Σάμος Βοήθεια για Σάμο

Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Μόλις έβγαλα άκρη και για όποιον ενδιαφέρεται........
Δεν υπάρχει πλέον η μεγάλη διαδρομή (από περυσι) που διανύεις όλο το μήκος του ορύγματος.
Όπερ σημαίνει...... Υπάρχει μόνο η μικρή και η μεσαία διαδρομή. Η μικρή έχει 8€ και η μεσαία 10€.
Η τελευταία είσοδος για την μεσαία διαδρομή είναι 14:20 και κάθε μία ώρα.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Επειδη κοιταζω και γω να δω τι παιζει στη Σαμο, ειχα βρει τον παρακατω συνδεσμο & σε συνδυασμο με ενα τηλεφωνο λυνονται οι αποριες
Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού | Ευπαλίνειο Όρυγμα
όσο το έγραφες το μήνυμα είχα βρει το τηλέφωνο και τους μιλούσα.... χαχαχαχ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μόλις έβγαλα άκρη και για όποιον ενδιαφέρεται........
Δεν υπάρχει πλέον η μεγάλη διαδρομή (από περυσι) που διανύεις όλο το μήκος του ορύγματος.
Όπερ σημαίνει...... Υπάρχει μόνο η μικρή και η μεσαία διαδρομή. Η μικρή έχει 8€ και η μεσαία 10€.
Η τελευταία είσοδος για την μεσαία διαδρομή είναι 14:20 και κάθε μία ώρα.
έτσι είναι πάρε τη μεσαία
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@James κοντοζυγώνει η ώρα που θα πατήσουμε Σάμο. Σου είναι εύκολο (αν θυμάσαι) να αναφέρεις κάποιο μέρος για καλό φαί, παραλία και κανένα μπαράκι (ήρεμο και ωραίο για να απολαμβάνεις το ποτό σου και όχι να ξελαρυγγιάζεσαι)

Επίσης μήπως ξέρεις αν είναι ανοιχτό το Ευπαλίνειο; κάπου διάβασα για μια εξωφρενική τιμή και δεν ξέρω αν ισχύει
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι όλη τη μέρα για βόλτες και μπάνια και δεν είχα μπει καθόλου.
Για Ευπαλίνειο είδα ότι βρήκατε άκρη. Δεν ήξερα ότι έχει σταματήσει η μεγάλη διαδρομή, αν ισχύει πολύ κρίμα. Εγώ είχα πάει με το που ξεκίνησε και ήταν δωρεάν. Χο χο χο. Πάντως ρωτήστε μήπως ανοίγει πάλι. Θα κοιτάξω να μάθω.
Φαγητό: εγώ προσωπικά πάω στο Γλάρο στο Ηραίο, στον τριαντάφυλλο στο Παλαιόκαστρο, στην Καλιστη στις Μανωλατες, στην τράτα στον Όρμο Μαραθοκάμπου, ενώ καλά είναι και στο πρώτο μαγαζί μπαίνοντας στον Άγιο Κωνσταντίνο (ερχόμενος από Καρλόβασι), δε θυμάμαι το όνομα του.
Παραλίες σίγουρα σε όλη την παραλία που είναι ο Αστερίας (μαγαζί είναι αυτο,beach bar), γλυκοριζα, ποτάμι, ενώ και στον κάμπο Μαραθοκάμπου (Βοτσαλάκια εμείς το λέμε) είναι μια χαρά με άπειρες ξαπλώστρες σε πολλά σημεία.
Μπαράκι ωραίο (ήμουν και χτες το βράδυ εκεί) είναι το charisma στο λιμάνι Καρλοβάσου. Επίσης πολύ καλό, πάλι Καρλόβασι είναι το Del Mundo.
Τα μπαράκια που είναι σε απόσταση αναπνοής από το νοσοκομείο στο Βαθύ (θα τα βρείτε εύκολα στο maps, escape, mezza volta, μπλέ πχ) είναι πολύ ωραία και πάνω στη θάλασσα, αλλά παίζει μετά από κάποια ώρα να βαρανε.
Άλλες ερωτήσεις παιδιά, τώρα που γυρίζει!
 
Μηνύματα
19
Likes
74
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι όλη τη μέρα για βόλτες και μπάνια και δεν είχα μπει καθόλου.
Για Ευπαλίνειο είδα ότι βρήκατε άκρη. Δεν ήξερα ότι έχει σταματήσει η μεγάλη διαδρομή, αν ισχύει πολύ κρίμα. Εγώ είχα πάει με το που ξεκίνησε και ήταν δωρεάν. Χο χο χο. Πάντως ρωτήστε μήπως ανοίγει πάλι. Θα κοιτάξω να μάθω.
Φαγητό: εγώ προσωπικά πάω στο Γλάρο στο Ηραίο, στον τριαντάφυλλο στο Παλαιόκαστρο, στην Καλιστη στις Μανωλατες, στην τράτα στον Όρμο Μαραθοκάμπου, ενώ καλά είναι και στο πρώτο μαγαζί μπαίνοντας στον Άγιο Κωνσταντίνο (ερχόμενος από Καρλόβασι), δε θυμάμαι το όνομα του.
Παραλίες σίγουρα σε όλη την παραλία που είναι ο Αστερίας (μαγαζί είναι αυτο,beach bar), γλυκοριζα, ποτάμι, ενώ και στον κάμπο Μαραθοκάμπου (Βοτσαλάκια εμείς το λέμε) είναι μια χαρά με άπειρες ξαπλώστρες σε πολλά σημεία.
Μπαράκι ωραίο (ήμουν και χτες το βράδυ εκεί) είναι το charisma στο λιμάνι Καρλοβάσου. Επίσης πολύ καλό, πάλι Καρλόβασι είναι το Del Mundo.
Τα μπαράκια που είναι σε απόσταση αναπνοής από το νοσοκομείο στο Βαθύ (θα τα βρείτε εύκολα στο maps, escape, mezza volta, μπλέ πχ) είναι πολύ ωραία και πάνω στη θάλασσα, αλλά παίζει μετά από κάποια ώρα να βαρανε.
Άλλες ερωτήσεις παιδιά, τώρα που γυρίζει!
καλησπέρα κι από μένα που θα πάω ένα τετραήμερο στη Σάμο.Θα ήθελα να ρωτήσω που είναι καλύτερα να μένει κάποιος; Πυθαγόρειο, Βαθύ ή Καρλόβασι ώστε να έχει πρόσβαση σε όλες τις πλευρές του νησιού;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι όλη τη μέρα για βόλτες και μπάνια και δεν είχα μπει καθόλου.
Για Ευπαλίνειο είδα ότι βρήκατε άκρη. Δεν ήξερα ότι έχει σταματήσει η μεγάλη διαδρομή, αν ισχύει πολύ κρίμα. Εγώ είχα πάει με το που ξεκίνησε και ήταν δωρεάν. Χο χο χο. Πάντως ρωτήστε μήπως ανοίγει πάλι. Θα κοιτάξω να μάθω.
Φαγητό: εγώ προσωπικά πάω στο Γλάρο στο Ηραίο, στον τριαντάφυλλο στο Παλαιόκαστρο, στην Καλιστη στις Μανωλατες, στην τράτα στον Όρμο Μαραθοκάμπου, ενώ καλά είναι και στο πρώτο μαγαζί μπαίνοντας στον Άγιο Κωνσταντίνο (ερχόμενος από Καρλόβασι), δε θυμάμαι το όνομα του.
Παραλίες σίγουρα σε όλη την παραλία που είναι ο Αστερίας (μαγαζί είναι αυτο,beach bar), γλυκοριζα, ποτάμι, ενώ και στον κάμπο Μαραθοκάμπου (Βοτσαλάκια εμείς το λέμε) είναι μια χαρά με άπειρες ξαπλώστρες σε πολλά σημεία.
Μπαράκι ωραίο (ήμουν και χτες το βράδυ εκεί) είναι το charisma στο λιμάνι Καρλοβάσου. Επίσης πολύ καλό, πάλι Καρλόβασι είναι το Del Mundo.
Τα μπαράκια που είναι σε απόσταση αναπνοής από το νοσοκομείο στο Βαθύ (θα τα βρείτε εύκολα στο maps, escape, mezza volta, μπλέ πχ) είναι πολύ ωραία και πάνω στη θάλασσα, αλλά παίζει μετά από κάποια ώρα να βαρανε.
Άλλες ερωτήσεις παιδιά, τώρα που γυρίζει!
Ερωτησεις δεν εχω αλλα απορια το χω πως γινετε να υπαρχει νησι στο χαρτη που κυριακη να μην εχει κανενα κτελ για πουθενα!!(ναι για τη Σαμο μιλαω)..πιστευα Ιουλη με τουρισμο θα βαζαν κανενα δρομολογιο αλλα τωρα μολις ειδα πως δεν... :rolleyes-80:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.326
καλησπέρα κι από μένα που θα πάω ένα τετραήμερο στη Σάμο.Θα ήθελα να ρωτήσω που είναι καλύτερα να μένει κάποιος; Πυθαγόρειο, Βαθύ ή Καρλόβασι ώστε να έχει πρόσβαση σε όλες τις πλευρές του νησιού;
Προσωπική γνώμη Πυθαγόρειο ή κάπου κοντά και γύρω.Βολεύει καλύτερα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
καλησπέρα κι από μένα που θα πάω ένα τετραήμερο στη Σάμο.Θα ήθελα να ρωτήσω που είναι καλύτερα να μένει κάποιος; Πυθαγόρειο, Βαθύ ή Καρλόβασι ώστε να έχει πρόσβαση σε όλες τις πλευρές του νησιού;
Πρόσβαση έχεις όπου και να μένεις. Αν εννοείς να είσαι κοντά σε όλα (δεν ξέρω και τι μέσο μεταφοράς έχεις) θα έλεγα ή Βαθύ, ή Κοκκάρι. Γιατί πχ αν μένεις Πυθαγόρειο είσαι στην μία άκρη του νησιού. Το ίδιο και το Καρλόβασι αλλά από την ανάποδη. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αν μένεις σε ένα από αυτά τα δύο, το άλλο είναι στην άλλη άκρη του νησιού.
Γεωγραφικά λοιπόν, το Κοκκάρι είναι ας πούμε στη μέση της απόστασης. Μιλάω πάντα για αποστάσεις και μόνο, μιας και αυτό ρώτησες, και όχι για το τι είναι πιο ωραίο ή πού υπάρχουν πχ ωραίες παραλίες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ερωτησεις δεν εχω αλλα απορια το χω πως γινετε να υπαρχει νησι στο χαρτη που κυριακη να μην εχει κανενα κτελ για πουθενα!!(ναι για τη Σαμο μιλαω)..πιστευα Ιουλη με τουρισμο θα βαζαν κανενα δρομολογιο αλλα τωρα μολις ειδα πως δεν...
Είναι αλήθεια. Δεν ξέρω πώς το έχει καταφέρει αυτό το κτελ. Η αλήθεια είναι πώς δεν ξέρω αν συμβαίνει και αλλού (δεν το έχω ψάξει).
Μπορεί να ακολουθούν και το "ε την Κυριακή, μέχρι και ο Θεός ξεκουράστηκε...".
 
Μηνύματα
19
Likes
74
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Πρόσβαση έχεις όπου και να μένεις. Αν εννοείς να είσαι κοντά σε όλα (δεν ξέρω και τι μέσο μεταφοράς έχεις) θα έλεγα ή Βαθύ, ή Κοκκάρι. Γιατί πχ αν μένεις Πυθαγόρειο είσαι στην μία άκρη του νησιού. Το ίδιο και το Καρλόβασι αλλά από την ανάποδη. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αν μένεις σε ένα από αυτά τα δύο, το άλλο είναι στην άλλη άκρη του νησιού.
Γεωγραφικά λοιπόν, το Κοκκάρι είναι ας πούμε στη μέση της απόστασης. Μιλάω πάντα για αποστάσεις και μόνο, μιας και αυτό ρώτησες, και όχι για το τι είναι πιο ωραίο ή πού υπάρχουν πχ ωραίες παραλίες.
θα έχουμε αυτοκίνητο και θέλουμε να δούμε ότι μπορούμε περισσότερο και φυσικά τα όμορφα και γραφικά μέρη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.019
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom