Γερμανικά εστιατόρια στην Ελλάδα...

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Σας παρακαλώ θα με τρελάνετε.Τόση φασαρία υπερ της Γερμανικής κουζίνας.Ελεος.

Εξαιρούνται τα γλυκά και οι μπύρες.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Σας παρακαλώ θα με τρελάνετε.Τόση φασαρία υπερ της Γερμανικής κουζίνας.Ελεος.

Εξαιρούνται τα γλυκά και οι μπύρες.
το γκρουπ στο οποιο φιλοξενειται η συζητηση αυτη, λεγεται "οι γερμανοι ειναι φιλοι μας"..
και απευθυνεται σε λατρεις της γερμανιας!οποτε, αυτος ο χωρος ειναι ακριβως για αυτον τον λογο!για να κανουμε "φασαρια" υπερ της γερμανικης κουζινας!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σας παρακαλώ θα με τρελάνετε.Τόση φασαρία υπερ της Γερμανικής κουζίνας.Ελεος.

Εξαιρούνται τα γλυκά και οι μπύρες.
Σε όποιους αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε (που λέει και το τραγούδι)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
cakenet, ειναι γερμανικη μπυραρία, σε όλο το στυλ, οπως ειδες κι εσυ δηλαδη και οτι εχω δοκιμασει εκει (ειναι στεκι πια) ειναι φρεσκοτακο και νοστιμοτατο. αξιζει η σταση για φαγητο εκει. Το δευτερο εχει ανοιξει πιο κοντα μας, αλλα της Στυλιδας ειναι πιο γοητευτικο. Ακομα περνας απο την πολη της Στυλίδας, δεν εχει ολοκληρωθει το κομματι της πΑΘΕ ακομα οποτε ειναι στον δρόμο σου!:)
Έχω περάσει πολλές φορές αλλά μόνο για καφέ! Όποτε πηγαίνω Κατερίνη με περιμένει μεγάλη μάχη με τα πιρούνια και τα κουτάλια, οπότε δεν τρώω στο ενδιάμεσο! :lol::lol::lol:

Σας παρακαλώ θα με τρελάνετε.Τόση φασαρία υπερ της Γερμανικής κουζίνας.Ελεος.

Εξαιρούνται τα γλυκά και οι μπύρες.
Να γιατί δεν ήθελα να γράφει ο καθένας στα γκρουπ που δεν συμμετέχει! Ούτε να σου επιμέναμε με το φαγητό μπροστά στη μύτη σου να δοκιμάσεις δηλαδή! :bleh::bleh::bleh:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
χαχαχα! τόσα θέματα έχει μωρέ το φόρουμ! άσε μας στα λουκάνικά μας!:bleh::bleh:

και μια και μπήκες και για να φανείς λίγο χρήσιμος.. :bleh: γράψε μας και για τα γλυκά που λες ότι σου αρέσουν! ;)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο ξεσηκωμος μας ήταν άμεσος που τον αναγκάσαμε να αποσυνδεθεί:bleh::bleh::bleh:
Και δεν μας έγραψε για τα γλυκά που λέει και η chrikky, για να είναι on topic.:haha::haha::haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κάποτε έξω απο το Πανόραμα κ στο δρομο για Χορτιάτη ειχε ενα εστιατόριο με γερμανική κουζίνα.
Δεν ειχα πάει ποτέ, αλλά ηξερα οτι υπήρχε.
Νομίζω το λέγανε Deutsche Kueche!!!

Οι παροικούντες την συμπρωτεύουσα μήπως γνωρίζουν αν υπάρχει ακόμη;:roll:
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Για να μην παρεξηγηθώ μου αρέσει πάρα πολύ η Γερμανία.Δυστυχώς είναι παρεξηγημένη απο πολλούς Ελληνες αλλά για μένα ενα ταξίδι εκεί πάντα μου προσφέρει πολλές συγκινήσεις.Δεν είναι τυχαίο οτι εκεί γενικώς πηγαίνω τακτικά και μάλιστα την τελευταία τριετία έχω πάει καμιά δεκαριά φορές.Μάλιστα με το καλό το λιγότερο έχω άλλα δυο ταξιδάκια μέχρι τέλη του 2009 στη Γερμανία.Αλλά πιστευω κατα την ταπεινή μου γνώμη το φαγητό τους εκεί δεν είναι ο οργασμός για το κακομοίρικο το στομάχι μου.Αν έχω φάει ΚΑΛΑ εκεί είναι είτε σε κάποιο Ιταλικό ή σε κάνα κινέζικο.

Τέσπα αν εσείς φαντασιώνεστε με Γερμανική κουζίνα και συγκεκριμένα ψάχνετε μια ταβέρνα που έχουν Γερμανους ιδιοκτήτες τότε θα βρείτε ενα στην Ροδόπολη της Αττικής,βόρεια της Εκάλης,στην οδό της 25 Μαρτίου.Παλαιότερα που το επισκεπτόμουνα είχε πολλούς πελάτες Γερμανούς εκεί,που ζουν μόνιμα στην Ελλάδα.Ψάχτε μόνο αν λειτουργεί ακόμη αλλά να ξέρετε όσοι δεν ξέρουν την περιοχή θα δυσκολευτούν πολύ να το βρουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Προφανώς λές γιά τό DIE 3 KONIGE(Τρείς Βασιλιάδες).

Λειτουργούσε τό φθινόπωρο.Τό Αθηνόραμα το έχει ακόμη,επομένως μάλλον λειτουργεί.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Προφανώς λές γιά τό DIE 3 KONIGE(Τρείς Βασιλιάδες).

Λειτουργούσε τό φθινόπωρο.Τό Αθηνόραμα το έχει ακόμη,επομένως μάλλον λειτουργεί.
Σωστά.Καλούτσικη κουζίνα{καλύτερη απο πολλά εστιατόρια που δοκίμασα στη Γερμανία}αλλά πάλι απέχει πολύ στο να τη χαρακτηρίσω την εμπειρία θεσπέσια.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
.Αλλά πιστευω κατα την ταπεινή μου γνώμη το φαγητό τους εκεί δεν είναι ο οργασμός για το κακομοίρικο το στομάχι μου.Αν έχω φάει ΚΑΛΑ εκεί είναι είτε σε κάποιο Ιταλικό ή σε κάνα κινέζικο.
De gustibus et coloribus non disputandum! :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
De gustibus et coloribus non disputandum! :bleh:
Η ελληνικη εκδοχη του ειναι de gustibus et de coloribus, της π...ανας.
Δυστυχως θα πρεπει να συμφωνησω με τον madman οτι η γερμανικη κουζινα ειναι πολυ βαρια τουλαχιστον για το στομαχι μου. Νοστιμη μεν, αλλα ολο το βραδυ γυρνοβολω στο κρεβατι μου ως πασχαλιατικος οβελιας. Οποτε το σκεπτομαι καθε φορα πριν το διαπραξω. Το die drei konigen πραγματι ειναι ωραιο εστιατοριο. Αλλα η βαρυστομαχια μου ανταξια τριων βασιλεων. Το θεσσαλονικωτικο γερμανικο εστιατοριο λεγεται νομιζω deutsche stuben αν θυμαμαι καλα, αλλα εχω χρονια να παω, οποτε δεν ξερω τι παιζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom