Γενικά Βοηθεια για επιλογη ταξιδιου

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Οι υπερβολές υπάρχουν πάντα.
Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν είχε γράψει για τη Μπρατισλάβα ότι είναι η πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης όταν την επισκέφτηκε πριν από περίπου 150 χρόνια.
Κρίνοντας απ' τις απόψεις που έχω διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ ή τα τελευταία 150 χρόνια η Μπρατισλάβα άλλαξε τόσο πολύ ή ο πολυταξιδεμένος Χανς ήταν άσχετος.

Sent from my iPod using Travel stories
Μάλλον θα είχαν άλλα κριτήρια τότε.. ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι υπερβολές υπάρχουν πάντα.
Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν είχε γράψει για τη Μπρατισλάβα ότι είναι η πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης όταν την επισκέφτηκε πριν από περίπου 150 χρόνια.
Κρίνοντας απ' τις απόψεις που έχω διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ ή τα τελευταία 150 χρόνια η Μπρατισλάβα άλλαξε τόσο πολύ ή ο πολυταξιδεμένος Χανς ήταν άσχετος.
Ή και τα 2. Ή άλλαξαν τα "αντικειμενικά" κριτήρια από τότε (που οι πόλεις έτσι κι αλλιώς βρωμούσαν). Εν πάση περιπτώσει, το "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα" το έχεις ακουστά?

Υ.Γ. Δε βρίσκω reference για την ατάκα πέραν από οδηγούς για τη Bratislava, αλλά έστω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το περί ορέξεως... τι σχέση έχει σε μια κουβέντα σε ένα φόρουμ; Παρέθεσα απλά μια φράση που διάβασα κάποτε και μου έκανε εντύπωση, δεν έχω καμία διάθεση να μοιράζω κολοκυθόπιτες μεσημεριάτικα.

Όσο για το ότι ο ΧΚΑ μπορεί να ήταν άσχετος ταξιδιώτης το αφήνω στην κρίση της ιστορίας.

Υ.Γ. Για να σε βοηθήσω στο ψάξιμο κάποιας αναφοράς στη φράση του ΧΚΑ η πόλη τότε λεγόταν Πρέσμπουργκ.

Sent from my iPod using Travel stories
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εγω πιστεύω πως όταν κάποιος απο την Ελλάδα που δεν έχει ταξιδέψει και πολυ πολυ, παει στη Πράγα ένα τριήμερο θα ενθουσιαστεί. Αν επισκεφθεί στη συνέχεια κι άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες όπως η Βιέννη θα καταλάβει ότι η Πράγα τελικα δεν ήταν και τόσο υπεροχή όσο νόμιζε κι ότι υπάρχουν αρκετές καλύτερες πόλεις...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom