Για ποιον/ποιους λόγους δεν είναι δημοφιλή κάποια νησιά;

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Καλά η Σύρος είναι ειδική κατηγορία. Κοντά στην Αττική, πολλές υποδομές, πολύ καλή σύνδεση με Πειραιά, πολλές παραλίες. Η Ερμούπολη είναι η πρωτεύουσα των Κυκλάδων, είναι πανέμορφη, έχει πολλά αξιοθέατα, το Δημαρχείο του Τσίλερ,νεοκλασικά κτίρια, το θέατρο Απόλλων....
Και ένα άλλο βασικό είναι τα πολιτιστικά δρώμενα.
Ξέρω ελεύθερους επαγγελματίες που έφυγαν απο Αθήνα και εγκαταστάθηκαν μόνιμα Σύρο, χωρίς πρόβλημα.Προσφέρει δυνατότητες που άλλα κυκλαδονήσια δεν προσφέρουν. Δημόσιες υπηρεσίες πολλές, δικαστήρια...
Είναι πολύ ξεχωριστή περίπτωση.

Αλλά η Λήμνος ή η Σάμος θα μπορούσαν εννοείται να διεκδικήσουν μερίδιο της τουριστικής πίτας, τόσο με στοχευμένη διαφήμιση και με εστίαση σε τομείς όπως ο οινοτουρισμός που σωστά αναφέρθηκε, όσο και με παροχή καλύτερων υπηρεσιών. Επίσης η γαστρονομία Λήμνου και Σάμου για μένα έχουν δυνατότητες. Η Λήμνος έχει ας πούμε καλά τυροκομικά, ζυμαρικά, κρασιά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αλλά η Λήμνος ή η Σάμος θα μπορούσαν εννοείται να διεκδικήσουν μερίδιο της τουριστικής πίτας, τόσο με στοχευμένη διαφήμιση και με εστίαση σε τομείς όπως ο οινοτουρισμός που σωστά αναφέρθηκε, όσο και με παροχή καλύτερων υπηρεσιών. Επίσης η γαστρονομία Λήμνου και Σάμου για μένα έχουν δυνατότητες. Η Λήμνος έχει ας πούμε καλά τυροκομικά, ζυμαρικά, κρασιά.
Πάνω σ' αυτό να αναφέρω ότι η Λήμνος για παράδειγμα εστίασε πολύ τα τελευταία χρόνια σε τουρισμό με αφορμή τα θαλάσσια σπορ, με αποτέλεσμα να προσελκύσει αρκετό νέο κόσμο την υψηλή σεζόν. Επίσης πόνταρε αρκετά στο κομμάτι οικογένεια (είναι και οι ρηχές θάλασσες) στο οποίο σημείωσε τρομερή επιτυχία. Συντέλεσε βέβαια το γεγονός ότι υπάρχει σχεδόν καθημερινή σύνδεση από τη Καβάλα, με αποτέλεσμα όλο και περισσότερος κόσμος από το Βορρά να το εμπιστεύεται, πολλοί μάλιστα παραπάνω από μία φορά.
Βέβαια αυτό είνα συμπέρασμα δικό μας, δε ξέρω τι συμβαίνει σε απόλυτα νούμερα, ξέρω όμως ότι πλέον είναι ένας από τους στάνταρ προορισμούς με μεγάλη μάλιστα πληρότητα τις ημέρες υψηλής σεζόν (προσωπική εμπειρία).
Για τη γαστρονομία του ότι και να πω είναι λίγο... Τρομερό φαγητό!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Πάνω σ' αυτό να αναφέρω ότι η Λήμνος για παράδειγμα ...πόνταρε αρκετά στο κομμάτι οικογένεια (είναι και οι ρηχές θάλασσες) στο οποίο σημείωσε τρομερή επιτυχία.
Πολύ σωστό! Είναι εξαιρετική επιλογή για οικογένειες. Ρηχές και καθόλου κρύες θάλασσες, όχι άγρια νυχτερινή ζωή, καλό φαΐ.
Νησιά Βορείου και Βορειοανατολικού Αιγαίου, δέχονται συχνά σαν τουρίστες και κατοίκους άλλων γειτονικών νησιών. Στη Λήμνο θα δεις ΙΧ με χιώτικες πινακίδες, βοηθάει αν υπάρχει καλή ακτοπλοϊκή συνδεση καθε χρονο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ σωστό! Είναι εξαιρετική επιλογή για οικογένειες. Ρηχές και καθόλου κρύες θάλασσες, όχι άγρια νυχτερινή ζωή, καλό φαΐ.
Και καθόλου γδάρσιμο στις τιμές έτσι, να τα λέμε αυτά! Βασικά σε όλο το βόρειο Αιγαίο νομίζω ότι ισχύει ο κανόνας.
Η Λήμνος είναι ιδανική για οικογένεια, καθώς πέρα από τις ρηχές θάλασσες που παίζουν σημαντικότατο ρόλο, είναι και τα κόστη. Ο οικογενειάρχης θα βρει να νοικιάσει ένα σπιτάκι σε πολύ καλή τιμή λίγο εκτός Μύρινας, θα φαει εξαιρετικά χωρίς να χρυσοπληρώσει, θα φτάσει και σε αρκετά νορμάλ τιμές με το πλοίο, ειδικότερα αν προλάβει κάποια από τις πολλές προσφορές που τρέχουν κάθε καλοκαίρι.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Καλημέρα!!! θα ήθελα να σχολιάσω κάτι σχετικά με την επισκεψιμότητα των νησιών από κατοίκους άλλων νησιων. Από τη Ρόδο υπάρχει αεροπορική σύνδεση για Σάμο,μια ή δυο φορές την εβδομάδα και αντίστοιχη ακτοπλοϊκή στην ίδια συχνότητα ( συγχωρέστε με αν έχει αλλάξει κάτι λόγω των συνθηκών,δεν το έψαξα πρόσφατα).
Με βάση αυτό θα μπορούσε να προσελκύσει τους κατοίκους της Ρόδου ή της Κω για διακοπές. Παρόλα αυτά οι μόνιμοι κάτοικοι ασχολούνται κυρίως με τον τουρισμό οπότε δεν κάνουν καλοκαιρινες διακοπές. Ακόμα και αν έχουν την πολυτέλεια των 1/2 ημερών θα τις περάσουν σε ένα μικρό νησί για οικονομία χρόνου.
Προσωπικά πιστεύω πως αν γινόταν μια καλή διαφήμιση στο τέλος της τουριστικής σεζόν π.χ τον Οκτώβριο θα υπήρχε κόσμος που μετά το τρέξιμο του καλοκαιριού,θα το σκεφτόταν να περάσει μερικές μέρες στο νησί,όχι απαραίτητα για μπάνιο αλλά για να δει τα αξιοθέατα και να περάσει ξέγνοιαστα μερικές μέρες πίνοντας κρασάκι.
Η σκέψη μου πέρασε από το μυαλό καθώς είδα πριν λίγο μια διαφήμιση δωδεκανησιακης εταιρείας για τη Λέρο. Σε Λέρο Κω Κάλυμνο πηγαίνουν πολλές οικογένειες τον Μάρτιο,την περίοδο της Καθαράς Δευτέρας για 3ημερο. Ίσως και η Σάμος θα μπορούσε να προσελκύσει κόσμο με κάποιες εκδηλώσεις προωθώντας π.χ.την περίοδο του Πάσχα ή κάποια άλλη περίοδο εκτός της υψηλής καλοκαιρινής σεζόν
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα!!! θα ήθελα να σχολιάσω κάτι σχετικά με την επισκεψιμότητα των νησιών από κατοίκους άλλων νησιων. Από τη Ρόδο υπάρχει αεροπορική σύνδεση για Σάμο,μια ή δυο φορές την εβδομάδα και αντίστοιχη ακτοπλοϊκή στην ίδια συχνότητα ( συγχωρέστε με αν έχει αλλάξει κάτι λόγω των συνθηκών,δεν το έψαξα πρόσφατα).
Με βάση αυτό θα μπορούσε να προσελκύσει τους κατοίκους της Ρόδου ή της Κω για διακοπές. Παρόλα αυτά οι μόνιμοι κάτοικοι ασχολούνται κυρίως με τον τουρισμό οπότε δεν κάνουν καλοκαιρινες διακοπές. Ακόμα και αν έχουν την πολυτέλεια των 1/2 ημερών θα τις περάσουν σε ένα μικρό νησί για οικονομία χρόνου.
Προσωπικά πιστεύω πως αν γινόταν μια καλή διαφήμιση στο τέλος της τουριστικής σεζόν π.χ τον Οκτώβριο θα υπήρχε κόσμος που μετά το τρέξιμο του καλοκαιριού,θα το σκεφτόταν να περάσει μερικές μέρες στο νησί,όχι απαραίτητα για μπάνιο αλλά για να δει τα αξιοθέατα και να περάσει ξέγνοιαστα μερικές μέρες πίνοντας κρασάκι.
Η σκέψη μου πέρασε από το μυαλό καθώς είδα πριν λίγο μια διαφήμιση δωδεκανησιακης εταιρείας για τη Λέρο. Σε Λέρο Κω Κάλυμνο πηγαίνουν πολλές οικογένειες τον Μάρτιο,την περίοδο της Καθαράς Δευτέρας για 3ημερο. Ίσως και η Σάμος θα μπορούσε να προσελκύσει κόσμο με κάποιες εκδηλώσεις προωθώντας π.χ.την περίοδο του Πάσχα ή κάποια άλλη περίοδο εκτός της υψηλής καλοκαιρινής σεζόν
Πολύ σωστά αυτά που λες. Και εγώ με την αεροπορική σύνδεση πήγα Ρόδο, Απρίλιο μάλιστα. Ακόμα πολλά μαγαζιά στην παλιά πόλη δεν είχαν ανοίξει, μάλιστα άκουσα πολλούς μαγαζάτορες να λένε μεταξύ τους "καλή σεζόν".

Τώρα, καμπάνιο για μετά τον Σεπτέμβριο η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει. Δεν ξέρω αν έχει παίξει καν σαν ιδέα. Σίγουρα θα τράβαγε κόσμο, ειδικά από τις γύρω περιοχές.
Ειδικά το Πάσχα όπου αναφέρεσαι υπάρχει ένα αρκετά εντυπωσιακό έθιμο, οι Οβίδες:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.403
Εδώ θα διαφωνήσω. Οι αρχαιολογικοί χώροι που αναφέρεις, προφανώς και είναι τοπ, αλλά συγνώμη το Ευπαλίνειο Όρυγμα, ο Κούρος και ο ναός της Ήρας είναι καρά σούπερ αξιοθέατα, αν είσαι φαν των αρχαίων,
Είίμαι φαν των αρχαίων αλλά θεωρώ ότι τα αρχαία της Σάμου παρά την μοναδικότητα του Ευπαλίνειου, έπονται της Κνωσού, της Δήλου, του Ακρωτηρίου κλπ
Βέβαια σημασία δεν έχει τι θεωρώ εγώ αλλά καλό θα ήταν κάποια στιγμή να κάνατε μία έρευνα για να δείτε τι λέει ο λαός. Δηλαδή οι επισκέπτες της Σάμου.
Τι τους άρεσε, τι δεν τους άρεσε, γιατί ξαναπήγαν η γιατί δεν ξαναπήγαν....
Νομίζω ότι εκτός από χρήσιμο θα ήταν και ενδιαφέρον.
Διότι ζούμε σε μία χώρα που δείχνει να λειτουργεί το <<από στόμα σε στόμα>>.
Έχουμε το παράδειγμα του Κουφονησίου και λοιπών Μικρών Κυκλάδων που μπήκαν στον τουριστικό ΄χάρτη με μόνη διαφήμιση σε αρχικό στάδιο τα λεγόμενα των επισκεπτών τους.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είίμαι φαν των αρχαίων αλλά θεωρώ ότι τα αρχαία της Σάμου παρά την μοναδικότητα του Ευπαλίνειου, έπονται της Κνωσού, της Δήλου, του Ακρωτηρίου κλπ
Βέβαια σημασία δεν έχει τι θεωρώ εγώ αλλά καλό θα ήταν κάποια στιγμή να κάνατε μία έρευνα για να δείτε τι λέει ο λαός. Δηλαδή οι επισκέπτες της Σάμου.
Τι τους άρεσε, τι δεν τους άρεσε, γιατί ξαναπήγαν η γιατί δεν ξαναπήγαν....
Νομίζω ότι εκτός από χρήσιμο θα ήταν και ενδιαφέρον.
Διότι ζούμε σε μία χώρα που δείχνει να λειτουργεί το <<από στόμα σε στόμα>>.
Έχουμε το παράδειγμα του Κουφονησίου και λοιπών Μικρών Κυκλάδων που μπήκαν στον τουριστικό ΄χάρτη με μόνη διαφήμιση σε αρχικό στάδιο τα λεγόμενα των επισκεπτών τους.
Κοίτα. Θα συμφωνήσω εν μέρη. Τι εννοώ όμως. Σαφώς και η χώρα δεν είναι τεράστια, οπότε σαφώς μπορεί να δουλέψει το "από στόμα σε στόμα". Αλλά εξαρτάται όμως και από το είδος του "αξιοθεάτου".
Στα Κουφονήσια, αν κάνει ένα τσεκ ιν η Στικούδη (τυχαίο παράδειγμα, μπορεί και όχι) σε κάποια ωραία παραλία, την επόμενη εβδομάδα το νησί θα έχει εξασφαλισμένη αύξηση. Αν ακολουθήσουν και μερικές ακόμα ινφλουένσερς (ανώνυμες αλλά με μερικές χιλιάδες "πιστούς") ε πάει, αυτό ήταν. Γιατί το "Στόμα σε στόμα" σήμερα είναι το πόσα τσεκ ιν έχει η παραλία/ μαγαζί/ οτιδήποτε στο ίνσταγκραμ.

Αυτό προφανώς και δεν μπορεί να γίνει στα αρχαία της Σάμου. Για να φέρεις ποσότητα δηλαδή. Τώρα αν πια η Στικούδη αποφασίσει να επισκεφθεί το ναό της Ήρας, ε πάω πάσο! :haha:
Σαφέστατα μπορείς να το διαφημίσεις και να τραβήξεις τους λίγους (ίσως και καλούς) στο νησί. Απλά αν ο κόσμος είναι λίγος, χάνεται στη Σάμο η οποία είναι πολύ μεγάλη.

Για να καταλάβεις, μια περίοδο το καραβάκι από Τουρκία έφερνε 400 άτομα τη μέρα στο Καρλόβασι. Επειδή όμως είχαν πέσει στη μέση μαγαζιά από άλλα μέρη και "έπειθαν" τους ξεναγούς να τους πηγαίνουν εκεί (άλλη αμαρτωλή ιστορία αυτή, τέλοσπάντων), εμείς στο Καρλόβασι περιμέναμε και περιμέναμε τις πρώτες μέρες και αναρωτιόμασταν που ήταν οι Τούρκοι. Χάνονταν! Μέχρι που τα μάθαμε τα μαντάτα.

Σίγουρα λοιπόν, οποιαδήποτε ενίσχυση θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη, αλλά θα άφηνε σίγουρα πολλά μέρη με γκρίνια αν ήταν αριθμητικά περιορισμένη. Θα μου πεις τώρα "ε τι θέλετε ρε Σαμιώτες, να σας στείλουμε τίποτα αεροπλανοφόρα με τουρίστες για να σταματήσετε να γκρινιάζετε?" και θα έχεις και δίκιο! Απλά το αναφέρω.

Σήμερα αρκεί να ανεβάσει μια φωτογραφία του μέρους κάποιος σταρ του ίνσταγκραμ, για να γίνει χαμός, χωρίς καν να έχει το μέρος κάποιο τρομερό αξιοθέατο. ΓΙατί οκ, ωραία μέρη και παραλίες έχει παντού, όχι μόνο στα Κουφονήσια.

Και μιας και πιάσαμε τα του ίνστα και των σελέμπριτις, διάσημη παρουσιάστρια παιχνιδιού, στο οποίο οι παίχτες...πέφτουν, έρχεται τακτικά Σάμο, αλλά δεν το λέει δημόσια! Γιατί? Για να μην γίνει περισσότερο γνωστό!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εξαιρετική συζήτηση!! Διάβασα μονορούφι τις απόψεις όλων σας στις 5 σελίδες του θέματος...
Λοιπόν @James, θα σου λύσω την απορία για το τι φταίει για τη Σάμο...
Έκλεισα τα μάτια μου, σκέφτηκα τη Σάμο και δεν μου ήρθε καμία εικόνα στο μυαλό...
Προσπάθησα να την συνδέσω με την ιστορία και θυμήθηκα τον Πυθαγόρα. Μόνο αυτό!
Σκέφτηκα... ποιος γνωστός ή φίλος έχει πάει στη Σάμο και η απάντηση ήταν κανένας!
Αναρωτήθηκα για ποιο πράγμα φημίζεται η Σάμος και μετά απάντησα στον εαυτό μου: Για τον Πυθαγόρα.
Συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν έχετε κάνει καθόλου καλή δουλειά στο marketing!
Αγνοώ ότι η Σάμος έχει καλά κρασιά και σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους.
Δεν έχω ακούσει ποτέ για το Ευπαλίνειο Όρυγμα, τον τεράστιο Κούρο και τον ναό της Ήρας, παρόλο που με διακατέχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους αρχαιολογικούς χώρους ενός τόπου και πάντα τους επισκέπτομαι με ιδιαίτερο ζήλο!
Άρα κάτι έχετε κάνει πολύ λάθος σε αυτό το νησί για να μην έχει τραβήξει τη ματιά μου καθόλου...
Έχω επισκεφτεί αρκετά ελληνικά νησιά και τα περισσότερα από 2 φορές. Σε κάποια δεν θα ξαναπήγαινα και σε κάποια θα ήθελα να πάω και τρίτη φορά παρόλο που δεν υπάρχει κάτι που δεν έχω δει...
Στη Χίο πήγα 1 φορά και θα ήθελα να ξαναπάω. Η Σάμος όμως δεν μπήκε ποτέ στις επιλογές μου... Γιατί όμως;
Νομίζω ότι αυτό που σας λείπει είναι το brand name και το target group. Μετά θα στηθεί και το μάρκετινγκ.
Ένα target group που θα έπρεπε να στοχεύσετε είναι οι ηλικίες 45-65 ετών. Είμαι και εγώ μέσα! Άνθρωποι που μεγάλωσαν τα παιδιά τους και θέλουν να μετακινηθούν με αμάξι και να εξερευνήσουν έναν τόπο. Θέλουν να φάνε καλά σε όμορφα εστιατόρια και να μείνουν σε καλά ξενοδοχεία.
Άνθρωποι που έχουν ενδιαφέρον για την ιστορία και άρα πρέπει να τους δείξετε πόσο αξιόλογους αρχαιολογικούς χώρους έχετε!
Ο πενηντάρης δεν θέλει έξαλλη νυχτερινή ζωή και αναζητά αλλού είδους διακοπές.
Χτίστε ένα ισχυρό brand name και κάντε σοβαρή τουριστική προβολή και στην Ελλάδα.
Αναζητήστε ισχυρούς Έλληνες και ξένους influencers και πληρώστε τους μια εβδομάδα διαμονής με ξεναγό. Τον καλύτερο όμως! Πάντε τους στα καλύτερα μέρη του νησιού σας και βοηθήστε τους να βγάλουν τις καλύτερες φωτογραφίες!
Δεν μπορεί να μην μου ερχεται ουτε μια εικόνα της Σάμου στο μυαλό μου...
Βάλτε φωτογράφους να γεμίσουν τα ταξιδιωτικά προφιλ στο Instagram με όμορφες φωτογραφίες του νησιού σας.
Αναδείξτε το προφίλ του Πυθαγόρα και πείτε πόσο σημαντικό είναι να επισκεφτεί καποιος το νησί του! Αναδείξτε τα κρασιά σας και στοχεύστε και στον οινοτουρισμό και στον γαστρονομικό τουρισμό στη μέση ηλικία.
Δεν θα συγκινηθούν οι νέοι κάτω των 40 ετών... Αυτοί θα έρθουν με τα μικρά τους μόνο εάν έχετε συγκλονιστικές και οργανωμένες παραλίες. Αλλιώς θα προτιμήσουν τη Χαλκιδική ή τη Λευκάδα.
Αυτά προς το παρόν από μένα.
Πάω τώρα να ψάξω τα αξιοθέατα της Σάμου... :cool:
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στα πολύ σωστά που αναφέρθησαν πιο πάνω για τη Σάμο, θα προσέθετα και τα εξής:
Όταν με το καλό κοπάσει η λαίλαπα της πανδημίας, διεκδικείστε ως Σαμιώτες και ολίγον καλύτερα δρομολόγια από τις ακτοπλοικές εταιρείες. Ακόμα κι να βρεθεί το διακύβευμα για τον Έλληνα τουρίστα, το να περάσει 9-10 ώρες σε ένα πλοίο με ανάλογο κόστος χρημάτων (ακριβά ναυλα, κατανάλωση εντός πλοίου που αυξάνεται με τις πλεύσιμες ώρες) δεν αποτελεί δέλεαρ. Φίλοι μου στη Χίο μου είχαν αναφέρει ότι τα καλύτερα καλοκαίρια τους όσον αφορά τον εγχώριο τουρισμό, ήταν αυτά που υπήρχε πρωινό πλοίο απευθείας από Πειραιά που έφθανε σε 6.30 ώρες στο νησί- οπότε αποτέλεσε δέλεαρ.
Από την άλλη πλευρά, προωθείστε το νησί σε εκθέσεις τουρισμού στο εξωτερικό, χρηιμοποιώντας ως ισχυρό brand την οινική παράδοση και το μεγάλο αρχαιλογικό ενδιαφέρον του νησιού (και τις φυσικές του ομορφιές βέβαια)
Όταν επανακάμψει η κρουαζιέρα, να είστε σε επαγρύπνηση, προκειμένου να ξαναμπει το νησί στα προγράμματα κρουαζιέρας (εδώ είχαν ήδη γίνει σωστές κινήσεις στο πρόσφατο παρελθόν νομίζω)
Τέλος, ίσως να χρειάζονται να γίνουν και κάποιες επενδύσεις σε ξενοδοχειακό επίπεδο. Πολύς κόσμος ενδιαφέρεται να μείνει σε καλές ξενοδοχειακές μονάδες, και υπάρχει πολύς κόσμος που στην τελική επιλογή του προορισμού υπολογίζει και το αν του κάνει "κλικ" κάποιο ξενοδοχείο. Επομένως εάν κάποιος δεν βρει το ξενοδοχείο που θα τον "εμπνεύσει" στη Σάμο, είναι εξαιρετικά πιθανό να κατευθυνθεί απέναντι στην Τουρκία, ή στην αρκετά κοντινή Κω (που έχουν άπειρες επιλογές στον τομέα αυτό, και σημαντικότατο αρχαιολογικό ενδιαφέρον ομοίως)
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εξαιρετική συζήτηση!! Διάβασα μονορούφι τις απόψεις όλων σας στις 5 σελίδες του θέματος...
Λοιπόν @James, θα σου λύσω την απορία για το τι φταίει για τη Σάμο...
Έκλεισα τα μάτια μου, σκέφτηκα τη Σάμο και δεν μου ήρθε καμία εικόνα στο μυαλό...
Προσπάθησα να την συνδέσω με την ιστορία και θυμήθηκα τον Πυθαγόρα. Μόνο αυτό!
Σκέφτηκα... ποιος γνωστός ή φίλος έχει πάει στη Σάμο και η απάντηση ήταν κανένας!
Αναρωτήθηκα για ποιο πράγμα φημίζεται η Σάμος και μετά απάντησα στον εαυτό μου: Για τον Πυθαγόρα.
Συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν έχετε κάνει καθόλου καλή δουλειά στο marketing!
Αγνοώ ότι η Σάμος έχει καλά κρασιά και σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους.
Δεν έχω ακούσει ποτέ για το Ευπαλίνειο Όρυγμα, τον τεράστιο Κούρο και τον ναό της Ήρας, παρόλο που με διακατέχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους αρχαιολογικούς χώρους ενός τόπου και πάντα τους επισκέπτομαι με ιδιαίτερο ζήλο!
Άρα κάτι έχετε κάνει πολύ λάθος σε αυτό το νησί για να μην έχει τραβήξει τη ματιά μου καθόλου...
Έχω επισκεφτεί αρκετά ελληνικά νησιά και τα περισσότερα από 2 φορές. Σε κάποια δεν θα ξαναπήγαινα και σε κάποια θα ήθελα να πάω και τρίτη φορά παρόλο που δεν υπάρχει κάτι που δεν έχω δει...
Στη Χίο πήγα 1 φορά και θα ήθελα να ξαναπάω. Η Σάμος όμως δεν μπήκε ποτέ στις επιλογές μου... Γιατί όμως;
Νομίζω ότι αυτό που σας λείπει είναι το brand name και το target group. Μετά θα στηθεί και το μάρκετινγκ.
Ένα target group που θα έπρεπε να στοχεύσετε είναι οι ηλικίες 45-65 ετών. Είμαι και εγώ μέσα! Άνθρωποι που μεγάλωσαν τα παιδιά τους και θέλουν να μετακινηθούν με αμάξι και να εξερευνήσουν έναν τόπο. Θέλουν να φάνε καλά σε όμορφα εστιατόρια και να μείνουν σε καλά ξενοδοχεία.
Άνθρωποι που έχουν ενδιαφέρον για την ιστορία και άρα πρέπει να τους δείξετε πόσο αξιόλογους αρχαιολογικούς χώρους έχετε!
Ο πενηντάρης δεν θέλει έξαλλη νυχτερινή ζωή και αναζητά αλλού είδους διακοπές.
Χτίστε ένα ισχυρό brand name και κάντε σοβαρή τουριστική προβολή και στην Ελλάδα.
Αναζητήστε ισχυρούς Έλληνες και ξένους influencers και πληρώστε τους μια εβδομάδα διαμονής με ξεναγό. Τον καλύτερο όμως! Πάντε τους στα καλύτερα μέρη του νησιού σας και βοηθήστε τους να βγάλουν τις καλύτερες φωτογραφίες!
Δεν μπορεί να μην μου ερχεται ουτε μια εικόνα της Σάμου στο μυαλό μου...
Βάλτε φωτογράφους να γεμίσουν τα ταξιδιωτικά προφιλ στο Instagram με όμορφες φωτογραφίες του νησιού σας.
Αναδείξτε το προφίλ του Πυθαγόρα και πείτε πόσο σημαντικό είναι να επισκεφτεί καποιος το νησί του! Αναδείξτε τα κρασιά σας και στοχεύστε και στον οινοτουρισμό και στον γαστρονομικό τουρισμό στη μέση ηλικία.
Δεν θα συγκινηθούν οι νέοι κάτω των 40 ετών... Αυτοί θα έρθουν με τα μικρά τους μόνο εάν έχετε συγκλονιστικές και οργανωμένες παραλίες. Αλλιώς θα προτιμήσουν τη Χαλκιδική ή τη Λευκάδα.
Αυτά προς το παρόν από μένα.
Πάω τώρα να ψάξω τα αξιοθέατα της Σάμου... :cool:


Δεν μπορώ παρα να μην συμφωνησω 100 % μαζι σου.Το ινσταγκραμ ειναι το μελλον και τα stories και τα post και ανεβαινει ενας προορισμος.Δεν μιλαω και μονο για στανταρακια του ινσταγκραμ Σαντορινη ,Μυκονο .Η Τηνος φετος και η Κυθνος περυσι δεν ακουγοτανε πουθενα και τωρα ειναι παντου 2-3 διασημοι πηγαμε ή 2-3 influencer που λες και τελος.Και δεν ειναι μονο αυτα τα 2 νησια που θα μου πειτε ειναι 1-2 ωρες και ερχεται καποιος ευκολα.Η Λημνος ας πουμε μεχρι προπερσι το ειχα συνδυασει με στρατο και μονο πηγανε 2-3 videovlogger Ελληνες αρκετα γνωστοι travellers δεν ηθελε παραπανω πηγε και ο Τανιμανιδης με την Μπομπα αν δεν κανω λαθος ξαφνικα ειδα φιλους μου στο ινστα.Και πολυ καλα κανανε γιατι εχει και καλο κρασι και καλες παραλιες και ερημος με αμμολοφους σε ελληνικο νησι .
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.017
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Με προβολη απο ινσταγκραμερς θα γεμισει το νησι τουριστες? Ολοι αυτοι φωτογραφιζονται σε μικρα νησια κοντα στην Αθηνα. Αν ερθουν Ροδο ή Σαμο κανενας δεν θα ακολουθησει! Η Κερκυρα και η Ροδος που ειναι δυνατα μπραντ αν περιμεναν απο Ελληνες θα ειχαν πεινασει. Δεν φτανουν οι Ελληνες για να θρεψουν μια πιτα ενος νησιου 30.000 κατοικων οπως η Σαμος που αδικειται και γεωγραφικα! Αν ηταν στις Κυκλαδες κατι μπορει να γινοταν! Και ποιος θα τους φερει? Και μενα μου χουν ζητησει μια δυο φορες μεσω εμαιλ ινσταγκραμερς να μεινουν τσαμπα στα ενοικιαζομενα για να μου τα διαφημισουν. Φυσικα και δεν δεχτηκα, τζαμπαζηδες που πουλαν αερα κοπανιστο για να κανουν δωρεαν διακοπες. Δεν νομιζω να αναβαθμιστηκε τουριστικα κανενα νησι λογω ινσταγκραμ! Ανεβηκε στις προτιμησεις των ταξιδιωτων αρχικα και εσπευσαν μετα και οι μαιντανοι να δηλωσουν παροντες, ετσι παει η φαση, το αναποδο απιθανο μου φαινεται! Σιγα μην διαμορφωνουν και τασεις οι καθε λογης μαιντανοι! Αν μιλαμε για μαζικο τουρισμο δηλαδη σε φαση η Σαμος να γινει νησι που το 70-80 % του νησιου να απασχολειται απο αυτο αμεσα ή εμμεσα το ινστα δεν κανει! Το πολυ πολυ να πιανει σε μικρα νησακια τυπου Κυκλαδων και παλι αμφιβαλλω! Πιο πολυ διαφημιση εκανε ο Κουφοντινας στο Αγκιστρι (και εγινε μαστ στους κυκλους των αριστερων) απ' οτι αυτοι οι μαιντανοι! Το Μαρμαρις απεναντι απο την Ροδο δεν υπηρχε στον τουριστικο χαρτη πριν καποια χρονια. Εφτιαξε την μεγαλυτερη μαρινα στην Τουρκια αν θυμαμαι καλα ή εστω μιας απο τις μεγαλυτερες και με φτηνες τιμες, γινανε και μεγαλα ρεσορτ με τιμες χαμηλοτερες απο την Ροδο και γινεται χαμος. Η Νοτια Ροδος οταν ημουν παιδακι ηταν παρθενο μερος, δεν ειχε τιποτα. Πηγε ενας ξενοδοχος (δεν ξερω αν πρεπει να πω το ονομα) εκανε ενα μεγαλο ριζορτ παρ' οτι τον συμβουλευαν τουριστικοι παραγοντες να μην κανει σε μη τουριστικη ζωνη του νησιου κατι τοσο μεγαλο, εκανε και δευτερος, κανανε και αλλοι και τωρα η Νοτια Ροδος βαζει απειρο κοσμο καθε καλοκαιρι! Ελληνες τουριστες στην Σαμο δυσκολο να πανε και για τους Βορειοευρωπαιους οπως σωστα ειπε ο Θανος75 το ξενοδοχειο ειναι μερος της αποφασης πολυ συχνα! Φυσικα δεν ειναι ευκολο να παρεις το ρισκο να κανεις ριζορτ σε νησι που η τουριστικη ζητηση ειναι χαμηλη, πρεπει να διαφανει και μια δυναμικη! Αλλα αν βρεθουν 2-3 φραγκατοι ρισκαδοροι που το κανουν θα ακολουθησουν και αλλοι και μετα μπαινεις στον χαρτη του μαζικου τουρισμου! Μαρινες, ξενοδοχεια και τουριστικες υποδομες φερνουν κοσμο! Ενταξει πρεπει να εχεις και κατι στην αρχη να πουλησεις! Εμεις ας πουμε ημασταν τυχεροι ειχαμε την Παλια Πολη αλλα τωρα ο κοσμος ερχετσι στον αυτοματο πιλοτο! Δεν χρειαζεται να πουλησουμε την Παλια Πολη, ερχεται αυτοματοποιημενα. Τους φερνουν τα μεγαλα πρακτορεια, η πλειοψηφια τους μενει σε ριζορτ (all inclusive) συνηθως. Αυτο θελει ο Βορειοευρωπαιος: Nα αραξει σε ενα ξενοδοχειο να τρωει, να πινει και να κανει ηλιοθεραπεια, να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα του και να ριλαξαρει, για sightseeing παει αλλου. Τωρα για Ελληνες ειναι αλλη η φαση αλλα σας αδικει ρε Τζειμς πολυ η γεωγραφικη σας θεση! Μην κοιτας εδω που ειναι φορουμ και ολοι εχουν τα ταξιδια σαν προτεραιοτητα. Αυτος που δεν τα εχει ως προτεραιοτητα και εχει απλα αναγκη διακοπες (η μεγαλη πλειοψηφια των Αθηναιων δηλαδη) γιατι να ερθει σε σενα και να μην παει Κυκλαδες? Μικροτερες σε εκταση, καποιες δεν θελουν καν αμαξι! Μες στο αγχος της μεγαλουπολης οσο μικροτερο το νησι τοσο το καλυτερο για τους περισσοτερους! Για τριημερα δεν το συζητω οι Κυκλαδες προκρινονται πανηγυρικα εναντι οποιουδηποτε αλλου! Λιγοτερο ακριβα τα ακτοπλοικα, αν δεν χρειαζεσαι και αμαξι ακομα λιγοτερα! Λιγοτερη ταλαιπωρια! Εχει για ολα τα γουστα απο νησια με απιστευτες παραλιες, με εντονη νυχτερινη ζωη, γραφικα, με καλο φαι, απιστευτα ησυχα! Ειναι και πολυ ομορφες οι περισσοτερες παναθεμα τες! Αααα βαλε και Αιγινες, Υδρες, Πορους που ξεχασα να πω! Γιατι να ερθουν Σαμο ή Ροδο? Μιλαω παντα γι' αυτους που δεν θελουν να ξετρυπωσουν καθε απιθανη γωνια της χωρας ή του πλανητη οπως εγω ας πουμε που δεν με νοιαζει και τοσο! Γιατι τυποι σαν τον @Yorgos λογικα ηδη σου εχουν ερθει! Δεν περιμενεις ομως να γινεις δημοφιλης απο αυτους που θα πανε και σε σπηλιες στο Αφγανισταν ή στα νησια Φωκλαντ ξερω γω ή σε οποιοδηποτε απιθανο μερος του πλανητη, σωστα?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom