούνια θα σου φανεί αιώνας! Κουρασμένοι πήραμε τον δρόμο της επιστροφής για να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας για το βραδάκι.

DSC04108.JPG


DSC04110.JPG


DSC04111.JPG


DSC04114.JPG


DSC04115.JPG


Το βράδυ λέγαμε να πάμε τσάρκα πλάι στο ποτάμι αλλά δεν καταφέραμε να βρούμε τον δρόμο εύκολα και επειδή δεν θέλαμε να τρέχουμε από εδώ και από εκεί με την μικρή και το καρότσι αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Εθνική Συνέλευση της Δημοκρατίας της Σερβίας και την εκκλησία του Αγίου Μάρκου. Θέλαμε να τα δούμε φωτισμένα πρώτα πριν τα δούμε με το φώς του ηλίου αύριο. Πολύ όμορφα κτήρια και τα δύο, πραγματικά στολίδια. Το κρύο ήταν πιο έντονο τώρα και με την μικρή μαζέψαμε δανδέλιων (τους κλέφτες που λέγαμε παιδιά) και της μάθαμε να τα φυσάει, κάτι που ήταν πολύ αστείο.

DSC04891.JPG

DSC04895.JPG



Προχωρήσαμε για πολύ ώρα απλά χαζεύοντας την πόλη και ψάχνοντας κάπου να φάμε αλλά δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν βρίσκαμε κάτι. Από το google είδαμε ένα μαγαζί όπου θα μπορούσαμε να φάμε τα παραδοσιακά Pljeskavica, τα Σέρβικα μπέργκερ.
Νομίζω ότι δεν έχω ξανά παραγγείλει σε πιο βρώμικο ταχυφαγείο. Δίνει πραγματικό νόημα στο «βρωμικό»! αφού περιμέναμε πόση ώρα να πάρουμε δυο σάντουιτς που είχαν μέσα μόνο μπιφτέκι λάχανο και μια σως, φύγαμε για το σπίτι μας. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου και πέταξα τα πάντα εκτός του εξωτερικού ψωμιού. Κοιμήθηκα νηστική, ο σύζυγος το έφαγε αν και δεν του άρεσε τόσο.


IMG_20221109_212316.jpg


Την επόμενη μέρα είχε σειρά το μουσείο του Τέσλα!
 
Last edited:

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ

Την επόμενη μέρα μετά το πρωινό μας προχωρήσαμε μέχρι το κτήριο της Εθνικής Συνέλευσης της Δημοκρατίας της Σερβίας για να το δούμε την ημέρα. Η κατασκευή του ολοκληρώθηκε το 1936, πρόκειται για ένα καλαίσθητο και επιβλητικό κτήριο σε νέο μπαρόκ στυλ. Ο ήλιος έλαμπε και η μέρα σίγουρα θα ήταν καλή. Η μικρή ήθελε να κατέβει για να περπατήσει και έτσι την αφήσαμε να χαρεί και αυτή τον περίπατο μας.

DSC04131.JPG


DSC04132.JPG


DSC04136.JPG


DSC04139.JPG


Περπατήσαμε μέχρι το πάρκο pioneers στην πλατεία Nikola Pašić όπου είδαμε το Παλιό Παλάτι το οποίο χτίστηκε μεταξύ του 1882 και 1884 και ανακατασκευάστηκε μετά από τον Πρώτο & Δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Τώρα πλέον στο κτήριο στεγάζεται το δημαρχείο της πόλης. Απολαύσαμε τον υπέροχο καιρό και το πράσινο και με χαλαρό βήμα προχωρήσαμε προς την Kneza Milosa όπου βρίσκονται μερικά κτήρια που είχαν βομβαρδιστεί από το ΝΑΤΟ το 1999, το ένα από αυτά ήταν το Υπουργείο Αμύνης.

DSC04145.JPG


DSC04153.JPG


DSC04918.JPG


Πηγαίνοντας προς την επόμενη στάση μας τον Ναό του Αγίου Σάββα ανακάλυψα πόσο μου μου αρέσουν τα φαρδιά πεζοδρόμια και ησυχία στους δρόμους και εύχομαι να ήταν αυτή η πραγματικότητα μας και στην Αθήνα. Ο Άγιος Σάββας , σημαντική φιγούρα στην μεσαιωνική ιστορία της Σερβίας και ιδρυτή της Σερβό-Ορθόδοξης εκκλησίας, πιστεύεται πως είναι θαμμένος στην τοποθεσία όπου χτίστηκε η εκκλησία. Ξεκίνησε η κατασκευή της το 1935 και τελείωσε το 2004 με διάφορα διαλλείματα και προβλήματα στο μεταξύ των δυο αυτών ημερομηνιών. Πριν μπούμε μέσα αγοράσαμε από έναν πλανόδιο πωλητή μια φωτογραφία του ναού, μας είπε πως πήγαινε για καλό σκοπό αποφασίσαμε να τον πιστέψουμε. Μιλούσε και ελληνικά τα οποία τα είχε μάθει γιατί με τον πόλεμο το 1999 είχε χάσει τους γονείς του και τον πήρε μια οικογένεια κάπου στην βόρεια Ελλάδα. Η εκκλησία μέσα είναι γεμάτη χρυσό, πραγματικά νομίζεις ότι μπαίνεις σε παλάτι, από τις πιο «πολυτελής» εκκλησία που έχω δει ποτέ μου. Στην εκκλησία χωράνε 10.000, όταν μου το είπε ο άντρας μου δεν το πίστεψα γιατί δεν φαινόταν καθόλου ο χώρος τόσο μεγάλος. Αργότερα μάθαμε ότι είχε και υπόγειο, πολύ πιο εντυπωσιακό από το κύριο επίπεδο. Οπότε αν πάτε ποτέ , να επισκεφτείτε και το υπόγειο! Λίγο πριν φύγουμε είδαμε και δυο τρείς τύπους να τσακώνονται και να ρίχνουν ξύλο, ένας από αυτούς ήταν και αυτός που μας πούλησε την καρτ ποστάλ.

DSC04158.JPG


DSC04169.JPG


DSC04170.JPG


Από εκεί ο επόμενος μας προορισμός ήταν το μουσείο του Νικολά Τέσλα. Ο Τέσλα γεννήθηκε στο Σμίλιαν που πλέον ανήκει στην Κροατία το 1856. Προερχόταν από οικογένεια ανθρώπων με υψηλή ευφυΐα και αγάπη για την γνώση. Ειδικά η μητέρα του ήταν γνωστή για τις εφευρέσεις της. Στις ΗΠΑ έφτασε το 1884 όπου συναντήθηκε με τον Έντισον και the rest is history, που λενε. Το μουσείο είναι πολύ μικρό αν και εξωτερικά φαίνεται ότι η έκθεση θα είναι μεγαλύτερη. Το εισιτήριο είναι γύρω στα έξι ευρώ. Στην αρχή σε οδηγούν σε ένα δωμάτιο όπου ένας υπάλληλος του μουσείου θα του μερικές πληροφορίες για τον Tesla και μετέπειτα θα δεις μια ταινία σχετική με την ζωή του και τα έργα του. Μέσα στο δωμάτιο υπάρχουν και αρκετές από τις εφευρέσεις του. Ευτυχώς που η μικρή κοιμάται βαριά και δεν την ενόχλησε καθόλου η φασαρία. Αφού τελειώσει η ταινία πάμε σε ένα άλλο μικρό δωμάτιο όπου πήραμε μέρος σε μερικά πειράματα. Εντυπωσιακό ήταν που μας έδωσε να κρατάμε λάμπες και με μια πολύ δυνατή αστραπή άναψαν στα χέρια μας αλλά το πιο διασκεδαστικό ήταν που βάζαμε το δάκτυλο μας κοντά στο πηνίο και μας «χτυπούσε» μια μικρή αστραπή. Αφού τελείωσε η ξενάγηση μας είπαν ότι μπορούμε να επισκεφτούμε την υπόλοιπη έκθεση που αποτελείται από προσωπικά αντικείμενα του Tesla και φυσικά το πιο σπουδαίο από όλα τα εκθέματα, τις στάχτες του!

DSC04176.JPG


DSC04178.JPG


DSC04179.JPG


DSC04180.JPG


Η μικρή συνέχιζε τον ύπνο της και αφού πεινούσαμε ψάξαμε στο google για ένα κοντινό ρεστοράν με καλές κριτικές. Καταλήξαμε στο Tchevapliya, που κατέληξε να είναι από τα χειρότερα που έχουμε πάει. Η σούπα που πήραμε είχε μέσα κομμάτια ωμού κρέατος. Όχι απλά μισοψημένα, ωμά! Το σάντουιτς με μοσχάρι, τοπικό τυρί και κρεμμύδι βρωμούσε τόσο που αναγκάστηκα να το βάλω στην άκρη του τραπεζιού. Τα μόνα που άξιζαν ήταν το πιάτο που επέλεξα εγώ το μοσχάρι με τον πουρέ και το ψωμάκι τους που ήταν από τα καλύτερα. Για την μικρή δεν είχαμε παραγγείλει κάτι (ευτυχώς) γιατί κοιμόταν αλλά στον δρόμο για το σπίτι σταματήσαμε σε ένα τοπικό fast foodαδικο και της πήραμε chicken nuggets με πατάτες, που ήταν νόστιμα αρκετά.

DSC04927.JPG


DSC04183.JPG


Αφού ξεκουραστήκαμε στο σπίτι βγήκαμε για την βραδινή βόλτα μας πηγαίνοντας προς το πάρκο που είχαμε επισκεφτεί και τις προηγούμενες μέρες. Ο καιρός ήταν αρκετά κρύος αλλά τον απολάμβανα καθώς μου αρέσει η παγωνιά. Στην μικρή άρεσε πολύ το περπάτημα και αφού περπατήσαμε αρκετά καθίσαμε να απολαύσουμε την θέα. Όπως κάθισε ο άντρας μου, βρήκε και ένα χαρτονόμισμα των πεντακοσίων δηναρίων που το κρατήσαμε για καλή τυχη! Από εκεί προχωρήσαμε μέχρι το μνημείο για τον Ρήγα Φεραίο που δολοφονήθηκε από τους Τούρκους το 1798, τον στραγγάλισαν και πέταξαν το πτώμα του στον Δούναβη.

DSC04932.JPG


DSC04937.JPG


Και επιτέλους ήρθε η ώρα της νοστιμότατης και πιο ιδιαίτερης πίτσας που έχω φάει στα ταξίδια μου!! Αυτή την φορά επιλέξαμε να πάρουμε μόνο δυο κομμάτια ο καθένας γιατί ήταν πολύ χορταστικά. Εγώ επέλεξα να δοκιμάσω και την σάλτσα κοτόπουλου που ήταν επίσης πεντανόστιμο!

IMG_20221110_220832.jpg
 
Last edited:

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
στο φαγητο , απ'οτι βλεπω , δεν περασατε καλα...
καθε πολη εχει τα μυστικα της...
ας πουμε, στα πλαινα της Ελληνικης πρεσβειας , εχει ενα δρομο που εχει πολλα καλα μαγαζια για φαγητο και πολλα καλα μπαρακια, στην πλατεια δημοκρατιας και διπλα στο θεατρο, εχει ενα μαγαζι το DRAMA, ενα υπογειο με καλο και φθηνο φαγητο, που το καλοκαιρι εχει τραπεζακια εξω...
επισης στην απεναντι οχθη και κοντα στο ξενοδοχειο Jugoslavia, εχει μια περιοχη αναμεσα στις πολυκατοικιες ,που την λενε ανεπισημα οι Σερβοι "γειτονια του φαγητου" κατι σαν την "μπιφτεκουπολη" της Γλυφαδας...
δεν πειραζει, το Βελιγραδι ειναι για πολλες επισκεψεις και ισως να ξαναπατε, κατα τα αλλα περασατε αρκετα καλα
Drama Cevapi, Βελιγράδι - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
στο φαγητο , απ'οτι βλεπω , δεν περασατε καλα...
καθε πολη εχει τα μυστικα της...
ας πουμε, στα πλαινα της Ελληνικης πρεσβειας , εχει ενα δρομο που εχει πολλα καλα μαγαζια για φαγητο και πολλα καλα μπαρακια, στην πλατεια δημοκρατιας και διπλα στο θεατρο, εχει ενα μαγαζι το DRAMA, ενα υπογειο με καλο και φθηνο φαγητο, που το καλοκαιρι εχει τραπεζακια εξω...
επισης στην απεναντι οχθη και κοντα στο ξενοδοχειο Jugoslavia, εχει μια περιοχη αναμεσα στις πολυκατοικιες ,που την λενε ανεπισημα οι Σερβοι "γειτονια του φαγητου" κατι σαν την "μπιφτεκουπολη" της Γλυφαδας...
δεν πειραζει, το Βελιγραδι ειναι για πολλες επισκεψεις και ισως να ξαναπατε, κατα τα αλλα περασατε αρκετα καλα
Drama Cevapi, Βελιγράδι - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor
Καλησπέρα! Όχι όχι μας αρεσε το φαΐ αρκετά. Απλά έτυχε ένα ρεστοράν που ήταν πραγματικά απαίσιο. Ευχαριστώ για τις προτάσεις ❤❤
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
πιστεύεται πως είναι θαμμένος στην τοποθεσία όπου χτίστηκε η εκκλησία.
Ωραία ιστορία - λιτή (όσο πρέπει - με χρήσιμες και όχι κουραστικές ιστορικές αναφορές)!

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να προσθέσω κάτι σχετικά με το μέρος που παραθέτω (και μάλλον όχι τόσο λιτά :) όπως το έκανες εσύ, ελπίζω να μην κουράσει ).

Ο Αγίος Σάββας πεθαίνει στο Βέλικο Τάρνοβο της Βουλγαρίας όπου ακόμα και σήμερα βρίσκεται και τιμάται ο πρώτος του τάφος.
(Άσχετο - εμένα το Β.Τάρνοβο μ'αρεσε πολύ σαν πόλη).

Όμως, ήδη από την επόμενη χρονιά του θανάτου του και λόγω του σημαντικού ρόλου που είχε, όχι μόνο όντας πρώτος Αρχιεπισκοπος της Σ.Ο.Εκκλησίας, αλλά και ως γιός ενός από τους μεγαλύτερους πατέρες του έθνους και μάλλον του πιο σημαντικού ηγεμόνα του μεσαιωνικού κράτους της Σερβίας, τα λείψανά του μεταφέρονται στο μοναστήρι Μιλέσεβα στη σημερινή νοτιοδυτική Σερβία.
Εκτός του ότι είναι ένα πανέμορφο κτίσμα και από την άποψη της ιστορίας της τέχνης το αγαπημένο μου μοναστήρι, βρίσκεται σε μια καταπληκτική περιοχή της χώρας που θα άρεζε σε πολλούς φυσιολάτρεις και απορώ πως ακόμα δεν ανακαλύφθηκε από τους Έλληνες (κακό μάρκετινγκ σαφώς).

Μια από τις τοιχογραφίες που υπάρχουν εκεί είναι και εκείνη του Αρχαγγέλου Γαβριήλ, ο οποίος απεικονίζεται πάνω στον τάφο του Χριστού.
Αυτή η εικόνα ήταν η πρώτη που μεταδόθηκε μέσω τηλεόρασης από την Ευρώπη στην Αμερική.

Τι σημβαίνει όμως με τα λείψανα του Α.Σάββα που ήταν εκεί;

Στα τέλη του 16ου αιώνα βόρεια του Δούναβη γίνεται μια εξέγερση Σέρβων κατά τον Οθωμανών που εύκολα, αλλά άγρια τελειώνει πολύ γρήγορα και ως εκδίκηση, αλλά και για τον παραδειγματισμό ο Πασάς του Βελιγραδίου εκείνης της εποχής διατάζει να μεταφερθούν τα λείψανα του Αγίου Σάββα ο οποίος απεικονιζόταν στις σημαίες των εξεγερμένων, για να τα κάψουν στο Βελιγράδι.

Η ακριβής τοποθεσία όπου τα έκαψαν δεν είναι σίγουρη και μια από τις εκδοχές, που προσωπικά την βρίσκω πιο πιθανή, λέει ότι έγινε κοντά στην εκκλησία του Αγίου Μάρκου που αναφέρεις σε κάποιο από τα σημεία του κειμένου σου.
Όμως, όταν επρόκειτο να κτιστεί ο ναός, η αρμόδια επιτροπή αποφασίζει ότι το σημείο μάλλον ήταν εκεί που είναι ο ναός σήμερα.
---------------------------
Όσον για τον ναό όπως είναι σήμερα, προσωπικά δεν είμαι και μεγαλύτερη φαν και το βρισκώ υπερβολικό σε πολλά σημεία του, αλλά η κρύπτη διηγείται την ιστορία της χώρας μέσω των τοιχογραφιών και το σώζει κάπως :) .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom