Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

aggelos_a

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Παίδες καλησπέρα. Κανονίζω και γω ένα ταξιδάκι Ρωσία και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις για τη visa. Αρχικά θέλω να αναφέρω πως θα κλείσω διαμέρισμα μέσω του airbnb και όπως μου είπε ο τύπος που θα μου το νοικιάσει θα μου στείλει το voucher οπότε κομπλέ λογικά αυτό. Σε ότι αφορά το visa support θέλω να μου πείτε ένα αξιόπιστο site για να την έκδοση. Πάνω είναι υποχρεωτικό να γράφει που θα μείνω; Αν ναι το διαμέρισμα πως θα δηλωθεί; Επίσης σκοπεύω να χρησιμοποιήσω τρένο για να πάω στην Αγία Πετρούπολη από Μόσχα στο οποίο θα διανυκτερεύσω. Πρέπει να δηλωθει και αυτό στο support? Έχω μπερδευτεί λίγο...
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Σιγουρα για τη μεταβαση στο Λενινγκραντ θα χρειαστεις ξεχωριστη βιζα. Το visa support στο στελνει αυτος που σε προσκαλει αν δεν κανω λαθος.
 

aggelos_a

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση. Το διαμέρισμα θα το νοικιάσω, δεν με προσκαλεί ο ιδιοκτήτης οπότε πρέπει να βγάλω visa support κανονικά από αυτά τα site Που το αναλαμβάνουν. Ξεχωριστή visa γιατι; Μήπως εννοείς νέο registration όπως κάνεις σε κάθε πόλη που επισκέπτεσαι και μένεις πάνω από 7 μέρες;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σιγουρα για τη μεταβαση στο Λενινγκραντ θα χρειαστεις ξεχωριστη βιζα. Το visa support στο στελνει αυτος που σε προσκαλει αν δεν κανω λαθος.
Από που κι ως που? Και μάλιστα "Σίγουρα" κιόλας? Μία είσοδος στη χώρα, σημαίνει μία και ΜΟΝΟ ΜΙΑ Visa. Αν είχες ξεχωριστή βίζα, θα έπρεπε ενδιάμεσα να βγεις από τη χώρα και μετά να ξαναμπείς.

Αρκεί μόνο ένα visa support, αρκεί να καλύπτει όλες τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν. Αν το πάρεις από ξενοδοχείο, θα καλύπτει (λογικά) μόνο τις μέρες που μένεις σ' αυτό, και θα πρέπει να συμπληρώσεις και δεύτερο visa support (για την έκδοση της μίας και μοναδικής visa).

Registration μπορεί να χρειάζεται μόνο αν μένεις πάνω από 7 ημέρες, αλλά η ερμηνεία του κανόνα αυτού, σε όλες τις χώρες που ακολουθούν το πρώην σοβιετικό σύστημα, εξαρτάται λίγο κι από την ερμηνεία του συνοριοφύλακα που θα πέσεις. Για να είσαι ασφαλής, κάνε registration για κάθε διαμονή, ή τουλάχιστον μην αφήνεις πάνω από 3-4 συνεχόμενες ημέρες χωρίς να κάνεις registration...

ΥΓ. Δε θυμάμαι από ποιο site είχα βγάλει visa support, τη μοναδική φορά που έβγαλα από site... Θα ψάξω τα κιτάπια μου κι ελπίζω να βρω κάτι.
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Παιδες συγγνωμη αλλα δεν αντεξα και μετα απο πολλη σκεψη κατεληξα στο Μουζενιδη. Μονος μου θα κοστιζε 80€ χωρια βενζινες και ταλαιπωρια. Εβαλα 10 παραπανω και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ξερω οτι ειναι ο ευκολος τροπος αλλα υπεκυψα.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδες συγγνωμη αλλα δεν αντεξα και μετα απο πολλη σκεψη κατεληξα στο Μουζενιδη. Μονος μου θα κοστιζε 80€ χωρια βενζινες και ταλαιπωρια. Εβαλα 10 παραπανω και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ξερω οτι ειναι ο ευκολος τροπος αλλα υπεκυψα.....
Σε ποιον απολογεισαι και γιατι;;;
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Οχι δεν εγινα κατανοητος. Δεν απολογουμαι σε κανενα, απλα θεωρω μερος της γοητειας ενος ταξιδιου το να ψαχνεις, να αναζητας, να κανονιζεις δηλ. τα ΠΑΝΤΑ μονος σου (αποκτας και πιο σφαιρικη αντιληψη περι του ταξιδιου). Το ''ετοιματζιδικο'' λοιπον, λιγο με ξενισε. Αυτο...
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Eγω που θα παω μονη (και το ξενοδοχειο χρεωνει 30 ευρω την προσκληση) ανησυχω μονο αν η προσκληση που θα κλεισω προς 15 ευρω απο ξενα site θα ειναι εγκυρη. Αν καποιος ξερει καποιο καλο site, ας με βοηθησει.
 

Ianos_Mitilinaios

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός Σιδ/δρομος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για όσους ενδιαφέρονται για Ρωσική Βίζα από το 2013 κι έπειτα ισχύει η εξής διαδικασία :

Το προξενείο της Ρωσίας στην Αθήνα, βρίσκεται στην οδό Τζαβέλλα 5, στο Χαλάνδρι. Ώρες κοινού 9.00 - 13.00. Στις 9 ακριβώς ένας υπάλληλος του προξενείου εμφανίζεται στην είσοδο. Συνήθως περιμένει αρκετός κόσμος, αλλά πρόκειται για Ρώσους πολίτες που ενδιαφέρονται για άλλες διαδικασίες. Πείτε στον υπάλληλο ότι ενδιαφέρεστε για έκδοση VISA και θα σας βάλει αμέσως μέσα. Μετά από έναν σύντομο έλεγχο, πηγαίνετε στο γκισέ με τον αριθμό 3. Εκεί θα πρέπει να δώσετε τα εξής :
- Διαβατήριο
- Φωτογραφία έγχρωμη (τύπου διαβατηρίου, παλιού ή νέου δεν υπάρχει θέμα)
- Voucher και Visa support : Στέλνονται ηλεκτρονικά από ξενοδοχείο, hostel ή άλλο φορέα της Ρωσίας. (Εμείς θα κάνουμε τον Υπερσιβηρικό σιδηρόδρομο τον Αύγουστο και τα ζητήσαμε από το σάιτ που κλείσαμε τα εισιτήρια των τρένων. Μας τα έστειλαν σχεδόν αμέσως! Στείλτε απλά ένα μέιλ στο φορέα που έχετε κάνει κράτηση και θα σας εξυπηρετήσουν).
- Η τουριστική βίζα κοστίσει 35 ευρώ / άτομο.
- Ταξιδιωτική ασφάλεια : Για όσους ταξιδεύουν χωρίς πρακτορείο, χρειάζεται ταξιδιωτική ασφάλεια. Κοστίζει 2 ευρώ την ημέρα / άτομο, και την παίρνετε από το διπλανό κτήριο. Θα σας εξηγήσει η υπάλληλος τι πρέπει να κάνετε, είναι απλό.
- Τέλος από τον Αύγουστο του 2012 η αίτηση για Visa συμπληρώνεται διαδικτυακά και μόνο. Ο σύνδεσμος που πρέπει να ακολουθήσετε είναι ο εξής :
https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1
Απαντήστε στις ερωτήσεις, σημειώστε κάπου το application ID που θα σας βγάλει, πατήστε NEXTκαι συμπληρώστε την αίτηση. Στο Voucher και στο Visa Support που θα σας στείλουν υπάρχουν κάποιοι αριθμοί που θα σας ζητηθούν στην αίτηση. Εκτυπώστε και υπογράψτε.

Σε 5 εργάσιμες μέρες οι Βίζες είναι έτοιμες. Μπορεί ένα άτομο να αναλάβει την έκδοση VISA άλλων ατόμων που δεν μπορούν να παραστούν. Η διαδικασία κρατά συνήθως 30 - 50 λεπτά. Οι υπάλληλοι είναι πολύ εξυπηρετικοί και επεξηγηματικοί. Καλό θα ήταν να βρίσκεται εκεί πρωί πρωί για να γλιτώσετε κάποια αναμονή.

Να αναφερθεί ότι πρακτορεία (Μουζενίδης...) χρεώνουν τη VISA 90 ευρώ/ άτομο συν την ταξιδιωτική ασφάλεια. Δηλαδή εμείς θα δίναμε 114 ευρώ το άτομο, ενώ πηγαίνοντας στο προξενείο δώσαμε 59 ευρώ το άτομο. Καλό θα ήταν λοιπόν να ακολουθήσετε την παραπάνω διαδικασία, η οποία δεν είναι τόσο περίπλοκη όσο μπορεί να ακούγεται. Επίσης, καλό θα ήταν κάποιοι φυγόπονοι να μην πανικοβάλουν και να μην επηρεάζουν αρνητικά τους αναγνώστες με ατάκες του τύπου : "Το πρακτορείο είναι μονόδρομος...." .

καλά ταξίδια
Ιανός.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Φίλε Ιανε , ευχαριστούμε για τις πληροφορίες ! Τελικά ο Μουζενιδης χρεώνει 90/άτομο ; Το είχα αφήσει στα 70 ευρώ το 2011 ...
Φυσικά όλα τα παραπάνω που αναφέρεις αφορούν τους ταξιδιώτες οι οποίοι μπορούν να διαθέσουν κάποιες εργάσιμες ώρες για να επισκεφθούν το προξενείο ( δυστυχώς δεν έχουμε όλοι αυτη την πολυτέλεια )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom