Κούβα Βιζα για Κούβα!!

Μηνύματα
20
Likes
13
Καλησπέρα, σκάλιζα σημερα τα χαρτια στο ντουλαπι και βρηκα 2 βιζες που δε χρησιμοποιησα λογω οτι μας τις εδωσε η αεροπορικη ενω ειχαμε βγαλει. Αν ενδιαφέρεται καποιος να τις αγορασει στη μιση τιμη ας μου στειλει μνμ
 

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Καλησπέρα στο φόρουμ . Σκέφτομαι να επισκεφτώ μετά το Νοέμβριο για δεύτερη φορά την κουβα αλλά παραπάνω από 30 μέρες . Μπορώ να βγάλω βίζα ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα στο φόρουμ . Σκέφτομαι να επισκεφτώ μετά το Νοέμβριο για δεύτερη φορά την κουβα αλλά παραπάνω από 30 μέρες . Μπορώ να βγάλω βίζα ?
Ναι, για 30 μέρες και μετά, εντός της χώρας, πας για ανανέωση με γραπτές αποδείξεις του πού μένεις. Ιδανικά πας με τη βεβαίωση του ξενοδοχείου ή τον ιδιοκτήτη του σπιτιού. Πηγαίνεις την 27η ημέρα παραμονής σου τη χώρα,με τα απαραίτητα χαρτοσημα που έχεις αγοράσει από τράπεζα την προηγούμενη και απόδειξη ασφάλισης και εισιτηρίου εξόδου από τη χώρα.
 

Silver

Member
Μηνύματα
6
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλώς σας βρήκα και από εδώ! Σας διαβάζω αρκετό καιρό μαζεύοντας πληροφορίες για ταξίδια αλλά το επικείμενο στην Κούβα το Δεκέμβρη 9-26/12(βρήκα μια πολύ καλή προσφορά με 420€ και λίγες ώρες αναμονή για μετεπιβίβαση!) με οδήγησε να δημιουργήσω το λογαριασμό. Έχω διαβάσει όλο το thread +κάποια σχετικά που βγάζει το google, όμως μπαίνοντας στη διαδικασία έκδοσης βίζας μου δόθηκε μια πληροφορία που δεν συμβαδίζει με όσα έχουν γραφτεί και έχω μείνει με την απορία. Στο (μεγάλο)ταξιδιωτικό γραφείο που έχει και αρμοδιότητα έκδοσης βίζας για Κούβα, μου είπαν ότι τη βίζα (35€) την εκδίδουν χωρίς ταξιδιωτική ασφάλεια, αλλά την ταξιδιωτική ασφάλεια τη χρειάζομαι για να μπω στη χώρα. Ισχύει αυτό; Είχα την εντύπωση ότι η βίζα είναι το ταξιδιωτικό έγγραφο και ότι η ασφάλεια είναι προϋπόθεση για την έκδοση αυτής, όπως συμπέρανα διαβάζοντας για τα απαραίτητα να προσκομιστούν στην πρεσβεία. Αυτό.

Κατά τα άλλα η φθηνότερη προσφορά που βρήκα για ταξιδιωτική ασφάλεια(τυπική για έκδοση βίζας-χωρίς αποζημιώσεις-) ήταν 50€, αν έχει υπόψη κάποιος κάτι φθηνότερο, και αν τελικά είναι απαραίτητη για να μπεις στη χώρα, θα το εκτιμούσα αν μου έστελνε την πληροφορία. Edit: 50€ ήταν η προσφορά μέσω του μεσολαβητή που μου υπέδειξε η ιντεραμέρικαν, μέσω των διαδικτυακών πρακτόρων ασφαλίσεων προκύπτει προσφορά 32€ και έχει και τυπικές καλύψεις.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς σας βρήκα και από εδώ! Σας διαβάζω αρκετό καιρό μαζεύοντας πληροφορίες για ταξίδια αλλά το επικείμενο στην Κούβα το Δεκέμβρη 9-26/12(βρήκα μια πολύ καλή προσφορά με 420€ και λίγες ώρες αναμονή για μετεπιβίβαση!) με οδήγησε να δημιουργήσω το λογαριασμό. Έχω διαβάσει όλο το thread +κάποια σχετικά που βγάζει το google, όμως μπαίνοντας στη διαδικασία έκδοσης βίζας μου δόθηκε μια πληροφορία που δεν συμβαδίζει με όσα έχουν γραφτεί και έχω μείνει με την απορία. Στο (μεγάλο)ταξιδιωτικό γραφείο που έχει και αρμοδιότητα έκδοσης βίζας για Κούβα, μου είπαν ότι τη βίζα (35€) την εκδίδουν χωρίς ταξιδιωτική ασφάλεια, αλλά την ταξιδιωτική ασφάλεια τη χρειάζομαι για να μπω στη χώρα. Ισχύει αυτό; Είχα την εντύπωση ότι η βίζα είναι το ταξιδιωτικό έγγραφο και ότι η ασφάλεια είναι προϋπόθεση για την έκδοση αυτής, όπως συμπέρανα διαβάζοντας για τα απαραίτητα να προσκομιστούν στην πρεσβεία. Αυτό.

Κατά τα άλλα η φθηνότερη προσφορά που βρήκα για ταξιδιωτική ασφάλεια(τυπική για έκδοση βίζας-χωρίς αποζημιώσεις-) ήταν 50€, αν έχει υπόψη κάποιος κάτι φθηνότερο, και αν τελικά είναι απαραίτητη για να μπεις στη χώρα, θα το εκτιμούσα αν μου έστελνε την πληροφορία. Edit: 50€ ήταν η προσφορά μέσω του μεσολαβητή που μου υπέδειξε η ιντεραμέρικαν, μέσω των διαδικτυακών πρακτόρων ασφαλίσεων προκύπτει προσφορά 32€ και έχει και τυπικές καλύψεις.
Η βίζα είναι εισπρακτικό θέμα, ένα χαρτί που πληρώνεις και στο δίνουν. Ναι, η ασφάλεια είναι υποχρεωτική, καλά στα είπαν.
 

Silver

Member
Μηνύματα
6
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαιρετώ και πάλι, βρήκα διαδικτυακά την ασφάλεια για Κούβα στα 23€ από ένα ισπανικό πρακτορείο.
Περιέχει αυτά: Desde 12€ Asistencia Médica hasta 3.000€
Incluye:
  • Pérdida de equipaje hasta 150€
  • Accidentes
  • Responsabilidad civil
Με καλύπτει σχετικά με την είσοδό μου στη χώρα; Θα χρειαστεί να τους διευκρινίσω κάτι συγκεκριμένο ως προς τα έγγραφα; Το συγκεκριμένο πρακτορείο διαφημίζει την ασφάλεια συγκεκριμένα για Κούβα και όχι γενικά καραϊβική κλπ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαιρετώ και πάλι, βρήκα διαδικτυακά την ασφάλεια για Κούβα στα 23€ από ένα ισπανικό πρακτορείο.
Περιέχει αυτά: Desde 12€ Asistencia Médica hasta 3.000€
Incluye:
  • Pérdida de equipaje hasta 150€
  • Accidentes
  • Responsabilidad civil
Με καλύπτει σχετικά με την είσοδό μου στη χώρα; Θα χρειαστεί να τους διευκρινίσω κάτι συγκεκριμένο ως προς τα έγγραφα; Το συγκεκριμένο πρακτορείο διαφημίζει την ασφάλεια συγκεκριμένα για Κούβα και όχι γενικά καραϊβική κλπ.
Επαρκές φαίνεται.
 

Victoriap.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπέρα! Ενδιαφέρομαι κι εγω. Είναι εύκολο να μαθουμε το όνομα του γραφείου? ευχαριστώ!
 

Silver

Member
Μηνύματα
6
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Kαλησπέρα! Ενδιαφέρομαι κι εγω. Είναι εύκολο να μαθουμε το όνομα του γραφείου? ευχαριστώ!
Τελικά μετά την επικοινωνία-μέσω mail- ίσχυε μόνο για κατοίκους Ισπανίας. Για αλλοδαπούς έβγαζαν με 33, αλλά ήταν μικρή η διαφορά με τα 38 που πλήρωσα σε ελληνική ασφαλιστική και δεν το συνέχισα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Visa online για Κούβα στην κάτωθι διεύθυνση:
Welcome | Visas

Το μόνο κακό είναι πως εγώ δεν θα την χρειαστώ. Πάλι έφαγα άκυρο από την παρέα.:eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom