Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Και καλά έκανες,δεν αντιλέγω απλά αναφέρω την δικιά μου εμπειρία! ;)
Επίσης εγώ ήθελα και την visa πάνω στο διαβατήριο,για ενθύμιο χαχαχα
Ομολογώ πως αυτό με την βίζα στο διαβατήριο δεν το είχα σκεφτεί! Σε εμάς λες να μην βάζουν ; δε νομίζω ;πως θα φαίνεται ότι έχουμε βίζα σε τυχόν έλεγχο ;
Είναι ενα πολυ ωραίο ενθύμιο!!!:xalara:
 

ALIKIT

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπερα
Εγω θα παω Βιετναμ 18/1/20 και εβγαλα τη VISA απο την πρεσβεια στην Αθηνα στο Ψυχικο και την πηρα σε 4 μερες ετοιμη στο διαβατηριο.Εκλεισα εισητηρια με την Vietjet απο το καλοκαιρι Ανοι- Ντα Νανγκ- Χο Τσι Μινχ τιμες συνολο 165€
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Καλησπερα
Εγω θα παω Βιετναμ 18/1/20 και εβγαλα τη VISA απο την πρεσβεια στην Αθηνα στο Ψυχικο και την πηρα σε 4 μερες ετοιμη στο διαβατηριο.Εκλεισα εισητηρια με την Vietjet απο το καλοκαιρι Ανοι- Ντα Νανγκ- Χο Τσι Μινχ τιμες συνολο 165€
Άρα δεν έβγαλες την e Visa που βγάζουν συνήθως όσοι πάνε Βιετνάμ?ποσο κόστισε η βίζα από την πρεσβεία? Δεν ήξερα ότι είχε πρεσβεία το Βιετνάμ στην Αθήνα. Τι δικαιολογητικά προσκομισες και πόσο διάστημα έκανε να εκδοθεί? Είχα την εντύπωση πως μόνο με evisa μπορούμε να εξυπηρετηθουμε.
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καμπότζη-Βιετνάμ-Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!! Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας!!
Στις 4/02/2020 πετάμε για Μπανγκόκ και από εκεί θα περάσουμε τα σύνορα για Καμπότζη για να πάμε Siem Reap και στη συνέχεια Phnom Pen. Έπειτα, σκεφτόμασταν να περάσουμε τα σύνορα Καμπότζης-Βιετνάμ μέσω του Μεκόνγκ, όμως όταν μπαίνω να συμπληρώσω την αίτηση για τη βίζα για Βιετνάμ στη σελίδα evisa.xuatnhapcanh.gov.vn μου ζητάει να δηλώσω την ονομασία του checkpoint από το οποίο θα μπω στην χώρα.
Γνωρίζει κανείς να μου πει από ποιο σημείο θα μπορούσαμε να περάσουμε Βιετνάμ μέσω Μεκόνγκ και να δέχονται την evisa;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και χάρτης στο site που δείχνει όλα τα σημεία αλλά όπως θα δεις είναι πολλά και εξαρτάται από ποια διαδρομή θα έρθει το λεωφορείο σου.

Παρόλα αυτά όμως, το που θα μπεις και από που θα βγεις το δίνεις μόνο για πληροφοριακούς λόγους, υπάρχει κάπου στο FAQ που λέει ότι μπορείς να βγεις και μπεις από οποιοδήποτε σημείο της λίστας και το έχω επιβεβαιώσει και με βιετναμέζο που ρώτησε στο υπουργείο και στην πράξη - όχι ο ίδιος αλλά για γνωστό που άλλαξαν τα σχέδιά του και μπήκε από άλλο από το δηλωμένο σημείο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Παρόλα αυτά, κάποιος που βλέπει μόνο το χαρτί είναι λογικό να φανταστεί ότι η e-visa δεν ισχύει για είσοδο από άλλο σημείο. Σε αεροδρόμιο δημιούργησαν πρόβλημα σε τρίτο γνωστό που άλλαξε η αρχική πτήση για άλλη πόλη και θεωρούσαν ότι η e-visa του δεν ισχύει μιας που έλεγε την αρχική.

Οπότε καλύτερα να ξέρεις από που θα μπεις προκαταβολικά για να μην υπάρχει πρόβλημα, είτε να εκτυπώσεις το FAQ για να μειώσεις την περίπτωση να ταλαιπωρηθείς με κάποιο τρόπο είτε στην χώρα αναχώρησης είτε άφιξης (στο Βιετνάμ πιο δύσκολο αλλά ποτέ δε ξέρεις). Μπορεί πχ στα διεθνή λεωφορεία να μη σε δεχθούν αν δεν έχεις "σωστή" visa γιατί δε θέλουν να χάσουν χρόνο να σε περιμένουν στα σύνορα να βγάλεις άκρη ή να είναι υπεύθυνοι να σε γυρίσουν.

Σαν άλλη λύση, στην Pnom Penh και Sihanoukville μέχρι πριν δύο χρόνια η visa έβγαινε σε επίσημα δύο εργάσιμες (αλλά τις περισσότερες φορές την επόμενη μέρα) με το ίδιο κόστος με την e-visa ή και άμεσα με το ανάλογο επίσημο ή ανεπίσημο μπαξίσι και δε χρειάζεται να δηλώσεις από που θα μπεις.
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καμπότζη-Βιετνάμ-Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και χάρτης στο site που δείχνει όλα τα σημεία αλλά όπως θα δεις είναι πολλά και εξαρτάται από ποια διαδρομή θα έρθει το λεωφορείο σου.

Παρόλα αυτά όμως, το που θα μπεις και από που θα βγεις το δίνεις μόνο για πληροφοριακούς λόγους, υπάρχει κάπου στο FAQ που λέει ότι μπορείς να βγεις και μπεις από οποιοδήποτε σημείο της λίστας και το έχω επιβεβαιώσει και με βιετναμέζο που ρώτησε στο υπουργείο και στην πράξη - όχι ο ίδιος αλλά για γνωστό που άλλαξαν τα σχέδιά του και μπήκε από άλλο από το δηλωμένο σημείο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Παρόλα αυτά, κάποιος που βλέπει μόνο το χαρτί είναι λογικό να φανταστεί ότι η e-visa δεν ισχύει για είσοδο από άλλο σημείο. Σε αεροδρόμιο δημιούργησαν πρόβλημα σε τρίτο γνωστό που άλλαξε η αρχική πτήση για άλλη πόλη και θεωρούσαν ότι η e-visa του δεν ισχύει μιας που έλεγε την αρχική.

Οπότε καλύτερα να ξέρεις από που θα μπεις προκαταβολικά για να μην υπάρχει πρόβλημα, είτε να εκτυπώσεις το FAQ για να μειώσεις την περίπτωση να ταλαιπωρηθείς με κάποιο τρόπο είτε στην χώρα αναχώρησης είτε άφιξης (στο Βιετνάμ πιο δύσκολο αλλά ποτέ δε ξέρεις). Μπορεί πχ στα διεθνή λεωφορεία να μη σε δεχθούν αν δεν έχεις "σωστή" visa γιατί δε θέλουν να χάσουν χρόνο να σε περιμένουν στα σύνορα να βγάλεις άκρη ή να είναι υπεύθυνοι να σε γυρίσουν.

Σαν άλλη λύση, στην Pnom Penh και Sihanoukville μέχρι πριν δύο χρόνια η visa έβγαινε σε επίσημα δύο εργάσιμες (αλλά τις περισσότερες φορές την επόμενη μέρα) με το ίδιο κόστος με την e-visa ή και άμεσα με το ανάλογο επίσημο ή ανεπίσημο μπαξίσι και δε χρειάζεται να δηλώσεις από που θα μπεις.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σου!! :)
Όντως, μετά από ένα τρίωρο ψάξιμο στο διαδίκτυο και σε διάφορα φόρουμ είδα ότι οι πιο πολλοί έγραφαν ότι δεν είναι δεσμευτικό να μπεις και να βγεις από τα σημεία που έχεις δηλώσει στη visa σου (ας το ελπίσουμε βέβαια ότι όντως έτσι θα είναι!!).
Πληροφοριακά και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται να περάσει τα σύνορα Καμπότζη-Βιετνάμ μέσω του Μεκόνγκ ως checkpoint δήλωσα το "Song Tien Landport" (αυτό διάβασα ότι δήλωσαν κάποιοι που το πέρασαν). Θα σας το επιβεβαιώσω βέβαια σε λίγο καιρό που θα έχω περάσει τα σύνορα (ας ελπίσουμε χωρίς απρόοπτα!!! :p ).
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Σήμερα έκανα ρεκόρ ταχύτητας στην έκδοση 3μηνης visa on arrival (όχι την online 30 ημερών/μίας εισόδου). Σε 3 λεπτά την είχαν έτοιμη, αλλά ήμουν ο πρώτος στην ουρά και μετά πλάκωσαν 10 και αργότερα άλλα 20 άτομα. Όπως έχω ξαναγράψει, πια το κόστος "σφραγίδας" είναι 25 δολάρια ή 600.000 VND (συμφέρει σε δολάρια με την τρέχουσα ισοτιμία) για μία είσοδο και $50/1.2m VND για την πολλαπλών εισόδων ως 3 μήνες, όπως πάντα μόνο μετρητά. Χρειάζεται η πρόσκληση, μία αίτηση και μία φωτογραφία.

Επίσης έχουν γεμίσει το χώρο αφίσες με ανακοινώσεις για το νέο link έκδοσης της 30 ημερών/μίας εισόδου visa απευθείας από το υπουργείο χωρίς μεσάζοντες (τελικό κόστος 25$ + έξοδα πληρωμής περίπου ενα ευρώ) στο https://immigration.gov.vn (oυσιαστικά πρόκειται για το παλιό site που ήταν στο ακατάληπτο domain evisa.xuatnhapcanh.gov.vn).
 
Last edited:

harisss

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα παιδιά. έχω μια ερώτηση για τη βιζα στο Βιετνάμ.

Στο επίτιμο σάιτ τους δεν υπάρχει επιλογή για βίζα πολλαπλών εισόδων. εμείς που θα μπούμε δύο φορές στην χώρα μπορούμε να βγάλουμε δύο ξεχωριστές μονής εισόδου βιζας; ή πρεπει αναγκάστηκα να κάνουμε την διαδικασία από το μη επίσημα σαιτ;
το ρωτάω γιατί στην ουσία γλιτώνεις τον ενδεχόμενο χρόνο αναμονής και χρήματα.
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
καλησπέρα στην παρέα, και ευχαριστούμε @poised για τη λάιβ ενημέρωση με το καινούριο σάιτ της κυβέρνησης του Βιετνάμ για τη βίζα!

ερώτηση: έχω κανονίσει ταξίδι για Βιετνάμ με αναχώρηση 15 Φεβρουαρίου αλλά ζορίζομαι λόγω κορονοϊού. Αυτή τη στιγμή το ταξίδι είναι στον αέρα. Δεν έχω ακόμα κάνει online αίτηση για βιζα. Η ερώτηση: μέχρι πότε μπορώ να το καθυστερήσω για την online αίτηση για βίζα; Δεδομένου ότι πετάω Σάββατο 15 Φεβ απόγευμα, πόσες μέρες πριν είναι η τελευταία ημερομηνία που μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία και να μπω στο Βιετνάμ χωρίς πρόβλημα; Μιλάμε για μονή είσοδο μονή έξοδο από τη χώρα και παραμονή εντός της χώρας για 15 ημέρες.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Στο επίτιμο σάιτ τους δεν υπάρχει επιλογή για βίζα πολλαπλών εισόδων. εμείς που θα μπούμε δύο φορές στην χώρα μπορούμε να βγάλουμε δύο ξεχωριστές μονής εισόδου βιζας; ή πρεπει αναγκάστηκα να κάνουμε την διαδικασία από το μη επίσημα σαιτ;
Αν έχεις αρκετές μέρες μεταξύ της πρώτης και δεύτερης εισόδου, κάνε την δεύτερη αίτηση την πρώτη μέρα που θα μπεις στην χώρα. Ο λόγος είναι ότι η δεύτερη αίτηση ακυρώνει την πρώτη (άγνωστο βέβαια αν το εφαρμόζουν αλλά μη μπλέξεις καλύτερα), αλλά δεν σε επηρεάζει αν έχεις ήδη μπει. Αλλιώς πας μέσω πρόσκλησης αναγκαστικά. Το κόστος είναι όμοιο και στις δύο περιπτώσεις (25+25+2 ή ~10 + 50 δολλάρια).

Δεν έχω ακόμα κάνει online αίτηση για βιζα. Η ερώτηση: μέχρι πότε μπορώ να το καθυστερήσω για την online αίτηση για βίζα; Δεδομένου ότι πετάω Σάββατο 15 Φεβ απόγευμα, πόσες μέρες πριν είναι η τελευταία ημερομηνία που μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία και να μπω στο Βιετνάμ χωρίς πρόβλημα; Μιλάμε για μονή είσοδο μονή έξοδο από τη χώρα και παραμονή εντός της χώρας για 15 ημέρες.
Τυπικά σε 3 εργάσιμες Βιετνάμ. Προσοχή λοιπόν στις πιθανές επίσημες αργίες και λάβε υπόψη ότι δουλεύουν 7 με 5 το πρωί τοπική (2 ξημερώματα με 12 το μεσημέρι Ελλάδας). Εναλλακτικά, βγάλε πρόσκληση για visa on arrival (~5 δολάρια) οπότε η χασούρα αν δεν πετάξεις θα είναι μηδαμινή. Πάντως στην πράξη το Βιετνάμ μέχρι σήμερα δεν έχει πρόβλημα με τον ιό, από τα 10 άτομα τα 3 έχουν αναρρώσει πλήρως και είχαν όλοι άμεση σύνδεση με την γουχαν.
 
Last edited:

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Τυπικά σε 3 εργάσιμες Βιετνάμ. Προσοχή λοιπόν στις πιθανές επίσημες αργίες και λάβε υπόψη ότι δουλεύουν 7 με 5 το πρωί τοπική (2 με 12 το μεσημέρι Ελλάδας). Εναλλακτικά, βγάλε πρόσκληση για visa on arrival (~5 δολάρια) οπότε η χασούρα αν δεν πετάξεις θα είναι μηδαμινή. Πάντως στην πράξη το Βιετνάμ μέχρι σήμερα δεν έχει πρόβλημα με τον ιό, από τα 10 άτομα τα 3 έχουν αναρρώσει πλήρως και είχαν όλοι άμεση σύνδεση με την γουχαν.
Έχεις δίκιο. Δεν κινδυνεύει υπερβολικά κάποιος που είναι στο Βιετνάμ. Σκέφτομαι όμως ότι το ταξίδι έχει 5 πτήσεις, 20+ ώρες σε καμπίνες αεροπλάνων, έναν ύπνο για μια ολόκληρη νύχτα σε τρένο στο Βιετνάμ, επίσκεψη σε 3 διαφορετικά αεροδρόμια στο Βιετνάμ, διανυκτέρευση σε 10 διαφορετικά καταλύματα, συν το γεγονός ότι θα θέλω να φάω, να πιω και να δοκιμάσω από τυχαία μέρη στο δρόμο κτλ. Όλα αυτά με ζορίζουν ψυχολογικά, δεν ξέρω αν θα μου κάνουν κέφι στην τελική ή θα μου βγάλουν σκέτο άγχος.

Το ταξίδι είναι "still on", προσπαθώ να αποφασίσω τι θα κάνω.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μπορείς να μου προτείνεις ένα σάιτ για πρόσκληση για VOA (έτσι να υπάρχει εφόσον φαίνεται να είσαι έμπειρος με τη χώρα);
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Συνήθως χρησιμοποιώ ένα τοπικό πρακτορείο που είναι φτηνό και έχει διασυνδέσεις οπότε με έχει ξελασπώσει σε κάποιες διαφορετικές περιπτώσεις αλλά δε στο προτείνω, αγγλικά κοντά στο μηδέν και μία δύο φορές με "συνέδεσαν με Κάιρο", είναι λίγο ζαμανφού ο τύπος που το έχει.

Μπορείς να δεις το https://snvi.com.vn/ που ήταν τυπικοί στους χρόνους που λένε μία δύο φορές που τους χρειάστηκα, έχουν προταθεί και άλλα σε προηγούμενες σελίδες, εγώ θα σου έλεγα πήγαινε για το φτηνότερο που θα βρεις και τσέκαρε γράμμα προς γράμμα ότι τα στοιχεία στο χαρτί είναι ίδια με του διαβατηρίου στο τέλος. Γενικά απάτες (πέρνανε τα λεφτά και άντε γεια) δεν έχω ακούσει, πριν 10 χρόνια ήταν λίγο πιο far west.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom