Λευκάδα ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Πόσο απέχει το πόρτο κατσίκι απο την χώρα/πόλη της λευκαδας??
Πώς λέγεται αυτή απίστευτη παραλια που μέσα στο νερό κάνει μια φυσική ''πύλη'' ενας βράχος κ μπορείσ να μπεις απ τη μία και να βγείς απ την άλλη? Τουλάχιστον έτσι φαινόταν στη φωτογραφια. Κάπου κοντά στο νυδρί έλεγε οτι είναι. Τα νερά ειναι όντως σαν πισινα οπως φαίνεται στισ φωτογραφίες? κάνει για ζευγαροδιακοπές???κ Τέλος είναι ακριβό νησί? Σόρι για τισ πολλες ερωτήσεις! :bleh:
Ευχαριστω!
Γεια σου Μαρια!!!
Εγω ως ζευγαρι πηγα περισι στην Λευκαδα! και επαθα ζημια!!!
Το πορτο κατσικι απο το Νυδρι ειναι σιγουρα ενα μισαωρακι (εξαρταται και απο την κινηση, εχει στενους δρομους) Τα νερα ειναι καλυτερα απο πισινας!!!
Για ζευγαρι μια χαρα ειναι!
Εμεις το βραδυ πηγαιναμε συνηθως στην πολη, καναμε την βολτα μας και μετα καθομασταν σε καποιο μπαρακι στην παραλια-μαρινα και ηταν μια χαρα!
μια φορα πηγαμε και σε ενα κλαμπακι για ενα ποτακι...
Το νησι μονο ακριβο δεν θα το χαρακτηριζα! τουλαχιστον σε σχεση με τις δικες μας τιμες (Κασσανδρα Χαλκιδικη) μου φανηκαν ολα πολυ πιο φτηνα!!!

Σου ευχομαι να πατε και να περασετε καταπληκτικα!
Που για μενα οποιος παει Λευκαδα σιγουρα θα περασει φανταστικα!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Πόσο απέχει το πόρτο κατσίκι απο την χώρα/πόλη της λευκαδας??
Πώς λέγεται αυτή απίστευτη παραλια που μέσα στο νερό κάνει μια φυσική ''πύλη'' ενας βράχος κ μπορείσ να μπεις απ τη μία και να βγείς απ την άλλη? Τουλάχιστον έτσι φαινόταν στη φωτογραφια. Κάπου κοντά στο νυδρί έλεγε οτι είναι. Τα νερά ειναι όντως σαν πισινα οπως φαίνεται στισ φωτογραφίες? κάνει για ζευγαροδιακοπές???κ Τέλος είναι ακριβό νησί? Σόρι για τισ πολλες ερωτήσεις! :bleh:
Ευχαριστω!
1.το πόρτο κατσίκι απέχει περίπου 40χιλ.απ΄τη πόλη της Λευκάδας..βρίσκεται στο νότιο άκρο του νησιού κοντά στη Βασιλική(κανένα 10')..άρα το συνδυάζεις και με μια βόλτα στο χωριό το βράδυ..μπορείς να πας είτε από τα ορεινά(οπότε κάνεις μια στάση για καφέ στο Αθάνι),όπου ο δρόμος είναι με στροφές αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του αρκετά φαρδύς είτε από τα παραλιακά(Λευκάδα-Νικιάνα-Νυδρί-Πόρος-Βασιλική).η 2η διαδρομή είναι πιο άνετη αλλά μεγαλύτερη..ίσως θα ήταν καλύτερα να γυρίσετε απ΄αυτήν ειδικά αν μείνετε βράδυ για φαγητό και ποτό στη Βασιλική.
2.δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό που να ταιριάζει με τη περιγραφή σου.
3.ναι είναι σαν πισίνα και το Πόρτο κατσίκι και ο Αι Νικήτας(πολύ πιο κοντά στη πόλη)...
4.κάνει για ζευγαροδιακοπές!
5.δεν είναι καθόλου ακριβή,αρκεί να ξέρεις που να πας!
6.παρακαλώ...να περάσετε υπέροχα!!!:D
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
2.δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό που να ταιριάζει με τη περιγραφή σου.
3.ναι είναι σαν πισίνα και το Πόρτο κατσίκι και ο Αι Νικήτας(πολύ πιο κοντά στη πόλη)...
4.κάνει για ζευγαροδιακοπές!
5.δεν είναι καθόλου ακριβή,αρκεί να ξέρεις που να πας!
6.παρακαλώ...να περάσετε υπέροχα!!!:D
Σ'ευχαριστώ πολύ ANEL. Ποιό μέρος προτίνεις για διαμονη για να είμαστε κοντά σε μπαρακι και να μην χρειαζεται να μετακινούμαστε και τα βράδια (η τουλάχιστον όχι όλα τα βράδια) ? Αν έχεις να προτίνεις και κάποιο καταλυμα ακόμα καλύτερα! Και πάλι ευχαριστώ! :bleh:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Σ'ευχαριστώ πολύ ANEL. Ποιό μέρος προτίνεις για διαμονη για να είμαστε κοντά σε μπαρακι και να μην χρειαζεται να μετακινούμαστε και τα βράδια (η τουλάχιστον όχι όλα τα βράδια) ? Αν έχεις να προτίνεις και κάποιο καταλυμα ακόμα καλύτερα! Και πάλι ευχαριστώ! :bleh:

Αγ.Νικήτας ή Αι Γιάννης(έξω απ΄τη πόλη της Λευκάδας)
έχει πάρα πολλά ενοικιαζόμενα,εγώ δεν μπορώ να προτείνω κάποιο,αλλά η Παναγιώτα έχει ήδη προτείνει ένα!
 

voulageorge

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Τελικά κλείσαμε ξενοδοχειο στην χώρα και σε καλή τιμή,λεγεται πυροφανι..8α σας πώ περισσοτερες λεπτομερειες οταν γυρισουμε!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
η λευκαδα ειναι ενα αγαπημενο μου νησι..ειχα παει πριν 4 χρονια αν και μου φαινεται πιο μακρινο..μειναμε νικιανα δεν ειναι μερος να τρελαθεις αλλα ειναι κανα 15λεπτο απ τη χωρα..το νυδρι δεν μου αρεσε..
η χωρα εχει κινηση και ζωη μου αρεσε αρκετα..οπως αναφερθηκε ο αγ.νικητας ειναι ενα απ τα καλυτερα μερη.μου αρεσε παρα πολυ και ο αι γιαννης..
καταπληκτικη παραλια οι εγκρεμνοι και το αγιοφιλι που παει με βαρκουλα απ τη βασιλικη...
μετανοιωσα που δεν πηγα πορτο κατσικι αλλα ημουν νεος οδηγος τοτε με ολοκαινουργιο αυτοκινητο και επειδη μου ειπαν ειναι δυσκολη διαδρομη καμια ωρα απ τη χωρα διστασα..
να κανεις και την κρουαζιερα απ το νυδρι για ηθακι,κεφαλλονια σκορπιο..
τα νερα ειναι τα ωραιοτερα που εχω συναντησει..κρυσταλλο..ουτε στην ζακυνθο που περιμενα κατι αντιστοιχο το βρηκα..τα νερα της λευκαδας δεν υπαρχουν!
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Καλησπέρα!
Μια ερώτηση για λογαριασμο των πεθερικων μου!
Θα πανε φετος Λευκαδα με κοινωνικο τουρισμό, και εχουν βρει ενα ξενοδοχειο στην πολη και ενα στο Ποντι Βασιλικής..Πηγα περισι Λευκαδα, αλλα στο Ποντι δεν πηγαμε...Πειτε καμια γνωμη!!!
Στην πολη το ξενοδοχειο ειναι το ΛΕΥΚΑΣ και στο Ποντι το ΠΟΝΤΙ ΜΠΙΤΣ(ποσο μακρυα ειναι απο την θαλασσα)...
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Λοιπόν το Λευκάς βρίσκεται στην είσοδο της πόλης είναι δίπλα στη θάλασσα αλλά εκεί δεν κολυμπάς...:D
Το Πόντι Μπήτς βρίσκεται στη Βασιλική που απέχει 38 χιλ. απο την πόλη της Λευκάδας και
είναι στο λόφο με θέα την παραλία της Βασιλικής γι' αυτό άλλωστε και διαθέτει πισίνα.. και σαφώς είναι καινούργιο σε σχέση με το Λευκάς που είναι πολύ παλιό..
Οπότε διαλέγεις και παίρνεις..:)
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Λοιπόν το Λευκάς βρίσκεται στην είσοδο της πόλης είναι δίπλα στη θάλασσα αλλά εκεί δεν κολυμπάς...:D
Το Πόντι Μπήτς βρίσκεται στη Βασιλική που απέχει 38 χιλ. απο την πόλη της Λευκάδας και
είναι στο λόφο με θέα την παραλία της Βασιλικής γι' αυτό άλλωστε και διαθέτει πισίνα.. και σαφώς είναι καινούργιο σε σχέση με το Λευκάς που είναι πολύ παλιό..
Οπότε διαλέγεις και παίρνεις..:)
Ευχαριστω πολυ ΑΕΡΙΚΟ μου...(πολυ με αρεσει το νικνειμ σου)
αλλα δεν θα αποφασισω εγω αλλα τα πεθερικα!
Μονο δυο ερωτησεις ακομα θα σου κανω...
Στην θαλασσα πας με τα ποδια απο το ΠΟΝΤΙ ΜΠΙΤΣ???
και εκτος αυτου το ποντι πως ειναι? η μικρογραφεια της βασιλικης ας πουμε??
εχει πεζοδρομο με μαγαζακια ας πουμε? και απο την Βασιλικη ποσο απεχει??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ:D:D:D!!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Καλησπέρα!
Μια ερώτηση για λογαριασμο των πεθερικων μου!
Θα πανε φετος Λευκαδα με κοινωνικο τουρισμό, και εχουν βρει ενα ξενοδοχειο στην πολη και ενα στο Ποντι Βασιλικής..Πηγα περισι Λευκαδα, αλλα στο Ποντι δεν πηγαμε...Πειτε καμια γνωμη!!!
Στην πολη το ξενοδοχειο ειναι το ΛΕΥΚΑΣ και στο Ποντι το ΠΟΝΤΙ ΜΠΙΤΣ(ποσο μακρυα ειναι απο την θαλασσα)...
όπως τα λέει το Αερικό είναι..με μια διευκρίνηση:το Λευκάς είναι πολύ κοντά(πας με τα πόδια)σε μια απ΄τις πιο όμορφες παραλίες της πόλης που βρίσκεται πίσω απ΄το παλιό οινοποιείο στην είσοδο της..εκτός που με τα ΚΤΕΛ και τα καραβάκια πας γρήγορα παντού,αν δεν έχεις αυτοκίνητο.
Το ΠΟΝΤΙ βρίσκεται στην είσοδο της Βασιλικής όπως έρχεσαι απ΄τον Αγ.Πέτρο(ορεινό χωριό) και είναι λόφος...αλλά έτσι κι αλλιώς η θάλασσα της Βασιλικής δεν είναι τόσο καλή για μπάνιο(είναι πολύ-πολύ ξέβαθη )
άρα διαλέγουν ανάλογα με το τι προτιμούν!:D
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
όπως τα λέει το Αερικό είναι..με μια διευκρίνηση:το Λευκάς είναι πολύ κοντά(πας με τα πόδια)σε μια απ΄τις πιο όμορφες παραλίες της πόλης που βρίσκεται πίσω απ΄το παλιό οινοποιείο στην είσοδο της..εκτός που με τα ΚΤΕΛ και τα καραβάκια πας γρήγορα παντού,αν δεν έχεις αυτοκίνητο.
Το ΠΟΝΤΙ βρίσκεται στην είσοδο της Βασιλικής όπως έρχεσαι απ΄τον Αγ.Πέτρο(ορεινό χωριό) και είναι λόφος...αλλά έτσι κι αλλιώς η θάλασσα της Βασιλικής δεν είναι τόσο καλή για μπάνιο(είναι πολύ-πολύ ξέβαθη )
άρα διαλέγουν ανάλογα με το τι προτιμούν!:D
Δηλαδη το ποντι δεν λεει και πολλα ε?
Με τα ποδια παραλια δηλαδη δεν πας?
Κοιτα τωρα να δεις..ο πεθερος δεν κολυμπαει και εκτος αυτου τα πεθερικα εχουν αν πανε διακοπες πανω απο 20 χρονια...θελουν να ηρεμισουν και απλα η παραλια να ειναι κοντα ετσι ωστε να μπορει η πεθερα να παει και μονη απο το ξενοδοχειο με τα ποδια στην θαλασσα..
Αμαξι θα εχουν μαζι..
Και κατι ακομα...την παραλια που ειπες πισω απο το παλιο οινοποιειο την βρισκεις ευκολα???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom