Για ποιον/ποιους λόγους δεν είναι δημοφιλή κάποια νησιά;

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
και στον κατάλογο της Ουνέσκο(ελάχιστα ελληνικά νησιά έχουν αξιοθέατα που να είναι στον εν λόγω κατάλογο)
Χεχεχε, είμαστε μέσα και σε αυτό εμείς!

Μιας και ανέλυσες, ολόσωστα, τα της Χίου θέλω να πω κάτι πιστεύω σχετικό. Το καλοκαίρι πήγα με τη σύζυγο Χίο, όπου μας άρεσε και πολύ μάλιστα. Όλα όσα ανέφερες και εσύ δηλαδή. Ο αδερφός της λοιπόν, ο οποίος είναι 23 όμως, σχεδίαζε να έρθει με ένα συμφοιτητή του αμέσως μετά από εμάς και ρώταγε πληροφορίες. Εμείς τον ενθαρρύναμε φυσικά. Το αποτέλεσμα? Από την πρώτη μέρα μας έπαιρνε τηλέφωνο απίστευτα απογοητευμένος ρωτώντας "μα τι σας άρεσε?".
Αυτοί λοιπόν περίμεναν χαμό, μπαράκια, κλαμπάκια, οργανωμένες παραλίες παντού με ντάμπα ντούμπα, είχαν μηχανάκι και όχι αυτοκίνητο, και δεν πάθανε πλάκα με τα Μαστιχοχώρια "οκ καλά ήταν".

Σίγουρα δεν είναι όλα για όλους.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Καταρχάς για να γίνεις τουριστικός προορισμός υπάρχει μία πρώτη βασική προυπόθεση. Να έχεις κάτι που ενδιαφέρει τον τουρίστα. Αν είσαι νησί σε μιά χώρα σαν την Ελλάδα που προσφέρει πληθώρα επιλογών, υπάρχει μιά δεύτερη βασική προυπόθεση. Τα αξιοθέατα η τα ενδιαφέροντα που έχεις να είναι τουλάχιστον ισάξια των εσωτερικών ανταγωνιστών σου. Αν κιόλας υπερέχεις κάπου, ακόμη καλύτερα.
Στην περίπτωση της Σάμου ενώ εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι έχει όλο το πακέτο, είναι νησί, έχει πράσινο, παραλίες, αρχαία κλπ στην πραγματικότητα αν το αναλύσει κάποιος θα διαπιστώσει ότι τα περισσότερα από αυτά που προσφέρει αφενός τα βρίσκεις αλλού και αφετέρου είναι καλύτερα.
Παράδειγμα ,οι παραλίες. Μπορεί να έχει ωραίες παραλίες αλλά σε ποιά θέση θα τοποθετούσατε την Σάμο στο θέμα: παραλίες σε ελληνικό νησί??? Πιθανολογώ όχι στα κορυφαία. Πιθανότερα κάπου προς την μέση.
Αρχαία έχει και αρκετά και σημαντικά. Ηραίο, Ευπαλίνειο όρυγμα.κλπ. Πόσοι αρχαιολογικοί τόποι όμως στην χώρα θεωρούνται πιο σημαντικοί??? Αρκετοί.
ΤΙ υποδομές έχει από πλευράς ξενοδοχείων???
Είναι το Καρλόβασι το μοναδικό παραθαλλάσιο μέρος στην Ελλάδα χωρίς παραλιακή τουριστική ζώνη η υπάρχει και άλλο???
Τελικά έχει η Σάμος καποιο συγκριτικό πλεονέκτημα βάσει του οποίου μπορεί να αναπτυχθεί περαιτέρω η τουριστική κίνηση??? Κατά την γνώμη μου έχει. Αυτό είναι το κρασί.
Το Σαμιώτικο κρασί είναι μέσα στα κορυφαία στην Ελλάδα και μπορεί να διακριθεί άνετα στο εξωτερικό. Εννοώ στο ευρύτερο κοινό διότι οι γνώστες το ξέρουν ήδη.
Πάνω σε αυτό μπορείς μα χτίσεις μία ολόκληρη κατηγορία, τον οινικό τουρισμό. Θέλει χρόνο, κόπο,μάρκετινγκ κλπ. Είναι ήπιος τουρισμός αλλά αρκετά ποιοτικός και με διάρκεια.
Αυτό όμως που πρέπει να γίνει άμεσα είναι να δουν οι Σαμιώτες το θέμα του φαγητού.
Αυτά που έφαγα στο Καρλοβάσι και όχι μόνο εγώ ήταν, με ελάχιστες εξαιρέσεις, πολύ κάτω του μετρίου. Αυτό φυσικά για νησί που θέλει να είναι τουριστικό, είναι επιεικώς απαράδεκτο.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Τέλος, ας πω και κάτι καλό για το Πυθαγόρειο μιας και το σταύρωσα, καθώς έχω αρκετά περάσματα τα τελευταία χρόνια. Είναι βλέπετε ιδανικό ορμητήριο για τα αγαπημένα βόρεια Δωδεκάνησα. Μου άρεσε κάποια αυθεντικότητα που βγάζανε μαγαζάκια εκτός της πρώτης γραμμής, μου άρεσαν πάρα πολύ τα τοπικά προϊόντα, κρασιά, σούμες και τα σχετικά, όπως μου άρεσε, λάτρεψα και με εντυπωσίασε εκείνη η ΜΠΑΡΑΡΑ στο τέλος του πεζόδρομου, που αν ήταν σε κανένα Κουκάκι π.χ. θα μάζευε χρήμα με τη σέσουλα.

Περιμένω τις τοποθετήσεις σου με αγωνία φίλε @James
Για κάποιο λόγο δεν ανοίγει ο σύνδεσμος..Υποθέτω πως μιλάς για την Ιερά Οδό;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κοιτα δεν εχω ερθει Σαμο, δεν ξερω ποσο ωραιο ειναι το νησι σου! Γενικα δεν εχω επισκεφτει πολλα νησια μιας και τα περισσοτερα καλοκαιρια δουλευα. Αλλα ο εγχωριος τουρισμος ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να αυξηθει. Και η Ροδος που ειναι πιο δυνατο brand ταξιδιωτικα απο την Σαμο, μην νομιζεις δεν πολυπροσελκυει Ελληνες, και ειδικα τα τελευταια χρονια με την κριση ακομα λιγοτερους οπως ειπε και ο Θανος75 ! Κυριως με τις πενταημερες την εχουν επισκεπτει οι περισσοτεροι, πανε κι αυτες τωρα πια! Ειναι μεγαλες οι αποστασεις. Οι Θεσσαλονικιοι και οι γυρω γυρω εχουν την Χαλκιδικη και οι Αθηναιοι τις Κυκλαδες. Υπαρχουν και οι Σποραδες για τους Θεσσαλους. Εχει πιο κοντινα καλοκαιρινα θερετρα με διασημοτερη νυχτερινη ζωη (βλ. Μυκονος, Παρος, Χαλκιδικη) για τους νεους και για τις οικογενειες πεφτει μακρια η Σαμος και ακριβη η μετακινηση προς τα εκει, ασε που θελει αμαξι! Οι περισσοτεροι Αθηναιοι που μιλαω ειδικα οι μεγαλυτεροι σε ηλικια προτιμουν ενα μικρο νησακι να πηγαινουν με τα ποδια, και πιο φθηνα και καμμια ταλαιπωρια!

Οποτε αναγκαστικα στον τουρισμο απο εξωτερικο πρεπει να στραφεις αν θες να γινεις δημοφιλες νησι, γιατι τους Ελληνες να τους φερεις απο Κυκλαδες και Χαλκιδικη στην Σαμο, ακατορθωτο θα το ελεγα! Δεν τους ξεκουνας απο εκει που να χτυπας τον κωλο σου κατω! Απλα ξεχασε το!

Τωρα για να γινεις διεθνως γνωστο μπραντ, πρεπει οπως ειπε και ο chrisbd, να εχεις εναν κραχτη! Μια Παλια Πολη σαν αυτη της Ροδου ή ενα ηλιοβασιλεμα σαν της Σαντορινης, ή την νυχτερινη ζωη της Μυκονου. Τωρα αν αυτο ισχυει 100% ή ειναι αποτελεσμα πετυχημενου μαρκετινγκ ειναι αδιαφορο! Εσεις δεν εχετε κατι που να ειναι γνωστο σαν μπραντ πανευρωπαικα αλλα οταν λεμε γνωστο εννοουμε να κανει μπαμ, και να αποτελει λογο απο μονο του για να ερθει καποιος που να μην χρειαζεται να ειναι 'ψαγμενος' για να το ξερει αυτο!

Τωρα αν δεν το εχετε ή αν υστερειτε σε μαρκετινγκ αυτο ισως το ξερεις εσυ καλυτερα απο ολους!

Αααα και ο psilos3 που εχει γυρισει σχεδον ολα τα νησια!
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Χεχεχε, είμαστε μέσα και σε αυτό εμείς!

Μιας και ανέλυσες, ολόσωστα, τα της Χίου θέλω να πω κάτι πιστεύω σχετικό. Το καλοκαίρι πήγα με τη σύζυγο Χίο, όπου μας άρεσε και πολύ μάλιστα. Όλα όσα ανέφερες και εσύ δηλαδή. Ο αδερφός της λοιπόν, ο οποίος είναι 23 όμως, σχεδίαζε να έρθει με ένα συμφοιτητή του αμέσως μετά από εμάς και ρώταγε πληροφορίες. Εμείς τον ενθαρρύναμε φυσικά. Το αποτέλεσμα? Από την πρώτη μέρα μας έπαιρνε τηλέφωνο απίστευτα απογοητευμένος ρωτώντας "μα τι σας άρεσε?".
Αυτοί λοιπόν περίμεναν χαμό, μπαράκια, κλαμπάκια, οργανωμένες παραλίες παντού με ντάμπα ντούμπα, είχαν μηχανάκι και όχι αυτοκίνητο, και δεν πάθανε πλάκα με τα Μαστιχοχώρια "οκ καλά ήταν".

Σίγουρα δεν είναι όλα για όλους.

Ισχύει.Οι παραλίες δεν είναι όλες οργανωμένες με τίποτα. Έχει από οργανωμένες με ντάπα ντούπα μέχρι ερημικές. Οι ντάπα ντούπα είναι μειοψηφία. Αν κάποιος θέλει έντονη νυχτερινή ζωή(όπως και άλλοι 20χρονοι) καλύτερα νησιά τύπου Πάρος, Μύκονος.

Η Ελλάδα έχει νησιά για όλα τα γούστα. Και για 20,και για 30 και για....85 ετών.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
που είναι και στον κατάλογο της Ουνέσκο(ελάχιστα ελληνικά νησιά έχουν αξιοθέατα που να είναι στον εν λόγω κατάλογο
Με έβαλες στο πειρασμό να ψάξω για περαιτέρω πληροφορηση σχετικά. (Να γιατί είναι πολύ ωραίο θέμα το συγκεκριμένο). Εχουμε και λέμε:

Σας παρουσιάζουμε τα 6 ελληνικά νησιά με μνημεία της UNESCO! Ταξίδι στην ιστορία...

Για κάποιο λόγο δεν ανοίγει ο σύνδεσμος..Υποθέτω πως μιλάς για την Ιερά Οδό;
Ακριβώς, είναι η Ιερά οδός και παρέθεσα τη Fb σελίδα του καταστήματος:

Se connecter à Facebook
Αααα και ο psilos3 που εχει γυρισει σχεδον ολα τα νησια!
Όχι και όλα, ευτυχώς υπάρχουν ακόμα πολλές εκκρεμότητες! :cool:
Στη Ρόδο έχω έρθει πάντως 9 φορές για να μην έχετε παράπονο. Βέβαια είναι ένα νησί επισκέψιμο όλες τις εποχές του χρόνου, με μεγάλη πόλη, έντονη ζωή, οπότε μπορεί να συγκριθεί μόνο με λίγα αντίστοιχα.

Στα υπόλοιπα που γράφεις και συμφωνώ, νομίζω δε ξεκινάει το θέμα μόνο για την απόσταση που είναι παράγοντας δε το συζητώ, όσο για τη θέληση.
Τουλάχιστον εδώ στο βορρά, οι περισσότεροι βολεύονται με τα ίδια και τα ίδια κι αν από σπόντα ξεφύγουν απ' τη Χαλκιδική, θα χτυπήσουν κάποιο στανταράκι τύπου Σαντορίνης, Μυκόνου, Ρόδου, Κρήτης ή και Λευκάδα πλέον που είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια.
Δε μιλάω για τον οικογενειάρχη που ενδεχομένως να σκέφτεται τα έξοδα x3 ή x4, αλλά για πολύ κόσμο σε νεότερη ηλικία που δε ξεκουνιέται.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Καταρχάς για να γίνεις τουριστικός προορισμός υπάρχει μία πρώτη βασική προυπόθεση. Να έχεις κάτι που ενδιαφέρει τον τουρίστα. Αν είσαι νησί σε μιά χώρα σαν την Ελλάδα που προσφέρει πληθώρα επιλογών, υπάρχει μιά δεύτερη βασική προυπόθεση. Τα αξιοθέατα η τα ενδιαφέροντα που έχεις να είναι τουλάχιστον ισάξια των εσωτερικών ανταγωνιστών σου. Αν κιόλας υπερέχεις κάπου, ακόμη καλύτερα.
Στην περίπτωση της Σάμου ενώ εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι έχει όλο το πακέτο, είναι νησί, έχει πράσινο, παραλίες, αρχαία κλπ στην πραγματικότητα αν το αναλύσει κάποιος θα διαπιστώσει ότι τα περισσότερα από αυτά που προσφέρει αφενός τα βρίσκεις αλλού και αφετέρου είναι καλύτερα.
Παράδειγμα ,οι παραλίες. Μπορεί να έχει ωραίες παραλίες αλλά σε ποιά θέση θα τοποθετούσατε την Σάμο στο θέμα: παραλίες σε ελληνικό νησί??? Πιθανολογώ όχι στα κορυφαία. Πιθανότερα κάπου προς την μέση.
Αρχαία έχει και αρκετά και σημαντικά. Ηραίο, Ευπαλίνειο όρυγμα.κλπ. Πόσοι αρχαιολογικοί τόποι όμως στην χώρα θεωρούνται πιο σημαντικοί??? Αρκετοί.
ΤΙ υποδομές έχει από πλευράς ξενοδοχείων???
Είναι το Καρλόβασι το μοναδικό παραθαλλάσιο μέρος στην Ελλάδα χωρίς παραλιακή τουριστική ζώνη η υπάρχει και άλλο???
Τελικά έχει η Σάμος καποιο συγκριτικό πλεονέκτημα βάσει του οποίου μπορεί να αναπτυχθεί περαιτέρω η τουριστική κίνηση??? Κατά την γνώμη μου έχει. Αυτό είναι το κρασί.
Το Σαμιώτικο κρασί είναι μέσα στα κορυφαία στην Ελλάδα και μπορεί να διακριθεί άνετα στο εξωτερικό. Εννοώ στο ευρύτερο κοινό διότι οι γνώστες το ξέρουν ήδη.
Πάνω σε αυτό μπορείς μα χτίσεις μία ολόκληρη κατηγορία, τον οινικό τουρισμό. Θέλει χρόνο, κόπο,μάρκετινγκ κλπ. Είναι ήπιος τουρισμός αλλά αρκετά ποιοτικός και με διάρκεια.
Αυτό όμως που πρέπει να γίνει άμεσα είναι να δουν οι Σαμιώτες το θέμα του φαγητού.
Αυτά που έφαγα στο Καρλοβάσι και όχι μόνο εγώ ήταν, με ελάχιστες εξαιρέσεις, πολύ κάτω του μετρίου. Αυτό φυσικά για νησί που θέλει να είναι τουριστικό, είναι επιεικώς απαράδεκτο.
Ναι ωραια ιδεα αλλα αμφιβολο κατορθωμα! Οι Ελληνες ειναι πολυ μικρο αγοραστικο κοινο για κατι τοσο εξειδικευμενο οσο ο οινοτουρισμος. Ασε που στην Ελλαδα ειναι ηδη γνωστα τα σαμιωτικα κρασια και παλι δεν πολυπαει κοσμος οποτε οπως πολυ σωστα ειπες μονο με διαφημιση εξωτερικο! Δυσκολο ομως να ανταγωνιστεις Τοσκανη, Νοτια Γαλλια, Αλσατια και αλλους ευρωπαικους προορισμους. Οχι μονο ως προς την ποιοτητα των κρασιων αλλα και επειδη τα ελληνικα νησια ειναι συνδεδεμενα με καλοκαιρινες διακοπες, μπυρα και θαλασσα. Ο αλλος τον οινοτουρισμο θελει να τον συνδυασει συνηθως με roadtrip και οι συγκεκριμενες περιοχες προσφερονται καλυτερα για roadtrip απ' οτι η Σαμος ή οποιοδηποτε αλλο ελληνικο νησι (ισως μονο η Κρητη να το παλευε). Αλλο συγκριτικο πλεονεκτημα πρεπει να βρουν κατα την γνωμη μου!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι ωραια ιδεα αλλα αμφιβολο κατορθωμα! Οι Ελληνες ειναι πολυ μικρο αγοραστικο κοινο για κατι τοσο εξειδικευμενο οσο ο οινοτουρισμος. Ασε που στην Ελλαδα ειναι ηδη γνωστα τα σαμιωτικα κρασια και παλι δεν πολυπαει κοσμος οποτε οπως πολυ σωστα ειπες μονο με διαφημιση εξωτερικο! Δυσκολο ομως να ανταγωνιστεις Τοσκανη, Νοτια Γαλλια, Αλσατια και αλλους ευρωπαικους προορισμους. Οχι μονο ως προς την ποιοτητα των κρασιων αλλα και επειδη τα ελληνικα νησια ειναι συνδεδεμενα με καλοκαιρινες διακοπες, μπυρα και θαλασσα. Ο αλλος τον οινοτουρισμο θελει να τον συνδυασει συνηθως με roadtrip και οι συγκεκριμενες περιοχες προσφερονται καλυτερα για roadtrip απ' οτι η Σαμος ή οποιοδηποτε αλλο ελληνικο νησι (ισως μονο η Κρητη να το παλευε). Αλλο συγκριτικο πλεονεκτημα πρεπει να βρουν κατα την γνωμη μου!
Εδώ ψιλοδιαφωνω μαζί σου Νίκο μου. Η Σαντορίνη για παράδειγμα, πέρα από όλα τα άλλα, έχει δουλέψει αρκετά και το κομμάτι 'οινοτουρισμός', και ας μην είναι μεγάλη σε έκταση. Ξέρω ανθρώπους που επισκέπτονται στη Σαντορίνη 3 κ 4 καναβες σε μια σταλια νησί για να δοκιμάσουν τις διαφορετικές ποικιλίες κρασιού. Εγώ θεωρώ πως η Σάμος πρέπει να το πάρει πιο ζεστά το θέμα οινοτουρισμός και να το προωθήσει στο εξωτερικό και όχι μόνο
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εδώ ψιλοδιαφωνω μαζί σου Νίκο μου. Η Σαντορίνη για παράδειγμα, πέρα από όλα τα άλλα, έχει δουλέψει αρκετά και το κομμάτι 'οινοτουρισμός', και ας μην είναι μεγάλη σε έκταση. Ξέρω ανθρώπους που επισκέπτονται στη Σαντορίνη 3 κ 4 καναβες σε μια σταλια νησί για να δοκιμάσουν τις διαφορετικές ποικιλίες κρασιού. Εγώ θεωρώ πως η Σάμος πρέπει να το πάρει πιο ζεστά το θέμα οινοτουρισμός και να το προωθήσει στο εξωτερικό και όχι μόνο
Τι ποσοστο ειναι αυτοι που πανε στην Σαντορινη για το κρασι? Η Σαντορινη δεν ειναι τουριστικα αυτο που ειναι χαρη στο κρασι της! Ουτε το 1-2% δεν παει αποκλειστικα για αυτον τον λογο ,παρεμπιπτοντως ισως να το δοκιμαζει (αυθαιρετα το ποσοστο αλλα δεν νομιζω να πολυπεφτω και εξω) . Μονο στην ηπειρωτικη Ελλαδα ισως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο και παλι δυσκολα μιας και εχει προορισμους κοντυτερα στην κεντρικη και Βορεια Ευρωπη! Για τον ιδιο λογο που και τα χειμερινα θερετρα στην Ελλαδα δεν κατακλυζονται απο κοσμο οπως κανουν τα νησια μας παρ' οτι ειναι πολυ ομορφα! Εχει πιο κοντα σε αυτους. Το να μαζεψουν και 10 νοματαιους που θα πανε στην Σαμο για οινοτουρισμο δεν θα κανει αναταση στην οικονομια τους! Δεν ξερω καν αν κανουν σοβαρες εξαγωγες (θα μας πει ο Τζειμς), για οινοτουρισμο δεν το συζητω, ονειρο θερινης νυχτος ειναι! Πιο ρεαλιστικος στοχος ειναι να στοχευσουν σε αυξηση των εξαγωγων που και παλι δυσκολο ειναι, λες να μην το εχουν προσπαθησει οι οινοπαραγωγοι?
 
Last edited:
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Τι ποσοστο ειναι αυτοι που πανε στην Σαντορινη για το κρασι? Η Σαντορινη δεν ειναι τουριστικα αυτο που ειναι χαρη στο κρασι της! Ουτε το 1-2% δεν παει αποκλειστικα για αυτον τον λογο ,παρεμπιπτοντως ισως να το δοκιμαζει (αυθαιρετα το ποσοστο αλλα δεν νομιζω να πολυπεφτω και εξω) . Μονο στην ηπειρωτικη Ελλαδα ισως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο και παλι δυσκολα μιας και εχει προορισμους κοντυτερα στην κεντρικη και Βορεια Ευρωπη! Για τον ιδιο λογο που και τα χειμερινα θερετρα στην Ελλαδα δεν κατακλυζονται απο κοσμο οπως κανουν τα νησια μας παρ' οτι ειναι πολυ ομορφα! Εχει πιο κοντα σε αυτους. Το να μαζεψουν και 10 νοματαιους που θα πανε στην Σαμο για οινοτουρισμο δεν θα κανει αναταση στην οικονομια τους! Δεν ξερω καν αν κανουν σοβαρες εξαγωγες (θα μας πει ο Τζειμς), για οινοτουρισμο δεν το συζητω, ονειρο θερινης νυχτος ειναι! Πιο ρεαλιστικος στοχος ειναι να στοχευσουν σε αυξηση των εξαγωγων που και παλι δυσκολο ειναι, λες να μην το εχουν προσπαθησει οι οινοπαραγωγοι?





Σαντορινη που πηγα περυσι σε πληροφορω πονταρει παρα πολυ στο κρασι της και το πλασαρει παρα πολυ καλα χωρις να κατανταει με την κακη εννοια τουριστικο.Εννοειται σαν επισκεπτης στις μερες που θα πας τις περισσοτερες μερες θα συνοδευσεις το δειπνο σου με κρασι και θα προσπαθησεις να δοκιμασεις οσο περισσοτερες ποικιλιες γινεται με κορυφαιο το ασυρτικο φυσικα.Το κανουν και οι τουριστες και οι ντοπιοι.Εχω γυρισει ολη τη Σαντορινη ,εχω δει απο παντου ηλιοβασιλεματα και το πιο ομορφο ηλιοβασιλεμα ever δεν ηταν στην υπερτιμημενη Οια ηταν στο οινοποιειο Santowines οπου το απολαμβανεις με λιγοτερη βαβουρα με ενα ποτηρι κρασι σε μια υπεροχη θεση πανω στο γκρεμο της καλντερας,υπο ηχους lounge μουσικης.Το μονο που ελειπε ηταν διαφημιση του Μαρτινι 'η να πεταχτει ο James Bond να φλερταρει την ομορφη γυναικα που καθετε στην καλντερα.Οχι δεν ειναι μονος λογος να πας ,για αλλο λογο ερχονται απο ολα τα μηκη της γης αλλα θα ηταν τοσο ομορφο νησι αν φημιζοταν μονο για αυτο??Σιγουρα ομως θα συμπληρωσει μεσα ολα τα must του νησιου το winetasting και η επισκεψη σε εξαιρετικα οργανωμενα για τον επισκεπτη wine tours.Δεν νομιζω οτι και ο μεσος τουριστας που παει 1 με 2 ταξιδια το πολυ το χρονο παει στην Τοσκανη πχ μονο για να δοκιμασει κρασι και φευγει.Για τη Φλωρεντια παει και τις γυρω πολεις και μεσα σε αυτα βαζει και το κρασι.Η καποιος πχ παει μονο στη Βαρκελωνη για παεγια και ταπας και δεν παει πχ στη La sagrada?

Και με την Σαμο δεν φταιει το οτι δεν εχει κρασι φταιει οτι δεν εχει διαφημιστει και προβληθει οπως θα επρεπε το νησι γενικα,οποτε που να το μαθει ο αλλος και να ερθει.Απο εκει ειμαι μισος σε καταγωγη ουτε υποδομες εχει παρολο που το νησι θα μπορουσε να εχει και τον διπλασιο κοσμο αν ηθελε.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα δεν εχω παει σε πολλα νησια εντος συνορων...εχοντας ομως εργαστει (στο εξωτερικο) στο τουριστικο marketing (αν κ ειχε να κανει με χειμερινο τουρισμο) θα πω την αποψη μου...βαση εμπειριων
το Α κ το Ω ειναι το marketing
Ενας προορισμος δεν χρειαζεται να εχει ολα αυτα που θεωρουμε απαραιτητα για να τραβηξει τουριστες (ισως εκτος απο την σχετικα ευκολη προσβαση)...ολα τα αλλα τα φτιαχνεις μονο σου...πρεπει να δεις πως θα πουλησεις τον εαυτο σου καλυτερα
ολα ειναι θεμα marketing ....κ οταν μιλαμε για marketing δεν λεμε για μερικα διαφημιστικα σποτακια στην τηλεοραση για μια / δυο σαιζον, ουτε μερικα κακοφτιαγμενα τουριστικα φυλλαδια για καμια Φιλοξενια....μιλαμε για οργανωμενο marketing σε οριζοντα τουλαχιστον 10ετιας με στοχο να φτιαξεις ενα brand name σε 3/4 πραγματα για να τραβηξεις τους πελατες σου...
αυτο θελει πολυ καλο πλανο, θελει συνεργασια με τοπικους φορεις, θελει συνεργασια με ντοπιους, κατοικους κλπ κλπ κλπ

λυπαμαι που θα το πω , αλλα πιστευω ελαχιστα μερη στην Ελλαδα το κανουνε/καναε αυτο....
πιστευω οτι στην ελλαδα λειτουργει η ολη φαση κυριως στομα με στομα...πηγανε 10 στο ΧΧΧ νησι, ειπανε δυο κουβεντες, εγινε λιγο της μοδας, μετα πλακωσε ο κοσμος, μεχρι να ξεφουσκωσει κ μετα παμε για αλλου....
δεν νομιζω δηλαδη οτι τα Κουφονησια πχ κανανε καποιο πλανο κ γινανε ξαφνικα τοσο της μοδας...απλα ητανε συγκυριες κλπ....για αυτο βλεπουμε προορισμους να φουσκωνουν κ να ξεφουσκωνουν μετα....
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Ναι ωραια ιδεα αλλα αμφιβολο κατορθωμα! Οι Ελληνες ειναι πολυ μικρο αγοραστικο κοινο για κατι τοσο εξειδικευμενο οσο ο οινοτουρισμος. Ασε που στην Ελλαδα ειναι ηδη γνωστα τα σαμιωτικα κρασια και παλι δεν πολυπαει κοσμος οποτε οπως πολυ σωστα ειπες μονο με διαφημιση εξωτερικο! Δυσκολο ομως να ανταγωνιστεις Τοσκανη, Νοτια Γαλλια, Αλσατια και αλλους ευρωπαικους προορισμους. Οχι μονο ως προς την ποιοτητα των κρασιων αλλα και επειδη τα ελληνικα νησια ειναι συνδεδεμενα με καλοκαιρινες διακοπες, μπυρα και θαλασσα. Ο αλλος τον οινοτουρισμο θελει να τον συνδυασει συνηθως με roadtrip και οι συγκεκριμενες περιοχες προσφερονται καλυτερα για roadtrip απ' οτι η Σαμος ή οποιοδηποτε αλλο ελληνικο νησι (ισως μονο η Κρητη να το παλευε). Αλλο συγκριτικο πλεονεκτημα πρεπει να βρουν κατα την γνωμη μου!
Σίγουρα δεν υπάρχει εγγυημένο αποτέλεσμα αλλά νομίζω ότι είναι μιά προσπάθεια που αξίζει να γίνει. Δεν πας να ανταγωνιστείς ευθέως το βαρύ πυροβολικό όπως Τοσκάνη κλπ γιατί πολύ απλά δεν μπορείς αλλά να δώσεις μία εναλλακτική σε συνδιυασμό με ελληνικό καλοκαίρι τύπου <<ήλιος, κρασί , θάλασσα και το αγόρι μου>>. Στην αρχή τουλάχιστον διότι ο οινικός τουρισμός δεν έχει εποχή. Αν πετύχει αυτό μπορεί να συμπαρασύρει και άλλους τομείς όπως την εστίαση η να αναδειχθούν και οι ομορφιές του νησιού.
Αλλά όλα αυτά είναι απλώς κουβέντα που κάνουμε. Σκέψου να πηγαίνεις τώρα στην Σάμο και αντί από την στιγμή που πατάς το πόδι σου στο νησί, να ζαλίζεσαι από την διαφήμιση για το κρασί τους, να το έχει ο κόσμος τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι....
Μην ανησυχείς που δεν έχεις πάει ακόμη Σάμο. Πιστεύω θα βρεις ευκαιρία μελλοντικά με αφορμή κάποια από τις πολλές οινικές εκδηλώσεις που γίνονται στο νησί όλο τον χρόνο...:cool::):cool::rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.494
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom