Γαμηλιο ταξιδι, που;;

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Βρε ανεκδιήγητο troll… μου βάζεις like και συνεχίζεις και γράφεις χωρίς τόνους;
Με βραχυκύκλωσες !
:D :D :D



κι εγώ Βενετία –με τόνο- ψηφίζω
 
Last edited by a moderator:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
χαχα γιατι πειραζει που δε γραφω με τονους η που κανουμε ορθογραφικα η διαφορα τετοια;; :rolleyes:εδω για ταξιδια μιλαμε δε κανουμε μαθηματα γραμματικης χαχα :D και σου εβαλα like γιατι γελασα πολυ με αυτο που ειπες :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
giannismits πολυ,πολυ ωραια η ιστορια σου της Βουδαπεστης και ωραιες φωτο :), οσο για τη Βενετια εχεις δικαιο στο να μην επιρεαζομαι αλλα αθελα μου ακουω αυτα που λενε ανθρωποι που εχουν παει περνω γνωμες δηλαδη και βεβαια η τελικη αποφαση ειναι δικη μου. Να σε ρωτησω με βαση αυτα που θελω εγω..ωραια σοκακια να περπατιουντε με ωραια αξιοθεατα, ρομαντισμο κτλ.αναμεσα στα τρια Β(βενετια-βουδαπεστη-βιεννη) τη θα διαλεγες;
Σ'ευχαριστώ πολύ...Κοίτα Βιέννη δεν έχω πάει αλλά είμαι σίγουρος πως είναι απ τις ομορφότερες Ευρωπαικές πόλεις.Και οι τρείς πιστεύω πως είναι καλές επιλογές για γαμήλιο και γιαυτό που θες.Πάντως η Βουδαπέστη είναι πολύ αρχοντική πόλη και εκπληκτικά φωταγωγημένη το βράδυ.
giannismits :D ακομα γελαω με την ιστορια σου στη Βεννετια, ειχε λιγο κρυο εε;; χαχα πολυ ωραια παντως. Και εγω συνηθως ταξιδευω χειμωνα γιαυτο θελω να ταξιδεψω καλοκαιρι του χρονου και να κανει καλους καιρους, γιατι και Βαρκελωνη που ειχα παει την μια μερα που εβρεξε ενω το διασκεδασαμε δε μπορεσαμε να δουμε οπως θελαμε την εκκλησια σαγραδα φαμιλια και γενικα την περιοχη.
Ασε το κρύο στην Βενετία θα μου μείνει αλησμόνητο μάλλον για πάντα!Νομίζω πως η Βενετία θα σου αρέσει περισσότερο.Για τα δικά μου γούστα η Βουδαπέστη μου ταιριάζει καλύτερα,μου άρεσε πιο πολύ απ αυτό το παραμυθένιο που όλοι λένε για την Βενετία.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Σ

Ασε το κρύο στην Βενετία θα μου μείνει αλησμόνητο μάλλον για πάντα!Νομίζω πως η Βενετία θα σου αρέσει περισσότερο.Για τα δικά μου γούστα η Βουδαπέστη μου ταιριάζει καλύτερα,μου άρεσε πιο πολύ απ αυτό το παραμυθένιο που όλοι λένε για την Βενετία.
δηλαδη η Βουδαπεστη δεν θα την ελεγες παραμυθενια ασπουμε; ειναι μεγαλουπολη που χανεσε και εχει και καποια πολυ ωραια αξιοθεατα να δεις, οπως η Βαρκελωνη ασπουμε;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
δηλαδη η Βουδαπεστη δεν θα την ελεγες παραμυθενια ασπουμε; ειναι μεγαλουπολη που χανεσε και εχει και καποια πολυ ωραια αξιοθεατα να δεις, οπως η Βαρκελωνη ασπουμε;
Σε καμία περίπτωση δεν χάνεσαι.Δεν είναι η αχανής μεγαλούπολη που την γυρνάς μόνο με μετρό ας πούμε.Όχι.Θα την έλεγα πολύ φιλική πόλη και για περιπάτους και τα αξιοθέατα δεν βρίσκονται σε μεγάλη έκταση αλλά θα έλεγα πως είναι σχετικά μαζεμένα.
Θα την χαρακτήριζα αρχοντική και όμορφη και σίγουρα φωταγωγημένη είναι μαγευτική.Αλλά κατα τα λεγόμενα πολλών Πράγα δεν είναι αν και μάλλον η Βουδαπέστη κερδίζει σαυτή την ψηφοφορία.
Όπως είπα και πριν προτιμώ Βουδαπέστη από Βενετία.Είναι όμως πολύ διαφορετικές για να τις συγκρίνεις.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Σε καμία περίπτωση δεν χάνεσαι.Δεν είναι η αχανής μεγαλούπολη που την γυρνάς μόνο με μετρό ας πούμε.Όχι.Θα την έλεγα πολύ φιλική πόλη και για περιπάτους και τα αξιοθέατα δεν βρίσκονται σε μεγάλη έκταση αλλά θα έλεγα πως είναι σχετικά μαζεμένα.
Θα την χαρακτήριζα αρχοντική και όμορφη και σίγουρα φωταγωγημένη είναι μαγευτική.Αλλά κατα τα λεγόμενα πολλών Πράγα δεν είναι αν και μάλλον η Βουδαπέστη κερδίζει σαυτή την ψηφοφορία.
Όπως είπα και πριν προτιμώ Βουδαπέστη από Βενετία.Είναι όμως πολύ διαφορετικές για να τις συγκρίνεις.
ωραια giannismits αυτα που λες ειναι πολυ κατατοπιστικα, ετσι και εσυ ενα ψηφο στη Βουδαπεστη. Σιγουρα ολα τα μεροι εχουν την δικη τους ομορφια και εσεις που εχετε ταξιδεψει αρκετα το ξερετε περοσσοτερο απο εμενα :)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Dorita18, καταρχάς η ώρα η καλή!

Όσον αφορά τις επιλογές των τριών "Β" έχω να σου πω τα εξής:
1) Βενετία: Δεν έχω πάει, αλλά θα πήγαινα με χίλια, και ειδικά γαμήλιο!! Όμως, αφού έχεις 5 μέρες τουλάχιστον στη διάθεσή σου, δεν είναι κρίμα να τις"χαραμίσεις" (ας μου επιτραπεί η λέξη) όλες σε μια μικρή πόλη όπως η Βενετία?? Σε 3 μέρες το πολύ την έχεις δει πιστεύω. Εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα (και έλλειψη χρημάτων) να "επενδύσεις" σε εκδρομές στα νησάκια ή ακόμα καλύτερα σε κοντινές εξίσου μαγικές περιοχές π.χ. Βερόνα, Πάντοβα κλπ. με τρένο κτλ.
2) Βιέννη: Έχω πάει, Σεπτέμβρη, ωραία πόλη πραγματικά, αλλά προσωπικά μου μοιάζει πάρα πολύ με όλες τις άλλες πόλεις της Κεντρικής Ευρώπης. Έχει σοκάκια, παλάτια κλπ. αλλά τι να σου πω.. Προσωπικά, μου φάνηκε σαν "απομίμηση" Παρισιού. Φταίει που είχα πάει πρώτα Παρίσι το οποίο είναι ανεπανάληπτο!! Επίσης πιστεύω ότι 5 μέρες μόνο εκεί θα ψιλοβαρεθείς. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
3) Αχ..η Βουδαπέστη.. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά από όλα τα ταξίδια που έχω κάνει, ήταν το πλέον αδιάφορο μέρος που έχω πάει και δε θα ξαναπήγαινα. Ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο που όλοι ενθουσιάζονται τόσο! Κι αυτό μου φάνηκε σαν "φτωχός συγγενής" της κούκλας Πράγας! Ναι, καλά το μάντεψες, πήγα Πράγα πριν τη Βουδαπέστη και έφαγα απογοήτευση.. Μόνο το Κάστρο μου άρεσε αρκετά. Τίποτα άλλο. Αλλά και πάλι, γούστα είναι αυτά. Εσένα μπορεί να σου αρέσει, αλλά αφού ξετρελάθηκες με Πράγα, πίστεψέ με, η Βουδαπέστη δεύτερη και καταϊδρωμένη..

Επειδή καταλαβαίνω ότι σαν γαμήλιο δεν έχετε όρεξη να τρέχετε σε μονοήμερες σε κοντινά μέρη, θα αποφύγω να σου προτείνω μερικά από τα καλύτερα μέρη που έχω πάει ως τώρα (ήτοι Άμστερνταμ, απλώς ΜΑΓΕΙΑ και Βρυξέλλες σε συνδυασμό πάντα με Μπρυζ, Γάνδη, Λουξεμβούργο γιατί από μόνες τους οι Βρυξέλλες σα πόλη δε "λένε" και πολλά) και θα σου προτείνω για κάτι ακριβώς όπως το θες, αλλά και ελαφρώς διαφορετικό από Ευρώπη και όσα έχεις δει ως τώρα, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.

Για κοίταξέ το αν θες. Πάντως μεταξύ των τριών "Β" κι εγώ επιλέγω Βενετία και μετά Βιέννη.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Όσον αφορά την πρότασή μου για Κωνσταντινούπολη, θα ήθελα απλώς να επισημάνω το γεγονός ότι συμβαίνουν συχνά επεισόδια και διαδηλώσεις εκεί (όπως κι εδώ άλλωστε). Δε μπορώ να ξέρω ποια θα είναι η κατάσταση εκεί του χρόνου που θα πας ταξίδι, οπότε στο προτείνω με πάσα επιφύλαξη. Όμως πιστεύω ότι αξίζει, και είναι μέσα στα κριτήρια που θέτεις.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Dorita18, καταρχάς η ώρα η καλή!

Όσον αφορά τις επιλογές των τριών "Β" έχω να σου πω τα εξής:
1) Βενετία: Δεν έχω πάει, αλλά θα πήγαινα με χίλια, και ειδικά γαμήλιο!! Όμως, αφού έχεις 5 μέρες τουλάχιστον στη διάθεσή σου, δεν είναι κρίμα να τις"χαραμίσεις" (ας μου επιτραπεί η λέξη) όλες σε μια μικρή πόλη όπως η Βενετία?? Σε 3 μέρες το πολύ την έχεις δει πιστεύω. Εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα (και έλλειψη χρημάτων) να "επενδύσεις" σε εκδρομές στα νησάκια ή ακόμα καλύτερα σε κοντινές εξίσου μαγικές περιοχές π.χ. Βερόνα, Πάντοβα κλπ. με τρένο κτλ.
2) Βιέννη: Έχω πάει, Σεπτέμβρη, ωραία πόλη πραγματικά, αλλά προσωπικά μου μοιάζει πάρα πολύ με όλες τις άλλες πόλεις της Κεντρικής Ευρώπης. Έχει σοκάκια, παλάτια κλπ. αλλά τι να σου πω.. Προσωπικά, μου φάνηκε σαν "απομίμηση" Παρισιού. Φταίει που είχα πάει πρώτα Παρίσι το οποίο είναι ανεπανάληπτο!! Επίσης πιστεύω ότι 5 μέρες μόνο εκεί θα ψιλοβαρεθείς. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
3) Αχ..η Βουδαπέστη.. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά από όλα τα ταξίδια που έχω κάνει, ήταν το πλέον αδιάφορο μέρος που έχω πάει και δε θα ξαναπήγαινα. Ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο που όλοι ενθουσιάζονται τόσο! Κι αυτό μου φάνηκε σαν "φτωχός συγγενής" της κούκλας Πράγας! Ναι, καλά το μάντεψες, πήγα Πράγα πριν τη Βουδαπέστη και έφαγα απογοήτευση.. Μόνο το Κάστρο μου άρεσε αρκετά. Τίποτα άλλο. Αλλά και πάλι, γούστα είναι αυτά. Εσένα μπορεί να σου αρέσει, αλλά αφού ξετρελάθηκες με Πράγα, πίστεψέ με, η Βουδαπέστη δεύτερη και καταϊδρωμένη..

Επειδή καταλαβαίνω ότι σαν γαμήλιο δεν έχετε όρεξη να τρέχετε σε μονοήμερες σε κοντινά μέρη, θα αποφύγω να σου προτείνω μερικά από τα καλύτερα μέρη που έχω πάει ως τώρα (ήτοι Άμστερνταμ, απλώς ΜΑΓΕΙΑ και Βρυξέλλες σε συνδυασμό πάντα με Μπρυζ, Γάνδη, Λουξεμβούργο γιατί από μόνες τους οι Βρυξέλλες σα πόλη δε "λένε" και πολλά) και θα σου προτείνω για κάτι ακριβώς όπως το θες, αλλά και ελαφρώς διαφορετικό από Ευρώπη και όσα έχεις δει ως τώρα, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.

Για κοίταξέ το αν θες. Πάντως μεταξύ των τριών "Β" κι εγώ επιλέγω Βενετία και μετά Βιέννη.
Καλη μου ταξιδιαρα ωραιες πολυ οι συμβουλε σου και ευχαριστω, εγω να σου πω απο διαφορες κουβεντες και με φιλους απο το νησι μου και απο εδω αρχιζω και βαζω καποια συν στην Βιεννη. Με τη Πραγα ειμαι ερωτευμενη τρελα :rolleyes:, τοσο που θα ξαναπηγενα απλα μιας και μου δινετε η ευκαιρια να ξαναπαω καπου, ειπα να παω καπου αλλου να δω και κατι αλλο. Εχω ακουσει απο πολους αυτο που ειπες οτι αν πας Πραγα μετα τα αλλα μεροι σε απογοητευουν. Οντως ειναι πανεμορφη απλα οπως λες και εσυ γουστα ειναι αυτα. Εγω πηγα Παρισι..και ναι δεν τρελαθηκα :confused: αλλα το τονιζωω δεν ειχα καλη παρεαα, ενω Βαρκελωνη περασα τελειααα!!
Οσο για την Κωνσταντινουπολη που μου λες, μιας και ειμαι πολυ κοντα, εχουν παει γνωστοι μου αρκετες φορες και μου εχουν πει τα καλυτερα, απλα επειδη ειμαι διπλα και πιστευω οτι θα μπορεσω να παω και καποια στιγμη ειπα να το αφησω.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Dorita18, καταρχάς η ώρα η καλή!


2) Βιέννη: Έχω πάει, Σεπτέμβρη, ωραία πόλη πραγματικά, αλλά προσωπικά μου μοιάζει πάρα πολύ με όλες τις άλλες πόλεις της Κεντρικής Ευρώπης. Έχει σοκάκια, παλάτια κλπ. αλλά τι να σου πω.. Προσωπικά, μου φάνηκε σαν "απομίμηση" Παρισιού. Φταίει που είχα πάει πρώτα Παρίσι το οποίο είναι ανεπανάληπτο!! Επίσης πιστεύω ότι 5 μέρες μόνο εκεί θα ψιλοβαρεθείς. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Λοιπον θελω να σου αναφερω εδω και να σε ρωτησω αν ειναι ετσι με σοκακια και παλατια, προσωπικα εμενα μαρεσουν πολυ τα μεροι με παλατια κτλ. αποτι βλεπω εσυ εχεις ταξιδεψει παρααααπολυυυ :) και ισως γιαυτο δεν σου κανει τοσο εντυπωση, μπορει βεβαια και οχι. Μαρεσουν τα σοκακια και ολα τα σχετικα και ψαχνω κατι τετοιο ακριβως. Οσο για να βαρεθω, δε νομιζω γιατι περα απο τα αξιοθεατα που θα δουμε οπως ειπες θα παμε και για να ξεκουραστουμε βολτες κτλ. ετσι δε θα τρεχουμε σαν τους παλαβους :D :D οπως εκανα σε αλλα ταξιδια και θελω να πιστευω ετσι οπως διαβαζω τις ιστοριες των παιδιων οτι η Βιεννη ειναι αρκετα μεγαλη και 5 μερες πιστευω ουτε να βαρεθω οτι να μη προλαβω.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κοίτα, σαφώς και είναι ωραία πόλη η Βιέννη, δεν αντιλέγω. Απλώς να έχεις υπόψη σου ότι τα περιβόητα σοκάκια είναι κυρίως στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Όπως και τα περισσότερα αξιοθέατα (εκτός από το Prater, αλλά ΟΚ κι αυτό ένα λούνα παρκ είναι, απλώς είναι must). Τι να σου πω, εγώ 3 μέρες έμεινα Βιέννη και δε νιώθω ότι κάτι έχασα που δεν έμεινα περισσότερο, όσο κι αν μου άρεσε.. Γνώμη μου πάντα, αλλά από άποψη μοναδικότητας η Βενετία προηγείται σαφώς.

Πάντως, μεταξύ Βιέννης και Βουδαπέστης :rolleyes-80: τρέχα με χίλια Βιέννη δε το συζητώ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Dorita τα είχαμε πει και σε προσωπικα μηνύματα, αλλά μιας και μπήκε και η Βιέννη στο τραπέζι είπα να σου ξαναγράψω! Η Βιέννη είναι όμορφη και έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις! Αλλά για γαμήλιο δε θα στην πρότεινα.. Πήγα Χριστούγεννα και χωρίς βέβαια να την έχω δει καλοκαίρι πιστευω πως οι γιορτές είναι η καλύτερη περίοδος να την επισκεφτείς! Έχει πανέμορφες Χριστουγεννιάτικες αγορές και ωραία ατμόσφαιρα (παραμονή Πρωτοχρονιάς από νωρίς έκαναν παρελάσεις στους δρόμους με μουσική, γενικά πολύ ζωντάνια).. Αλλά για γαμήλιο την εποχή που σκέφτεσαι προσωπικά δε θα μου άρεσε σε σχέση με άλλους προορισμούς.. Συγκρίνοντας τα 3 "Β" η Βενετία για μένα είναι ξεκάθαρα και με μεγάλη διαφορά ο καλύτερος προορισμός για γαμήλιο! Και γενικά στην Ιταλία έχει πανέμορφα μέρη για να κάνετε ένα σούπερ γαμήλιο (και η περίοδος που θέλετε να πάτε είναι η ιδανική)..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom