Γενικά Βοηθεια για επιλογη ταξιδιου

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Άποψη μου έχοντας δει πολλές πόλεις τον χειμώνα, ότι αν θες ταξίδι η Γερμανία είναι ο Νο1 προορισμός. Και μετα έρχεται η Αυστρία. Τώρα η Ισπανία είναι λιγο ακυρη για χειμώνα, εγω θα προτιμήσω να πάω άνοιξη ή φθινόπωρο.

Όσο για την Πράγα που επισκέφθηκα μονοημερο απο το Βερολίνο μου φάνηκε μια μετριότητα. Ένα κέντρο αποκομμενο απο τη ζωη της πόλης, φτιαγμένο αποκλειστικά για τουρίστες, μαγαζια που πουλάνε αναμνηστικά δεύτερης διαλογής και πανάκριβα, Τσέχους που κοιτάνε να σε κλέψουν μπροστα στα ματια σου ειδικα αν έχεις ευρώ κι απο αξιοθέατα μέτρια. Πράγματα που υπάρχουν πολυ καλύτερα σε αλλα μέρη της Ευρώπης. Είναι χαζομαρα κατα τη γνώμη μου να έχεις παει Πράγα και να μην έχεις παει Βιέννη που είναι ίσως μια απο τις ωραιότερες πόλεις της Ευρώπης. Ή Βουδαπέστη

Sent from my iPhone using Travel stories
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Άποψη μου έχοντας δει πολλές πόλεις τον χειμώνα, ότι αν θες ταξίδι η Γερμανία είναι ο Νο1 προορισμός. Και μετα έρχεται η Αυστρία. Τώρα η Ισπανία είναι λιγο ακυρη για χειμώνα, εγω θα προτιμήσω να πάω άνοιξη ή φθινόπωρο.

Όσο για την Πράγα που επισκέφθηκα μονοημερο απο το Βερολίνο μου φάνηκε μια μετριότητα. Ένα κέντρο αποκομμενο απο τη ζωη της πόλης, φτιαγμένο αποκλειστικά για τουρίστες, μαγαζια που πουλάνε αναμνηστικά δεύτερης διαλογής και πανάκριβα, Τσέχους που κοιτάνε να σε κλέψουν μπροστα στα ματια σου ειδικα αν έχεις ευρώ κι απο αξιοθέατα μέτρια. Πράγματα που υπάρχουν πολυ καλύτερα σε αλλα μέρη της Ευρώπης. Είναι χαζομαρα κατα τη γνώμη μου να έχεις παει Πράγα και να μην έχεις παει Βιέννη που είναι ίσως μια απο τις ωραιότερες πόλεις της Ευρώπης. Ή Βουδαπέστη

Sent from my iPhone using Travel stories
Μάλλον σου έδωσε αυτή την εντύπωση η Πράγα ακριβώς γιατί την επισκεύθηκες σε μονοήμερη.Δεν είναι πόλη για μονοήμερη σαφώς και για να μπορέσεις να δεις τι ακριβώς γίνεται στην πραγματικότητα θα πρέπει να την ζήσεις κάποιες μέρες. Η πόλη έχει την ιστορία της και όσους τουρίστες και αν μαζέψει δεν χάνεται αυτό, όπως και κάποια από τα ''μέτρια'' αξιοθέατά της είναι μέρος της ιστορίας της. Άλλο να μην σου αρέσει εσένα προσωπικά μία πόλη κι άλλο να τα ισοπεδώνουμε όλα. Φιλικά πάντα
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Μάλλον σου έδωσε αυτή την εντύπωση η Πράγα ακριβώς γιατί την επισκεύθηκες σε μονοήμερη.Δεν είναι πόλη για μονοήμερη σαφώς και για να μπορέσεις να δεις τι ακριβώς γίνεται στην πραγματικότητα θα πρέπει να την ζήσεις κάποιες μέρες. Η πόλη έχει την ιστορία της και όσους τουρίστες και αν μαζέψει δεν χάνεται αυτό, όπως και κάποια από τα ''μέτρια'' αξιοθέατά της είναι μέρος της ιστορίας της. Άλλο να μην σου αρέσει εσένα προσωπικά μία πόλη κι άλλο να τα ισοπεδώνουμε όλα. Φιλικά πάντα
Το τονισα αλλωστε, ειναι η αποψη που σχηματισα, μπορει να ειναι και λαθος, αλλωστε κι ο λογος που την επισκεφθηκα ηταν γιατι ηταν κοντα στο Βερολινο, ηθελα να μου φυγει κι η απορια που λεγανε ολοι η Πραγα κι η Πραγα κι η Πραγα. Αλλωστε γουστα ειναι του καθενος, εμενα πχ μ'αρεσουν οι Βρυξελλες που σε αλλους φαινονται μια μετριοτητα. :bleh:
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Δεκτή η άποψή σου, όλοι τις απόψεις μας εκφράζουμε εδω μέσα ελεύθερα. Ακόμα και να μην σου άρεσε σαν πόλη δεν έτρεχε και τίποτα ακριβώς γιατί είναι γούστα αυτά, απλά πολλά αξιοθέατά της αξίζουν και με το παραπάνω, εκεί ήταν η διαφωνία μου. Όσο για τις Βρυξέλες κι εγώ τις θεωρώ πολύ όμορφη πόλη:)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δεκτή η άποψή σου, όλοι τις απόψεις μας εκφράζουμε εδω μέσα ελεύθερα. Ακόμα και να μην σου άρεσε σαν πόλη δεν έτρεχε και τίποτα ακριβώς γιατί είναι γούστα αυτά, απλά πολλά αξιοθέατά της αξίζουν και με το παραπάνω, εκεί ήταν η διαφωνία μου. Όσο για τις Βρυξέλες κι εγώ τις θεωρώ πολύ όμορφη πόλη:)
Οταν ειχα πει οτι θα παω στις Βρυξελλες πεσανε να με φανε: και που θα πας, και τι θα δεις, σιγα την πολη, μια πολη δημοσιων υπαλληλων ειναι κλπ κλπ, κι επειδη μου αρεσε αρχισα να σχηματιζω την εντυπωση οτι μην ακους κανεναν για τον προορισμο, πραγματα που εσενα σ'αρεσουν σ'αλλους δν αρεσουν, πηγαινε εκει που εχεις ορεξη να πας και κλεισε τα αυτια σου στις σειρηνες...:D
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Κι εγώ υπέρ αυτού είμαι. Το ταξίδι είναι κάτι που το κάνουμε για να περάσουμε καλά και για να δούμε και να κάνουμε πράγματα που θέλουμε, ο κάθενας ότι του αρέσει κάνει σε αυτό, δεν είμαστε όλοι το ίδιο και ευτυχώς.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άλλο να μην σου αρέσει εσένα προσωπικά μία πόλη κι άλλο να τα ισοπεδώνουμε όλα. Φιλικά πάντα
Δεν ισοπεδώνουμε τίποτε... η πόλη αντικειμενικά είναι μια υπερεκτιμημένη μετριότητα... αν εξαιρέσεις τον ζωολογικό τουριστικό κήπο του κέντρου η υπόλοιπη πόλη έχει τα χάλια της... σαφώς και δεν είναι για μονοήμερη εκδρομή αλλά δεν είναι και για παραπάνω από 2 άντε 3 μέρες... συμπέρασμα... πρόκειται για μια δευτεροτριτοκλασάτη Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα πυροτέχνημα η οποία εντυπωσιάζει αδαείς τουρίστες... η σύγκριση με υπόλοιπες κεντροευρωπαϊκές πρωτεύουσες βλέπε Βιέννη , Βουδαπέστη αποτελεί ύβρη...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Δεν ξέρω τι να πω ρε παιδιά, δεν έχω πάει Βιέννη ή Βουδαπέστη ούτε έχω ταξιδέψει πολύ ακόμα. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι δεν θα επιστρέψει άνθρωπος από την Πράγα που είτε έχει ταξιδέψει πολύ είτε όχι να μην του αρέσει. Νομίζω πως δεν θα είναι άδικα όμως η Παλιά πόλη της Πράγας στην λίστα της Unesco. Δεν την σύγκρινα με κάποια άλλη ευρωπαϊκή πόλη από άποψη ομορφιάς αλλά σίγουρα κάποια από τα μνημεία της αξίζουν αντικειμενικά και είναι μέρος της ιστορίας της όπως και να το κάνουμε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι δεν θα επιστρέψει άνθρωπος από την Πράγα που είτε έχει ταξιδέψει πολύ είτε όχι να μην του αρέσει.
Πάρα πολύ σίγουρη είσαι... το θέμα έχει συζητηθεί και εξαντληθεί κατά το παρελθόν... με δυο κουβέντες... εγώ δεν είπα ότι το ιστορικό κέντρο της Πράγας είναι άσχημο... ούτε ότι δεν αξίζει να την δεις και να κάτσεις 2-3 μέρες... αυτό που λέω είναι ότι πρόκειται για μια υπερτιμημένη πόλη που την έχει καταστρέψει ο τουρισμός και ότι έξω από το μικρό τουριστικό κέντρο η εικόνα της πόλης είναι άθλια...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Από τους δικούς μου γνωστούς λέω ότι ποτε δεν μου είπε ποτέ κάποιος ότι δεν του άρεσε. Άρα δεν υπάρχει λόγος συζήτησης καθώς εγώ δεν είπα αν είναι υπερεκτιμημένη ή όχι και απλά ότι φυσικά και εχει κάποιοα αξιοθέατα που δεν είναι ''μέτρια''. Αυτή ήταν η διαφωνία μου με το τον συμφορμίτη πιο πάνω και το είχα ήδη εξηγήσει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι υπερβολές υπάρχουν πάντα.
Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν είχε γράψει για τη Μπρατισλάβα ότι είναι η πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης όταν την επισκέφτηκε πριν από περίπου 150 χρόνια.
Κρίνοντας απ' τις απόψεις που έχω διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ ή τα τελευταία 150 χρόνια η Μπρατισλάβα άλλαξε τόσο πολύ ή ο πολυταξιδεμένος Χανς ήταν άσχετος.

Sent from my iPod using Travel stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom