Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι για το Σάββατο που ήθελα τους έχω στείλει δύο αιτήματα με μία βδομάδα διαφορά και δε με έχουν ενημερώσει ακόμη, ενώ για τη Κυριακή έφαγα αμέσως χι.
όπως και να έχει θα τους καλέσω :)
Γινεται πανικος μαλλον εγω πηγα απο εκει κ ειχαν πινακιδα για ενα μηνα ειμαστε κλεισμενοι!!! Μονο τηλεφωνικα αν κανεις δουλεια ..
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Γινεται πανικος μαλλον εγω πηγα απο εκει κ ειχαν πινακιδα για ενα μηνα ειμαστε κλεισμενοι!!! Μονο τηλεφωνικα αν κανεις δουλεια ..
Ναι το φαντάζομαι γιατί και στο σάιτ τους έχουν βγάλει ανακοίνωση εδώ και καιρό ότι δεν έχουν καθόλου τραπέζια για το Νοέμβριο... Θα πάρω αύριο ένα τηλ :)
 

Aorati_Pligi

Member
Μηνύματα
13
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Καλησπέρα σε όλους!!!

Έχω κλείσει εισητήρια και διαμονή για την τελευταία εβδομάδα του Φλεβάρη και αυτό σημαίνει κρύο...πολύ κρύο! Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε όσους έχουν επισκεφτεί την Βουδαπέστη χειμώνα είναι η εξής:
Θεωρείται δεδομένη/αναγκαία η αγορά ισοθερμικών ρούχων ή θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε απλά με πολλά χοντρά ρούχα ταυτόχρονα φορεμένα :p ?

Sorry αν φαίνεται γελοία η ερώτηση αλλά δεν έχουμε πάει ποτέ στο εξωτερικό...πόσο μάλιστα χειμώνα και δεν υπάρχει και αντίστοιχη προηγούμενη εμπειρία με θερμοκρασίες υπό το μηδέν.

Ευχαριστώ πολύ πολυ :icon_redface:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα σε όλους!!!

Έχω κλείσει εισητήρια και διαμονή για την τελευταία εβδομάδα του Φλεβάρη και αυτό σημαίνει κρύο...πολύ κρύο! Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε όσους έχουν επισκεφτεί την Βουδαπέστη χειμώνα είναι η εξής:
Θεωρείται δεδομένη/αναγκαία η αγορά ισοθερμικών ρούχων ή θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε απλά με πολλά χοντρά ρούχα ταυτόχρονα φορεμένα :p ?

Sorry αν φαίνεται γελοία η ερώτηση αλλά δεν έχουμε πάει ποτέ στο εξωτερικό...πόσο μάλιστα χειμώνα και δεν υπάρχει και αντίστοιχη προηγούμενη εμπειρία με θερμοκρασίες υπό το μηδέν.

Ευχαριστώ πολύ πολυ :icon_redface:
Από τότε που πήρα ισοθερμικά δεν τα αποχωρίζομαι το χειμώνα. Η διαφορά είναι τεράστια. Εννοείται να πάρετε ισοθερμικά πάνω-κάτω. Άλλο να έχει πολύ κρύο και να βγαίνεις στην πόλη σου μια βόλτα και άλλο να τριγυρνάς έξω πολλές ώρες σε ένα ταξίδι. Ισοθερμικά, φανελάκια, μπλούζες, ζακέτες, μπουφάν, χοντρά κασκολ, σκουφιά και γάντια. Και μη φοβάστε το κρύο!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους!!!

Έχω κλείσει εισητήρια και διαμονή για την τελευταία εβδομάδα του Φλεβάρη και αυτό σημαίνει κρύο...πολύ κρύο! Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε όσους έχουν επισκεφτεί την Βουδαπέστη χειμώνα είναι η εξής:
Θεωρείται δεδομένη/αναγκαία η αγορά ισοθερμικών ρούχων ή θα καταφέρουμε να επιβιώσουμε απλά με πολλά χοντρά ρούχα ταυτόχρονα φορεμένα :p ?

Sorry αν φαίνεται γελοία η ερώτηση αλλά δεν έχουμε πάει ποτέ στο εξωτερικό...πόσο μάλιστα χειμώνα και δεν υπάρχει και αντίστοιχη προηγούμενη εμπειρία με θερμοκρασίες υπό το μηδέν.

Ευχαριστώ πολύ πολυ :icon_redface:
Εγω θα ελεγα να αποφασισεις μια εβδομαδα πριν αφου πρωτα συμβουλευτεις ενα site με προγνωση καιρου γτ ετσι ντυθηκαμε κ εμεις Βιεννη και δεν ειχε καθολου κρυο :) Πιστευω παντως οτι 70% θα τα χρειαστεις αλλα αφου ολοι κανουμε χρηση της τεχνολογιας δεν χανεις τιποτα να περιμενεις λιγο..
 

AlMagi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα vagar78. Έχω διαβάσει τον οδηγό σου και τα λες όλα τέλεια. Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα και θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου. Θα μείνουμε 4 γεμάτες μέρες στη Βουδαπέστη και φεύγουμε την 5η μέρα το πρωί. Έχουμε σκεφτεί το εξής πρόγραμμα.
Πρώτη μέρα βασιλική Αγίου στεφάνου, παπούτσια στο Δούναβη, κοινοβούλιο απέξω, πλατεία ελευθερίας και μετά έχουμε κλείσει για φαγητό και το βράδυ κρουαζιέρα στον Δούναβη.
Δεύτερη μέρα αλυσιδωτή γέφυρα, fisherman's, Matthias, κάστρο βούδας και το βράδυ έχουμε κλείσει στο Hungarikum.
Τρίτη μέρα citadella, μετά έχουμε κράτηση στο New York στις 4:30 το μεσημέρι και μετά λέμε πλατεία ηρώων, κάστρο vajdahunyad και μετά Christmas markets.
Τέταρτη μέρα που είναι Σάββατο και θα είναι ανοιχτή η αγορά, λέμε να πάμε το πρωί στο νησί της μαργαρίτας και μετά κλειστή αγορά.
Πως σου φαίνεται το πρόγραμμα μας; ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα vagar78. Έχω διαβάσει τον οδηγό σου και τα λες όλα τέλεια. Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα και θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου. Θα μείνουμε 4 γεμάτες μέρες στη Βουδαπέστη και φεύγουμε την 5η μέρα το πρωί. Έχουμε σκεφτεί το εξής πρόγραμμα.
Πρώτη μέρα βασιλική Αγίου στεφάνου, παπούτσια στο Δούναβη, κοινοβούλιο απέξω, πλατεία ελευθερίας και μετά έχουμε κλείσει για φαγητό και το βράδυ κρουαζιέρα στον Δούναβη.
Δεύτερη μέρα αλυσιδωτή γέφυρα, fisherman's, Matthias, κάστρο βούδας και το βράδυ έχουμε κλείσει στο Hungarikum.
Τρίτη μέρα citadella, μετά έχουμε κράτηση στο New York στις 4:30 το μεσημέρι και μετά λέμε πλατεία ηρώων, κάστρο vajdahunyad και μετά Christmas markets.
Τέταρτη μέρα που είναι Σάββατο και θα είναι ανοιχτή η αγορά, λέμε να πάμε το πρωί στο νησί της μαργαρίτας και μετά κλειστή αγορά.
Πως σου φαίνεται το πρόγραμμα μας; ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Λουτρα δεν θα κανετε; γτ δεν τα βλεπω γραμμενα και τα θεωρω πολυ σημαντικα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ θα έβαζα το νησί της μαργαρίτας αντί της σιταντέλας το πρωι εκείνο και την σιταντέλα μαζί με την κλειστή αγορά το Σάββατο γιατί είναι και δίπλα. Καλό θα ήταν να πάτε πρώτα μάλιστα εκεί κ μετά στην αγορά για να μην κουβαλάτε και τυχόν δώρα ή αναμνηστικά που θα έχετε πάρει..Κατά τα άλλα μια χαρά είναι ελπίζω να σας κάνει καλό καιρό και θα είστε άνετα..Αν κάτι άλλο σκεφτείς εδώ είμαστε να το συζητήσουμε :)
 

AlMagi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Εγώ θα έβαζα το νησί της μαργαρίτας αντί της σιταντέλας το πρωι εκείνο και την σιταντέλα μαζί με την κλειστή αγορά το Σάββατο γιατί είναι και δίπλα. Καλό θα ήταν να πάτε πρώτα μάλιστα εκεί κ μετά στην αγορά για να μην κουβαλάτε και τυχόν δώρα ή αναμνηστικά που θα έχετε πάρει..Κατά τα άλλα μια χαρά είναι ελπίζω να σας κάνει καλό καιρό και θα είστε άνετα..Αν κάτι άλλο σκεφτείς εδώ είμαστε να το συζητήσουμε :)
Σ'ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σ'ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου.
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς το κάνω με χαρά, να περάσετε όμορφα...
Μια συμβουλη μονο @AlMagi μπειτε μεσα στο κοινοβουλιο δεν εχει κ πολλα αξιοθεατα που θα χρειαστει να πληρωσετε αξιζει τον κοπο..
 
Last edited:

AlMagi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς το κάνω με χαρά, να περάσετε όμορφα...
Μια συμβουλη μονο @AlMagi μπειτε μεσα στο κοινοβουλιο δεν εχει κ πολλα αξιοθεατα που θα χρειαστει να πληρωσετε αξιζει τον κοπο..
Ευχαριστώ πολύ, για να το λες θα αξίζει, θα το δοκιμάσουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom