Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

Mια μέρα ελεύθερη στην Nha Trang και αποφασίσαμε να κλείσουμε μια μίνι εκδρομή στο νησί Ηon Mieu,για να κάνομε schnorkeling,να επισκεφτούμε το ενυδρείο,και γενικότερα να ρηλαξάρομε!!!

aimg338.imageshack.us_img338_6379_honmieu.jpg

By renatacha, shot with Canon PowerShot A1000 IS at 2009-09-27

aimg338.imageshack.us_img338_8596_islandhonmieu.jpg

By renatacha, shot with Canon PowerShot A720 IS at 2009-09-27

H ερώτηση ήταν -θέλετε να πάτε με τουριστικό πλοιάριο ,ή βιετναμέζικο?( η τιμή ήταν ίδια).
H απάντηση ομοφωνα ήταν με βιετναμέζικο φυσικά,να δούμε και να βιώσομε original πράγματα..
Ρε τι τόθελα εγώ τώρα?? δεν μπορώ να πώ...τρομερή εμπειρία..απο ένα σημείο και μετά λιγώθηκα στο γέλιο έως λιποθυμίας!! ο xenos απτόητος,στην πρύμνη της βάρκας σαν παπαράτσι περίμενε να αποθανατίσει φάσεις ...
Μας φορτώνουν σε μιά βάρκα με άλλους πενήντα,παιδάκια μικρά,μωρά,άνδρες γυναίκες ...μόλις απέπλευσε η σκυλοπνίχτρα,ακούω μιά μουσική υπόκρουση στην διαπασών!! δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν ...κάτι για disco '80 μου μοιασε!! σε λιγο μερακλώθηκαν όλοι,αρχισαν τον χορό,έγερνε η βάρκα,έγινε της πόπης!!! με μεγάλη δυσκολία κράτησα την ψυχραιμία μου ρίχνοντας συνεχώς βλέμματα απελπισίας και βοήθειας στον xeno .Αυτός εκεί...ατάραχος!!! και που να με ακούσει ...μιλάμε για ντεσιμπέλ που ούτε στα κρητικά παραθαλάσσια μπάρ δεν παίζουν...
Σε λίγο βγαίνει ένας showman και αρχίζει τις σκανδαλιές...ντυνόταν γυναίκα με προταμένα στήθη,πείραζε,σήκωνε τον κόσμο να χορέψει,της τρελής!!είχε και ένα μικρόφωνο και φώναζε τα δικά του οι άλλοι χειροκροτούσαν,χειροκροτούσαμε και εμείς ...λέμε θα το υποστούμε να δούμε που θα το πάνε...
Στριμωγμένοι ΄ ο ένας δίπλα στον άλλο,ούτε δεξιά ούτε αριστερά...σκέτο τρελοκομείο..
Σε μιά στιγμή μερικοί σβέλτοι βιετναμέζοι,ανοίγουν τα παγκάκια που καθόταν ο κόσμος και τα μετέτρεψαν σε ένα τεράστιο τραπέζι..εδώ να δείτε τι έγινε!! σε χρόνο μηδέν καταφτάνουν εκατοντάδες πιατάκια με μεζέδες,τεράστια μπώλ με ρύζι,φρούτα,γλυκά,και έγινε χαμός!!! φάγαμε και μείς τι να κάνομε,άσε που ηταν πολύ νόστιμα...που τα βρήκανε.. αναρωτηθήκαμε!
Τελικά είδαμε οτι στο πίσω μέρος της βάρκας,λειτουργούσε κανονική κουζίνα ολα στον αέρα,με μάγειρα παρακαλώ ..ώστε έτσι λοιπόν!!!.

aimg233.imageshack.us_img233_3341_lunchboat.jpg

By renatacha, shot with Canon PowerShot A1000 IS at 2009-09-27

aimg255.imageshack.us_img255_8403_boatb.jpg

By renatacha, shot with Canon PowerShot A1000 IS at 2009-09-27

aimg338.imageshack.us_img338_530_intheboat.jpg

By renatacha, shot with Canon PowerShot A1000 IS at 2009-09-27

Θεέ μου δώσε μου υπομονή...ρωτούσα συνέχεια φτάνομε??? δεν με άκουγε κανένας...
Ευτυχώς φτάσαμε σχετικά γρήγορα...μας ξεφορτώνουν λέει για schnorkeling...που τέτοια τύχη...έπρεπε να κολυμπήσομε μακρυα για να δούμε κανένα κοράλι..έτσι φαγωμένοι κιόλας ...πηγαίναμε κατευθείαν να κάνομε παρέα στα κοράλια..
λέω άσε κάθισε εδώ μεχρι να φτάσει η στιγμή επιβίβασης και η συνέχεια του μαρτυρίου.
Καποια στιγμή η σκυλοπνίχτρα ξεκίνησε πάλι..και εδώ ξεκινά το δεύτερο μέρος του μαρτυριου!!!
Aνακοίνωση με ντουντούκα!! Και τώρα,happy hour !!! Aμάν λέω τι είναι αυτό πάλι!!!
Ξεκινά ένα πανδαιμόνιο μουσικής και χορού,καραμούζες και ένας ένας έπεφτε στην θαλασσα,του πετούσαν ένα σωσίβιο,και πρόσφεραν στους πλέοντας ένα ποτήρι κρασί σε πλαστικό ποτηράκι!
Σκηνές απείρου κάλλους!! Ο xenos βούτηξε ..έβαλε και την γαλάζια κουλούρα- σωσίβιο που του πέταξαν και έμοιαζε με υπερφυσικό μπέμπη!!
Eικόνες θεσπέσιες....εγώ αποθανάτιζα σκηνές απο την θέση μου...καποια στιγμή τους μάζεψαν πάλι επάνω,γέμισε ο τόπος νερά και καπάκι άρχισε το τελικοτελικό μαρτύριο, αυτο του karaoke!!

aimg140.imageshack.us_img140_249_caraokeboat.jpg

By renatacha at 2009-09-27

μαζεύτηκαν και άλλες βάρκες τριγύρω,άρχισαν το τραγούδι και οι παραφωνίες,έβγαλαν όλα τα ψάρια στην επιφάνεια,ακόμα και τους λευκούς καρχαρίες!!!
Κύριε κοντεύομε?? ρωτούσα απεγνωσμένα...τίποτα!!!
Και ήρθε μιά μικρή παρηγοριά...η βάρκα άρχισε να κινείται με κατεύθυνση το Ενυδρείο!
Εδώ έπαθα πλάκα!! Μέσα στην θάλασσα ήταν φτιαγμένο ένα απίστευτο ενυδρείο σκαλισμένο σε βράχους με μορφή καραβιού..

aimg140.imageshack.us_img140_2269_aquariumk.jpg

By renatacha, shot with Canon PowerShot A1000 IS at 2009-09-27

Κατεβήκαμε να το επισκεφτούμε..Ηταν τέλειο..καθαρό με σπάνια είδη ψαριών και θαλάσσιας ζωής..το περιβάλον φυσικό,και έξω καλοφροντισμένο με λουλούδια και πέτρινα διακοσμητικά!

aimg21.imageshack.us_img21_3897_vietnamkabodia2757.jpg

By renatacha, shot with Canon PowerShot A720 IS at 2009-09-25

Αρχισε να σουρουπώνει..επιστροφή...ξανάκαναν πάλι τα παγκάκια τραπέζι και φτού απο την αρχή.ολων των ειδών τα φρούτα...και τα γλυκίσματα!! φάγαμε πάλι με μεγάλη έμφαση, στο φρούτο dragon που ήταν πολύ νόστιμο και ζουμερό!!
Βραδάκι πιά επιτέλους γυρίσαμε στο ξενοδοχείο μας.
Συμπέρασμα ημέρας με έναν ψύχραιμο απολογισμό...δεν ήταν άσχημα...ήταν κάτι ξεχωριστό,δεν λέω...έτσι διασκεδάζουν οι άνθρωποι εκεί.ήταν τρομερά φιλόξενοι,σεβότανε τους ξένους,και φρόντισαν να μην μας λείψει τίποτα...Προσπαθούσαν να μας βάλουν στον τρόπο διασκέδασής τους με χαρά και χαιρόταν οταν χαμογελούσαμε!! ο αρχηγός και showman ήταν τελικά ένα εξαίσιο παληκάρι,που φρόντισε να μάθει και ελληνικές λέξεις...ήταν μιά ωραία εμπειρία με όλα της τα απρόοπτα..
Το απίστευτο ήταν οτι μετά το μάτι μας έπεσε στον οδηγό του lonely planet και έγραφε οτι το γραφείο αυτό που εμείς κλείσαμε τυχαία,ήταν το καλύτερο στην πόλη,και προσέφερε την καλύτερη διασκέδαση!!! το όνομα αυτού,Mama Linh!...Η θα το αγαπήσετε ή θα το μισήσετε
Υπάρχουν άπειρα νησάκια να επισκευτείτε απο τον κόλπο της Nha Trag.ένα που αναφέρεται είναι το whale island επίσης το monkey island,που προσφέρονται κυρίως για scuba diving..θα τα βρείτε όλα μπροστά σας και θα αποφασίσετε εκείνη την στιγμή..

Γειά σου Nha Trag!! δεν θα σε ξεχάσω ποτέ!!!
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ! Μπραβο σου βρε Ρενατακι που ξεκινησες τοσο αμεσα την αφηγηση! Δεν χρειαζεται να στο γραψω οτι ειμαι κρεμασμενη απο τα ακροδαχτυλα σου!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλώς μας ήρθες Ρενάτα :clap:
Παραμένουμε στις οθόνες μας, για τη συνέχεια, που προμηνύεται μαγευτική...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Tι απίστευτες εικόνες, Renata...Πώς να τις χωρέσεις όλες σε μια διήγηση, σε καταλαβαίνω...Και περιμένω υπομονετικά να με ταξιδέψεις ακόμα μια φορά....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.784
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ρενατατσιν, καλως ηλθες απο την ασια... ωραια εισαγωγη για την υγρη αυτη χωρα....περιμενω φωτο και αλλα πολλα σχολια....τσιν-τσαν τσιν,..
...:(παει και ο καφες μου βαφτησε το πληκτρολογιοτσιν...............γμττσιν:haha::haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
Αν κρίνω από την εισαγωγή, μας περιμένουν υπέροχες εικόνες! Άντε μην αργείς! Περιμένουμε συνέχεις και εννοείται φωτογραφίες!!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
καλως ηρθες απο το αγαπημενο μου βιετναμ....:clap:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.760
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ονειρεμένο Βιετνάμ, τέλεια! Θα 'μαι εδώ για τη συνέχεια, τώρα που μας άνοιξες την όρεξη! :clap:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
renata κιτρινιάρα και σχιστομάτα!!


έτσι σε φαντάζομαι και γω!!!:haha::haha:άσε που είπα,αμάν! αυτή δεν πρόκειται να γυρίσει:D
αλλά ευτυχώς δεν την έκανες !!καλώς ήρθες λοιπόν με φρέσκια ,ανατολίτικη ζέστη και υγρασία:haha:άντε πες τα ολα!!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom