Γενικά Βοηθεια για επιλογη ταξιδιου

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Δεν σε τρελαίνει η Γερμανία? Πιπέρι! Θα σε τρελάνει οταν πας
Ουπς!Φιλογερμανός?χιχιχι!!Ναι σίγουρα δεν ξέρεις κάτι εάν δεν το έχεις δοκιμάσει, αυτό είναι γεγονός!Απλά δεν ξέρω γιατί πάντα είχα την Γερμανία σαν τελευταία επιλογή ή μάλλον ίσως και να ξέρω αλλά δεν είναι του παρόντος.Θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή..
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Χριστούγεννα στην Πράγα δεν είναι και ότι καλύτερο... οικογενειακή γιορτή με ελάχιστους ντόπιους να κυκλοφορούν και το ιστορικό κέντρο γεμάτο Έλληνες και Ρώσους να κάνουν απίστευτη βαβούρα... οι Χριστουγεννιάτικες αγορές της πόλης μάλλον μίζερες... αν κάποιος θέλει να γνωρίσει Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα η Αυστρία και η Γερμανία είναι μονόδρομος... λυπάμαι που σας χαλάω το όνειρο αλλά η πραγματικότητα είναι κάπως διαφορετική... δοκιμάστε την τύχη σας στην Βιέννη, τη Νυρεμβέργη, το Βερολίνο ή το Αμβούργο και αφήστε την Πράγα με τον τουριστικό ζωολογικό κήπο της για μια άλλη εποχή...
Καλά δεν λέμε για Χριστούγεννα κανονικά για προεέρτια ίσα να μπεις στο mood.Φύσικα επειδή λαμβάνω σοβαρά τις απόψεις σας με έβαλες πάλι σε σκέψεις..Μάλλον δεν τρελάθηκες με Πράγα.:(
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Μα δεν θα μπεις σε κανένα mood αυτό σου εξηγώ... αν θες να μπεις σε Χριστουγεννιάτικο πνεύμα διάλεξε μια πόλη της Αυστρίας ή της Γερμανίας και όχι την Πράγα...η Πράγα είναι σαφώς πιο όμορφη την άνοιξη ή το καλοκαίρι και όχι τα Χριστούγεννα ή τον χειμώνα...

Τώρα για το αν αξίζει... σαφώς και αξίζει μια χαρά πόλη είναι, απλά είναι τρομερά υπερεκτιμημένη... έξω από το ιστορικό κέντρο και το κάστρο είναι η απόλυτη παρακμή... αν πας όμως για 2-3 μέρες και δεν έχεις και πολλές ταξιδιωτικές εικόνες σίγουρα θα σου αρέσει... από εκεί και μετά τίποτε το συγκλονιστικό... υπάρχουν δεκάδες άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις στο ίδιο μοτίβο και λιγότερο τουριστικές... σοβαρή σύγκριση τώρα με μεγάλες Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες του στυλ Ρώμη, Παρίσι, Λονδίνο, Βιέννη, Μαδρίτη δεν γίνεται βέβαια... η διαφορά είναι χαόδης...
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Η Πράγα είναι σαν παραμυθούπολη, έχει την αύρα της μεσαιωνικής πόλης. Πολύ όμορφη και γραφική! Δουβλίνο δεν έχω πάει οπότε δεν μπορώ να πω κάτι επ' αυτού :)
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Μα δεν θα μπεις σε κανένα mood αυτό σου εξηγώ... αν θες να μπεις σε Χριστουγεννιάτικο πνεύμα διάλεξε μια πόλη της Αυστρίας ή της Γερμανίας και όχι την Πράγα...η Πράγα είναι σαφώς πιο όμορφη την άνοιξη ή το καλοκαίρι και όχι τα Χριστούγεννα ή τον χειμώνα...

Τώρα για το αν αξίζει... σαφώς και αξίζει μια χαρά πόλη είναι, απλά είναι τρομερά υπερεκτιμημένη... έξω από το ιστορικό κέντρο και το κάστρο είναι η απόλυτη παρακμή... αν πας όμως για 2-3 μέρες και δεν έχεις και πολλές ταξιδιωτικές εικόνες σίγουρα θα σου αρέσει... από εκεί και μετά τίποτε το συγκλονιστικό... υπάρχουν δεκάδες άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις στο ίδιο μοτίβο και λιγότερο τουριστικές... σοβαρή σύγκριση τώρα με μεγάλες Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες του στυλ Ρώμη, Παρίσι, Λονδίνο, Βιέννη, Μαδρίτη δεν γίνεται βέβαια... η διαφορά είναι χαόδης...
Καταλαβαίνω τι λες προφανώς και εγώ η ίδια έχοντας εικόνες από Παρίσι,Λονδίνο,Ρώμη δεν περιμένω κάτι ισάξιο.Μαδρίτη θα ήταν άραγε καλή περίοδος?Έχω πάει βαρκελώνη και μου άρεσε πάρα πολύ αλλά δεν την ευχαριστήθηκα λόγω αρκετής ζέστης(πήγα αύγουστο) οπότε θέλω να ξαναπάω.Αλλά και Μαδρίτη θα με ενδιέφερε πολύ.Συνεχίζω την αναζήτηση:D
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Λοιπόν παιδιά έκλεισε!! Μόλις κλείσαμε για Μαδρίτη με aegean για 23/11.Ήταν ένας εντελώς outsider προορισμός αλλά ψάχνοντας λιγάκι μας άρεσε η ιδέα και σίγουρα υπάρχουν πολλά περισσότερα να δούμε:D:D οπότε τώρα αρχίζει το καλύτερο μέρος:οργάνωση ταξιδιού!!:clap::clap::clap:
 

xrusa_89

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νομίζω Πράγα θα ειναι υπεροχα! Εχω δει φώτο απο φίλους κ έχω εντυπωσιαστεί..και όπως μου είπαν "είναι σαν παραμύθι"!!! :)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
φευγω για ιρλανδια σε λιγες μερες.ειδα θερμοκρασια 18-10.τι ρουχα να παρω μαζι μου?φανταζομαι ενα αδιαβροχο οπωσδηποτε ε?
χρειαζομαι και γαλοτσες? να παρω παλτο ή ειναι υπερβολη?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Για τέτοιες θερμοκρασίες παίρνω πανωφόρια που φοριούνται σε στρώματα. Με έχει βολέψει σε τέτοιες περιπτώσεις να παίρνω δύο από τα εξής: καμπαρτίνα/ τζιν μπουφάν/ λεπτό δερμάτινο φορώντας 2, το ένα πάνω απ' τ' άλλο. Αν κάνει ζέστη το μεσημέρι, φοράς το ένα από τα δύο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.015
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
φευγω για ιρλανδια σε λιγες μερες.ειδα θερμοκρασια 18-10.τι ρουχα να παρω μαζι μου?φανταζομαι ενα αδιαβροχο οπωσδηποτε ε?
χρειαζομαι και γαλοτσες? να παρω παλτο ή ειναι υπερβολη?
Υπερβολη! Με 10 βαθμους που να το βαλεις...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
φευγω για ιρλανδια σε λιγες μερες.ειδα θερμοκρασια 18-10.τι ρουχα να παρω μαζι μου?φανταζομαι ενα αδιαβροχο οπωσδηποτε ε?
χρειαζομαι και γαλοτσες? να παρω παλτο ή ειναι υπερβολη?
Ίδιες θερμοκρασίες είχε και τον Ιουνιο που πήγα. Αδιάβροχο και γερή ομπρέλα να πάρεις οπωσδήποτε. Εγώ φορούσα φούτερ και από πάνω νορμάλ μπουφανάκι (όχι παλτό). Κάποιες μέρες χρειάστηκε και κασκόλ-σκουφάκι. Για γαλότσες δε ξέρω, αλλά αν πάτε εξοχή καλό θα' ναι ναχεις αδιάβροχα παπούτσια. Εγώ είχα αθλητικά για το περπάτημα στη πόλη και αδιάβροχα μποτάκια για τις εξορμήσεις. Να περάσεις τέλεια!! Ζηλεύω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom