Σάμος Βοήθεια για Σάμο

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σας, σκοπεύουμε να πάμε στην Σάμο οικογενειακώς μέσω του Κοινωνικού Τουρισμού τον Ιούλιο. Θα ταξιδέψουμε ακτοπλοικώς και θα φτάσουμε στις 12 τα μεσάνυχτα στο Βαθύ. Θα έχουμε και αυτοκίνητο μαζί μας. Θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί για το πού να επιλέξουμε να μείνουμε.
Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω. Πείτε μου πόσες μέρες θα μείνετε, αν σας αρέσει να γυρίζετε όλη μέρα, αν βαριέστε να οδηγείτε, τι προτιμάτε πιο πολύ (παραλίες, αρχαία, διασκέδαση, βουνά, από όλα έχουμε) και σίγουρα θα πω μια γνώμη.

Όλοι Σάμο παιδιά φέτος!
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Καλησπέρα σας, σκοπεύουμε να πάμε στην Σάμο οικογενειακώς μέσω του Κοινωνικού Τουρισμού τον Ιούλιο. Θα ταξιδέψουμε ακτοπλοικώς και θα φτάσουμε στις 12 τα μεσάνυχτα στο Βαθύ. Θα έχουμε και αυτοκίνητο μαζί μας. Θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί για το πού να επιλέξουμε να μείνουμε.
Καλημέρα. Στο Βαθύ θα είστε μέσα στο κέντρο, στην πόλη της Σάμου, αλλά με ότι προϋποθέτει αυτό, είναι μια πόλη. Στο Καρλόβασι και στο Πυθαγόρειο είναι κάπως ποιό γραφικά. Έχετε υπόψην σας παρακαλώ ότι προτείνω τοποθεσίες α) που έχω επισκεφθεί και β) που έχουν κίνηση, κόσμο, μαγαζιά. Επίσης έχω πάει και στον Όρμο Μαραθόκαμπου που είναι κάπως ποιό ήσυχα σε σχέση με το Καρλόβασι η το Πυθαγόρειο αλλά είσαι μακριά από τα υπόλοιπα και αν δεν έχεις ξαναπάει στη Σάμο, δε βρίσκω το λόγο να πας προς τα εκεί για τη διαμονή σου. Παρόλα αυτά, είναι καλό που έχετε αυτοκίνητο καθώς είναι πολύ χρήσιμη η αυτονομία του.
Γενικά στη Σάμο τρώς καλά, εμείς όπου πήγαμε οι μερίδες ήταν γενναιόδωρες. Αν βρεθείτε στο Καρλόβασι, αναζητήστε την ταβέρνα: "Ανθεμούσα" και θα με θυμηθείτε.
Προσοχή: Στις παραλίες νωρίς το πρωί, το νερό είναι αρκετά κρύο...!!!🥶🥶🥶🥶
Καλά να περάσετε!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα, εμείς επιτέλους κλείσαμε το πρόγραμμα για Σάμο και πέριξ. Δυστυχώς μόνο 4,5 μέρες Σάμο. Αγαθονήσι και φούρνοι στο πρόγραμμα σε σύνολο 11 ημερών.
Κλείσαμε δωμάτιο στο χωριό Αυλάκια. Ξέρω ότι δεν έχει τίποτα απολύτως αλλά το είδα γεωκεντρικά. Και για το βραδινό ποτάκι στο Καρλόβασι ή στο βαθύ μιλάμε για ένα τέταρτο απόσταση από το χωριό. Χρονική απόσταση που για δεδομένα Αθήνας είναι απλά αστεία.
Είμαστε με μηχανή και σε όποιο μέρος και να πάμε γυρνάμε ασταμάτητα όλη την μέρα ωστε να δούμε όσο το δυνατόν πιο πολλά. Μπορώ να κάνω άπειρες παρακάμψεις αρκεί να δω κάτι που αξίζει. Προφανώς δεν μπορούμε να τα δούμε όλα, αλλά το προσπαθούμε.ας ενδιαφέρουν ουσιαστικά τα πάντα στο νησί. Και τα αρχαία, και τα μοναστήρια, και τα μουσεία και οι σπηλιές (Πυθαγόρα) και η φύση εννοείται, όπως και το καλό παραδοσιακό φαι.... Αν είχαμε κι άλλες μέρες θα κάναμε και πεζοπορίες αλλά δεν είναι εφικτό φέτος. Προσπαθώ να κάνω ένα πρόγραμμα αλλά είναι τόσα πολλά που δεν ξέρω πως να το οργανώσω.
Αν έχετε κάποια βοήθεια να δώσετε θα το εκτιμούσα.
Συγνώμη για το "σεντόνι"
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα, εμείς επιτέλους κλείσαμε το πρόγραμμα για Σάμο και πέριξ. Δυστυχώς μόνο 4,5 μέρες Σάμο. Αγαθονήσι και φούρνοι στο πρόγραμμα σε σύνολο 11 ημερών.
Κλείσαμε δωμάτιο στο χωριό Αυλάκια. Ξέρω ότι δεν έχει τίποτα απολύτως αλλά το είδα γεωκεντρικά. Και για το βραδινό ποτάκι στο Καρλόβασι ή στο βαθύ μιλάμε για ένα τέταρτο απόσταση από το χωριό. Χρονική απόσταση που για δεδομένα Αθήνας είναι απλά αστεία.
Είμαστε με μηχανή και σε όποιο μέρος και να πάμε γυρνάμε ασταμάτητα όλη την μέρα ωστε να δούμε όσο το δυνατόν πιο πολλά. Μπορώ να κάνω άπειρες παρακάμψεις αρκεί να δω κάτι που αξίζει. Προφανώς δεν μπορούμε να τα δούμε όλα, αλλά το προσπαθούμε.ας ενδιαφέρουν ουσιαστικά τα πάντα στο νησί. Και τα αρχαία, και τα μοναστήρια, και τα μουσεία και οι σπηλιές (Πυθαγόρα) και η φύση εννοείται, όπως και το καλό παραδοσιακό φαι.... Αν είχαμε κι άλλες μέρες θα κάναμε και πεζοπορίες αλλά δεν είναι εφικτό φέτος. Προσπαθώ να κάνω ένα πρόγραμμα αλλά είναι τόσα πολλά που δεν ξέρω πως να το οργανώσω.
Αν έχετε κάποια βοήθεια να δώσετε θα το εκτιμούσα.
Συγνώμη για το "σεντόνι"
Όντως πολύ λίγες μέρες για τη Σάμο. Αλλά εσείς ξέρετε.
Τα Αυλάκια όντως είναι κεντρικά, ένα τέταρτο οδήγηση. Δεν θα το ονόμαζα χωριό πάντως, μιλάμε ότι το διασχίζεις με τα πόδια σε ένα λεπτό. Υπάρχει πάντως σίγουρα μια ταβέρνα και κάτι σαν καφέ, αν δεν κάνω λάθος.
Τώρα πρόγραμμα τι να πω. Ίσως μπορούσατε να ανεβείτε μια μέρα Μανωλάτες, να δείτε το χωριό, και να κατεβείτε μετά Καρλόβασι. Μια βόλτα μέσα στην πόλη, να δείτε τα αρχοντικά, την Πορφυριάδα, την Εμπορική Σχολή και να συνεχίστε για μπάνιο στο Ποτάμι. Ή τελοσπάντων ανάποδα και να καταλήξετε για φαί στις Μανωλάτες.
Δεύτερη μέρα μπορείτε να πάτε Κοκκάρι για πρωινό πάνω στη θάλασσα, πολύ γραφικά για βόλτα, και μετά επίσκεψη στο αρχαιολογικό να πάθετε πλάκα με τον Κούρο, βόλτα στον πεζόδρομο και μετά για μπάνιο σε κάποια γαλάζια σημαία, πχ Γλυκόριζα. Δεν είναι μακριά από Βαθύ.
Τρίτη μέρα μπορείτε να την αφιερώσετε Πυθαγόρειο -Ηραίο. Πάση θυσία Ευπαλίνειο, Σπηλιανή, βόλτα στους πεζόδρομους και καφέ στο λιμάνι. Επίσης πολύ γραφικά. Υπάρχει και ο ναός της Ήρας.
Τέταρτη ημέρα τι να πρωτοβάλω δεν ξέρω. Η σπηλιά του Πυθαγόρα είναι στο Μαραθόκαμπο (κοντά), ενώ δεν έχετε πάει και στους καταρράκτες (μαστ) στο Καρλόβασι. Αν τα δείτε και αυτά, που είναι στην ίδια μεριά του νησιού, ας πούμε ότι έχετε δει αρκετά καλό κομμάτι. Θα χρειαστεί τρέξιμο μάλλον αλλά το βρίσκετε εσείς στην πράξη.
Τώρα αν είναι να σου προτείνω και συγκεκριμένα μαγαζιά, που μπορεί να μην είναι στις διαδρομές που σου λέω, περιπλέκονται τα πράγματα. Πχ έχει ένα πολύ ωραίο εστιατόριο στο Παλαιόκαστρο.

Αν σε έμπλεξα περισσότερο, πες μου! :haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ θα μιλήσω για φαγητό. οπωσδήποτε στον Ορίζοντα στο χωριό Πλάτανος και για προφιτερόλ (κορυφή όμως) στο Πυθαγόρειο στο Two spoons.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
@James κοντοζυγώνει η ώρα που θα πατήσουμε Σάμο. Σου είναι εύκολο (αν θυμάσαι) να αναφέρεις κάποιο μέρος για καλό φαί, παραλία και κανένα μπαράκι (ήρεμο και ωραίο για να απολαμβάνεις το ποτό σου και όχι να ξελαρυγγιάζεσαι)

Επίσης μήπως ξέρεις αν είναι ανοιχτό το Ευπαλίνειο; κάπου διάβασα για μια εξωφρενική τιμή και δεν ξέρω αν ισχύει
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
@James κοντοζυγώνει η ώρα που θα πατήσουμε Σάμο. Σου είναι εύκολο (αν θυμάσαι) να αναφέρεις κάποιο μέρος για καλό φαί, παραλία και κανένα μπαράκι (ήρεμο και ωραίο για να απολαμβάνεις το ποτό σου και όχι να ξελαρυγγιάζεσαι)

Επίσης μήπως ξέρεις αν είναι ανοιχτό το Ευπαλίνειο; κάπου διάβασα για μια εξωφρενική τιμή και δεν ξέρω αν ισχύει
Anoiκτό είναι, μπήκα πριν 4 μέρες, αν είσαι τρίτεκνος η είσοδος είναι ελεύθερη αν όχι κανόνισε...
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Θα είμαστε 2 άτομα, οπότε δεν ισχύει η συγκεκριμένη περίπτωση. Μήπως πρόσεξες τις τιμές;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
8 € αλλα η διαδρομη ειναι για βιετκονγκ :haha:
καλα που σου δινουν κρανος
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καπου είχε πάρει το μάτι μου οτι μια πολύ μικρή διαδρομή (180μέτρων - 20λεπά με επιστροφή) έχει 8€.
Για την λίγο πιο μεγάλη διαδρομή (περίπου 400μέτρα - 40λεπτά με επιστροφή) έλεγε οτι είχε 16€.
Και για όλη την διαδρομή (1χλμ έχει 32€ !!!!!!)

Σύμφωνα με την τιμή που μου λες σημαίνει ότι ισχύουν αυτές οι τιμές. Νομίζω οτι είναι τρομαχτικά υψηλές. Εγώ που σκεφτόμουν να κάνω την μεγάλη διαδρομή με την κοπέλα μου σημαίνει οτι θα πρέπει να δώσουμε 64€........ Μιλάμε απλά για απαγορευτικές τιμές
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Για τη διαδρομη 2 και 3 πρεπει να κλεισεις ραντεβου σε συγκεκριμένες ωρες , και οι τιμες ειναι αυτες γιατι χρεωνουν την επιστροφη μεσα απο το ορυγμα ,διπλά o_O
Αλλιως πρεπει να περπατήσεις 30 λεπτα μες στο λιοπυρι απο τη πισω μερια του βουνου ,που βγαινεις
Δε πας για καμια μπυρα καλυτερα ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom