Σάμος Βοήθεια για Σάμο

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
@James οι μονοημερες προς Τουρκια μερια να υποθεσω λογω κοβιντ δε γινονται?οχι οτι προλαβαινουμε δηλαδη,αλλα κουβεντα να γινετε :haha:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δυστυχώς κάηκε για ακόμα μια φορά πολύ πράσινο. Πριν από λίγο είπαν ότι έχει οριοθετηθεί η φωτιά, αλλά η κυκλοφορία από τον δρόμο Καρλόβασι - Βαθύ συνεχίζει να μην γίνεται, μιας και η φωτιά έφτασε σχεδόν μέχρι το δρόμο.

Για τα δρομολόγια για Τουρκία ξέρω ότι σίγουρα δεν γίνονται από Καρλόβασι για Σίγατσικ. Για το Βαθύ δεν γνωρίζω, αν θέλεις μπορώ να μάθω.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Δυστυχώς κάηκε για ακόμα μια φορά πολύ πράσινο. Πριν από λίγο είπαν ότι έχει οριοθετηθεί η φωτιά, αλλά η κυκλοφορία από τον δρόμο Καρλόβασι - Βαθύ συνεχίζει να μην γίνεται, μιας και η φωτιά έφτασε σχεδόν μέχρι το δρόμο.

Για τα δρομολόγια για Τουρκία ξέρω ότι σίγουρα δεν γίνονται από Καρλόβασι για Σίγατσικ. Για το Βαθύ δεν γνωρίζω, αν θέλεις μπορώ να μάθω.
Έλεος πια, έχουν κάψει όλη την Ελλάδα πια. Και από ότι άκουσα ο δήμαρχος είπε ότι ήταν σίγουρα εμπρησμός
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δυστυχώς κάηκε για ακόμα μια φορά πολύ πράσινο. Πριν από λίγο είπαν ότι έχει οριοθετηθεί η φωτιά, αλλά η κυκλοφορία από τον δρόμο Καρλόβασι - Βαθύ συνεχίζει να μην γίνεται, μιας και η φωτιά έφτασε σχεδόν μέχρι το δρόμο.

Για τα δρομολόγια για Τουρκία ξέρω ότι σίγουρα δεν γίνονται από Καρλόβασι για Σίγατσικ. Για το Βαθύ δεν γνωρίζω, αν θέλεις μπορώ να μάθω.
Βαθυ θα μενουμε οποτε απο κει θα μας ενδιεφερε αλλα δε ξερω βεβαια ποιες θα ειναι οι προυποθεσεις εισοδου για Τουρκια ως τοτε...μακαρι να σβησει σημερα μια και καλη η φωτια το χουν παραξηλωσει φετος με τους εμπρησμους παντου!!
 

Faniaaa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπέρα σας! Θα έρθω για 10ημέρες Σάμο με τον Κοινωνικό Τουρισμό, θα μείνω Πυθαγόρειο. Είμαι ενθουσιασμένη! Ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω αυτοκίνητο, θα είναι δύσκολο πολύ να γυρίσω το νησί με κτελ? Είδα πως είναι κάπως περιορισμένες οι διαδρομές. Και Κυριακή που φτάνω μου είπαν δεν έχει καν δρομολόγιο; Ισχύει όντως;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα σας! Θα έρθω για 10ημέρες Σάμο με τον Κοινωνικό Τουρισμό, θα μείνω Πυθαγόρειο. Είμαι ενθουσιασμένη! Ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω αυτοκίνητο, θα είναι δύσκολο πολύ να γυρίσω το νησί με κτελ? Είδα πως είναι κάπως περιορισμένες οι διαδρομές. Και Κυριακή που φτάνω μου είπαν δεν έχει καν δρομολόγιο; Ισχύει όντως;
Ναι!δεν εχει κτελ καθολου και το τελευταιο απο Πυθαγορειο κτελ πρεπει να ναι 5 το απογευμα απ οτι θυμαμαι..αν θες να γυρισεις το νησι με κτελ η βαση σου πρεπει να ναι στο Βαθυ οχι στο Πυθαγορειο γιατι θα πρεπει να κανεις μετεπιβιβασεις οπου δε θα σου βγαινουν και χρονικα...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας! Θα έρθω για 10ημέρες Σάμο με τον Κοινωνικό Τουρισμό, θα μείνω Πυθαγόρειο. Είμαι ενθουσιασμένη! Ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω αυτοκίνητο, θα είναι δύσκολο πολύ να γυρίσω το νησί με κτελ? Είδα πως είναι κάπως περιορισμένες οι διαδρομές. Και Κυριακή που φτάνω μου είπαν δεν έχει καν δρομολόγιο; Ισχύει όντως;
Ότι θα δυσκολευτείς, θα δυσκολευτείς. Μέχρι τις 5 (κάπου εκεί) μπορείς να χρησιμοποιείς το ΚΤΕΛ για να πας από Πυθαγόρειο στο Βαθύ, από το Βαθύ στο Καρλόβασι και πίσω. Από εκεί και πέρα ίσως με ταξί.
Να γυρίσεις πάντως τη Σάμο χωρίς αυτοκίνητο, ελαφρώς δύσκολο, αν και έχεις πολλές μέρες στη διάθεσή σου. Εννοώ ότι σε πολλά καλά σημεία και παραλίες το ΚΤΕΛ δεν πάει (πχ Καλαδάκια).
 

Faniaaa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Αγχώθηκα λιγάκι είναι η αλήθεια,συν επειδή θα πάω μόνη μου. Αλλά βρήκα τα δρομολόγια, έφτιαξα ένα πρόγραμμα για Κοκκάρι, Καρλόβασι (Ποτάμι), Βαθύ και ίσως κάποιες άλλες διαδρομές. Το Ήραιον είναι κοντά οπότε με πόδια χαχ.. Σαμιοπούλα και ίσως κάποια μονοήμερη σε διπλανό νησάκι. Πανέμορφο μέρος, θάλασσα, ήλιος, βόλτες, ξεκούραση, θα το βρω πιστεύω!!! :D:D
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Αγχώθηκα λιγάκι είναι η αλήθεια,συν επειδή θα πάω μόνη μου. Αλλά βρήκα τα δρομολόγια, έφτιαξα ένα πρόγραμμα για Κοκκάρι, Καρλόβασι (Ποτάμι), Βαθύ και ίσως κάποιες άλλες διαδρομές. Το Ήραιον είναι κοντά οπότε με πόδια χαχ.. Σαμιοπούλα και ίσως κάποια μονοήμερη σε διπλανό νησάκι. Πανέμορφο μέρος, θάλασσα, ήλιος, βόλτες, ξεκούραση, θα το βρω πιστεύω!!! :D:D
Αν δεις αυτά δεν είναι καθόλου άσχημα. Ηραίον προφανώς και δεν πας με τα πόδια από το Πυθαγόρειο, οκ κοντά είναι αλλά όχι όσο φαίνεται. Σαμιοπούλα μπορείς να πάρεις καίκι από Πυθαγόρειο, αρκετά πρωί όμως. Γίνονται τακτικά δρομολόγια. Επίσης, το καταμαράν της Δωδεκάνησος seaways ξεκινά από Πυθαγόρειο, και κάποιες μέρες της εβδομάδας, και πριν κατηφορίσει για Δωδεκάνησα, πιάνει πρώτα Φούρνους (να μια επιλογή), Ικαρία, και μετά Αγαθονήσι (δεύτερη επιλογή), Πάτμο (τρίτη) κ.α.

Το ότι είναι πανέμορφο το μέρος, έχει φοβερές θάλασσες και τα σχετικά, είναι βέβαιο, θα το δεις και μόνη σου.

Καλώς να ορίσεις!
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Καλησπέρα σας! Θα έρθω για 10ημέρες Σάμο με τον Κοινωνικό Τουρισμό, θα μείνω Πυθαγόρειο. Είμαι ενθουσιασμένη! Ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω αυτοκίνητο, θα είναι δύσκολο πολύ να γυρίσω το νησί με κτελ? Είδα πως είναι κάπως περιορισμένες οι διαδρομές. Και Κυριακή που φτάνω μου είπαν δεν έχει καν δρομολόγιο; Ισχύει όντως;
Ναι, δυστυχώς ισχύει, όπως επίσης ισχύει και το ότι τα Σάββατα το ΚΤΕΛ λειτουργεί με περιορισμένα δρομολόγια, κοινώς υπολειτουργεί...
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Αρχες Σεπτεμβρη θα παμε μερικες μερες Σαμο. Ειμαστε της πεζοποριας και θελουμε να κανουμε τη διαδρομη μεχρι το Σειτανι. Επειδη ομως αρχιζει και μικραινει η μερα σκεφτομαστε μηπως μπορουμε να κανονισουμε καποια βαρκα να μας παρει στο γυρισμο αντι να ξανακανουμε τη διαδρομη για πισω.

Εχω λοιπον 2 ερωτηματα:
1. Ειδα σε αυτο το θρεντ να κυκλοφορει μια πληροφορια για ενα καικακι που μισθωνεις, γνωριζει κανεις αν το κανει ακομα και αν ναι εχει το τηλεφωνο του κυριου?
2.Αν και θα εχουμε αμαξι μαλλον αν θελουμε να γυρισουμε με το καικι θα πρεπει να αφησουμε το αμαξι στο Καρλοβασι. Υπαρχει καποια συγκοινωνια απο Καρλοβασι που να αφηνει καπου ψιλοκοντα στο σημειο που ξεκιναει το μονοπατι για το Σειτανι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom