Γαμηλιο ταξιδι, που;;

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
...δεν την απορριπτω και ευχαριστω για την βοηθεια :), γιατι για εκει ξεκινησα απλα κατι οτι πρεπει ολη την ωρα να κινησε με τα βαρκακια, κατι μου ειπανε οτι αν βρεξει μπορει και να πλυμμηρισει, μουπανε οτι καλοκαιρι μοιριζει..βεβαια αυτα δεν ξερω αν ισχυουν ο καθενας λεει την αποψη του απλα επειδη αυτα ταρνητικα που ακουσα μου φανηκαν καπως τα εβαλα υποψην μου χωρις να ειμαι απολυτη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι γιατί είναι φτηνότερα και έχει ευκολότερες συγκοινωνίες. Είναι όμως άλλη αίσθηση να μείνεις στη Βούδα και ειδικά στην ατμοσφαιρική και ήσυχη περιοχή του Κάστρου αφού μάλιστα μιλάμε και για γαμήλιο ταξίδι.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Ναι γιατί είναι φτηνότερα και έχει ευκολότερες συγκοινωνίες. Είναι όμως άλλη αίσθηση να μείνεις στη Βούδα και ειδικά στην ατμοσφαιρική και ήσυχη περιοχή του Κάστρου με την απίστευτη θέα προς το Δούναβη αφού μάλιστα μιλάμε και για γαμήλιο ταξίδι.
ευχαριστω narth66 να ρωτησω απο Βουδα σε πεστη ειναι μακρια; πηγενεις με τα ποδια δηλαδη; εστω και μιση ωρα να ειναι περπατημα, αρκη ναναι ωραια διαδρομη πηγενεις η ειναι πολυ μακρια; τα περισσοτερα αξιοθεατα που ειναι και να μεινεις καπου που ναναι ακινδυνα γιατι και στη Βαρκελωνη ειχε πολυ ωραια μεροι αλλα το βραδυ τα σοκακια ηταν πολυ επικινδυνα γεμιζαν διαφορους αστεγους με οχι καλο βλεμα και απο τη μια φοβομουν και απο την αλλη μεπιανε η ψυχη μου που τους εβλεπα, ευτυχως εμεις μειναμε κοντα στο κεντρο αλλα οχι σε κακια περιοχη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
...δεν την απορριπτω και ευχαριστω για την βοηθεια :), γιατι για εκει ξεκινησα απλα κατι οτι
1) πρεπει ολη την ωρα να κινησε με τα βαρκακια,
2) κατι μου ειπανε οτι αν βρεξει μπορει και να πλυμμηρισει,
3)μουπανε οτι καλοκαιρι μοιριζει..
βεβαια αυτα δεν ξερω αν ισχυουν ο καθενας λεει την αποψη του απλα επειδη αυτα ταρνητικα που ακουσα μου φανηκαν καπως τα εβαλα υποψην μου χωρις να ειμαι απολυτη.
1) Κυρίως θα περπατάτε σε απίστευτες γειτονιές. Από ό,τι κατάλαβα αυτό σας αρέσει. Τα vaporetti δεν θα τα χρησιμοποιείτε κάθε τρεις και λίγο, μόνο για μεγάλες διαδρομές ή για τα νησάκια. Άλλωστε δεν πάνε παντού! ;)
2) Υπερβολές, για τότε που θα πάτε. Αλλά και να πλημμυρίσει, πλάκα έχει!
3) Όταν θα πάτε δεν θα έχει τραγική ζέστη, δε νομίζω να αντιμετωπίσετε τέτοιο πρόβλημα.

Αν πάτε αρχές Σεπτεμβρίου κοιτάξτε μήπως πέσετε στην Regata Storica. Θα είναι όνειρο, αλλά και πήχτρα.
http://www.regatastoricavenezia.it/mg.php?pg=2&lang=en
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
1) Κυρίως θα περπατάτε σε απίστευτες γειτονιές. Από ό,τι κατάλαβα αυτό σας αρέσει. Τα vaporetti δεν θα τα χρησιμοποιείτε κάθε τρεις και λίγο, μόνο για μεγάλες διαδρομές ή για τα νησάκια. Άλλωστε δεν πάνε παντού! ;)
2) Υπερβολές, για τότε που θα πάτε. Αλλά και να πλημμυρίσει, πλάκα έχει!
3) Όταν θα πάτε δεν θα έχει τραγική ζέστη, δε νομίζω να αντιμετωπίσετε τέτοιο πρόβλημα.

Αν πάτε αρχές Σεπτεμβρίου κοιτάξτε μήπως πέσετε στην Regata Storica. Θα είναι όνειρο, αλλά και πήχτρα.
http://www.regatastoricavenezia.it/mg.php?pg=2&lang=en
πολυ καλα το καταλαβες katkas οτι μαρεσουν πολυ τα σοκακια τα παραμυθενια και αποτι βλεπω..εχεις παει παντου;;; :rolleyes: χαχα πωπω μπραβο σου!!!τη βεννετια την εχω μελλετησει παραπολυυ!!! λες και εχω παει, η βοηθεια σου οπως και ολων σας φυσικα μου ειναι χρησιμη.
Αν πλημμυρισει οκ πλακα θαχει απλα μη δε μπορουμε να παμε πουθενα αυτο εινια το θεμα.
Καλυτερη περιοδος για ταξιδι απο ολες τις αποψεις δηλαδη:καιρος,τιμες,κοσμο, για τα τρια μεροι που αναφερουμε Βεννετια-Βουδαπεστη-Βιεννη ποτε ειναι; (απο 7/6 μεχρι και αρχες σεπτεμβριου). Το βασικο ειναι ο καιρος να ειναι καλος, απο κοσμο να μην ειναι πιχρα και περιμενουμε δεκα ωρες για να μπουμε καπου και απο τιμες οκ καλες δεν ψαχνω και τα ποιο φτηνα μετρια.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλή μου dorita εμείς Βιέννη είχαμε πάει 24 με 31 Ιουλίου και Βενετία 20 με 27 Απριλίου. Και στις δυο περιπτώσεις ο καιρός ήταν πολύ καλός στη Βιέννη δε πιο ιδανικά δεν θα μπορούσε να ήταν. Είχε ήλιο τις 6 από τις 7 μέρες και η πόλη ήταν γεμάτη φεστιβάλ φαγητών και ποτών :p. Τώρα οπουδήποτε μέσα στο innere stadt της Βιέννης και να μείνεις είσαι κοντά και μέσα σε όλα. Στη Schwedenplatz, στη Karlzplatz και στην όπερα θα βρεις πολύ καλά ξενοδοχεία και τετράστερα μέχρι 80-90 ευρώ το πολύ τη βραδιά. Και μιλάμε για κέντρο-κέντρο. Επίσης έχει αρκετά ξενοδοχεία, μέτρια και καλούτσικα σε πολύ καλές τιμές:p. Η Βενετία είναι εξίσου εξαιρετική και το πιο φανταστικό σε εκείνο το ταξίδι μας ήταν, ότι την προτελευταία μέρα πετύχαμε aqua alta και ήταν μαγικά να περπατάμε με τις γαλότσες μας στις πασαρέλες. :p. Τέλος ,νομίζω ότι ιδανική περίοδος για Βιέννη είναι τέλη Ιουλίου αρχές Αυγούστου, που οι Αυστριακοί λείπουν διακοπές στην Ελλάδα και έχεις μια Βιέννη όλη δική σου και των λοιπών τουριστών :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλυτερη περιοδος για ταξιδι απο ολες τις αποψεις δηλαδη:καιρος,τιμες,κοσμο, για τα τρια μεροι που αναφερουμε Βεννετια-Βουδαπεστη-Βιεννη ποτε ειναι; (απο 7/6 μεχρι και αρχες σεπτεμβριου). Το βασικο ειναι ο καιρος να ειναι καλος, απο κοσμο να μην ειναι πιχρα και περιμενουμε δεκα ωρες για να μπουμε καπου και απο τιμες οκ καλες δεν ψαχνω και τα ποιο φτηνα μετρια.
Εγώ θα έψαχνα για αρχές Ιουνίου και για τα τρία μέρη.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλή μου dorita εμείς Βιέννη είχαμε πάει 24 με 31 Ιουλίου και Βενετία 20 με 27 Απριλίου. Και στις δυο περιπτώσεις ο καιρός ήταν πολύ καλός στη Βιέννη δε πιο ιδανικά δεν θα μπορούσε να ήταν. Είχε ήλιο τις 6 από τις 7 μέρες και η πόλη ήταν γεμάτη φεστιβάλ φαγητών και ποτών :p. Τώρα οπουδήποτε μέσα στο innere stadt της Βιέννης και να μείνεις είσαι κοντά και μέσα σε όλα. Στη Schwedenplatz, στη Karlzplatz και στην όπερα θα βρεις πολύ καλά ξενοδοχεία και τετράστερα μέχρι 80-90 ευρώ το πολύ τη βραδιά. Και μιλάμε για κέντρο-κέντρο. Επίσης έχει αρκετά ξενοδοχεία, μέτρια και καλούτσικα σε πολύ καλές τιμές:p. Η Βενετία είναι εξίσου εξαιρετική και το πιο φανταστικό σε εκείνο το ταξίδι μας ήταν, ότι την προτελευταία μέρα πετύχαμε aqua alta και ήταν μαγικά να περπατάμε με τις γαλότσες μας στις πασαρέλες. :p. Τέλος ,νομίζω ότι ιδανική περίοδος για Βιέννη είναι τέλη Ιουλίου αρχές Αυγούστου, που οι Αυστριακοί λείπουν διακοπές στην Ελλάδα και έχεις μια Βιέννη όλη δική σου και των λοιπών τουριστών :p
Η τιμες που μου λες ειναι οκ!! και η περιοχες μπηκα και ειδα εχει απολυτο δικαιο :)

Εγώ θα έψαχνα για αρχές Ιουνίου και για τα τρία μέρη.
αρχες, αρχες λιγακι δυσκολο γιατι 7/6 παντρευομαστε οποτε δικο μου το λαθος να μιλαμε για λιγο ποιο μετα να προλαβουμε να παρουμε και μια ανασα..δηλαδη για μετα 20/6 εως αρχες σεπτεμβρη.

kanel28 εσυ τι θα διαλεγες βεννετια η βιεννη; μιας και εχεις παει και στα δυο
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
kanel28 εσυ τι θα διαλεγες βεννετια η βιεννη; μιας και εχεις παει και στα δυο
Μου βάζεις δύσκολα, αλλά με βαριά καρδιά θα βάλω πρώτη τη Βιέννη. Η Βενετία είναι μοναδική, ονειρική, μαγευτική και ιδανική για ταξίδι του μέλιτος και ερωτευμένους. Η Βιέννη είναι αψεγάδιαστη, παραμυθένια, έχει ότι ζητήσεις γιατί είναι πρωτεύουσα, πάρκα, λουνα παρκ, γήπεδα, ποτάμια, πολύ οικονομικό φαγητό και ποτό, κάστρα, μουσεία(σε αυτό δεν υστερεί η Βενετία βέβαια) και είναι η δεύτερη καλύτερη πόλη για να ζεις στον κόσμο μετά τη Μελβούρνη του αγαπητού αφεντικού :p
Πάντως σε όποια και από τις δυο να πάτε θα περάσετε εξαιρετικά :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.752
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom