Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Η κλειστή αγορά Πρωτοχρονιά απ' ότι διάβασα είναι κλειστή όπως επίσης φαντάζομαι και τα καταστήματα στην vaci utca.

Εμείς για πρωτοχρονιά σχεδιάζουμε να πάμε free walking tour ( κρατάει 3 ώρες), και μετά βόλτα στις χριστουγεννιάτικες αγορές. Το απόγευμα εννοείται Πρωτοχρονιάτικο κονσέρτο στην όπερα!
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχω φτιάξει τόσα προγράμματα που και εγώ ο ίδιος έχω χάσει την μπαλα..Δεν είναι κάποιο στάνταρ γιατι παίζει μεγάλο ρόλο τι ώρα φτάνει κάποιος, πόσες μέρες έχει κ πολλούς άλλους παράγοντες. Αν ακολουθήσεις αυτό που έχω βάλει στον οδηγό:
ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ
ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ
ΚΑΣΤΡΟ VAJDAHUNYAD
ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ
ΛΟΥΤΡΑ ΣΕΖΕΖΝΙ
ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΚΑΦΕ

ΤΕΤΑΡΤΗ ΗΜΕΡΑ
GELLER HILL CAVE
CITADELLA
ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΓΟΡΑ
ΒΑΤΣΙ ΟΥΤΚΑ
Κάνε την τρίτη μέρα- τεταρτη και απλά άσε μόνο τα Σεζεζνι σταθερά..Ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει ζωολογικός κήπος που θα είναι κλειστά πρώτη μέρα του χρόνου στα άλλα πας κανονικά ..
Οπότε θα έχεις:
ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ
GELLER HILL CAVE
CITADELLA
ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΓΟΡΑ
ΒΑΤΣΙ ΟΥΤΚΑ
ΛΟΥΤΡΑ ΣΕΖΕΖΝΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ ΗΜΕΡΑ
ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ
ΚΑΣΤΡΟ VAJDAHUNYAD
ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ
ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΚΑΦΕ
 

Kagiojimmy

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...να είστε καλά...Για τις γρήγορες απαντήσεις...θα το ξαναπάω Καλά ταξίδια να έχουμε με υγεία...
 

Kagiojimmy

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
καλησπέρα...Μια ενημέρωση...Για όσους ταξιδέψουν πρωτοχρονιά το λανσελοτ..Την παραμονή έχει μενού με 90 ευρώ το άτομο που ξεκινάει 21:00....απλά να το γνωρίζετε..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γενικότερα είναι μέρα που την χτυπάνε σε όλα τα μέρη του κόσμου αλλά και πέρυσι που έφαγα Βενετία σε ξενοδοχείο με 60 νόμιζα ότι είχα πάει στο μάστερ σεφ. Έβαζαν ένα φύλλο πάνω από το κρέας και δεν φαινόταν καν το κρέας :) Μιλάμε για τόσο μεγάλο κομμάτι.
 

katerinaki17

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα!Συγχαρητήρια για τον πλήρη αυτό οδηγό! :) Θα είμαι Βουδαπέστη 13-16 Δεκεμβρίου και θα ήθελα να ρωτήσω που χρείαζεται να κάνω μέσω mail κράτηση από την Ελλάδα κιόλας? Είτε αυτό είναι φαγητό είτε αξιοθέατο..Σας ευχαριστώ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χρόνια πολλά Κατερινα μου ...Στο μοναδικό αξιοθεατο που πρέπει να κάνεις κράτηση είναι η Βουλή που και εκεί ακόμα αν δεν μιλούσαμε για τέτοια περίοδο που λογικά θα έχει πολύ κόσμο δεν θα χρειαζόταν..Στην περίπτωση σου όμως καλό είναι να κάνεις..Από εκεί και πέρα στον οδηγό έχει εστιατόρια μπορείς να κάνεις κράτηση σε 2-3 γράφω λεπτομέρειες για το καθένα για να δεις ποιο ταιριάζει στα γούστα σου.
 

katerinaki17

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες! :) Η κράτηση γίνεται συγκεκριμένη ώρα μες τη μέρα στα εστιατόρια?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Νομίζω μετά τις 22.30 κλεινει η κουζινα οπότε πρέπει να κάνεις κράτηση 20.00-21.30 λογικά για να εισαι οκ
 
Last edited:

mariagkots

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός.
Καλησπέρα σε όλους και μπράβο στον @vagar78 για τον οδηγό του! Έχουμε κλείσει για Βουδαπέστη από Παρασκευή 18/1 (προσγειωνόμαστε 10 το πρωί) έως και Τρίτη 22/1 (φεύγουμε στις 11 το πρωί πάλι). Έχουμε διαμορφώσει το πρόγραμμα ως εξής μέχρι στιγμής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Συναγωγή Dohani
Central Market (πόση ώρα χρειάζεται για να το γυρίσουμε με ΛΙΓΑ ψώνια?)
Little Princess Statue
Άγιος Στέφανος
Φαγητό στο Retro Langos

και το βραδάκι
Heroes Square
Κάστρο Βάινταχουνιάντ
Λουτρά Σετσένι (την επιλογή μετά τις 7 που έχει)
Φαγητό στο Oktogon

ΣΑΒΒΑΤΟ
Βουλή
Chain Bridge
Fisherman's Bastion
St. Matthias Temple
Φαγητό στο Makos Guba
Κάστρο Βούδα

και το βράδυ
φαγητό στο Hungarikum
βόλτα στο Vaci Utca

ΚΥΡΙΑΚΗ
Gellert Hill
Citadella + Liberty Statue
Φαγητό στο Fatal Etterem

και το βραδάκι
New York Cafe
State Opera
φαγητό στο Lancelot

ΔΕΥΤΕΡΑ
Εκδρομή Μπρατισλάβα

Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα? Εσκεμμένα δεν πάμε Ζωολογικό Κήπο και στα διάφορα μουσεία του Κάστρου γιατί δεν μας πολυενδιαφέρουν. Είναι κάτι άλλο που προτείνετε να δούμε? Κάποιο αξιοθέατο που αξίζει να το δούμε και βράδυ εκτός από πρωί?

Επίσης, διαμονή κλείσαμε στο Eurostars Danube Hotel. Ποια η γνώμη σας?

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η λογική του προγράμματος ειναι αφενός να δεις όλα όσα θέλεις και αφετέρου να τα ομαδοποιησεις έτσι ώστε να βλέπεις κάθε μέρα αυτά που είναι κοντά. Πχ η κλειστή αγορά που έβαλες πρώτη μέρα ειναι σε εντελώς αντίθετο σημείο από την συναγωγη οπότε αυτόματα κάνεις αποστάσεις κ χάνεις χρόνο πολύτιμο...Από τη στιγμή που αποφάσισες να βάλεις κ Μπρατισλάβα και να τα στριμωξεις λίγο πρέπει να κάνεις σωστη κατανομή. Μην ξεχνάς τον καιρό, πήγαν κάτι φίλοι μου το τριήμερο κ έβρεχε συνεχώς οπότε ζόρισε πολύ το πράγμα. Αν σας κάνει ίδιο καιρό δεν θα προλάβετε να τα δείτε κ να κάνετε και την εκδρομή...
Σε πρώτη φάση η κλειστή αγορά πρέπει να μπει στην ημέρα που είναι σιταντελα. Σε δεύτερη βουλή Συναγωγή Άγιος Στέφανος και όπερα που είναι όλα κοντά θα έπρεπε να μπουν μαζί...Τέλος η Μπρατισλάβα μου αρέσει πολύ θα πηγαινα ίσως Κυριακή όμως για να είμαι Βουδαπέστη τελευταία μέρα μην τυχόν κ έχουμε κανένα απρόοπτο ή χάσω κανένα τραινο και τρέχω...Έχω μια ένσταση μήπως κοιταζατε τα δύο χωριά έξω από την Βουδαπέστη αντί Μπρατισλάβα και αφιερωσετε στη Σλοβακία που έχει πολύ φτηνά εισιτήρια ένα σαββατοκύριακο αργότερα...Πες μου πως μπορώ να σε βοηθήσω ...Η αγορά θέλει 2-3 ώρες για να πάρετε αναμνηστικά κ ίσως να τσιμπησεις κάτι αλλά δεν υπάρχει κανόνας άλλος πάει κάθεται μισή ώρα άλλος αραζει πίνει καφέ και ψωνίζει....
Θα πάω πάλι Βουδαπέστη Ιανουάριο οπότε θα έχω και φρέσκα νέα να σου πω..
 

mariagkots

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός.
Η λογική του προγράμματος ειναι αφενός να δεις όλα όσα θέλεις και αφετέρου να τα ομαδοποιησεις έτσι ώστε να βλέπεις κάθε μέρα αυτά που είναι κοντά. Πχ η κλειστή αγορά που έβαλες πρώτη μέρα ειναι σε εντελώς αντίθετο σημείο από την συναγωγη οπότε αυτόματα κάνεις αποστάσεις κ χάνεις χρόνο πολύτιμο...Από τη στιγμή που αποφάσισες να βάλεις κ Μπρατισλάβα και να τα στριμωξεις λίγο πρέπει να κάνεις σωστη κατανομή. Μην ξεχνάς τον καιρό, πήγαν κάτι φίλοι μου το τριήμερο κ έβρεχε συνεχώς οπότε ζόρισε πολύ το πράγμα. Αν σας κάνει ίδιο καιρό δεν θα προλάβετε να τα δείτε κ να κάνετε και την εκδρομή...
Σε πρώτη φάση η κλειστή αγορά πρέπει να μπει στην ημέρα που είναι σιταντελα. Σε δεύτερη βουλή Συναγωγή Άγιος Στέφανος και όπερα που είναι όλα κοντά θα έπρεπε να μπουν μαζί...Τέλος η Μπρατισλάβα μου αρέσει πολύ θα πηγαινα ίσως Κυριακή όμως για να είμαι Βουδαπέστη τελευταία μέρα μην τυχόν κ έχουμε κανένα απρόοπτο ή χάσω κανένα τραινο και τρέχω...Έχω μια ένσταση μήπως κοιταζατε τα δύο χωριά έξω από την Βουδαπέστη αντί Μπρατισλάβα και αφιερωσετε στη Σλοβακία που έχει πολύ φτηνά εισιτήρια ένα σαββατοκύριακο αργότερα...Πες μου πως μπορώ να σε βοηθήσω ...Η αγορά θέλει 2-3 ώρες για να πάρετε αναμνηστικά κ ίσως να τσιμπησεις κάτι αλλά δεν υπάρχει κανόνας άλλος πάει κάθεται μισή ώρα άλλος αραζει πίνει καφέ και ψωνίζει....
Θα πάω πάλι Βουδαπέστη Ιανουάριο οπότε θα έχω και φρέσκα νέα να σου πω..
Αυτή την ομαδοποίηση προσπαθούμε να κάνουμε. Η κεντρική αγορά μας τα χαλάει λίγο που είναι κλειστή την Κυριακή. Παρασκευή θέλουμε να δούμε τον Άγιο Στέφανο για να έχει λιγότερο κόσμο οπότε ίσως να αλλάξουμε το Σάββατο το πρωί με την Κυριακή το πρωί ώστε να βάλουμε το Central Market το Σάββατο. Μπρατισλάβα μπορούμε μόνο Δευτέρα μιας που η μισή παρέα φεύγει Κυριακή βράδυ και δεν προλαβαίνει. Σκεφτόμασταν και το χωριό Holloko αλλά από τα λίγα που είδαμε δεν βολεύουν οι συγκοινωνίες, είναι πολύ μακριά.

Όσο για τον καιρό, αν τύχει και βρέχει τότε θα αναγκαστούμε να περπατήσουμε λιγότερο και να χρησιμοποιήσουμε περισσότερο τη συγκοινωνία... αλλά εννοείται ότι προτιμούμε να μην βρέχει.

Τον Ιανουάριο που θα πάμε λες το κρύο να είναι ανυπόφορο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom