Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Καλησπερα παιδια.Ειμαι το παιδι με το οποιο η Κατερινα (το sarah dale ειναι παρατσουκλι) σχεδιαζει να κανει το καλοκαιρινο ταξιδι.Εγω την παροτρυνα να γραφτει στο φορουμ για να δει κ μερικα πραγματα μονη της.Το original plan για μακρυνο ταξιδι ηταν δικο μου,θα πηγαινα με μια φιλη μου κ το μπατζετ ηταν στα 2πλασια επιπεδα.Τα σχεδια ομως αλλαξαν κ τωρα ψαχνωμαστε με την κοπελα μου για ενα τετοιο ταξιδι.Απ οτι με ενημερωσε το μπατζετ εως 1500 αφορα μονο τη διαμονη εκει κ οχι το τι θα φαμε στο μερος.Επειδη εχω ειχα ψαχτει απο νοεμβριο ομως κ εχω καποια φυλλαδια θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις για να μην μας πιασουν κοροιδα στο πρακτορειο.

Πρωτα απ ολα θα σας πω πως αν δε βγαινουμε για Αγιο Δομηνικο η Μαλδιβες δε θα παμε πουθενα κ θα περιμενουμε.Απλα το μονο ασχημο ειναι πως μπαινω φανταρος μετα το καλοκαιρι κ ετσι θα ηθελα μια τετοια εμπειρια πριν μπω.

Στα φυλλαδια που χα παρει με την φιλη μου βρηκα πρακτορειο με τις εξης τιμες κ θελω να μου πειτε αν κατι δεν μετραω σωστα.Εχουμε κ λεμε για Μαλδιβες.

Paradise island 1/5 με 25/7 σε super deluxe κ με πληρη διατροφη (ποια η διαφορα με το all inclusive) 950 για 5 μερες.Οι φοροι αεροδρομιου ειναι 120 ευρω γενικα.Οποτε εχουμε 1070 κ οτι φαμε εκει που 500 ευρω για 5 μερες το ατομο νομιζω ειναι καλα.

Αλλα κ γενικα δε βλεπω πολυ ακριβες τιμες καθως υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια με πληρη διατροφη η απλα πρωινο με τιμες για 7 μερες (5 νυχτες) 1000,1050,1100 ktl.Υπολογιζω κατι λαθος η ξεχναω κατι?Η τα 500,600 ευρω το ατομο ειναι λιγα για την ολη φαση.Ισως να ναι κ περισσοτερο το μπατζετ κ αν χρειαστει κατι εκει θα τα δωσουμε,δε θα πεθανουμε κιολας ουτε θα παμε ακριβως με 1500 απλα θελουμε να μας βγει πανω κατω τοσο.Ξεκινησαμε με 1000-1200 αλλα δυστυχως απογοητευτικαμε.Θεληση να υπαρχει ομως κ θα πραγματοποιησουμε το ονειρο μας.

Συγνωμη αν σας κουρασαμε αλλα ελπιζω να μπορειτε να μας καταλαβετε.

H διαφορά της πλήρους διατροφής με το all-inclusive είναι ότι στην πρώτη περίπτωση είναι πληρωμένα πρωϊνό-μεσημεριανό-βραδυνό, ενώ στην δεύτερη περίπτωση μπορείς να τρώς απεριόριστα όσες φορές την ημέρα θέλεις plus καφέδες-ποτά-σπορ κ.λ.π. Απ' όσο ξέρω στις Μαλδίβες δεν παίζει a/i σε αντίθεση με Καραϊβική.
Αυτό που πρέπει να υπολογίσετε στις Μαλδίβες είναι ότι θα βρισκόσαστε στο νησί-ξενοδοχείο "αποκλεισμένοι" και αναγκασμένοι να αγοράσετε από εκεί αναψυκτικά-ποτά-σνακ κ.λ.π. και αυτά τα είδη μέσα στα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα!
Το καλύτερο για μένα είναι να διαλέξετε ημιδιατροφή (πρωϊνό και βραδυνό) μιας και το μεσημέρι θα είσαστε εκδρομές σε γύρω νησάκια (εκδρομές στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και το γεύμα), οπότε μην διπλωπληρώνετε το μεσημεριανό.
Αν οι φόροι είναι όντως τόσοι (μου φαίνεται πολύ μικρό το ποσό-λες να έχει κανά λάκο η φάβα??? :roll:) είστε μια χαρά!
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Ευχαριστω παρα πολυ Βαριο που ασχολεισαι κ βοηθας.Επισης πολλα ευχαριστω σε οσους μπηκαν στον κοπο να βοηθησουν.Ασχολουμαι με την φωτογραφια οποτε θα προσπαθησω να σας αποζημιωσω με ομορφες φωτογραφιες.

Για κλεισει κ το τελευταιο μου θεμα θα σου πω τι γραφει το φυλλαδιο μπας κ κατι δεν καταλαβα καλα.Περα απ τις τιμες για τα ξενοδοχεια κατω κατω γραφει σημειωσεις κ λεει για αναχωρησεις με την qatar airways 1/7 31/8 50ευρω.Για αναχωρησεις με την Εmirates 1/5 -30/6 & 1/9-31/10 120ευρω κ 1/7 -30/8 210 ευρω.Αυτα δεν ειναι οι φοροι?Εκτος αν υπαρχουν κρυφες χρεωσεις.Πολυ μεγαλη διαφορα η qatar με την Emirates oμως.

Οταν λες λακο η φαβα τι εννοεις?Μου φαινεται καπως παραξενο.Αν θεωρειτε οτι 1500-1700 ΟΛΑ μεσα ειναι μια χαρα παω κ το κλεινω αμεσως.Απλα ηθελα πριν μιλησω με πρακτορειο να χω μερικα πραγματα κατα νου γιαυτο κ απευθυνθηκα σε σας
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δεν είναι φόροι.
Ειναι η διαφορά ναύλου, ανάλογα με την αεροπορική που θα επιλέξεις.
Υπολόγιζε μια 250αρα με 300αρα φόρους, και κάτιτίς αχθοφορικά, και φιλοδωρήματα, και και και .....
Καλό ξεπαράδιασμα

*Πήγαινε Ιμπιζα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Με κάλυψε η dim! :)
Οι φόροι πρέπει να αναφέρονται σε κάποιο άλλο σημείο του φυλλαδίου, ή μπορεί και να σας τους ξεφουρνίσουν τετ α τετ!
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Πουθενα δεν αναφερονται φοροι στο φυλλαδιο.Ελεος..Απ τη μυτη θα μας το βγαλουν.Ανεβαινουμε ανεβαινουμε στο μπατζετ κ θα φτασουμε τα 2000.1500-1600 ειναι το ανωτερο που δινουμε χωρις να υπολογισουμε τι θα φαμε εκει.Αν κοστιζει 1600 το ταξιδι κ εχουμε κ απο ενα 500αρικο το ατομο εκει λογικα βγαινουμε.Αν δεν βγαινει δεν θα τρωμε τπτ κ θα φερουμε κεφτεδακια απ το σπιτι,χαχαχαχα.Αν δεν φτανουν ουτε αυτα διακοπες στην χαλκιδικη.Πωω,μεγαλη ξενερα φαγαμε..Αυριο στα ταξιδιωτικα θα ξεδυαλυνουν ολα κ θα δουμε αν μπορουμε να ελπιζουμε.Σας ευχαριστω

Oσο ψαχνω συνεχιζω να μπερδευομαι.Κοιταξτε αυτο το site.Ειναι απο ενα ταξιδιωτικο.Λεει πως η διαφορα ναυλου μαζι με φορο αεροδρομιου ειναι 220.Τα αχθοφορικα κ τα φιλοδωρηματα ποσα να ναι δηλαδη?Θα δινουμε τσιχλες για φιλοδωρηματα,χαχαχα.Κ υπαρχουν κ πακετα με διατροφη που κοστιζουν 900 μεχρι 1100 ευρω.Τι να πω ρε παιδια.Εκτος αν αυτα τα πιο φθηνα νησακια οπως το paradise κ το sun δεν ειναι κ τοσο καλα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πρεπει να πάτε μόνο 5-6 νυχτες ;
Δεν εχετε περισσοτερες μερες ;
Αν ειναι να φτασετε Αγιο Δομινικο γιατι δεν καθοσαστε πιο πολυ ;
Το paradies στη Θεσσαλονικη βγαζει πακετο με 1700 (όλα μεσα )
για 14 νυχτες στον Αγιο Δομινικο
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Φανταστικές διακοπές... εδώ μας λέει τόση ώρα ότι θέλει να ευχαριστηθεί παραλίες και εμείς τη στέλνουμε κάπου όπου πιθανόν να μην την αφήνουν να κολυμπήσει...:bleh::haha:
Στην παραλία Calangute-Baga απόστασης περίπου 4 χλμ. υπάρχουν κόκκινες και κόκκινες-κίτρινες σημαίες που καθορίζουν τις περιοχές που επιτρέπεται το κολύμπι.
Οι φωτογραφίες δώρο!!:bleh:

aimg59.imageshack.us_img59_6408_dsc05133b.jpg



aimg714.imageshack.us_img714_721_dsc05132c.jpg
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Σημερα θα ξερω τελικες τιμες για ολους τους προορισμους που μας ενδιαφερουν καθως κ το τι δυνατοτητες υπαρχουν εκει.Νομιζω πως προτιμαμε κ οι 2 Αγιο Δομηνικο αλλα ισως διαλεξουμε Μαλδιβες λογω του οτι δεν θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο κ να ψαχνουμε ολα τα μερη δεδομενου του οτι οι διαδρομες με χαρτη δεν ειναι κ οι καλυτερες μας κ απ οτι καταλαβα η συγκοινωνια δεν ειναι κ οτι καλυτερο εκει.Σιγουρα φταιει κ η απειρια μας σε τετοια ταξιδια κ υπαρχει λιγο ο φοβος του αγνωστου.

Που θεωρειτε οτι εχει καλυτερη θαλασσα,στον Αγιο Δομηνικο η στις Μαλδιβες?Το μονο κακο με τις Μαλδιβες ειναι οτι δεν εχει καθολου τοπιο περα απο παραλια ενω ο Αγιος Δομηνικος ειναι ενα νησι εκπληκτικης ομορφιας απ οτι καταλαβα.

Να δουμε τι γινεται κ με τα χρηματα κ αποφασιζουμε.Σας ευχαριστουμε ολους.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω το ειπες ο ιδιος.Η θαλασσα στις Μαλδιβες ειναι ονειρεμενη ,αλλα ο Δομινικος (δεν ειναι Αγιος ειναι σκετος Δομινικος ..αυτο δεν λεγαμε πριν αρκετο καιρο με τον Δευκαλιωνα?)
εχει πολυ περισσοτερα για να δεις κ να κανεις.
Χαλαρωστε βρε παιδια ..μια χαρα θα τα καταφερετε να κινηθειτε.Και αγγλικα φανταζομαι θα μιλανε εκει ..και μπορειτε να κλεισετε εκδρομουλες απο κει ή να κινηθειτε με ταξι.
Φανταζομαι μετα θα γελατε και θα λετε τζαμπα φοβομασταν.
 

Sarah_Dale

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Λοιπον παιδια,χθες επισκεφτηκαμε 2 ταξιδιωτικα γραφεια εκ των οποιων το ενα ηταν το γνωστο paradies travel.Aπ οτι καταλαβαμε οικονομικα βγαινουμε με 1500 σε ΑΙ στον Αγιο Δομηνικο.Τις Μαλδιβες τις αποκλεισαμε γιατι μας προεξοφλησαν πως θα βαρεθουμε.Εχουμε ομως να κανουμε καποιες ερωτησεις.

Πρωτον,τιμες δεν πηραμε ακομα κ περιμενουν να τους πουμε ημερομηνιες για να χουμε τιμη πακετου αλλα απ οτι μας ειπαν στο paradies αν κλεισουμε για τελη σεπτεμβριου η τιμη θα ειναι εως κ 500 ευρω κατω το ατομο.Μας τον πενεψε πολυ τον Αγιο Δομηνικο ειναι η αληθεια κ μας διαβεβαιωσε πως τα 1500 ΟΛΑ μεσα αρκουν για 10 μερες σε ΑΙ στην πουντα κανα.

Στο δευτερο ταξιδιωτικο ηταν λες κ με το ζορι ηθελα να μας αποτρεψουν κ απο Μαλδιβες κ απο Αγιο Δομηνικο (λεγαν οτι εχει εγκληματικοτητα κ οτι δεν εχει fan η ολη φαση) κ ηθελαν να μας πεισουν με χιλια ζορια οτι στην Ταυλανδη ειναι καλυτερα.Συγκεκριμενα μας εβγαζαν πακετα για Κραμπι σε συνδιασμο με Μπανγκοκ κ πουκετ κ μας τις πλασαραν σαν πολυ καλυτερες διακοπες.Μας ανεφεραν πολλες δραστηριοτητες,βολτες με ελεφαντες κ τοπια φοβερα για να μας κανουν να επιλεξουμε ταυλανδη.Σαν τιμη μας εδωσαν 1600 5 μερες κραμπι κ 2 μπανγκογκ με πρωινο.Μου φανηκε πολυ ακριβη σαν εκδρομη γιατι γνωριζω πως συνηθως το κοστολογιο μιας τετοιας εκδρομης ειναι κατα πολυ μικροτερο.

Σαν τοπια νομιζω εντυπωσιαστικα περισσοτερο απ τις ταυλανδης αλλα ισως φταιει το οτι μου το προμοταραν περισσοτερο στο ενα γραφειο ενω στο αλλο ο κυριος που μας εξυπηρετησε μας μιλουσε πιο γενικα για την καραιβικη κ τους ανθρωπους της,Του αγοριου μου ομως του χει καρφωθει να παμε Καραιβικη.Τι μας προτεινετε?Οικονομικα βγαινουμε κ για τα 2.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ημουνα σιγουρη οτι θα σας ελεγαν για εγκληματικοτητα στον Αγιο Δομηνικο , το γνωστο παραμυθι για να σας στειλουν ΑΙ , οπως και οτι δε θα σας ελεγαν να παρετε ομπρελες για το Κραμπι γιατι πατε στο ζενιθ των μουσωνων...
Οσο για τις δεκα μερες σε ΑΙ στην Πουντα κανα τι να πω..εχετε μελετησει για την περιοχη και ξερετε οτι σας αρεσει κατι τετοιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.366
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom