ΗΠΑ Βιζα ΗΠΑ

Alex_b96

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα και καλή χρονιά, έκανα μια αίτηση για αμερικανική βίζα χθες, καταχώρηση όνομα κ επώνυμο όπως στο διαβατήριο και μετά καταχώρηση τ όνομα που είχα πριν το αλλάξω καθώς με ρωτούσε ένα χρησιμοποίουσα άλλο όνομα στο παρελθόν Εφόσον έφτασα στο τέλος μ έβγαλε το όνομα που χρησιμοποίουσα στο παρελθόν και όχι αυτό που έχω στο διαβατήριο. Εάν παρευρεθώ στη συνέντευξη με το πιστοποιητικό αλλαγής ονόματος θα έχω πρόβλημα
 

Areptr3

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ειναι ασχετο απο το θεμα σας ελπιζω καποιος να με βοηθήσει.Εκανα αιτηση Ds-160 για Αμερικη.
Συνειδητοποίησα οτι εχω κανει ενα λαθος σχετικα με την ημερομηνία εκδοσης κ ληξης του διαβατηρίου μου. Υπαρχει τροπος να το διορθώσω ή θα με απορριψουν? Pls βοηθεια
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλησπέρα σας. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ειναι ασχετο απο το θεμα σας ελπιζω καποιος να με βοηθήσει.Εκανα αιτηση Ds-160 για Αμερικη.
Συνειδητοποίησα οτι εχω κανει ενα λαθος σχετικα με την ημερομηνία εκδοσης κ ληξης του διαβατηρίου μου. Υπαρχει τροπος να το διορθώσω ή θα με απορριψουν? Pls βοηθεια
Κοίταξε εδώ, αν και δεν είναι ξεκάθαρο:
https://ceac.state.gov/genniv/Common/Instructions.aspx .

Γνωμη μου είναι ότι αφού θα πας και για συνέντευξη ίσως αξίζει ένα τηλέφωνο στη πρεσβεία ώστε να τους ενημερώσεις για το θέμα που έχει προκύψει και να σου πουν τι βήματα απαιτούνται. Ίσως βέβαια να μην χρειάζεται καν και απλά να σε συμβουλεψουν να το διορθώσεις όταν πας εκεί. Όπως και να χει καλή τύχη στην συνέντευξη. Ελπίζω να έχεις λόγο που ζητάς βίζα και οχι απλά επειδή θες να ταξιδέψεις για τουρισμό , γιατί η σχεδόν σίγουρη ESTA έχει μόνο 14 ευρώ και πολύ λιγότερο άγχος :)
 

Areptr3

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κοίταξε εδώ, αν και δεν είναι ξεκάθαρο:
https://ceac.state.gov/genniv/Common/Instructions.aspx .

Γνωμη μου είναι ότι αφού θα πας και για συνέντευξη ίσως αξίζει ένα τηλέφωνο στη πρεσβεία ώστε να τους ενημερώσεις για το θέμα που έχει προκύψει και να σου πουν τι βήματα απαιτούνται. Ίσως βέβαια να μην χρειάζεται καν και απλά να σε συμβουλεψουν να το διορθώσεις όταν πας εκεί. Όπως και να χει καλή τύχη στην συνέντευξη. Ελπίζω να έχεις λόγο που ζητάς βίζα και οχι απλά επειδή θες να ταξιδέψεις για τουρισμό , γιατί η σχεδόν σίγουρη ESTA έχει μόνο 14 ευρώ και πολύ λιγότερο άγχος :)



Ευχαριστωω πολυυυ :).. Για τουρισμο θελω να παω αλλα επειδη ακομα δεν εδω την ελληνικη υπηκοοτητα εχω αλβανικη δενμπορω να παω με EΣΤΑ :(
 

Marilou.g

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξιδευτές καλησπέρα,είστε η τελευταία μου ελπίδα να πάρω δω λίγο θετικά τη κατάσταση γιατί κοντεύω να τρελαθώ!🥴λοιπόν δικό μου εστα και της κόρης μου εγκρίθηκε,του άντρα μου όχι είχε παραβιάσεις τη βίζα του πριν 12 χρόνια οπότε μονόδρομος το προξενείο,κάναμε ds160 αλλά έκανα λάθος και αντί μόνο για τουρισμό έβαλα β1/β2,τι κάνω ας αυτή τη περίπτωση;τι να περιμένω στο προξενείο και κυρίως πότε ;;;δεν υπάρχουν καν διαθέσιμα ραντεβού,ούτε το παράβολο δεν μου επιτρέπει να πληρώσω λόγο μη διαθεσιμότητας για ραντεβού.Αυτα,ελπίζω σε κάποια απάντησης σας, ευχαριστώ οποίος μπήκε στον κόπο να διαβάσει το σεντόνι 🤭
 

Marilou.g

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Με τους Αμερικάνους ,,,,, δύσκολο !
Αυτό φοβαμαι και εγώ, παρόλα αυτά πάμε ξεκάθαρα για τουρισμό,είναι το μισό μου σόι Αμερικάνοι και του άντρα μου το ίδιο,πρόσφατα κάναμε ένα κοριτσάκι και θέλαμε να τη πάμε να του δει και αν τ καταφέρναμε να κάναμε εκεί τη βάπτιση γιατί θέλουμε να είναι ξαδέρφη μου νονά
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
.... έχω δει μέσα στην πρεσβεία Ελληνίδα σύζυγο Αμερικάνου να έχει κοπεί για βίζα , και στο καπάκι να αρχίσει να φωνάζει - βρίζει που δεν μπορούσε να πάει το παιδί στον πατέρα του ! Της είχαν προτείνει να το πάει κάποιος άλλος ! Σίγουρα όποιος έχει χεσ@@νη την φωλιά του δεν έχει ελπίδες.-
 

Marilou.g

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
.... έχω δει μέσα στην πρεσβεία Ελληνίδα σύζυγο Αμερικάνου να έχει κοπεί για βίζα , και στο καπάκι να αρχίσει να φωνάζει - βρίζει που δεν μπορούσε να πάει το παιδί στον πατέρα του ! Της είχαν προτείνει να το πάει κάποιος άλλος ! Σίγουρα όποιος έχει χεσ@@νη την φωλιά του δεν έχει ελπίδες.-
Κατάλαβα...μήπως έχεις ιδέα για τους χρόνους πόσο θα πάρει η διαδικασία;στο μεταξύ έχω κάνει ένσταση για το ESTA στο υπουργείο εσωτερικής ασγσλειαςυ των ΗΠΑ και περιμένω και από εκεί απάντηση
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γεια σας και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιο μέλος με ελληνικό διαβατήριο που δεν δικαιούται ESTA αίτηση για τουριστική βίζα για ΗΠΑ και πώς πήγε η διαδικασία.

Δε δικαιούμαι ESTA διότι έχω ταξιδέψει στο Ιράν, ενώ στα σχετικά άμεσα πλάνα μου είναι και το ιρακινό Κουρδιστάν. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάποια στιγμή αυτή η συνθήκη για τα άτομα που έχουμε ταξιδέψει σε "μπαναρισμένες" χώρες από τις ΗΠΑ, αλλά μέχρι νεωτέρας αυτή είναι η φάση και η αλήθεια είναι ότι δε θα ήθελα να "κάψω" τις ΗΠΑ (θέλω να ξαναπάω ΝΥ για κάποιους λόγους, αλλά και σε κάποια μέρη που δεν έχω καταφέρει να πάω, όπως Νέα Ορλεάνη).

Να αναφέρω επίσης ότι έχω ταξιδέψει δύο φορές ΗΠΑ στο παρελθόν (κάτι που ίσως να δράσει υπέρ μου; Δεν ξέρω). Είχα ταξιδέψει με δεκαετή τουριστική βίζα, αλλά όταν την είχα βγάλει αφενός οι Έλληνες πολίτες δεν δικαιούμασταν ESTA, αφετέρου δεν είχα πάει ακόμα Ιράν.

Αν το έχετε κάνει, αν γνωρίζετε εξτρά επιβαρυντικούς παράγοντες για να γίνει δεκτή η αίτηση κλπ, θα χαρώ να με ενημερώσετε. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom