Γερμανικά εστιατόρια στην Ελλάδα...

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μωρε ανοιξε και εκει, το ειδα(την μια και μοναδικη φορα που πηγα)..αλλα το athens heart μολονοτι πιο κοντα απο το mall, δεν μου αρεσει καθολου....ασε..πρεπει να ανοιξει στην γειτονια μου για να ειμαι ευχαριστημενη!!:bleh::bleh::bleh:
καλα κι εγω μια φορα εχω παει (χαλια οντως :D) αλλα λέμε τωρα.. μια και ειναι πιο κοντα...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Bayern Bierhaus βαυαρική κουζίνα που δύσκολα θα βρείτε αντάξια της, η πατατοσαλάτα είναι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει! στη Γλυφάδα.
tnx λευτέρη! στα υπόψη και για νέα επίσκεψη λοιπόν ;)
 
Last edited by a moderator:

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
και last but not least η Βυνη στο Κουκακι με πολυ μεγαλη ποικιλια σε μπυρονια!!!:clap::clap:
στη βύνη πήγαινα πάρα πολύ πριν 6-7 χρόνια (μπορει και παραπανω).. έκτοτε αναρωτιόμουνα τι κάνει αυτό το μαγαζί και αν είναι ακόμη καλό... εχεις πάει πρόσφατα ευαγγελία.. για πες εντυπώσεις!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λοιπόν... μετά από ένα μικρό γκάλοπ στους φανατικούς του Ritterburg συνειδητοποίησα ότι τελικά είναι ακριβό μάλλον μόνο για το δικό μου budget... :( Οι τιμές του είναι φυσιολογικές για ένα εστιατόριο. Μια τεράστια μερίδα σνίτσελ ή λουκάνικα κυμαίνεται από 9-14. Μπίρα μπορείς να βρεις με 4 το ποτήρι (βαρελίσια αλλά σε μεγάλη ποικιλία!) αλλά έχει και κάτι ΤΕΛΕΙΕΣ πιο σπάνιες που φτάνουν μέχρι και €20 το μπουκάλι! Μια ποικιλία με λουκάνικα για 2 άτομα, σκάει περίπου στα €18 αν θυμάμαι καλά.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εμ... όταν λέμε ότι η αθήνα έχει γίνει παράλογα ακριβή πόλη γι' αυτά που προσφέρει, αυτό εννοούμε.. έχουμε φτάσει στο σημείο αυτές τις τιμές που λες να τις θεωρούμε νορμάλ και μέτριες..

εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε νορμάλ τιμή τα 4.5ευρώ για τον καφέ, τι να λέμε τώρα.. (αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, την έχουμε κάνει εν μέρει σ' ένα thread για το λονδίνο και το πόσο φτηνό ή ακριβό είναι κ.ο.κ.)...

όσο για το Ritterburg, ε ναι, δεν το λες και φτηνό.. αλλά οκ.. είπαμε.. αυτές οι τιμές παίζουνε στην Αθήνα... δίνεις σ' ενα εστιατόριο 25-30 ευρώ το άτομο και λες σε όλους. ...είναι και φτηνόοοοοοοοο, συν ολα τα άλλα... :cool:

anyway, εμένα μου κίνησε το ενδιαφέρον να πάω.. αν είναι και μεγάλες και τόσο νόστιμες οι μερίδες, μια χαρά :p
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
αν και είναι off topic, εγώ όσες φορές κανονίζω να πάω ritterburg για φαγητό ξέρω ότι θα ξοδευτώ -για το δικό μου budget, επαναλαμβάνω, είναι ακριβό. Για τα δεδομένα της Αθήνας προφανώς δεν είναι. τι να πω!
Πάντως αξίζει κάθε cent που δίνω. ποτέ δεν τα λυπήθηκα όσα κι αν έδωσα!
Σας περιμένω (κατόπιν βουνού.. :bleh::bleh:)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μια χαρά είναι οι τιμές! Για τα δεδομένα της πόλης μας πάντα! (και φυσικά θεωρούμε φυσιολογική τιμή πλέον τα 4,5 Ευρώ του καφέ...αλλά κι όταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό και τον βρίσκουμε π.χ. στα 2 Ευρώ μας φαίνεται και πάμφθηνος :bleh: ) Απλά όταν μιλήσατε για τσιμπημένες τιμές φαντάστηκα για κάτι πραγματικά ακριβό κι από τις φωτογραφίες που είδα στο ίντερνετ δε μου φάνηκε και τόσο πολυτελές ώστε να χρεώνει την απλή μερίδα στα 20-30-40 Ευρώ για παράδειγμα! :D

Βρήκα την σελίδα τους στο facebook κι έγινα μέλος! :cool:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Βρήκα την σελίδα τους στο facebook κι έγινα μέλος! :cool:
χαχαχαχαχα! γεια σου ρε cakenet! :D

νομίζω πρέπει να κανονίσουμε συνάντηση εκεί τελικά! (ναιιι μετά το βουνό λέμεεεε :cool:)...

να ρωτησω κατι τη γνώστρια axinos??? :) ένα μαγαζί κουρδιστό γουρούνι στη θεσσαλονίκη (σχετικά κεντρικά) το ξέρεις? πρέπει να έχει και αρκετές γερμανικές σπεσιαλιτέ.. αλλά δεν έχω πάει να ξέρω περισσότερα!:(
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Βρήκα την σελίδα τους στο facebook κι έγινα μέλος! :cool:
:haha::haha::haha: τρελό σκηνικό!

εγώ πάντως διευκρίνισα ότι το βρήκα ακριβό για τα δικά μου δεδομένα...

Λοιπόν, CakeNet, θα βρεθούμε Καισαριανή για ποικιλία λουκάνικα με πουρέ και σαλατα λαχανο, και μοναστηριακή μπίρα!΄
Ανάβαση στον Υμηττό για σένα προαιρετικη! :cool:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι..να κανονίσουμε συνάντηση Γερμανόφιλων εκεί! :clap:

Σπέτσλε έχουνε; :cool::cool::cool:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ναι..να κανονίσουμε συνάντηση Γερμανόφιλων εκεί! :clap:

Σπέτσλε έχουνε; :cool::cool::cool:
την βρηκα και εγω την σελιδα του στο fb!!οντως δεν φαινεται πολυ ακριβο απο τις φωτο..
αλλα μαλλον αν ειναι οπως τα λετε, τοτε ειναι παραπλανητικες!!
συναντηση γερμανοφιλων!!!ναι, ωραια ιδεα!παμε να ξεκοιλιαστουμε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom