Γερμανία (Γερμανία)Άμπεργκ ή πώς να χάσετε βάρος

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

ΗΣΥΧΙΑ...

Πρωί πρωί Δευτεριάτικα σηκώθηκα,δεν πήρα πρωινό,ετοιμάστηκα και φύγαμε σα μια ωραία οικογένεια για το σχολείο.Ναι!Σχολείο καταμεσής του Ιούλη.Στο δρόμο πρόσεξα την τάση που είχαν οι Γερμανοί να περιμένουν στα φανάρια και να περνάνε απέναντι πεζή μόνο από τις διαβάσεις σε αυτά,καθώς και το ότι όλα τα ποδήλατα περιοριζόταν στον ποδηλατόδρομο και δεν έβγαιναν από αυτόν.Τί να πω!Στα Τρίκαλα,ο μισός δρόμος -που λέει ο λόγος-είναι γεμάτος ποδήλατα.

Στο Gymnasium,όπου πήγαιναν τα παιδιά,θα περνούσαμε τη μισή μας μέρα κάθε πρωί σχεδόν.Αν αυτό ήταν σαν το δικό μας Γυμνάσιο δε θα μου άρεσε καθόλου αυτή η προοπτική,το σχολείο τους όμως με εξέπληξε ευχάριστα.

Ξεκινώντας από τις υποδομές,που δε συγκρίνονται ούτε κατα διάνοια με τις αντίστοιχες των ελληνικών σχολείων.Το κτίριο ήταν διόροφο,αρκετά μεγάλο με μπρος και πίσω προαύλιο,που σίγουρα κάποιος είχε αναλάβει τη φροντίδα του.Οι αίθουσες ήταν καλοδιατηρημένες,τα καθίσματα αν θυμάμαι καλά ήταν σε μορφή αμφιθεάτρου και ο πίνακας υπερμεγέθης,με δεύτερο πίνακα συρόμενο για να ενισχύσει τον πρώτο.Τα βραβεία του σχολείου εκτεθιμένα σε ραφιέρα με τζαμαρία-που δεν είναι σπασμένη-,τα όργανα για τα εργαστήρια ολοκαίνουρια και η νησίδα είχε αρκετούς υπολογιστές ώστε να χωρούν όλοι οι μαθητές του χ τμήματος.

Οι καθηγητές είχαν άψογη σχέση με τους μαθητές,κάτι που σίγουρα οφείλεται και στις δύο πλευρές.Θυμάμαι καλά έναν καθηγητή ονόματι Schultz που δεν ξέρω πώς το έκανε,αλλά ήταν πανταχού παρόν.Όπου και αν πήγαινα,τον έβρισκα μπροστά μου.

Εκτός από μας,στο πρόγραμμα συμμετείχαν και κάμποσα ιταλάκια και πορτογαλάκια,με τα οποία αποκτήσαμε από την αρχή πολύ καλή σχέση.Χαρακτηριστικό ήταν το σχόλιο των καθηγητών ότι για πρώτη φορά οι Ιταλοί ξεπέρασαν σε φασαρία ακόμη και τους Έλληνες.Καταλαβαίνετε...Μια ήσυχη επαρχιακή πόλη κάπου στο νότο της Γερμανίας τρανταζόταν από το σεισμό που ονομάζεται Μεσόγειος.Τί λέω πάλι βραδιάτικα!

Εμείς,μαζί με τους Ιταλούς και τους Πορτογάλους μπορούσαμε να κάνουμε ότι θέλουμε,όσο οι Γερμανοί έκαναν μάθημα:να παρακολουθήσουμε το μάθημα,να σουλατσάρουμε στους διαδρόμους ή οτιδήποτε άλλο.

Την περισσότερη ώρα την περνούσαμε στο κυλικείο.Το μηχάνημα με 50 λεπτά σου έδινε ζεστή σοκολάτα(γιάμι γιάμι) ενώ με ένα ευρώ ζεστή σούπα σε πλαστικό(ιαχ!).Τα φαγητά στο κυλικείο ήταν πάμφθηνα σε σχέση με τα ελληνικά χρυσοπληρωμένα κολατσιόζ.Παρ'όλα αυτά και προς μεγάλη μου έκπληξη ομολογώ,οι Γερμανοί δεν το τιμούσαν καθόλου το κυλικείο τους.Αντ'αυτού έπαιρναν απ το σπίτι τοστάκι και μηλαράκι.Εγώ πάλι την έβγαζα με milka απ το μίνι μάρκετ όλη τη μέρα και ενίοτε το μήλο ενός παιδιού που δεν το ήθελε(χοχοχο!).

Για να τελειώσω με το σχολείο θα πω ένα περιστατικό που μου έκανε εντύπωση:στο Gymnasium γνώρισα ένα παιδί που έφτιαχνε κόμικς και γενικά ζωγράφιζε και σχεδίαζε φοβερά.Ο Herr Schultz λοιπόν,ζήτησε από εμένα και αυτό το παιδί να φτιάξουμε από ένα trivial σε μεγάλο μέγεθος,δίνοντάς μας χαρτόνι,ψαλίδι και χρωματιστούς μαρκαδόρους.Ούτε χάρακας ούτε τίποτα.Εγώ να λέω δεν μπορώ και ο μίστερ να επιμένει και να μου λέει ότι αποκλείεται να μη μπορώ γιατί έχω το ελληνικό πνεύμα και οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν μεγάλοι αρχιτέκτονες.Με τα πολλά κάνουμε εγώ και ο φίλος Γερμανός τα trivial μας.Βλέπωντας το δικό του λέω εντάξει ο τυπάς το χει.Ολόισιο,ολόισιο όμως,τέλεια σχεδιασμένο τα πάντα όλα.Το δικό μου πάλι...Θεόστραβο,πιο στραβό πεθαίνεις,που αν δεν έγραφε πάνω trivial pursuit ούτε που θα το καταλάβαινες.Έρχεται λοιπόν ο σενιόρ Schultz,κοιτάει το μικρό θαύμα του παιδιού και δεν το σχολιάζει.Κοιτάει το δικό μου και τάχα έκθαμβος φωνάζει:το ήξερα ότι θα τα καταφέρεις!Είναι υπέροχο!Μετά σου λέει γερμανική αμεροληψία.Φευ!

Αφού κατα το απογευματάκι γυρίσαμε σπίτι,λίγη ξεκούραση και πάλι έξω.Αυτή τη φορά για βόλτα στην πόλη.Γενικά αυτό που μου άρεσε στη Γερμανία ήταν τα σπίτια με απότομες σκεπές,για να φεύγει το χιόνι.Στην πόλη τα κτίρια είχαν εν γένει χρώμα,με το πετρόλ,το έντονο κίτρινο και το κοραλορόζ να κυριαρχούν.Ήταν χτισμένα σε γοτθικούς ρυθμούς,επηρεασμένα σύμφωνα με τον ξεναγό από τον ελληνορωμαικό πολιτισμό.Θυμάμαι μία εκκλησία,η πρώτη καθολική στην οποία μπήκα,πανύψηλη,στην οποία οι Ιταλοί και οι Πορτογάλοι έπλυναν τα χέρια τους πριν μπουν και ανάψουν κερί.

Το βραδάκι πήγαμε σε μια ήσυχη μπυραρία.Εδώ να επισημάνω πως στη Γερμανία απαγορεύεται να πίνεις αλκόολ αν είσαι κάτω από 16(?),κάτι που εφαρμόζουν.Τότε ήμουν 15 αλλά μπορούσα να πιω καθώς συνοδευόμουν από κάποιον μεγαλύτερο απο 16(?).Βέβαια πήρα χυμούλι.Μετά έκανα μια βόλτα με τη Γ. και πήγαμε να φάω.Τί ήταν αυτό;Απελπισία σκέτη.Δέκα η ώρα δεν κυκλοφορούσε ψυχή.Και ήταν Ιούλιος.Ι-ο-ύ-λ-ι-ο-ς!Ακόμα το σκέφτομαι και ταράζομαι.Αντίστοιχα με τα δικά μας γυράδικα είναι τα δικά τους τούρκικα,στα οποία βρίσκεις ένα είδος σουβλακιού(πολλές πληροφορίες δε συγκράτησα μιας και ακόμη μια φορά απέρριψα το κρέας)με λαχανικά.Την ώρα που πήγαμε ετοιμαζόταν αν κλείσει(10 η ώρα!!!).Η συννενόησή μου ήταν εξαιρετικά δύσκολη.Ο Τούρκος δε μιλούσε αγγλικά και τα γερμανικά του,όπως και τα δικά μου,δεν ήταν και τα καλύτερα.Μετά από κάμποση ώρα κατάφερα να παραγγείλω σε αραβική πίτα ένα mix λαχανικών.

Κατα τις 11 φύγαμε για το σπίτι.Όταν οι Γερμανοί ήταν στην Ελλάδα, τουλάχιστον σε αυτόν που φιλοξενούσα εγώ,δεν είχα βάλει time limit.Εν ολίγοις γυρνούσαμε κάθε μέρα μετά τις 3 και με δική του πρωτοβουλία πάντα.Οι γερμανικές οικογένειες βέβαια είναι πιο αυστηρές,κάτι που διαπίστωσα και από τις εκκλήσεις για ησυχία που μου γινόταν σχεδόν καθημερινά μετά τις 9.Με το που γυρίσαμε σπίτι μπαίνω για ντουζ.Το τηλέφωνο του ντουζ βαλμένο στην πιο ψηλή του θέση κι εγώ που μετα βίας έφτανα τον καθρέφτη να προσπαθώ να το κατεβάσω.Σκαρφαλώνω λοιπόν στη βρύση,γλιστράω και μπαμ! πέφτω με δύναμη στη τζαμαρία που βρισκόταν περιμετρικά(κυκλικά) της ντουζιέρας.Ευτυχώς δεν έσπασε τίποτα,ούτε το τζάμι ούτε κανένα κόκκαλο, μονάχα η γερμανίδα μάνα που τρόμαξε και με ρώτησε αν είμαι εντάξει.Μετά από αυτό κοιμήθηκα σαν πουλάκι...
 
Last edited by a moderator:

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ωραια εμπειρια, κριμα που στο σχολειο μου τετοια ηταν αγνωστα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλή αρχή. Να δούμε πως ζουν και οι Γερμανοί μετά τους Δανούς...
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Ωραια αρχη!!
Παρομοια εμπειρια ειχε και η μικρη μου ξαδερφη με ανταλλαγη μαθητων απο το Βέλγιο!Μαλιστα, το κοριτσακι που φιλοξενησε η ξαδερφη μου,της αρεσε τοσο πολυ που ηρθε την επομενη χρονια (εκτος σχολειου) μαζι με μια φιλη της (φιλοξενηθηκε κ η φιλη της) και τους γονεις της,οι οποιοι μεινανε σε ξενοδοχειο στην Χαλκιδικη.
Περιμενουμε την συνεχεια:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
:clap:Ωραια αρχη και απο μενα.....αλλα πιο πολυ μ`αρεσει η αντιστροφη μετρηση που εχεις!!!

Τελειο!!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
σας ευχαριστώ πολύ...:D
κι επειδή σ άλλο τόπικ είχα προσπαθήσει να το ανεβάσω αλλά δεν:
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
@ Eν αρχή ην ο λόγος
Nομιζα οτι αρχισες με το κατα Ιωαννη ευαγγελιο :haha:
@ γιατί πρώτον δεν είχαν κόρη και δεύτερον τους φαινόμουν πολύ γλυκούλα με το μικρό του ύψους μου.
Τωρα να σου πουμε οτι φαινεσαι και γλυκουλα με την περιγραφη σου :D

Sehr gut.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλη αρχη Γκολφω μου !
1. Μου θυμησες το Γυμνασιο που αλληλογραφουσα με μια Βαυαρη κοπελιτσα ..μου ειχε στειλει φωτο ,ηταν καστανη και μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση γιατι τοτε θεωρουσα τους Γερμανους ..Σουηδους στα χρωματα.Ζουσε σε μια επαρχιακη πολη και ειχα τρελαθει με τα χαμηλα σπιτακια και τα δαση γυρω απο την πολη ....εγω που ζουσα μεσα στο τσιμεντο.
2. Καλα πως χανεις κιλα στη χωρα του λουκανικου ?:D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αναμένομεν με ενδιαφέρον την συνέχεια της βαυαρικής εφηβικής ταξιδιωτικής σας ιστορία fräulein!

Να υποθέσω οτι θα διαβάσουμε κ για εντυπωσιακό λευκό βουνό του Μόντε Καολίνο!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
@ γιατί πρώτον δεν είχαν κόρη και δεύτερον τους φαινόμουν πολύ γλυκούλα με το μικρό του ύψους μου.
Τωρα να σου πουμε οτι φαινεσαι και γλυκουλα με την περιγραφη σου :D
Από το στόμα μου το πηρες!

Αυτές οι εμπειρίες πρεπει να ειναι καταπληκτικες. Αναμενουμε...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
ΚΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΣΕΚΤΑ...
Μετά το γερμανικό ύπνο στο τεράστιο κρεβάτι "μου" πήραμε πρωινό όλοι σαν μια ευτυχισμένη οικογένεια.Ήταν στην ουσία η πρώτη μου επαφή μαζί τους και μπορώ να πω πως αισθανόμουν κυρίως τρία πράγματα:παράξενα,άβολα κι ωραία.
Παράξενα γιατί είχα υιοθετηθεί εν μία νυκτί από μια ξένη οικογένεια κάτι που φυσικά μου άρεσε αλλά δεν έπαυε να είναι κάτι καινούριο.Άβολα γιατί μέσα μου σύγκρινα τη δική τους φιλοξενία με τη δική μου.Στη συνέχεια,αν και η οικογένεια ήταν πολύ καλή,συμπέρανα πως προτιμώ τη δική μας φιλοξενία,με μια πρώτη ματιά όμως ένιωσα λίγο μειονεκτικά.Αυτό γιατί στη δική μου οικογένεια και λόγω του ότι οι γονείς μου δουλέυουν πολλές ώρες δεν έχουμε πάρει ποτέ όσο θυμάμαι μαζί πρωινό,ούτε και όταν ήταν ο γερμανός-αδελφός. Τέλος,πώς να μη νιώσει κανείς πολύ ωραία,όταν ξυπνάει και πάει βουρ στο πρωινό;Και μάλιστα πρωινό με μαρμελάδες σπιτικές από τη "μαμά",γαλατάκι δροσερό να κατεβεί κάτω η μπουκιά και νόστιμο βουτυράκι.Και το καλύτερο:πρωινό στην αυλή,πρωινό με θέα το καταπράσινο δάσος!Για την ιστορία,αυτό ήταν το πρώτο και τελευταίο πρωινό που απόλαυσα στην αυστηρή Γερμανία.
Γενικά η Κυριακή ήταν η πρώτη και τελευταία μέρα που καλόφαγα εκεί στα ξένα μιας και κάθε πρωί δεν έτρωγα πρωινό επειδή ήμασταν πολλά άτομα και τις καθημερινές έπρεπε να ετοιμαστώ σε ένα τέταρτο.Η φαμίλια τη Δευτέρα με ρώτησε αν θέλω πρωινό να το πάρω μαζί μου.Είπα όχι κι αυτοί το έδεσαν σκοινί κορδόνι και δε με ξαναρώτησαν τις επόμενες.Κρίμα και διέκρινα στο τραπέζι με την άκρη του ματιού μου Νουτέλα λαχταριστή.Άχ!Την υπόλοιπη μέρα έπεφτε επίσης πείνα μιας και η Γερμανία είναι κρεατοχώρα κι εγώ δεν είμαι και πολύ φίλος.Αλλά θα επεκταθώ ίσως αργότερα.
Όταν τέλειωσε το γιάμι γιάμι πρωινό ετοιμάστηκα και πήγαμε να δούμε στο γήπεδο της πόλης έναν αγώνα ποδοσφαίρου στον οποίο έπαιζε ο μικρός αδερφός "μας".Φυσικά το όλο θέαμα μου ήταν παντελώς αδιάφορο,αφού είμαι της άποψης ότι το ποδόσφαιρο αξίζει μόνο όταν οι ποδοσφαιριστές πανηγυρίζουν (βγάζουν τις μπλούζες τους!) και φυσικά δεν είναι 9 και 10 χρονών.
Αφού το μαρτύριο έλαβε τέλος πήγαμε στο σπίτι μιας άλλης αδελφής οικογένειας,που φιλοξενούσε τη Σ., να φάμε.Ήμασταν σχεδόν όλα τα παιδιά και οι οικογένειές "μας".Το μόνο που θυμάμαι να τρώω είναι σουβλάκι από μπέικον και φυσικά σαλάτα,τα άλλα όλα απλά δεν υπήρξαν ποτέ στο τραπέζι.Κι ενώ εμείς στην Ελλάδα είχαμε άφθονο φαγητό μέχρι να σκάσουν τα γερμανάκια ,αυτοί είχαν αρκετό αλλά όχι τόσο όσο να χορτάσουν οι-πώς να το κάνουμε-φαγανοί Έλληνες.Πράγμα που σχολίασαν και οι ίδιοι οι Γερμανοί,πως εμείς τρώμε πάρα πολύ.Ούστ!
Τελειώνει το φαγητό,τελειώνει και η ξενάγηση στο επίσης τεράστιο σπίτι και βγαίνουμε στη σχεδόν πόλη του Άμπεργκ.Όμορφη μικρή πόλη,με ανθρώπους φιλικούς(που με περνούσαν για ισπανίδα,όλε!) μα βρε παιδάκι μου,τί μανία κι αυτή να πίνουν σόδα αντί για νερό!Ο Ιούλιος δε χαμπάριαζε από Βορρά κι έτσι τις πρώτες μέρες ο ήλιος ήταν κάτι παραπάνω από βασανιστικός.Δεν μπορούσε κανείς να αντέξει πολύ ώρα χωρίς νερό,ιδίως αν είχε φάει,μα νερό "χωρίς μπουρμπουλήθρες" πουθενά εκεί τριγύρω κι έτσι είπαμε το νερό νεράκι.Φυσικά δεν αντέξαμε πολλή ώρα και στο τέλος αρχίσαμε να κουνάμε τις σόδες να φύγει το ανθρακικό.Έπειτα πήγαμε στο ποτάμι που περνάει μέσα απ την πόλη-νομίζω το λέγαν Βιλς-και κάναμε μια βόλτα με μηχανοκίνητη βάρκα,την οποία ο καψερός ο οδηγός μου έδωσε να οδηγήσω(για λίγο ευτυχώς).
Στη συνέχεια πήγαμε για παγωτό,αν και εγώ δεν πήρα τίποτα γιατί δε μου άρεσαν.Είχε spaghetti ice cream που το πήραν η Σ. και η Γ. που δεν είχα ξαναδεί,ούτε ξανάδα,πότε στη ζωή μου.Το βραδάκι παρτάκι σ ένα σπίτι, με πίτσες και μπύρες και μπύρες με λεμόνι(εγώ δεν έπινα τότε,ήμουν μικρή) και απολογισμό μια σπασμένη πόρτα που έσπασε η φίλη μου η Α. κατά λάθος και φυσικά δε μαθεύτηκε ποτέ ποιός την έκανε την κουτσουκέλα.Ρουφιάνοι δε γινόμαστε!
Δε ξέρω αν ήταν η καλύτερη ήταν σίγουρα όμως η πιο χορταστική στην κυριολεξία μέρα στη Γερμανία.
 

Marisol

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
El Hierro
Ταξίδι-Όνειρο
Nicaragua
Χαχαχ ! ωραία ιστορία κορίτσι !
Αυτό με τις δημόσιες τουαλέτες μην το παίρνεις προσωπικά....εγώ δεν δίνω σε καμία καθαρίστρια λεφτά γιατί πρώτον) είναι όλες σπαστικές και δεύτερον)παίρνουν ΗΔΗ αρκετά χρήματα.
Κρίμα ρε συ για το παγωτό έπρεπε να δοκίμαζες έχει τόσες γεύσεις (που προσωπικά δεν έχω δει στην Ελλάδα)
Αυτό με την φιλοξενία εεεε,Γερμανοί είναι,μια φορά να τους πεις ότι δεν τρως πρωινό σιγάααα μην σε ξαναρωτήσουν ! χαχα !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom