Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους! Επανέρχομαι με μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω σχετικά με την e-viza γα το βιετνάμ σε αυτούς που έχουν κάνει ήδη την διαδικασία και έχουν ταξιδέψει ήδη, μιας και έχουν παραπάνω εμπειρία. Έκανα την διαδικασία μέσω του site και πήρα την έγκριση-e-viza. Ηλεκτρονική βίζα και όχι visa on arrival.
Όσον αφορά την εκτύπωση να φανταστώ ότι πρέπει να είναι έγχρωμη και όχι ασπρόμαυρη εκτύπωση,σωστά; Επίσης όταν φτάσατε στο αεροδρόμιο και είχατε εκτυπωμένη την e-viza, πέρα από αυτό χρειάστηκαν και φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου ή δεν σας ζητήσανε κάτι άλλο;
Προβληματίζομαι γιατί η e-viza δεν έχει φωτογραφία επάνω,απλά τα στοιχεία μου.
Και κάτι τελευταίο: πέραν των 25$ που πληρώνεις για να εκδοθεί, υπάρχει κάποια άλλη χρέωση κατά την άφιξή στο αεροδρόμιο;
Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από κάποιον με ιδία εμπειρία γιατί όσο και αν έχω ψάξει ή έχω στείλει email για διευκρινίσεις, δεν έχω βρει απάντηση στα ανωτέρω! Ευχαριστώ!
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Γεια σου και καλά να περάσεις !
Νομίζω στο ίδιο thread, λίγες σελίδες πίσω, υπάρχουν οι πληροφορίες που ζητάς. Συνοπτικά :
1. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι έγχρωμη ή ασπρόμαυρη
2. Δεν χρειάζονται φωτογραφίες
3. Καμία άλλη χρέωση.

Πάντως όντως κοίτα τα παλιότερα ποσταρίσματα, έχει σουπερ info πχ για sim κάρτες οπότε σίγουρα θα σε βοηθήσει.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Γυρισε κάνεις πρόσφατα να μας πει ακριβώς πως το έκανε με τη βιζα? Έχω λιγο μπερδευτεί, on arrival,e-visa ,approval letter, με φωτογραφίες η οχι ...εχω ανοιξει 2 διαφορετικά σαητ με διαφορετική διαδικασία και τα 2.Ισχυουν και τα 2??
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.317
Απλά τα πράγματα:

- Αν πας ταξίδι μέχρι ένα μήνα και μία είσοδο (όχι πολλαπλές) κάνεις την αίτηση απ' ευθείας στο υπουργείο στο λινκ https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn, πληρώνεις 26 δολάρια πάνω κάτω, εκτυπώνεις το χαρτί μετά από περίπου 3 εργάσιμες (βιετνάμ) που θα εγκριθεί και όταν φτάσεις εκεί κατ' ευθείαν στον έλεγχο διαβατηρίων χωρίς τίποτε άλλο.

- Αν πας ως 3 μήνες ή/και πολλαπλές εισόδους, κάνεις αίτηση σε κάποιο από τα online πρακτορεία (10-30 δολάρια κόστος υπάρχουν και πολύ ακριβότερα φυσικά αλλά όλοι την ίδια δουλειά κάνουν) και όταν φτάσεις εκεί πας στο γραφείο visa on arrival με μία φωτογραφία, μία αίτηση (καλό είναι να την έχεις προσυμπληρώσει για να μη χάσεις τη θέση στην ουρά - συνήθως στην στέλνει το πρακτορείο που έχει κάνει τη δουλειά), πληρώνεις 25 ή 50 δολάρια μετρητά (ανάλογα αν είναι μίας η πολλαπών εισόδων) ή και το αντίστοιχο σε ντόνγκ, παίρνεις sticker visa στο διαβατήριο και μετά περνάς τον έλεγχο.

Η πρεσβεία στην Ελλάδα δε ζητάει έξτρα χαρτιά για τουριστικούς λόγους αλλά το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο (νομίζω 80-120 ευρώ μου είχαν πει τελευταία φορά ανάλογα το αν είναι μίας ή πολλαπλών). Αν μιλάμε για ένα μήνα και μία είσοδο τότε η πρώτη διαδικασία είναι τυφλοσούρτης.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γυρισε κάνεις πρόσφατα να μας πει ακριβώς πως το έκανε με τη βιζα? Έχω λιγο μπερδευτεί, on arrival,e-visa ,approval letter, με φωτογραφίες η οχι ...εχω ανοιξει 2 διαφορετικά σαητ με διαφορετική διαδικασία και τα 2.Ισχυουν και τα 2??
Πριν 10 μέρες γύρισα από Βιετνάμ. Εγώ έκανα visa on arrival.
Έκανα αίτηση εδώ: http://vietnamvisapro.com/ πληρώνοντας 5€,την επόμενη μέρα είχε εγκριθεί και μετά με το χαρτί που σου στέλνουν σε email στο αεροδρόμιο του Βιετνάμ παίρνεις την visa, πληρώνοντας αλλά 25$. Πρέπει να έχεις μαζί κ 2 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Απλά τα πράγματα:

- Αν πας ταξίδι μέχρι ένα μήνα και μία είσοδο (όχι πολλαπλές) κάνεις την αίτηση απ' ευθείας στο υπουργείο στο λινκ https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn, πληρώνεις 26 δολάρια πάνω κάτω, εκτυπώνεις το χαρτί μετά από περίπου 3 εργάσιμες (βιετνάμ) που θα εγκριθεί και όταν φτάσεις εκεί κατ' ευθείαν στον έλεγχο διαβατηρίων χωρίς τίποτε άλλο.

- Αν πας ως 3 μήνες ή/και πολλαπλές εισόδους, κάνεις αίτηση σε κάποιο από τα online πρακτορεία (10-30 δολάρια κόστος υπάρχουν και πολύ ακριβότερα φυσικά αλλά όλοι την ίδια δουλειά κάνουν) και όταν φτάσεις εκεί πας στο γραφείο visa on arrival με μία φωτογραφία, μία αίτηση (καλό είναι να την έχεις προσυμπληρώσει για να μη χάσεις τη θέση στην ουρά - συνήθως στην στέλνει το πρακτορείο που έχει κάνει τη δουλειά), πληρώνεις 25 ή 50 δολάρια μετρητά (ανάλογα αν είναι μίας η πολλαπών εισόδων) ή και το αντίστοιχο σε ντόνγκ, παίρνεις sticker visa στο διαβατήριο και μετά περνάς τον έλεγχο.

Η πρεσβεία στην Ελλάδα δε ζητάει έξτρα χαρτιά για τουριστικούς λόγους αλλά το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο (νομίζω 80-120 ευρώ μου είχαν πει τελευταία φορά ανάλογα το αν είναι μίας ή πολλαπλών). Αν μιλάμε για ένα μήνα και μία είσοδο τότε η πρώτη διαδικασία είναι τυφλοσούρτης.
ποια από τις δυο διαδικασίες που περιγράφεις ακολούθησες και πριν πόσο διάστημα?
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.317
Τελευταία φορά πριν ένα μήνα με την δεύτερη διαδικασία γιατί έμεινα 35 μέρες αλλά γνωστοί μου που ήρθαν για λιγότερο πήγαν με την πρώτη. Σε μισή ώρα ήταν έξω και περίμεναν και εγώ έκανα δύομιση ώρες λόγω της ουράς στο visa on arrival και της ξανά ουράς στα διαβατήρια που στο ενδιάμεσο πλάκωσε κόσμος.

Περνάω το μισό μου περίπου χρόνο στην ΝΑ Ασία τα τελευταία χρόνια οπότε έχω περάσει από πολλές διαφορετικές διαδικασίες (πχ visa run σε τρίτη χώρα, έκδοση από την πρεσβεία του Βιετνάμ στην Καμπότζη, επέκταση ενώ είσαι εκεί, κλπ), μπορώ να σου πω με πολύ μεγάλη βεβαιότητα ότι πιο εύκολο, σίγουρο και οικονομικό από την απ' ευθείας αίτηση στο υπουργείο δεν υπάρχει.

Σε όλες τις περιπτώσεις τσεκάρετε ότι τα στοιχεία της visas ταιριάζουν με του διαβατηρίου γιατί για το παραμικρό λάθος θα σας πρήξουν στο αεροδρόμιο (οι βιετναμέζοι δε νοιάζονται, οικονομικό μέτρο είναι η βίζα πια).
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Γυρισε κάνεις πρόσφατα να μας πει ακριβώς πως το έκανε με τη βιζα? Έχω λιγο μπερδευτεί, on arrival,e-visa ,approval letter, με φωτογραφίες η οχι ...εχω ανοιξει 2 διαφορετικά σαητ με διαφορετική διαδικασία και τα 2.Ισχυουν και τα 2??
θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @poised όσον αφορά την ηλεκτρονική βίζα και την ευκολία της. Έχω πάρει ήδη την ηλεκτρονική βίζα από το υπουργείο και τώρα μένει μόνο να ταξιδέψω στις 18 Φεβρουαρίου. Πιστεύω ότι όλα θα πάνε κατ'ευχήν και ότι θα γλιτώσω και χρόνο συγκριτικά με την VisaOn Arrival. Γνώμη μου, ΜΗΝ το φοβηθείς!!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εμείς πάντως κάναμε 10 λεπτά να πάρουμε την visa on arrival και άλλα 10 λεπτά να περάσουμε τον έλεγχο διαβατηρίων. Ίσως ήμασταν τυχεροί :D
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Εμείς πάντως κάναμε 10 λεπτά να πάρουμε την visa on arrival και άλλα 10 λεπτά να περάσουμε τον έλεγχο διαβατηρίων. Ίσως ήμασταν τυχεροί :D
@Στάθης δεν ξέρω αν ήταν επειδή είσασταν τυχεροί ή έχουν καλυτερεύση τον χρόνο του έλεγχου που κάνουν, αυτό που έχει σημασία είναι πως δεν σας έφαγε πολύ χρόνο!!! Απλά πρότεινα την ηλεκτρονική Βίζα βάσει λογικής λόγω του ότι γλιτώνεις το πρώτο στάδιο από τα δύο που πέρασες ;).Οπότε ενδέχεται να γλιτώσεις και λίγο χρόνο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
@Στάθης δεν ξέρω αν ήταν επειδή είσασταν τυχεροί ή έχουν καλυτερεύση τον χρόνο του έλεγχου που κάνουν, αυτό που έχει σημασία είναι πως δεν σας έφαγε πολύ χρόνο!!! Απλά πρότεινα την ηλεκτρονική Βίζα βάσει λογικής λόγω του ότι γλιτώνεις το πρώτο στάδιο από τα δύο που πέρασες ;).Οπότε ενδέχεται να γλιτώσεις και λίγο χρόνο.
Και καλά έκανες,δεν αντιλέγω απλά αναφέρω την δικιά μου εμπειρία! ;)
Επίσης εγώ ήθελα και την visa πάνω στο διαβατήριο,για ενθύμιο χαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom