Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Νομίζω οτι κάποιος που δεν τον ενδιαφέρουν οι ναοί , στο Κυότο, πρέπει να δει τουλάχιστον τα*:
-Kinkakuji
-Gion & Pontocho
-Fushimi Inari (πολλές κόκκινες πύλες χορηγίες απο ανρθώπους/εταιρίες. Φανταστείτε τον αγ.παντελεήμονα με εικόνες "Ευγενική Χορηγία Siemens, 25 χλμ Ε.Ο. Αθ-Λαμίας" :D:D:D)


*Εκτός κι αν πάτε σε περίοδο με ανθισμένες κερασιές (άνοιξη) ή με κόκκινα φύλλα (φθινόπωρο) που έχει διάφορα άλλα πανέμορφα μέρη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Προσπαθώ να σας καταλάβω αλλά κάπου το έχω χάσει... μας λέτε δηλαδή ότι το Κυότο είναι της πλάκας και το μόνο που έχει είναι καμιά σαρανταριά ναοί? Δηλαδή 3 μέρες στο Κυότο και μια στη Νάρα είναι χάσιμο χρόνου?
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Για μένα που έτσι ανακάλυψα αφού πήγα εκεί ναι. Για κάποιον άλλο (τους περισσότερους δηλαδή) όχι, αξίζει να πας σε όλα αυτά. Εμένα -και το ξαναλέω- εμένα δεν με ενδιέφερε να δω αλλους ναούς και προτιμούσα τις ίδιες μέρες να τις περάσω στο Τόκιο.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ξανά Κούβα!!
εγω απλα να σου πω ότι γυρω στις 20/02 είχε προσφορα η alitalia για τόκυο με 512€ (μέχρι και ιούνη) και η turkish με 570€. εγω επειδή δεν τα προλαβα, το ψαχνω μηπως επαναληφθεί. γιατι τα 700€ μου φαίνονται πάρα πολλα..
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Προσπαθώ να σας καταλάβω αλλά κάπου το έχω χάσει... μας λέτε δηλαδή ότι το Κυότο είναι της πλάκας και το μόνο που έχει είναι καμιά σαρανταριά ναοί? Δηλαδή 3 μέρες στο Κυότο και μια στη Νάρα είναι χάσιμο χρόνου?
Πες τα @Traveller γιατί θα τρελαθώ ...
Το Κυότο είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Μα φυσικά και το Κυότο είναι μοναδικό και ταξίδι στην Ιαπωνία δεν νοείται χωρίς αυτό, αλλά όπως βλέπεις, άλλοι έχουν διαφορετικά γούστα... οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ προτιμούν την εκτυφλωτική ζεν γαλήνη του Κυότο και οι όψιμοι ταξιδιώτες γοητεύονται από τους άναρχους φρενήρεις ρυθμούς μιας ακαλαίσθητης τσιμεντούπολης...περαιτέρω κουβέντα δεν έχει νόημα... οι υποψήφιοι ταξιδευτές στην μαγική χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου ας σταθμίσουν τα γραφόμενα κι ας πάρουν την απόφασή τους...
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
@panius ένα πράγμα που μπορώ να σου εγγυηθώ είναι οτι στην Ιαπωνία δεν θα πεινάσεις πουθενά. Έχουν 800 διαφορετικές κουζίνες εκτός από sushi και χωρίς να πας καν σε κουζίνες άλλων χωρών (Κορεάτικο, Κινέζικο, Ταϋλανδέζικο κλπ) μπορείς να τη βγάζεις ωραιότατα μόνο με Ιαπωνική κουζίνα. Τιμές είναι λογικότατες, ενδεικτικά ένα μεγάλο βαθυ πιατο Udon (noodles σε ζωμό) αν το ζητήσεις omori (διπλή/έξτρα/μεγάλη μερίδα που κοστίζει 100-200 yen παραπάνω μόνο) το βρίσκεις μέχρι και μόνο για 3,5 euro και σκας. Menu μεσημεριανό με δυο-τρια πιατα παει γύρω στα 5,5 - 8,5 euro. Για βραδυνό οι τιμές είναι συνήθως πιο ακριβά αλλά σχεδόν παντου υπαρχουν φωτογραφιες με τιμες διπλα και ξερεις που παίζεις. Ζητάς πηρούνι άνετα κι έχουν παντού (δεν μαζοχίστηκα με chopsticks πουθενά) ή αγοράζεις πλαστικά μιας χρήσης από κάποιο 100 yen shop και τα εχεις πανω σου. Κι εμένα που δε μου αρέσει το sushi καθόλου δεν ζορίστηκα καθόλου και πουθενά. Τοστάκια παίζουν παντού για τσιμπημα οπως εισαι εξω στη πολη το πρωι, μεχρι και συσκευασμενα ετοιμα κολατσια αν θες να φας πχ σε κανα παρκο εξω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγω απλα να σου πω ότι γυρω στις 20/02 είχε προσφορα η alitalia για τόκυο με 512€ (μέχρι και ιούνη) και η turkish με 570€. εγω επειδή δεν τα προλαβα, το ψαχνω μηπως επαναληφθεί. γιατι τα 700€ μου φαίνονται πάρα πολλα..
Στα ρωσικα 550 κανεις εμπαργκο λογω Κριμαιας?
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
θυμάμαι μια πτήση με Aeroflot είχε 545 ευρώ ΑΛΛΑ έφτανε γύρω στις 7 το απόγευμα στη Μόσχα και πετούσε ξανα το επόμενο πρωί γι Αθήνα κι έσκαγες κανα 80ρι ευρώ για ενα βραδυ στο ξενοδοχειο απεναντι απ το αεροδρομιο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θυμάμαι μια πτήση με Aeroflot είχε 545 ευρώ ΑΛΛΑ έφτανε γύρω στις 7 το απόγευμα στη Μόσχα και πετούσε ξανα το επόμενο πρωί γι Αθήνα κι έσκαγες κανα 80ρι ευρώ για ενα βραδυ στο ξενοδοχειο απεναντι απ το αεροδρομιο.
Εγω εχω περιορισμενη μνημη λογω ηλικιας... θυμαμαι αυτο που ειδα 10 λεπτα πριν (2 ωρες αναμονη Μοσχα).
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σ' ευχαριστώ @Masbass ! Με καθησύχασες με το θέμα φαγητό γιατί το είχα ένα άγχος η αλήθεια είναι! Πρέπει να βρήκες πολύ κρύο πάντως στο Τόκυο έ; Λένε ότι ήταν ο πιο ψυχρός χειμώνας ever!

Το πιστεύεις ότι είχα κλείσει και γω μόνο για Τόκυο και μετά το άλλαξα και έβαλα τις 2 μέρες Κυότο. Τώρα με προβλημάτισε το report σου για το Κυότο και θα το διπλοσκεφτώ πριν πάω να αγοράσω το JR Rail Pass. Όπως και συ, μου αρέσουν οι έντονοι ρυθμοί των μεγαλουπόλεων. Ίσως επανέλθω στο αρχικό σχέδιο και μείνω μόνο Τόκυο με μία ημερήσια εκδρομή στην Καμακούρα ή στο Νίκκο.

-Με τη γλώσσα δυσκολεύτηκες;
-Με το ρεύμα τι έκανες; Πήρες αντάπτορα από εδώ (πώς το ζητάς; "Θέλω αντάπτορα για Ιαπωνία;")
-Τα κινητά δουλεύουν εκεί; (διάβασα εδώ ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα με τα κινητά τους)
-Κάποια δυσκολία που συνάντησες;
-Στο Skytree ανέβηκες; Αξίζει;
-Συνάλλαγμα έκανες καθόλου από εδώ; Γενικά που βρήκες καλή ισοτιμία;
-Τρελιάρικα γιαπωνέζικα σουβενίρ που θα πρότεινες;

Σε τρέλανα με τις ερωτήσεις μου, ε; Και που είσαι ακόμα!!! ;););)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom