Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Μπορείτε πρώτη μέρα βράδυ να πάτε πλατεία ηρώων κ απέναντι στο κάστρο και στο παγοδρόμιο ..Δεύτερη μέρα κοινοβούλιο και άγιο Στέφανο το πρωί και μεσημεράκι πάτε κλειστη αγορά και σιταντελα..Τρίτη μέρα στην Βουδα στην περιοχή του καστρου και στην εκκλησία του Ματίας. .
Κατι για φαγητο που να ειμαστε κοντααα;;; Και την 1 ημερα ετσι πιο παραδοσοακο με βιολια χορους κ.λ.π. κι οικονομικο;;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Βιολιά και οικονομικά δεν νομίζω να βρεις αν και γενικότερα δεν έχω δει κάπου βιολιά..Αν έχει δει κάποιος ας μας πει..
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Βιολιά και οικονομικά δεν νομίζω να βρεις αν και γενικότερα δεν έχω δει κάπου βιολιά..Αν έχει δει κάποιος ας μας πει..
Τι να σου πω...ετσι μου ειπαν αλλα μεσω αλλου!!! Για αυτο ρωταω επειδη θα ειναι ταξθδι express οτι αξιζει μου λετε...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν θες βιολια οπωσδήποτε είδα σε αυτό έχουν πάει πολλοί Έλληνες αλλά οι τιμές είναι ψηλά ...
http://www.matyaspince.eu
Αν σας παίρνει οικονομικά δοκιμάστε αλλιώς πηγαιντε σε κάποια από αυτά που γράφω στον οδηγό αφού πρώτα κάνετε κράτηση..
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Αν θες βιολια οπωσδήποτε είδα σε αυτό έχουν πάει πολλοί Έλληνες αλλά οι τιμές είναι ψηλά ...
http://www.matyaspince.eu
Αν σας παίρνει οικονομικά δοκιμάστε αλλιώς πηγαιντε σε κάποια από αυτά που γράφω στον οδηγό αφού πρώτα κάνετε κράτηση..
Οκ...ευχαριστω πολυ! Σαν τοποθεσια με το ξενοδοχειο ποιο ειναι καλα;;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το πιο κοντινό έχω την εντύπωση είναι το Vakvarju restaurant γιατί όμως να θες οπωσδήποτε να φας σε ένα μέρος δίπλα στο ξενοδοχείο σας ....
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Το πιο κοντινό έχω την εντύπωση είναι το Vakvarju restaurant γιατί όμως να θες οπωσδήποτε να φας σε ένα μέρος δίπλα στο ξενοδοχείο σας ....
Ειπα γιατι θα ειμαστε ταλαιπωρημενοι αλη την ημερα αλλα λογικα αφου ειναι κεντρικο το ξενοδοχειο υποθετω δεν θα ειναι τα μαγαζια πολυ μακρια μας...
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Καλησπέρα. Επιστροφή στην πραγματικότητα δυστυχώς. Μπορώ να πω πως ακολουθήσαμε την πεπατημένη και δεν συναντήσαμε πρόβλημα πουθενά. Ακόμα και με τα χιόνια όλα ήταν εύκολα προσβάσιμα, ακόμα και η σιταντελα. Εμείς διαφοροποιηθηκαμε στο θέμα του φαγητού καθώς δεν επιλέξαμε να φάμε σε κανένα από τα 3 γνωστά μαγαζιά. Τρώγαμε πολύ καλό πρωινό στο ξενοδοχείο το πρωί οπότε αργά το απόγευμα που πεινουσαμε ξανά επιλέγαμε κάποιο street food με παραδοσιακές επιλογές. Δυστυχώς ήταν κλειστό το karavan street food. Κορυφαίες σούπες γευτήκαμε στο bors gastrobar το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα (kazinczy str. Περίπου 2 δρόμους πίσω απο την μεγάλη συναγωγή, στον δρόμο του szimpla kert). Μοναδική εμπειρία το New York Cafe αν και ιδιαίτερα τουριστικό. Συγκοινωνία δεν χρησιμοποίησαμε παρά μόνο το 100Ε. Κινηθήκαμε μόνο με τα πόδια -ακόμα και έως το νησί- παρόλα αυτά φαίνεται οργανωμένη . Κατά τα άλλα η εποχή τώρα είναι ξεκάθαρα off season καθώς πολλά μαγαζιά είναι κλειστά και γίνονται πολλές εργασίες συντήρησης στην πόλη.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα. Επιστροφή στην πραγματικότητα δυστυχώς. Μπορώ να πω πως ακολουθήσαμε την πεπατημένη και δεν συναντήσαμε πρόβλημα πουθενά. Ακόμα και με τα χιόνια όλα ήταν εύκολα προσβάσιμα, ακόμα και η σιταντελα. Εμείς διαφοροποιηθηκαμε στο θέμα του φαγητού καθώς δεν επιλέξαμε να φάμε σε κανένα από τα 3 γνωστά μαγαζιά. Τρώγαμε πολύ καλό πρωινό στο ξενοδοχείο το πρωί οπότε αργά το απόγευμα που πεινουσαμε ξανά επιλέγαμε κάποιο street food με παραδοσιακές επιλογές. Δυστυχώς ήταν κλειστό το karavan street food. Κορυφαίες σούπες γευτήκαμε στο bors gastrobar το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα (kazinczy str. Περίπου 2 δρόμους πίσω απο την μεγάλη συναγωγή, στον δρόμο του szimpla kert). Μοναδική εμπειρία το New York Cafe αν και ιδιαίτερα τουριστικό. Συγκοινωνία δεν χρησιμοποίησαμε παρά μόνο το 100Ε. Κινηθήκαμε μόνο με τα πόδια -ακόμα και έως το νησί- παρόλα αυτά φαίνεται οργανωμένη . Κατά τα άλλα η εποχή τώρα είναι ξεκάθαρα off season καθώς πολλά μαγαζιά είναι κλειστά και γίνονται πολλές εργασίες συντήρησης στην πόλη.
Σε ποιο ξενοδοχείο μεινατε;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Hotel memories Budapest.
Ακριβώς στην μεγάλη συναγωγή. 5 λεπτά από vaci και 3 λεπτά από deac ferenc ter . Βόλεψε και στο να επιστρέφουμε για λίγο μέσα στην ήμερα.
Είπες δεν πήρατε καθόλου συγκοινωνία,στην πλατεία ηρώων πήγατε με τα πόδια από το ξενοδοχειο σας;
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Είπες δεν πήρατε καθόλου συγκοινωνία,στην πλατεία ηρώων πήγατε με τα πόδια από το ξενοδοχειο σας;
Ναι ναι όλη την andrassy με τα πόδια! Και λουτρά πιο πάνω. Περπατούσαμε γύρω στα 10χλμ την ημέρα και πάνω. (Είμαστε τέτοιοι! Σιλικόνες στα πόδια κτλ )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.141
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom