Γαλλική Πολυνησία Γαλλική Πολυνησία - Πληροφορίες

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
τι γινεται?

Αν καποιος παει διακοπες στα νησια αυτα του ειρηνικου και καποιο του αρεσει παρα πολυ και αποφασισει να περασει ολη την υπολοιπη ζωη του εκει,και να μην γυρισει ποτε πισω,
τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση????
Θα τον διωξουνε με το ζορι οταν λειξη η visa???
Η δεν θα τον ψαξει ποτε κανενας???και θα μεινει για παντα εκει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μιλουσα πριν μηνεs με εναν Αμερικανο που ειχε ενα μικρο ξενοδοχειο στη Ραροτονγκα στα νησια Κουκ και μου ελεγε οτι δεν ειναι ευκολο να σε αποδεχτει η μικρη κλειστη κοινωνια τουs. Εισαι παντα ο ξενοs που ηρθε στο νησι τουs και πρεπει να ακολουθειs τουs ρυθμουs τουs και να σεβεσαι τα εθιμα και τιs παραδοσειs τουs.
Επισηs παρακαλουσε οποιον Αμερικανο παει στα νησια για διακοπεs να του πανε καποια προιοντα απο την πατριδα που δεν υπηρχαν εκει.Ελεγε οτι τα πληρωνει οσο οσο -μεταξυ σοβαρου και αστειου! Συγκεκριμενα τον ρωτησα πωs ειναι να ζειs στον παραδεισο και μου ειπε οτι ο παραδεισοs τελικα εχει πολλα προβληματα.

Απ'οσο ξερω δεν ειναι τοσο ευκολο να παs και να μεινειs. Στα περισσοτερα κρατη-νησια , δεν μπορειs να δουλεψειs , αφου οι προσληψειs γινονται αποκλειστικα μεσω του κρατικων φορεων οι οποιοι ψαχνουν πρωτα για καποιο ανεργο ντοπιο να καλυψει τη θεση και αν δεν υπαρχει , τοτε και μονο τοτε κανειs αιτηση εσυ για να προσληφθειs. Φυσικα ολα αυτα στα νησια που ειναι λιγο πιο ανεπτυγμενα ετσι? (Ταιτη , Αμερικανικεs Σαμοα κλπ..) Στα υπολοιπα νησια μονο στο μαζεμα καρυδαs η στο ψαρεμα μπορειs να απασχοληθειs και πιστεψε με μπορει να μαs φαινονται- και να ειναι παραδεισοs για διακοπεs , αλλα η ζωη ειναι εξαιρετικα δυσκολη εκει.
Οποτε xenos και να μη σε διωξουν , τι θα κανειs εκει? Αν ενδιαφερεσαι πραγματικα , υπαρχουν σαιτ στο ιντερνετ οπου βγαινουν ανακοινωσειs οπου ζητουνται υπαλληλοι και εργατεs σε καποια νησια οταν δεν υπαρχουν ντοπιοι για τη δουλεια.
Για παραδειγμα ειχα δει οτι ζητουσαν ατομα για τοποθετηση πλακιδιων στο Viti Levu...να σε δω πλακα στα Φιτζι xenos! Στα Κουκ ζητουσαν μαγειρα για μεγαλο ξενοδοχειο κλπ..Να σε ρωτανε τι κανειs και να λεs 'κουκ στα Κουκ'.:lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Xenos αν τα καταφερειs παντωs , μη με ξεχασειs! Στειλε ενα πιεμ και ερχομαι κι εγω :lol:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Συμφωνω οτι σε οποια χωρα του κοσμου και να πας θασαι ο ξενος για τους ντοπιους.
Ολοι θα ειναι επιφυλακτικοι στην αρχη μεχρι να τους κερδισεις με τον τροπο σου και να εναρμονιστεις μαζι τους στους ρυθμους,και στα ηθη-εθιμα τους.Σιγουρα θα κανεις υποχωρησεις και συμβιβασμους και θα οπλιστεις με υπομονη.-κατι σαν γαμος-.Στο χερι σου ειναι να το καταφερεις.Αλλωστε οι ρυθμοι που ζουν ειναι σιγουρα πολυ πιο χαλαροι απο εδω αλλα αυτο επιδιωκεις και εσυ.Απλη ηρεμη ζωη χωρις αγχος αδιακοπο τρεξιμο και υποχρεωσεις.Λιγο πολυ μπορεις να φανταστεις τι σε περιμενει.
Εξαλλου καθε αρχη και δυσκολη.
Τωρα αν πας εκει και γινεις υπαλληλος καποιου,το πολυ να μεινεις ενα 3μηνο.
Το καλυτερο θαναι ναχεις μαζεψει ενα ποσον,οχι ιδιαιτερα μεγαλο θελω να πιστευω-γιατι σε μια ατολη τι να τα κανεις τα λεφτα και που να τα χαλασεις-Απλα να εχεις μια καλυβα να μενεις και να παρεις και μια βαρκα για τις μετακινησεις σου και για να τρως και κανενα ψαρακι.Οτι θασαι ολιγαρκης το ξερεις και απο πριν.
Τωρα αν πας εκει θα βρεις και κατι να κανεις για να συντηρεις και τα οικονομικα σου.
Αν ποτε πας κατα κει go2dbeach και ακουσεις στα ελληνικα καποιον να λεει "ααααααλλος με την βαρκα μουυυυυυυ" μαλλον θαμαι εγω.:haha::haha::haha:
Αν στο σαιτ εβαζαν στο προφιλ "επαγγελμα ονειρο" θα εβαζα σιγουρα COOK στα COOK.Γιατι οχι.
ΥΓ.Απλα εγραψα τις σκεψεις μου.
Δεν σκοπευω να παω και να κανω αυτα που γραφω,απλα ειναι ενας προορισμος ονειρο,και ολοι μας εχουμε δικαιωμα στο ονειρο,
και επειδη ειναι και ο μακρυνοτερος προορισμος στον πλανητη,και παραδεισενιος
που να γυρνας τωρα πισω:bleh::haha::cool:
Αν δεν εχει ηλεκτρικο ρευμα, go2dbeach για να σου στειλω πμ ναχεις το νου σου γιατι μπορει να σου στειλω
message in the bottle.:clap::clap:
 

lym

Member
Μηνύματα
82
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
eurotrip με ronalsot
ρε παιδια ψηνομαι και εγω για ενα ταξιδακι σε αυτα τα νησια γατι ειναι γαμω.Το καλοκαιρι θα εχω 2000.Οποτε αν καποιος ψηνετα απο σεπτεμβρη ας επικοινωνησει μαζι μου γαι να φυγουμε γιατι κανενας απο τους φιλους μου δεν ψηνεται.....................:(
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειμαι στη Bora bora και θελω να παω ολοημερη εκδρομη και θα με ξεναγησει ο οποιοσδηποτε? Αρνουμαι! Θελω τον αρχηγο της φυλης , αντε το γιο του τελος παντων να μου τα πει απο πρωτο χερι..γινεται? Γινεται.

Ο Πατρικ Ταιρουα , ειναι ο γιος του τελευταιου αρχηγου των νησιων και διευθυνει ενα γραφειο που οργανωνει εκδρομες στο νησι και λεγεται Patrick's activities. Σαφαρι με 4*4 στη ζουγκλα ενω σας διηγειται ιστοριες και μυθους που εχουν περασει στον ιδιο απο τον γεροντοτερο του νησιου ωστε να μη χαθει η παραδοση. Η θεα απο τα καλυτερα view points του νησιου ειναι καλυτερη οταν παραλληλα μαθαινεις ιστοριες για ηρωες πολεμιστες και αρχαιους θεους που κατοικουσαν στο νησι.
Η βολτα με το κανο του στους υφαλους για ταισμα σαλαχιων και καρχαριων εχει αλλη χαρη οταν μπροστα οδηγει ο γιος του Πολυνησιου αρχηγου με τα τατουαζ του και το παρεο του.

Επισης οργανωνονται μπαρμπεκιου με ψαρομεζεδες στο δικο σας πριβε motu - παντα με το τραπεζακι και τις καρεκλες μεσα στο νερο.
Αν καταφερατε να φτασετε μεχρι εκει , ειναι μια εμπειρια οι παντρεμενοι να ανανεωσετε τους γαμηλιους ορκους σε μια ομορφη πολυνησιακη τελετη.

Τιμες δε θα αναφερω για να μη σας το χαλασω :haha:.
Οποια/ος ενδιαφερεται εχω το email του Πατρικ ;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλα, βαλτη εισαι νυχτιατικα?
Γιατι δεν γραφεις καλυτερα εκεινη την ιστορια που μας χρωστας,
απο την Μαδριτη,να παμε να κοιμηθουμε ησυχοι...:haha:

Ρε που εχω βαλει εκεινα τα υπογλωσσια....
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Πάντως παιδιά η Χαβάι βρίσκεται κυριολεκτικά στην μέση του πουθενά...
Τόσο στο πουθενά, όσο κανένα άλλο μέρος...!
 

Haris L

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΘΙΟΠΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ, Ν. ΓΟΥΙΝΕΑ
Τον Ιούλιο έχω κανονίσει να ταξιδέψω στη Γαλλική Πολυνησία και το νησί του Πάσχα. Έχει κανένας να με συμβουλεύσει ή να μου υποδείξει κάτι, ειδικά αν έχει πάει;
Ήδη έχω κανονίσει σχεδόν τα πάντα εκτός από τη διαμονή στο Σαντιάγο. Γνωρίζεται κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τον Ιούλιο έχω κανονίσει να ταξιδέψω στη Γαλλική Πολυνησία και το νησί του Πάσχα. Έχει κανένας να με συμβουλεύσει ή να μου υποδείξει κάτι, ειδικά αν έχει πάει;
Ήδη έχω κανονίσει σχεδόν τα πάντα εκτός από τη διαμονή στο Σαντιάγο. Γνωρίζεται κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο;
Τι ακούω βραδιάτικα....
Αν είχα ταξιδέψει στη Γαλλική Πολυνησία, δε νομίζω ότι θα είχα επιστρέψει!
Φαντάζεσαι πόσο μας κάνεις να ζηλεύουμε; :(
Με το καλό να έρθει η ώρα για το ταξίδι. Να προτείνω κάτι δεν έχω, αφού δεν έχω πάει...ζηλέυω!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
το μονο που εχω να πω προσπαθησε να το απολαυσεις οσο μπορεις
λες οτι τα χεις ηδη κανονισει ολα.
οποτε το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι θα περασεις τελεια.αυτονοητο θεωρω να προσπαθησεις να ερθεις σε επαφη με ανθρωπους,που ειναι τελειοι,να κανεις πραγματα που κανουν κι αυτοι και θα δεις τη ζωη με αλλο ματι.ενοητε ζουγκλα και βυθος φανταστικος!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom