Γαμήλιο στη Μάλτα, στη Κρήτη ή Κύπρο;

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μα όλα αυτά τα άσπρα αριστερά τί είναι;
Πολυκατοικίες...


Ωραία θέα έχει η Σαντορίνη(Οία) ας πούμε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω εγώ κάτι αυτούς που πήγαν στη Μάλτα και δεν τη συνιστούν; Τι ακριβώς δεν σας άρεσε; (δεν έχω πάει, αλλά καλομελέτα κι έρχεται)
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Yorgos μια σύντομη περιγραφή την έκανα εδώ
http://www.travelstories.gr/279505-post8.html
Γενικά δεν είναι άσχημα αλλά δεν το προτείνω για γαμήλιο ταξιδι.
και μιας και ρωτησες συνοπτικά
+τα μη τουριστικα μέρη ειναι φτηνά (25 cents η τυροπιτα)
+ μουσειο με ιππότες , μεσαιωνικες πόλεις φρούρια αλλά και κάποια αρχαιολογικά.
+ή- νυχτερινή διασκεδαση στυλ μαλλια ,αν σαρεσει στο st.Julian
+ή- τα λεωφορεια που στην αρχή τα λες ωραια και γραφικα αλλά αν κάνεις όλες τις μετακινήσεις σου μαυτα σε κουραζουν πολύ!
+το Γκότζο.
-δεν είναι για πάνω απο 4 μέρες αφου θα τα χεις δει όλα σαν τουρίστας.
-δεν μας κάνει εντύπωση αφου έχει μέτριες παραλίες και φύση πολύ ξερή σαν κοικλάδες
-οι μαλτέζοι που είδαμε ήταν αγενής και καγκουρες (μηχανακια,αμαξια,κλέψιμο σειράς κτλπ)
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Να σου πω την αληθεια εμενα μου αρεσε και περασα πολυ καλα,αλλα οπως λεει και ο "χαλαρα" απλως δεν ειναι για γαμήλιο ταξιδι.
Εκει ειναι για να πας χαλαρα 4-5 μερουλες να ξεκουραστεις και να δεις οτι εχεις να δεις μεσα σε 3-4 μερες και με ανεση.
Αναλογως τι ψαχνετε για γαμηλιο ταξιδι.Κατι ρομαντικο,κατι ξεκουραστο,κατι λοιτο και ομορφο κλπ.Ειναι πολλα,αλλα μιας και διαλεξατε Κρητη μην φοβασαι τιποτα,εκει εχεις ολα τα παραπανω και αλλα πολλα.
Σας ευχομαι να περασε απιστευτα ομορφα και καλως ηρθατε στο club (παντρεμενων)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να ρωτήσω εγώ κάτι αυτούς που πήγαν στη Μάλτα και δεν τη συνιστούν; Τι ακριβώς δεν σας άρεσε; (δεν έχω πάει, αλλά καλομελέτα κι έρχεται)
Άν πώ τίποτα θα' μαι πολύ κακός ή απλά αντικειμενικός;
Δεν ξέρω yorgos, δεν θυμάμαι κάτι να μ' άρεσε... Άν είχα χρόνο για καμιά κατάδυση πάντως μάλλον τώρα θα είχα άλλη γνώμη!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή δεν ήταν ωραία αρχιτεκτονικά η πόλη; Δε σου άρεσαν τα αρχαιολογικά; (εγώ βασικά γι' αυτά πάω). Ήταν χάλια το φαγητό;Δεν ήταν ωραία τα κάστρα, οι κατακόμβες οι ναοί;

Άν πώ τίποτα θα' μαι πολύ κακός ή απλά αντικειμενικός;

Επεξηγηματικός και διαφωτιστικός. Ξηγήσου, μολόγα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aπ' αυτά που διαβάζω (ξερό τοπίο, μεσαιωνικά κάστρα κτλ) περιγράφετε τη Μάλτα σαν ένα συνδυασμό κυκλαδίτικων νησιών και Ρόδου... και παρόλο αυτά την απαξιώνετε... μα κάθε καλοκαίρι όταν πηγαίνουμε σε κυκλαδίτικα νησιά, ξεραΐλα, τουρίστες και μηχανάκια δε βλέπουμε?

Υ.Γ. Από περιέργεια έκανα ένα googling σε φωτογραφίες απ' τη Μάλτα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα, σίγουρα πολύ διαφορετική απ' την Κρήτη που πολλές πόλεις της θυμίζουν αστική Ελλάδα (δυστυχώς) και έχει κατεξοχήν ορεινό ελληνικό τοπίο (άλλωστε τα βουνά της είναι το τέλος της Πίνδου) που βλέπεις και αλλού στην Ελλάδα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δηλαδή δεν ήταν ωραία αρχιτεκτονικά η πόλη; Δε σου άρεσαν τα αρχαιολογικά; (εγώ βασικά γι' αυτά πάω). Ήταν χάλια το φαγητό;Δεν ήταν ωραία τα κάστρα, οι κατακόμβες οι ναοί;

Άν πώ τίποτα θα' μαι πολύ κακός ή απλά αντικειμενικός;

Επεξηγηματικός και διαφωτιστικός. Ξηγήσου, μολόγα.
Βασικά δεν ήταν τίποτα όσο ωραίο το περίμενα. Αδιάφορα...Ούτε η πόλη μ'άρεσε αρχιτεκτονικά, σιγά, τι είχε για να μ'αρέσει; Όσον αφορά τα αρχαιολογικά (κατακόμβες κλπ) ε, είναι λίιιιγη παρηγοριά, αλλά δε φτάνει! :D Το φαγητό δε με ενθουσίασε. Πώ-πω, τα καλύτερα λέω!!

Aπ' αυτά που διαβάζω (ξερό τοπίο, μεσαιωνικά κάστρα κτλ) περιγράφετε τη Μάλτα σαν ένα συνδυασμό κυκλαδίτικων νησιών και Ρόδου... και παρόλο αυτά την απαξιώνετε... μα κάθε καλοκαίρι όταν πηγαίνουμε σε κυκλαδίτικα νησιά, ξεραΐλα, τουρίστες και μηχανάκια δε βλέπουμε?

Υ.Γ. Από περιέργεια έκανα ένα googling σε φωτογραφίες απ' τη Μάλτα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα, σίγουρα πολύ διαφορετική απ' την Κρήτη που πολλές πόλεις της θυμίζουν αστική Ελλάδα (δυστυχώς) και έχει κατεξοχήν ορεινό ελληνικό τοπίο (άλλωστε τα βουνά της είναι το τέλος της Πίνδου) που βλέπεις και αλλού στην Ελλάδα.
Καμία σχέση η Μάλτα με την πράσινη Ρόδο. Ίσως έχει κάποια σχέση με Κυκλάδες, μόνο που είναι εντελώς αποπνιχτική. Κυκλάδες δεν πολυπηγαίνω έτσι κι αλλιώς εγώ, αλλά όσον αφορά τη Ρόδο, ταβρίσκω τελείως διαφορετικά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν τη λες και πράσινη τη Ρόδο... το καλοκαίρι έχει ξεραΐλα... πράσινη είναι η Κέρκυρα, η Κεφαλλονιά κτλ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν τη λες και πράσινη τη Ρόδο... το καλοκαίρι έχει ξεραΐλα... πράσινη είναι η Κέρκυρα, η Κεφαλλονιά κτλ.
Έλα τώρα, με δουλεύεις... Τα φυτά που έχει η Ρόδος δεν ξεραίνονται ιδιαίτερα αναλόγως την εποχή. Φοίνικες, χουρμαδιές και πεύκα είναι ως επι των πλείστων. Φυσικά στο Ιόνιο έχει περισσότερο πράσινο, αλλά στην σύγκριση με τα κυκλαδονήσια είχα κάποια ένσταση...και σε σύγκριση με τη Μάλτα! :D
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
κατ`αρχας η ωρα η καλη,και οτι καλυτερο στη ζωη σας.οσο για ταξιδι και γω απο τους τρεις προορισμους που επιλεγεις ψηφιζω ΚΡΗΤΗ.πανεμορφη,ιδιαιτερα τα Χανια.Μαλτα ωραια αλλα αξιζει μονο για 4 μερες οχι περισσοτερο.οσο για Κυπρο δεν μου φαινεται ο τελειος προορισμος για νεονυμφους.οπου κιαν διαλεξεις-ευχη μου-να περασετε καλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom