Γενικά Βοηθεια για επιλογη ταξιδιου

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Η αλήθεια είναι σύμφωνα με τα όσα διάβασα οτί υπάρχουν αρκετές βροχές αυτήν την περίοδο..Να υποθέσω οτί έχεις πάει οπότε να το άφηνα το ταξίδι στην Ιρλανδία προς την άνοιξη ίσως ε?Το κρύο σε τέτοιους προορισμούς αναμενόμενο και αντιμετωπίσιμο με το κατάλληλο ντύσιμο αλλά η βροχή είναι γεγονός οτί σε δεσμεύει σε κάποια πράγματα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η αλήθεια είναι σύμφωνα με τα όσα διάβασα οτί υπάρχουν αρκετές βροχές αυτήν την περίοδο..Να υποθέσω οτί έχεις πάει οπότε να το άφηνα το ταξίδι στην Ιρλανδία προς την άνοιξη ίσως ε?Το κρύο σε τέτοιους προορισμούς αναμενόμενο και αντιμετωπίσιμο με το κατάλληλο ντύσιμο αλλά η βροχή είναι γεγονός οτί σε δεσμεύει σε κάποια πράγματα.
Ναι, έχω πάει και είναι απο τους προορισμούς που θα ξαναπήγαινα.

Σίγουρα σε περιορίζει. Εμάς μια μέρα έβρεξε και πάλι μας ''χάλασε''. Είχαμε πάει πριν το Πάσχα, δηλαδή Απρίλιο (κάπου τότε) και παλι τυχεροί ήμασταν που πετύχαμε μόνο 1 μέρα βροχή.

Δες τι γράφουν τα σαιτ για βροχοπτώσεις και κρίνε, το κρύο δεν πειράζει.

Αν πάντως έχεις την επιλογή να πάς Άνοιξη, μάλλον πρέπει να το αναβάλεις για τότε (αν και ότι αναβάλλεται, μπορεί να μη γίνει και ποτέ...τέλος πάντων!).
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
αν και δεν έχω πάει σε κανένα απ'τα δύο θα προτιμούσα Πράγα, είναι απωθημένο μου, επίσης θα σου συστηνα και Βουδαπέστη - Βιέννη αν δεν έχεις πάει, είναι φανταστικά. οπου και να πάς σου εύχομαι να περάσεις τέλεια.
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Θα κάνω την ερευνά μου λοιπόν και θα αποφασίσουμε.Ίσως για νοέμβρη Πράγα και από την άνοιξη καλά να μαστε βλέπουμε για Δουβλίνο.Ευχαριστώ πάντως :)
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
αν και δεν έχω πάει σε κανένα απ'τα δύο θα προτιμούσα Πράγα, είναι απωθημένο μου, επίσης θα σου συστηνα και Βουδαπέστη - Βιέννη αν δεν έχεις πάει, είναι φανταστικά. οπου και να πάς σου εύχομαι να περάσεις τέλεια.
Πράγα θέλει και ο σύζυγος περισσότερο για Νοέμβρη (δικό του απωθημένο επισης).Βουδαπέστη πήγαμε πέρισυ το Μάϊο και περάσαμε φανταστικά.Είχε και πολύ ωραίο καιρό.Αχ παντού θέλω να πάω,κάθε φορά μπερδεύομαι με τόσους προορισμούς.:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν μιλάμε για πόλεις τότε η Πράγα είναι καλύτερη περίπτωση. Αν και υπερεκτιμημένη δεν έχει καμιά σχέση με το αδιάφορο Δουβλίνο.

Αν μιλάμε για χώρες τότε όντως δίλημμα υπάρχει, γιατί η Ιρλανδία έχει υπέροχη φύση αλλά τρομερά άστατο καιρό. Και η Τσεχία βέβαια δεν είναι άσχημη, με μεγάλο συν τα άκρως ενδιαφέροντα χωριά της και τις λουτροπόλεις της. To Marienbad π.χ είναι υπέροχο και σχετικά άγνωστο.

Εγώ βέβαια αν είχα μια βδομάδα και με τόσες επιλογές στην Γαλλία την Ισπανία την Ιταλία, την Γερμανία και την Αγγλία, δεν θα πήγαινα ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω μάλλον θα ψήφιζα Τσεχία...
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Αν μιλάμε για πόλεις τότε η Πράγα είναι καλύτερη περίπτωση. Αν και υπερεκτιμημένη δεν έχει καμιά σχέση με το αδιάφορο Δουβλίνο.

Αν μιλάμε για χώρες τότε όντως δίλημμα υπάρχει, γιατί η Ιρλανδία έχει υπέροχη φύση αλλά τρομερά άστατο καιρό. Και η Τσεχία βέβαια δεν είναι άσχημη, με μεγάλο συν τα άκρως ενδιαφέροντα χωριά της και τις λουτροπόλεις της. To Marienbad π.χ είναι υπέροχο και σχετικά άγνωστο.

Εγώ βέβαια αν είχα μια βδομάδα και με τόσες επιλογές στην Γαλλία την Ισπανία την Ιταλία, την Γερμανία και την Αγγλία, δεν θα πήγαινα ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω μάλλον θα ψήφιζα Τσεχία...
Κρατάμε Τσεχία λοιπόν προς το παρών και Ιρλανδία γιατί πραγματικά θέλω να την απολαύσω θα την αφήσω για πιο μετά λόγω βροχοπτώσεων.Για πες μου τις προτάσεις σου για τις άλλες χώρες που μου ανέφερες για νοέμβρη.Είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις:D:D Μόνο η γερμανία δε με τρελένει εκτός από βερολίνο που θα θελα να το επισκεφτώ κάποια στιγμή.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για πολλές μέρες εγώ θα ψήφιζα Ιρλανδία! Αυτό για την βροχή μη σε απασχολεί τόσο απ'τη στιγμή που θες να τη δεις. Τον Ιούνιο που πήγα έβρεχε σχεδόν κάθε μέρα, άλλες φορές δυνατά άλλες ψιχάλιζε για ώρα. Και πάλι όμως την ευχαριστηθήκαμε.. Δεν είναι απίθανο την άνοιξη να βρέχει περισσότερο απ'ότι το Νοέμβρη. Πήραμε μια αναμνηστική κούπα από εκεί που δείχνει τις 4 εποχές στην Ιρλανδία.. Ενα προβατάκι αλλάζει ρούχα ανάλογα με την εποχή αλλά σε όλες βρέχει.. :p Κάτι θα ξέρουν! :D
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Κι εγώ θα σου πω την Πράγα. Δεν έχω επισκευτεί το Δουβλίνο άρα δεν μπορώ να συγκρίνω τις δύο πόλεις, αλλά για την Πράγα που έχω πάει θα σου πω ότι είναι πολύ όμορφη. Εγώ πήγα τον περασμένο μήνα και καθώς ήμουν εκεί σκεφτόμουν ότι θα είναι πολύ ωραία να πάει κάποιος και χειμώνα. Αν πάτε κυρίως προς το τέλος του Νοέμβρη που λογικά θα στήνονται και οι χριστουγεννιάτικες αγορές, θα είναι σαν παραμύθι. Υπάρχει, με τα ιδιωτικά λεοφορεία της Student Agency, πολύ εύκολη μετάβαση σε αρκετές περιοχές τις Τσεχίας όπως Karlovy Vary και Cesky Krumlov, που είναι αρκετά ενδιαφέρουσες. Προσωπικά αν και είδα σχεδόν τα πάντα στην Πράγα, θα ξαναπήγαινα με πολύ χαρά.
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Και η αναποφασιστικότητα μεγαλώνει..Σίγουρα το κάθε μέρος έχει μια διαφορετική ομορφιά αλλά αυτή η φάση κοντά στα χριστούγεννα με χιονισμένο τοπίο και την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της Πράγας φαντάζει όνειρο!!Συνεχίζω λοιπόν την αναζήτηση αν και κακώς σπάω το κεφάλι μου διότι να διακτινιστώ δεν γίνεται,όρεξη για ταξίδια έχουμε οπότε παίρνουμε τους προορισμούς έναν έναν και τους επισκεπτόμαστε!!:clap::clap::clap:
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Έτσι είναι! Κι εγώ αν ξανακάνω το ταξίδι αυτό θα ήθελα να το κάνω μέσα στις γιορτές! Η κάθε εποχή έχει την ομορφία της.. Όρεξη και λεφτά να έχουμε να γυρίζουμε τον κόσμο :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χριστούγεννα στην Πράγα δεν είναι και ότι καλύτερο... οικογενειακή γιορτή με ελάχιστους ντόπιους να κυκλοφορούν και το ιστορικό κέντρο γεμάτο Έλληνες και Ρώσους να κάνουν απίστευτη βαβούρα... οι Χριστουγεννιάτικες αγορές της πόλης μάλλον μίζερες... αν κάποιος θέλει να γνωρίσει Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα η Αυστρία και η Γερμανία είναι μονόδρομος... λυπάμαι που σας χαλάω το όνειρο αλλά η πραγματικότητα είναι κάπως διαφορετική... δοκιμάστε την τύχη σας στην Βιέννη, τη Νυρεμβέργη, το Βερολίνο ή το Αμβούργο και αφήστε την Πράγα με τον τουριστικό ζωολογικό κήπο της για μια άλλη εποχή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.486
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom