Δημοσκόπηση γαμήλιο ταξίδι

Γαμήλιο ταξίδι

  • Κάποιο εξωτικό μέρος, τύπου Μαλδίβες, Μαυρίκιος, Αγ. Δομίνικος και άλλα παρεμφερή με ένα πακέτο all inclusive

    Votes: 16 22,2%
  • Το πρώτο αλλά ανεξάρτητα.

    Votes: 21 29,2%
  • Αγκαζέ το ταίρι, ένα σάκο στην πλάτη και κατεύθυνση το άγνωστο

    Votes: 10 13,9%
  • Trekking

    Votes: 0 0,0%
  • Επίσκεψη μιας πόλεως μια εβδομάδα και μετά χαλάρωση σε ένα χότελ για αραλίκι είτε στην παραλία/πισίνα, είτε στο βουνό.

    Votes: 10 13,9%
  • Μόνο επίσκεψη σε πόλη.

    Votes: 6 8,3%
  • Κρουαζιέρα.

    Votes: 2 2,8%
  • Ελληνικά νησιά

    Votes: 0 0,0%
  • Κάτι άλλο; Τί;

    Votes: 7 9,7%

  • Total voters
    72

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα την εννοια χαλαρωση, σε ενα γαμηλιο ή ρομαντικο ταξιδι, μπορει να σημαινει να εισαι ειτε με τον συντροφο ολη μερα σε ενα δωματιο, ειτε να κανεις μασαζ, γιογκα, body balance, ειτε στην πισινα/παραλια ξαπλα, και οτι αλλο θες εσυ για να χαλαρωσεις!

Το πλανο ειναι αυτο για πχ: πας ΝΥ για μια βδομαδα και μετα Πουντα Κανα για αλλη μια, στην οποια θα εισαι μονο ξαπλειν και χαλαρωση, δε πας να κανεις εκδρομες αλλα να χαλαρωσεις με τις πινια κολαντα κτλ!
Ε, πες το έτσι να καταλάβουμε....γιατί το "πάω τη 2η εβδομάδα σε ένα ξενοδοχείο" είναι τόσο αόριστο όσο οι υποσχέσεις των πολιτικών πριν τις εκλογές....εννοείς λοιπόν, αν και δεν έχει διατυπωθεί σωστά και με οικονομία λέξεων, διακοπές χαλάρωσης σε θάλασσα, βουνό κτλ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Αυτό τώρα γιατί μου ακούγεται κάπως μαζοχιστικό; Ψάχνεις για κοπέλα που θα σε πείσει για το ακριβώς αντίθετο από αυτό που προτιμάς εσύ; :shock: Μήπως δεν κατάλαβα καλά;
Προφανώς δε κατάλαβες....άλλο εννοεί ο χριστιανός.....



Εξωτικό μέρος δεν σημαίνει απαραίτητα όλη μέρα ξάπλα και κοκτέιλ στην παραλία, τουλάχιστον όχι για όλους. Αν εξαιρέσεις τις Μαλδίβες, νομίζω παντού θα βρεις πράγματα να κάνεις, αν φυσικά έχεις τη διάθεση.
Συμφωνώ 500%
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ε, πες το έτσι να καταλάβουμε....γιατί το "πάω τη 2η εβδομάδα σε ένα ξενοδοχείο" είναι τόσο αόριστο όσο οι υποσχέσεις των πολιτικών πριν τις εκλογές....εννοείς λοιπόν, αν και δεν έχει διατυπωθεί σωστά και με οικονομία λέξεων, διακοπές χαλάρωσης σε θάλασσα, βουνό κτλ.

Ναι ωρες ωρες ειμαι φειδωλη στα λογια, θα διορθωθει λοιπον λιαν συντομως! Θενκς!
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Εβαλα εξωτικο και ανεξάρτητη, μιας και το έχω απωθημένο, μιας και ο αντρούλης μου δεν μπαίνει σε αεροπλάν... Όσο για το γαμήλιο ταξίδι μας έγινε Ελλάδα στην Κρήτη και με 6 μήνες καθυστέρηση , γιατί είμουν έγκυος και με δύσκολη εγκυμοσύνη.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
με τον καλο μου παντρευτηκαμε σε μια ερημικη παραλια (ναι, υπαρχουν ακομη) καπου στο 2ο ποδι της χαλικιδικης με 20 καλεσμενους δηλ. τις οικογενειες μας κ λιγους φιλους...
το βραδυ κ τον επομενο μηνα του μελιτος τον περασαμε στο τροχοσπιτο πάνω στη θαλασσα με τους φιλους, αδερφια κ σκυλια...ολοι μαζι...κ περασαμε τελεια, γιατι μοιραστηκαμε ολη μας τη χαρα κ τις επομενες ημερες με τους ανθρωπους που αγαπαμε...

ειχαμε κανει πολλα ταξιδια κ πριν το γαμο κ μετα ακομη περισσοτερα, οποτε ουτε στιγμη δεν περασε απο το μυαλο μας, πως χρειαζομαστε ενα ταξιδι...για να κανουμε τι?...δεν ειχαμε κουραστει, για να ξεκουραστουμε κ να χαλαρωσουμε, οπως ακουω να λενε πολλοι, αλλα ουτε κ χρημα, αφου δεν καλεσαμε κ κοσμο, για να μας κανουν δωρα ή να μαζεψουμε χρηματα....

γενικα θεωρω λιγο τετριμμενη την ιδεα κ θεωρια αυτου του ταξιδιου κ παντα εχω την απορια γιατι γινεται...αν θελει ας με διαφωτισει καποιος πιο ειδικος...
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Αυτό τώρα γιατί μου ακούγεται κάπως μαζοχιστικό; Ψάχνεις για κοπέλα που θα σε πείσει για το ακριβώς αντίθετο από αυτό που προτιμάς εσύ; :shock: Μήπως δεν κατάλαβα καλά;



Όπως σωστά παρατήρησε και o GTS δεν κατάλαβες σωστά.
Αναφέρομαι στο υποθετικό σενάριο που δύο άνθρωποι είναι ερωτευμένοι και αποφασίζουν να ενώσουν τις ζωές τους και κάνουν το πρώτο ταξίδι μαζί το οποίο ονομάζουμε και γαμήλιο, έτσι;
Βάζοντας τον εαυτό μου σε αυτό το σενάριο θέλω να πιστέυω ότι αυτό το ταξίδι θα περιστρέφεται αποκλειστικά γύρω από τον άνθρωπο που μου έκλεψε την καρδιά. Τι θα κοιτάμε τώρα, αρχαιότητες,γνωριμία με πολιτισμούς, παραλίες, city tours και ψώνια; Αυτά θα τα δούμε σε επόμενο ταξίδι όταν ο 'έρωτας' θα δώσει την θέση του στην αγάπη.....
Αν τώρα μπορούμε να τα κάνουμε μαζί, δηλαδή ο άνθρωπός μας συμπνέει με εμάς στα γούστα όσον αφορά τα ταξίδια, τότε βέβαια μπορούμε να κάνουμε και άλλα πράγματα εκτός από το να έιμαστε όλη μέρα σε ένα δωμάτιο ή σε μία παραλία......
Δεν έχω ιδία άποψη και ας με διαψεύσουν οι παντρεμένοι της παρέας αλλά πόσοι από εσάς θέλατε να κάνετε και άλλα πράγματα μαζί στο γαμήλιο ταξίδι σας, εκτός βέβαια αν ήσασταν χρόνια πριν μαζί και δεν ήταν το πρώτο ταξίδι που κάνατε παρέα.
Τώρα βέβαια θα μου πείτε τι ζητάς....
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Δεν έχω ιδία άποψη και ας με διαψεύσουν οι παντρεμένοι της παρέας αλλά πόσοι από εσάς θέλατε να κάνετε και άλλα πράγματα μαζί στο γαμήλιο ταξίδι σας, εκτός βέβαια αν ήσασταν χρόνια πριν μαζί και δεν ήταν το πρώτο ταξίδι που κάνατε παρέα.
Τώρα βέβαια θα μου πείτε τι ζητάς....
Νομίζω ότι γούστα είναι αυτά, εμένα π.χ. μου φαίνεται αδιανόητο να είμαι στο γαμήλιο ταξίδι (σε οποιοδήποτε ταξίδι βασικά) και να είμαι όλη την ώρα αγκαλίτσες και φιλάκια και χχχχχχ ! Ξέρω όμως ζευγάρια που είναι έτσι.
Είμαι παντρεμένη 6 χρόνια και λόγω διαφορετικών μεταθέσεων με τον άντρα μου δεν πήγαμε ταξίδι του μέλιτος. Οταν όμως εγκατασταθήκαμε επιτέλους στην Αθήνα, υποσχεθήκαμε κάθε χρόνο να κάνουμε ένα ταξίδι "μέλιτος". Ετσι, το 2007 πήγαμε Ταϋλάνδη - Σιγκαπούρη, το 2008 Ντουμπάι - Μαυρίκιο, το 2009 Μαλαισία και το 2010 Τανζανία και συνεχίζουμε! Σίγουρα πάντως δεν ήμασταν κλεισμένοι σ' ένα δωμάτιο αλλά τρέχαμε να δούμε όσο περισσότερα μπορούσαμε...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Όχι δεν έχω πάει.
Μάλιστα.....άσε λοιπόν το εντυπωσιακό Κάιρο που ονειρεύεσαι και ψάξε για άλλους προορισμούς....το Κάιρο χωρίς τις Πυραμίδες και το Αιγυπτιακό Μουσείο είναι ο απόλυτος πάτος (καλά και με αυτά πάτος είναι σαν πόλη).
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Ψηφισα και εγω.. κλασικα μια εβδομαδα επισκεψη πολης και μετα χαλαρωση σε χοτελ!!
εμεις παντρευτηκαμε τον Σεπτεμβρη και κατι τετοιο καναμε..
πηγαμε στο "εντυπωσιακο" Κάιρο :lol: , κάναμε την κρουαζιερα στο Νείλο
και μετα χαλαρωσαμε 4 μερες στο Σαρμ ελ Σειχ...

δεν μπορω να πω οτι η Αιγυπτος ηταν ταξιδι, ονειρο..
αλλα μετα απο πολυ ταλαιπωρια λογω του γαμου και
των συναφη... μου εμοιαζε ονειρο!!!!!

σημασια δεν εχει το που πας, αλλα το πως περνας!!!!!!!!!!!!!!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω προτιμω το ταιρι αγκαζε και οπου βγαλει η ακρη. Αυτο προυποθετει βεβαια αρκετο χρονο και χρηματα στην τσεπη και επισης μια γαμηλια τελετη χωρις πολυ κουραση απο πριν, για να υπαρχει το κουραγιο για βολτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.087
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom