Δημοσκόπηση γαμήλιο ταξίδι

Γαμήλιο ταξίδι

  • Κάποιο εξωτικό μέρος, τύπου Μαλδίβες, Μαυρίκιος, Αγ. Δομίνικος και άλλα παρεμφερή με ένα πακέτο all inclusive

    Votes: 16 22,2%
  • Το πρώτο αλλά ανεξάρτητα.

    Votes: 21 29,2%
  • Αγκαζέ το ταίρι, ένα σάκο στην πλάτη και κατεύθυνση το άγνωστο

    Votes: 10 13,9%
  • Trekking

    Votes: 0 0,0%
  • Επίσκεψη μιας πόλεως μια εβδομάδα και μετά χαλάρωση σε ένα χότελ για αραλίκι είτε στην παραλία/πισίνα, είτε στο βουνό.

    Votes: 10 13,9%
  • Μόνο επίσκεψη σε πόλη.

    Votes: 6 8,3%
  • Κρουαζιέρα.

    Votes: 2 2,8%
  • Ελληνικά νησιά

    Votes: 0 0,0%
  • Κάτι άλλο; Τί;

    Votes: 7 9,7%

  • Total voters
    72

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Ψήφισα και εγώ, όχι τόσο με βάση ένα γαμήλιο ταξίδι αλλά οποιοδήποτε ταξίδι με ένα αγαπημένο πρόσωπο που να συνδυάζει ρομαντισμό και εξωτική ατμόσφαιρα ώστε να μείνει αξέχαστο...
Αυτό άλλωστε δεν είναι το κόνσεπτ του γαμηλίου ταξιδιού;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εμείς πήγαμε στην Κούβα τέσσερις μήνες μετά το γάμο γιατί δεν μπορούσαμε νωρίτερα λόγω δουλειάς. Έτσι το διάστημα που μεσολάβησε ήταν αρκετό ώστε να μην το θεωρούμε ακριβώς γαμήλιο ταξίδι αλλά ένα ακόμη ταξίδι. Γι' αυτό πήραμε μαζί και την τακτική ταξιδο-παρέα μας και φύγαμε! Φυσικά ανεξάρτητα, με τίποτα δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου κλεισμένο και περιορισμένο σε all inclusive.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ψηφισα κεγω αλλα οχι για "γαμηλιο", για απλο ταξιδι ζευγαριου..!!!:cool:
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Εμείς πήγαμε στην Κούβα τέσσερις μήνες μετά το γάμο γιατί δεν μπορούσαμε νωρίτερα λόγω δουλειάς. Έτσι το διάστημα που μεσολάβησε ήταν αρκετό ώστε να μην το θεωρούμε ακριβώς γαμήλιο ταξίδι αλλά ένα ακόμη ταξίδι. Γι' αυτό πήραμε μαζί και την τακτική ταξιδο-παρέα μας και φύγαμε! Φυσικά ανεξάρτητα, με τίποτα δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου κλεισμένο και περιορισμένο σε all inclusive.
Εγώ από την πλευρά μου δεν το έχω κάνει ποτέ και είμαι 100% ενάντιος αλλά ψήφισα να μείνω κλεισμένος και περιορισμένος σε ένα all inclusive!!!
Αν βρεθεί ποτέ κοπέλα να μου το βγάλει αυτό, λίγο δύσκολο, τότε θα είναι και η εκλεκτή και το ταξίδι θα αφορά μόνο αυτήν!!!
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εγω δε ξερω τι να ψηφισω, αυτο που εκανα ή αυτο που θα εκανα τωρα;
Τωρα θα διαλεγα ισως μια εβδομαδα σε μια πολη και μετα αλλη μια χαλαρωση (ή περιπου) αλλα αυτο που εκανα στην πραγματικοτητα ειναι γυρος κυκλαδιτικων νησιων...
Να σου πω getxo μαζευεις πληροφοριες για καποιο λογο;;;;;:bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Αυτό τώρα τι ακριβώς σημαίνει

"Επίσκεψη μιας πόλεως μια εβδομάδα και μετά χαλάρωση σε ένα χότελ για άλλη μια βδομάδα."

Τι είναι το χότελ? Υποτίθεται ξενοδοχείο? Γιατί τη πρώτη εβδομάδα που θα πάμε, σε χοιροστάσιο? Μήπως ο ποιητής εννοεί κάτι άλλο?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αυτό τώρα τι ακριβώς σημαίνει

"Επίσκεψη μιας πόλεως μια εβδομάδα και μετά χαλάρωση σε ένα χότελ για άλλη μια βδομάδα."

Τι είναι το χότελ? Υποτίθεται ξενοδοχείο? Γιατί τη πρώτη εβδομάδα που θα πάμε, σε χοιροστάσιο? Μήπως ο ποιητής εννοεί κάτι άλλο?
Ο ποιητης θελει να πει το εξης: ναι και την 1η βδομαδα ή Χ μερες θα μεινεις σε ξενοδοχειο και οχι σε χοιροστασιο, θα επισκεφτεις την πολη και την επομενη βδομαδα απλα θα χαλαρωσεις σε καποιο ξενοδοχειο.
Το συγκεκριμενο ειδος ταξιδιου ειναι ιδιαιτερα αγαπητο στους μελλονυμφους Ισπανους και για αυτο το εβαλα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Συγγνώμη που δεν εννοώ ακόμα....να χαλαρώσω σε ένα ξενοδοχείο? Δηλ. να μη βγω από μέσα ας πούμε, να κάνω τι? Τη 1η εβδομάδα να πάω κάπου κανονικά και τη 2η να κλειστώ σε ξενοδοχείο για χαλάρωση?

Και πάλι συγγνώμη που δεν εννοώ....
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εξωτικό μέρος δεν θα επέλεγα, αν δεν έχεις ανάγκη από χαλάρωση το βρίσκω βαρετό να είσαι ξαπλωμένος όλη μέρα και να πίνεις κοκτείλς στην παραλία.
Στα ελληνικά νησιά μπορείς να βρεθείς οποιαδήποτε στιγμή.
Κρουαζιέρα θα έκανα στην Ανταρκτική.
Ψηφίζω όμως κάτι άλλο, όπως για παράδειγμα "βόλτα" με το Όριεντ Εξπρές (Μπανγκόκ - Σιγκαπούρη) ή να πάω στο εντυπωσιακό Κάιρο και να πραγματοποιήσω μια κρουαζιέρα στο Νείλο. Μία άλλη επιλογή μου είναι Κίνα - Χονγκ Κόνγκ - Ιαπωνία και τέλος Μαλαισία! Να πω όμως την αλήθεια μου είμαι μεταξύ των 2 τελευταίων!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Συγγνώμη που δεν εννοώ ακόμα....να χαλαρώσω σε ένα ξενοδοχείο? Δηλ. να μη βγω από μέσα ας πούμε, να κάνω τι? Τη 1η εβδομάδα να πάω κάπου κανονικά και τη 2η να κλειστώ σε ξενοδοχείο για χαλάρωση?

Και πάλι συγγνώμη που δεν εννοώ....
Ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα την εννοια χαλαρωση, σε ενα γαμηλιο ή ρομαντικο ταξιδι, μπορει να σημαινει να εισαι ειτε με τον συντροφο ολη μερα σε ενα δωματιο, ειτε να κανεις μασαζ, γιογκα, body balance, ειτε στην πισινα/παραλια ξαπλα, και οτι αλλο θες εσυ για να χαλαρωσεις!

Το πλανο ειναι αυτο για πχ: πας ΝΥ για μια βδομαδα και μετα Πουντα Κανα για αλλη μια, στην οποια θα εισαι μονο ξαπλειν και χαλαρωση, δε πας να κανεις εκδρομες αλλα να χαλαρωσεις με τις πινια κολαντα κτλ!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ από την πλευρά μου δεν το έχω κάνει ποτέ και είμαι 100% ενάντιος αλλά ψήφισα να μείνω κλεισμένος και περιορισμένος σε ένα all inclusive!!!
Αν βρεθεί ποτέ κοπέλα να μου το βγάλει αυτό, λίγο δύσκολο, τότε θα είναι και η εκλεκτή και το ταξίδι θα αφορά μόνο αυτήν!!!
Αυτό τώρα γιατί μου ακούγεται κάπως μαζοχιστικό; Ψάχνεις για κοπέλα που θα σε πείσει για το ακριβώς αντίθετο από αυτό που προτιμάς εσύ; :shock: Μήπως δεν κατάλαβα καλά;


Εξωτικό μέρος δεν θα επέλεγα, αν δεν έχεις ανάγκη από χαλάρωση το βρίσκω βαρετό να είσαι ξαπλωμένος όλη μέρα και να πίνεις κοκτείλς στην παραλία.
Εξωτικό μέρος δεν σημαίνει απαραίτητα όλη μέρα ξάπλα και κοκτέιλ στην παραλία, τουλάχιστον όχι για όλους. Αν εξαιρέσεις τις Μαλδίβες, νομίζω παντού θα βρεις πράγματα να κάνεις, αν φυσικά έχεις τη διάθεση.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εξωτικό μέρος δεν σημαίνει απαραίτητα όλη μέρα ξάπλα και κοκτέιλ στην παραλία, τουλάχιστον όχι για όλους. Αν εξαιρέσεις τις Μαλδίβες, νομίζω παντού θα βρεις πράγματα να κάνεις, αν φυσικά έχεις τη διάθεση.[/quote]


Δεν διαφωνώ αλλά μιλάμε για ένα ταξίδι που θα πραγματοποιηθεί σε τουλάχιστον 12 ημέρες. Δεν το έχω ψάξει το θέμα, αλλά εξωτικός προορισμός και τόσες μέρες? Εκτός αν περιλαμβάνει και βόλτες σε γειτονικά μέρη οπότε η χαλάρωση αυτόματα δίνει τη θέση της στην εξερεύνηση. Γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.113
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom