Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πάντως καλώς κάκου, κάνε κι μια εξουσιοδότηση για τον φίλο σου, μιας κι στην Ρωσική Πρεσβεία της πολώνιας το χρειάζεται αν κάποιος άλλος καταθέτει τα χαρτιά/ παραλαμβάνει
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τόσο για την κατάθεση των δικαιολογητικών όσο και για την παραλαβή της Visa δεν είναι απαραίτητο να είναι ο ίδιος. Επίσης ένας μπορεί να καταθέσει αιτήσεις για όλη την παρέα.
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Απλά για να επιβεβαιώσω τις οδηγίες εδώ, αφού τα πέρασα και εγώ.

όλα ισχύουν όπως έχουν γραφεί, εγώ απλά να προσθέσω οτι πηγαίνετε νωρίς, όσο περνάει η ώρα μαζεύεται πολύς κόσμος. Η ασφάλεια για 2?/μέρα δεν αξίζει ούτε να ρισκάρεις, ούτε να τρέχεις περισσότερο. Τη βγάζεις δίπλα κ τέρμα. Εμείς έχουμε ιδιωτική εδώ και ευρωπαϊκή κάρτα, αλλά δεν δέχτηκαν καμία, είτε επειδή δεν κατάλαβαν τι είναι, είτε επειδή θέλουν να βγάλεις τη δική τους.

Ειδικά το pick up ήταν υπόθεση 5 λεπτών, ούτε καν με έβαλαν μέσα, απλά μου ζήτησαν στην είσοδο να ελέγξω τα διαβατήρια και αυτό ήταν.

Φωτό, voucher, αίτηση από εκεί, 35?/άτομο για 1 εβδομάδα μετά παραλαβή, ασφάλιση.

Το θέμα λήξης διαβατηρίου, εμένα ήταν 6 μήνες - 12 ημέρες για να λήξει, αλλά δεν έκαναν θέμα. Εν γνώσει τους, εν αγνοία τους δεν ξέρω. Εάν ήθελε κανά 3μηνο πάντως για να λήξει, δεν θα ρίσκαρα.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εκλεισα εισιτήρια για Μόσχα τον Μάρτιο.Αν και έχω αρκετό μπροστά μου να οργανωθώ θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.
Η επιβεβαίωση της κράτησης που θα κάνω μέσω πχ. booking.com μπορεί να θεωρηθεί ως voucher πληρωμης ή το voucher στο στέλνει το ξενοδεχείο ξεχωριστα? Tην έκδοση δηλαδή visa support πρέπει να την ζητήσω είτε από το ξενοδοχείο όταν θα κάνω την κράτηση, είτε απο το site που προτεινεται παρά πάνω από τον fitziano με την χρέωση που έχει? Επειδή τσεκάρω ήδη κάποια ξενοδοχεία, για να κάνω κράτηση θα πρέπει και οι δύο να έχουμε διαβατήριο γιατί η κοπέλα μου ακόμα δεν έχει? Συγνώμη αλλά δεν έχω ξαναπεράσει την διαδικασία έκδοσης visa και είμαι άσχετος. Επιπλέον θα ήθελα αφού έχω αρκετό χρόνο να γλιτώσω τα επιπλέον έξοδα έκδοσης που θα δώσω σε κάποιο πρακτορείο. Εδω περνάμε τόσο χρόνο αναζητώντας πληροφορίες που θα μας κάνουν πιο εύκολο και οικονομικό κάποιο ταξίδι μας, και δεν θα βρούμε 1-2 ώρες να πάμε στο προξενείο να την εκδώσουμε?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
θα σου πω πως το εκανα εγω.
Το ξενοδοχειο το εκλεισα νωρις. Απο μια σχετικη ερευνα που εκανα ,εμαθα οτι καποια ξενοδοχεια χρεωνουν την χορηγηση visa support. Αυτο συνηθως συμβαινει σε ξενοδοχεια "φθηνα". Σε καποια απο αυτα η τιμη αναγραφεται και στο site τους. Σε αυτο που εμεινα , το οποιο ηταν πολυ καλο,ευτυχως ηταν δωρεαν.
Aquamarine hotel Moscow | Moscow hotels
Εσυ κλεισε το χοτελ που θες, και θα πρεπει να τους στειλεις ξεχωριστο μειλ ζητωντας τους την χορηγηση visa support . Ακομα και αν δεν ζητησουν χρηματα , θα σου πουν οτι θα κρατησουν ενα ποσο (εμενα μου ειπαν $100) στην περιπτωση που δεν μεινεις ή ακυρωσεις το ταξιδι.
Για την εκδοση το χοτελ θα σου ζητησει αριθμο πιστωτικης καρτας , αριθμο διαβατηριου.
Δεν πειραζει που δεν εχει ακομα η κοπελα σου διαβατηριο. Κανε την κρατηση στο χοτελ και κανονιζεις ενα μηνα πριν την αναχωρηση για την visa.
Τελικα , εξαιτιας καποιων προβληματων υγειας που προεκυψαν, δεν πηγα στο προξενειο και προτιμησα το πρακτορειο. Απο καποιους φιλους που διαλεξαν το προξενειο , εμαθα οτι ολα ηταν μια χαρα και δεν ταλαιπωρηθηκαν καθολου
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ευαγγελία σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
έχω καταλάβει ότι τα ξενοδοχεία στη Μόσχα είναι ακριβα αλλά εκτός αυτου είναι και λίγες οι επιλογές (πχ στο booking που έριξα μια ματιά). Γι' αυτό που πρότεινες δεν μου δίνει διαθεσιμότητα ούτε στο site τους ούτε στο booking. Υπάρχει κάποιος να μπορεί να βοηθήσει για ξενοδοχείο σε κεντρική τοποθεσία στα 80 περιπου? Θα πάω 15 Μαρτίου. Μηπως καλύτερα να ψάξω αργότερα? Όταν λες τα φτηνά χρεώνουν τη visa support πόσο περίπου εννοείς?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ευαγγελία σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
έχω καταλάβει ότι τα ξενοδοχεία στη Μόσχα είναι ακριβα αλλά εκτός αυτου είναι και λίγες οι επιλογές (πχ στο booking που έριξα μια ματιά). Γι' αυτό που πρότεινες δεν μου δίνει διαθεσιμότητα ούτε στο site τους ούτε στο booking. Υπάρχει κάποιος να μπορεί να βοηθήσει για ξενοδοχείο σε κεντρική τοποθεσία στα 80 περιπου? Θα πάω 15 Μαρτίου. Μηπως καλύτερα να ψάξω αργότερα? Όταν λες τα φτηνά χρεώνουν τη visa support πόσο περίπου εννοείς?
Γυρω στα 80 ευρω χλωμο να βρεις... και να βρεις δεν θα ειναι τοσο καλο.
Η δευτερη εναλλακτικη που ειχα ηταν αυτο
Booking.com: Red Zarya Hotel, Moscow, Russian Federation - 194 Guest reviews. Book your hotel now!
και η τριτη αυτο
Booking.com: Budapest Hotel, Moscow, Russian Federation - 108 Guest reviews. Book your hotel now!
Οσον αφορα στο visa support καποια ζητουν 30 και καποια γυρω στα 50 ευρω.
Γενικοτερα θα σου ελεγα να κοιτας ξενοδοχεια στις περιοχες Tverskoy ή Kitay Gorod
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
TAX78 εγώ έχω κλείσει δύο φορές στην Αγ. Πετρούπολη σε ξενοδοχείο που κάθε άλλο πάρα φτηνό είναι, ωστόσο έστειλαν αμέσως τα voucher και τα visa support. Υπήρχε σχετικό link στην ιστοσελίδα τους, συμπληρώνεις και στο στέλνουν με fax (δεν επιτρέπεται αλλιώς).

Δεν χρέωσαν τίποτα παραπάνω. Νομίζω είναι απαραίτητο να στο στείλει το ξενοδοχείο, γιατί αφενός μεν σε δηλώνουν στις τοπικές αρχές ως επισκέπτη, αφετέρου είναι ειδική φόρμα στα ρωσικά.

Την κράτηση την έκανα από μηχανή αναζήτησης και απλά μετά επικοινώνησα με το ξενοδοχείο.

Ψάξε καλά το ξενοδοχείο σου και με το κριτήριο να σου στέλνει δωρεάν και εύκολα τα έγγραφα.
 

georgekallig

Member
Μηνύματα
14
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
zagreb
Ταξίδι-Όνειρο
bahamas
εγω εκλεισα στο oktavia hotel με 55 ευρω την ημερα τον νοεμβριο.εστειλα σημερα στο ξενοδοχειο και τους ρωτησα για την visa support και μου την εστειλαν δωρεαν και χωρις να ζητανε κατι για εγγυηση.
 

akisbeat7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θελω να ταξιδεψω τον Νοεμβριο στην Ρωσια και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για την εκδοση βιζας. Θα παω σε 2 πόλεις της Ρωσιας (Αγια Πετρουπολη - Αγια Εκατερινη) στις οποιες θα με φιλοξενησουνε καποιοι φιλοι. Τι διαδιακασια χρειαζετε σε αυτην την περιπτωση για την εκδοση βίζας? Καπου διαβασα οτι μπορει να βγει βιζα για πολλαπλες εισοδους στην Ρωσια διαρκειας ενος χρονου. Ξερει κανεις πως βγαινει αυτη και τι κοστος εχει?
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ ταξίδεψα τον Απρίλιο αμέσως μετά το Πάσχα. Είχα κλείσει στο Dostoevky Hotel. To ξενοδοχείο είναι πολύ καλό, το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι σε κντρικό σημείο απέναντι από Μετρό και περίπου 300μ. από τον κεντρικό δρόμο Νεφσκι Προσπεκτ.

Για την έκδοση των σχετικών χαρτιών έχω γράψει αρκετά πράγματα στην αρχή του άρθρου και διαβάστε τα προσεχτικά. Γενικά είναι μία εύκολη διαδιακασία που αξίζει να την κάνεις μόνος σου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εγώ ταξίδεψα τον Απρίλιο αμέσως μετά το Πάσχα. Είχα κλείσει στο Dostoevky Hotel. To ξενοδοχείο είναι πολύ καλό, το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι σε κντρικό σημείο απέναντι από Μετρό και περίπου 300μ. από τον κεντρικό δρόμο Νεφσκι Προσπεκτ.

Για την έκδοση των σχετικών χαρτιών έχω γράψει αρκετά πράγματα στην αρχή του άρθρου και διαβάστε τα προσεχτικά. Γενικά είναι μία εύκολη διαδιακασία που αξίζει να την κάνεις μόνος σου.
Ταξιδεύω 10 Νοέμβρη, πιστεύεις ότι πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία για την Βίζα ή να το αφήσω για αργότερα? Το Ντοστογιέφσκι προς πια πλευρά του κέντρου είναι, δλδ πια σημαντικά λαντμαρκς είναι κοντά του?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom