Δημοσκόπηση γαμήλιο ταξίδι

Γαμήλιο ταξίδι

  • Κάποιο εξωτικό μέρος, τύπου Μαλδίβες, Μαυρίκιος, Αγ. Δομίνικος και άλλα παρεμφερή με ένα πακέτο all inclusive

    Votes: 16 22,2%
  • Το πρώτο αλλά ανεξάρτητα.

    Votes: 21 29,2%
  • Αγκαζέ το ταίρι, ένα σάκο στην πλάτη και κατεύθυνση το άγνωστο

    Votes: 10 13,9%
  • Trekking

    Votes: 0 0,0%
  • Επίσκεψη μιας πόλεως μια εβδομάδα και μετά χαλάρωση σε ένα χότελ για αραλίκι είτε στην παραλία/πισίνα, είτε στο βουνό.

    Votes: 10 13,9%
  • Μόνο επίσκεψη σε πόλη.

    Votes: 6 8,3%
  • Κρουαζιέρα.

    Votes: 2 2,8%
  • Ελληνικά νησιά

    Votes: 0 0,0%
  • Κάτι άλλο; Τί;

    Votes: 7 9,7%

  • Total voters
    72

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μάλιστα.....άσε λοιπόν το εντυπωσιακό Κάιρο που ονειρεύεσαι και ψάξε για άλλους προορισμούς....το Κάιρο χωρίς τις Πυραμίδες και το Αιγυπτιακό Μουσείο είναι ο απόλυτος πάτος (καλά και με αυτά πάτος είναι σαν πόλη).

Δηλαδή με λίγα λόγια το Κάιρο βγαίνει έκτος "γαμήλιας λίστας"? Σαν προορισμό γενικότερα δεν τον προτείνεις φαντάζομαι?
Προσωπικά θεώρησα το Κάιρο εντυπωσιακό για αυτά που προσφέρει σ΄έναν επισκέπτη μέσα από αυτά που έχω διαβάσει και μέσα από τις εικόνες που έχω δει.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Εγω πήγα για γαμήλιο ταξίδι 5 Μέρες στη Βενετία.Πριν παντρευτώ όταν ονειρευόμουν το ταξίδι αυτό είχα στο νου μου εξωτικές παραλίες και φοινικες και κανα 20ημερο και και.....όταν όμως έφτασε η ώρα να παντρευτώ και παραλίγο να μην πάμε πουθενα,οι 5 μέρες στη Βενετία μου φανήκανε πως και τι!!!!! είχαμε να κάνουμε και διακοπές απο το 2005 γιατι ο άντρας μου άνοιξε μαγαζί και απο τότε οι μόνες μέρες που μπορούμε να φύγουμε είναι Καθαρά Δευτέρα ,τετραήμερο Πάσχα(το ξεχνάμε καθότι απο οικογένεια παπάδων και τα γιορτάζουμε παραδοσιακά στην Ελλάδα) και άντε καμιά εβδομάδα Χριστούγεννα(γιατί κι εγω δουλεύω).
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Ψηφισα και εγω.. κλασικα μια εβδομαδα επισκεψη πολης και μετα χαλαρωση σε χοτελ!!
εμεις παντρευτηκαμε τον Σεπτεμβρη και κατι τετοιο καναμε..
πηγαμε στο "εντυπωσιακο" Κάιρο :lol: , κάναμε την κρουαζιερα στο Νείλο
και μετα χαλαρωσαμε 4 μερες στο Σαρμ ελ Σειχ...

δεν μπορω να πω οτι η Αιγυπτος ηταν ταξιδι, ονειρο..
αλλα μετα απο πολυ ταλαιπωρια λογω του γαμου και
των συναφη... μου εμοιαζε ονειρο!!!!!

σημασια δεν εχει το που πας, αλλα το πως περνας!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν νομίζω ότι είναι το ιδανικότερο ταξίδι για μήνα μέλιτος γιατί είναι αρκετά κουραστικό από μόνο του ειδικά αν το κάνεις με γκρούπ μια και πρέπει να ξεκινάς νωρίς, να είσαι στα τουρς όλη μέρα με πολύ τρέξιμο για να δεις όσα πιο πολλά μπορείς...
Στο γκρούπ που ήμουν είχε δυο-τρία ζευγάρια νεόνυμφους και αναρωτιόμουν γιατί διάλεξαν αυτό το τουρ.
Μάλιστα έκαναν μόνο την κρουαζιέρα, χωρίς παράταση στο Σαρμ ελ Σέιχ, που είναι όντως απαραίτητη για να ξεκουραστείς και λίγο....
Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον GTS ότι το Κάιρο σαν πόλη δεν έχει και πάρα πολλά εντυπωσιακά να σου δώσει. Ειδικά αν προσπαθήσεις να την περπατήσεις και λίγο και απομακρυνθείς από τα χλιδάτα ξενοδοχεία, όπως έκανα εγώ, θα αντιμετωπίσεις μια εικόνα μάλλον απογοητευτική....
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Καλησπέρα σας.
θέμα που να με καίει περισσότερο αυτήν την περίοδο δεν υπάρχει!Παντρεύομαι τον Απρίλιο και σχεδιάζουμε να πάμε τον Ιούνιο ένα ταξίδι 2 εβδομάδων στη Νέα Υόρκη, προσπαθώντας να δουμε την πόλη με τρόπο πιο χαλαρό, κάνοντας δραστηριότητες που δεν επιτρέπει ένα αυστηρό τουριστικό πρόγραμμα. Γενικότερα για ταξίδι γάμου προτιμώ να επισκεφτώ ένα μέρος και να το ανακαλύπτω με πιο νωχελικούς ρυθμούς, όπωσ αρμόζει σε ένα ταξίδι γάμου. Προσωπικά σεν με συγκινούν οι αποικιακοί παράδεισοι, όταν η εκδρομή σε αυτούς συνιστά κατ΄ οικον περιορισμό σε πολυτελή ξενοδοχειακή μονάδα με κλειστά τα μάτια απέναντι στη φτώχεια, εκμετάλλευση και ανέχεια που επικρατεί στο ντόπιο πληθυσμο.

Προσωπικά θεωρώ ότι το ταξίδι του γάμου πρέπει να ανταποκρίνεται και να προσαρμόζεται αφενός στα ενδιαφέροντα και προτιμήσεις του ζευγαριού αφετέρου στις οικονομικές του δυνατότητες και αντοχές. Με συγχωρείτε που αναφέρω και αυτήν την παράμετρο, αλλά μου είναι πολύ λυπηρό όταν νέα παιδιά στην αρχή της κοινής ζωής τους παίρνουν καταναλωτικά δάνεια για ένα πολυτελές ταξίδι μέλιτος το οποίο θα αποπληρώσουν σε 2-3 έτη. όσο σημαντικό είναι να περάσεις όμορφα με το σύντροφό σου και να βιώσεις ένα όμορφο ταξίδι τόσο αναγκαίο είναι να μην υποθηκεύεις ελαφρά τη καρδία με καταναλωτικά δάνεια την κοινή ζωή σου.

Εύχομαι λοιπόν καλό μήνα του μέλιτος στους νεόνυμφους και πολλούς νέους μήνες μέλιτος σε όσους είναι ήδη παντρεμένοι
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ψήφισα, αλλά για το ταξίδι επιφυλάσσομαι για ταξιδιωτική ιστορία (κάποια στιγμή). Πρέπει οπωσδήποτε να πω όμως ότι είχαμε μεγάλη δυσκολία στην επιλογή και έπεσα πάνω στο travelstories εκείνη την περίοδο, το οποίο μας έδωσε την ιδανική λύση που τα συνδύαζε όλα!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Τι έγινε ρε παιδιά ??
Ο πρώτος που ψήφισε για κρουαζιέρα ήμουν εγώ ?
Μήπως δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση ?
Μπας και έλεγε <που θέλω να ταξιδέψω τις ημέρες που θα έχω άδεια που πήρα λόγω του γάμου μου ?
Γιατί εγώ (αν ξαναπαντρευόμουν) :roll:, θα ήθελα να ήμουν κάπου χλιδάτα με την καλή μου, να τα έχω όλα έτοιμα (φαί, καθαριότητα κλπ) να μην σκέπτομαι τίποτα (που θα πάω, τι θα φάω κλπ), και το <σπίτι μου> να εχει σαν μόνη επίπλωση ένα κρεβάτι :bleh::bleh::bleh:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αν και σχετικά μικρή ακόμη (25), ταξίδι του μέλιτος για μένα ισοδυναμεί με απόλυτη χαλάρωση σε εξωτικό προορισμό μόνο με τον άνθρωπό σου, σε ένα ήσυχο σπιτάκι χωρίς πολυκοσμίες, χωρίς sightseeing, χωρίς πολυτέλειες. Απλά ρομαντικά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι έγινε ρε παιδιά ??
Ο πρώτος που ψήφισε για κρουαζιέρα ήμουν εγώ ?
Μήπως δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση ?
Μπας και έλεγε <που θέλω να ταξιδέψω τις ημέρες που θα έχω άδεια που πήρα λόγω του γάμου μου ?
Γιατί εγώ (αν ξαναπαντρευόμουν) :roll:, θα ήθελα να ήμουν κάπου χλιδάτα με την καλή μου, να τα έχω όλα έτοιμα (φαί, καθαριότητα κλπ) να μην σκέπτομαι τίποτα (που θα πάω, τι θα φάω κλπ), και το <σπίτι μου> να εχει σαν μόνη επίπλωση ένα κρεβάτι :bleh::bleh::bleh:
εγώ δικαιολογούμαι γιατί έλειπα και παρακολουθούσα επιλεκτικά το φορουμ. φυσικά κρουαζιέρα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω ψηφισα εξωτικο προορισμο γιατι τον εχω μεγαλο απωθημενο .Εχω αναφερει ξανα σε αλλο θεμα οτι παιρνω βραβειο : Πηγα γαμηλιο στην Αστυπαλαια!!(ας οψεται η ροκ-εναλλακτικη φαση που περνουσαμε τοτε).
Ψηφισα εξωτικο μερος αλλα μονοι μας .Δεν μπορω να φανταστω να ειμαι με τον αντρα μεσα στα μελια και στα σοροπια και να ακολουθω το προγραμμα ενος γκρουπ, εχοντας ολων των ειδων τους συνταξιδιωτες.Γαμηλιο=μονοι οι 2 μας.Στους 2.. αλλοι δεν χωρανε.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Επειδή το κλασικό γαμήλιο σε μέρη εξωτικά ,το έκανα
πριν αρκετά χρόνια,τώρα ψηφίζω δαγκωτό Σύντροφος,Σακίδιο και Άγνωστο:clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ ψήφισα εξωτικό ανεξάρτητα, όπως το έκανα δηλαδή στο Μαυρίκιο.

Εντύπωση μου κάνουν οι μηδέν ψήφοι στα ελληνικά νησιά...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εγω εκανα 7ημερο τουρ ιταλιας, εξαντλητικό, αλλα πανέμορφο! βαριεμαι εύκολα οπότε, δεν είχε καθόλου ξεκούραση. Ήταν φουλ στις βόλτες, στο περπατημα και όσο το δυνατο περισσοτερες εικονες και φωτογραφιες.... :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom