Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Σ'ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Τους στελνω τωρα μειλ. Βασικα κοιταξα στο booking και ειναι ιδια τιμη. ΑΠλα στο site τους λενε και για δωρεαν μεταφορά απο το αεροδρόμιο. Εσύ ειπαμε έμεινες εκει;;

Τα στοιχεια της καρτας τα δινεις με μειλ ας πουμε; Ρωταω γιατι δεν το εχω ξανακανει ετσι. Αλλες φορες εκλεινα με yeego.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.435
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ήθελα να σας ρωτήσω για να ρωτησω για διαθεσιμότητα πρεπει να τους στειλω απλα μειλ και οχι να συμπληρώσω τη φορμα (Reservation Request) σωστα;
Συμπλήρωσε τη φόρμα

Επίσης μηπως ξερετε αν προσφερουν δωρεάν μεταφορα απο και προς το αεροδρόμιο ή μονο όταν φθανεις Κωνσταντινουπολη σε παιρνουν δωρεάν;
Παρέχουν δωρεάν μόνο τη μεταφορά από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο.

Επίσης για να κλεισω δινω στοιχεία πιστωτικής ή όταν παω εκει τους δινω μετρητά;
Λέει ότι μπορεί να σου ζητήσουν τα στοιχεία της πιστωτικής σου για να κάνουν την κράτηση. Μπορείς να ζητήσεις διευκρινήσεις πριν τα στείλεις. Μην τα στείλεις με mail. Επίσης μπορείς να κλείσεις το ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση από booking.com (όπως λέει και η Ευαγγελία:xmas_smile:)
Booking.com: Ersu Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 219 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σ'ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Τους στελνω τωρα μειλ. Βασικα κοιταξα στο booking και ειναι ιδια τιμη. ΑΠλα στο site τους λενε και για δωρεαν μεταφορά απο το αεροδρόμιο. Εσύ ειπαμε έμεινες εκει;;

Τα στοιχεια της καρτας τα δινεις με μειλ ας πουμε; Ρωταω γιατι δεν το εχω ξανακανει ετσι. Αλλες φορες εκλεινα με yeego.
istanbul hotels, hotels in istanbul istanbul ersu hotel
Εδώ διαβασες; Συμπλήρωσε πρωτα τη φόρμα να δεισ αν εχει διαθεσιμα δωματια και γράψε στο κενό οποίες παρατηρήσεις έχεις για την πληρωμή
Έχει τύχει να δωσω στοιχεία καρτασ κάποιες φορές.
Στο συγκεκριμένο τελικα δεν έμεινα , αλλα μου φαίνεται αρκετά καλο και κάπου διάβασα ότι έχουν μείνει κάποιοι συμφορουμιτες
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
. Επίσης μπορείς να κλείσεις το ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση από booking.com (όπως λέει και η Ευαγγελία:xmas_smile:)
Booking.com: Ersu Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 219 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Ευχαριστώ για τις απαντησεις.

Κοιτουσα τη σελίδα τους και οχι το booking μήπως και κερδίσω τη δωρεαν μεταφορά και να μη φαω την ταλαιπωρια με μετρο και τραμ αλλά με χαλαει αυτο με την πιστωτική...

EDIT: Τώρα που σας βρήκα, μηπως έχετε άποψη για αυτό το ξενοδοχείο

Booking.com: Hotel Cozy Suites, Istanbul, Turkey - 29 Guest reviews. Book your hotel now!
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.435
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχεις τα δίκια σου για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο. Για το άλλο ξενοδοχείο:
Από άποψη τοποθεσίας δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο. Beyoglu - Sultanahmet μεσανατολικό. Πάντως, τα στενάκια από εκείνη την πλευρά της Istiklal μου είχαν αρέσει πολύ. Είναι κεντρικότατο, έχει καλές, αλλά λίγες κριτικές. Το forbes suites είναι το απέναντι ξενοδοχείο που φαίνεται στις φωτογραφίες. Μάλλον είναι του ιδίου. Διάβασε και για αυτό, να σχηματίσεις μια άποψη.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Έχεις τα δίκια σου για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο. Για το άλλο ξενοδοχείο:
Από άποψη τοποθεσίας δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο. Beyoglu - Sultanahmet μεσανατολικό. Πάντως, τα στενάκια από εκείνη την πλευρά της Istiklal μου είχαν αρέσει πολύ. Είναι κεντρικότατο, έχει καλές, αλλά λίγες κριτικές. Το forbes suites είναι το απέναντι ξενοδοχείο που φαίνεται στις φωτογραφίες. Μάλλον είναι του ιδίου. Διάβασε και για αυτό, να σχηματίσεις μια άποψη.

Καταρχην ευχαριστώ για την απαντηση. Το ersu μου απαντησε πως εχει διαθεσιμα δωματια (θέλω 2 δικλινα) αλλα θελει απο τα 400€ σύνολικά τα 100€ προκ/λή για να τα κλεισει. Το άλλο γνωριζω οτι ειναι στην Ταξιμ κοντά (ειμαι στο γνωστο διλημμα μεταξύ των 2 περιοχών). Την 1 φορα έμεινα Ταξιμ τωρα τη 2η λεω να δοκιμασω Σουλτανχαμετ...
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
EDIT: Τώρα που σας βρήκα, μηπως έχετε άποψη για αυτό το ξενοδοχείο

Booking.com: Hotel Cozy Suites, Istanbul, Turkey - 29 Guest reviews. Book your hotel now!
Τελικά έκλεισα σε αυτο το Cosy Suites. Ελπίζω οι κριτικες να ειναι αντιπροσωπευτικές. Πάντως έχω την εντύπωση ότι αρχισε να λειτουργει πρόσφατα, εξου και οι λιγες κριτικές.

Τεσπα θα δειξει και θα ενημερώσω όταν γυρισω
 
Last edited by a moderator:

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Istanbul διαμονη

καλησπερα παιδια ξερω οτι η ''διαμονη'' εχει ειπωθει πολλεσ φορεσ εδω για την κωνσταντινουπολη, αλλα δωστε μου τα φωτα σασ αλλη μια. Εκλεισα δωματιο για 22 Μαρτιου στο novano hotel :)Hotel Novano Istanbul Offical web page). πειτε μου την γνωμη σας. επισης θα ηθελα να μου πειτε ποσο κανει να με μεταφερει απο το αεροδρομιο μεχρι το ξενοδοχειο ενα ταξι? η αν μπορω να παω με ενα αλλο μεσο. Εστειλα ηδη mail στο ξενοδοχειο και μου ειπανε 25 ευρω. Καλα ειναι ή πιο λιγο το ταξι? Ευχαριστω παιδια..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν το ξέρω αλλά η περιοχή κ ο δρόμος ειναι καλά! Τωρα σχετικά με το ταξί,αν δεν βιάζεσαι ,μπορείς να πάρεις μετρό από το αεροδρόμιο μέχρι τον τερματικό σταθμό Aksaray,και από εκεί ταξί ως το ξενοδοχείο.
Αυτό έκανα πρόσφατα και το ξενοδοχείο μου ήταν απέναντι από την Αγία Σοφία,και στην επιστροφή το ίδιο έκανα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλησπερα παιδια ξερω οτι η ''διαμονη'' εχει ειπωθει πολλεσ φορεσ εδω για την κωνσταντινουπολη, αλλα δωστε μου τα φωτα σασ αλλη μια. Εκλεισα δωματιο για 22 Μαρτιου στο novano hotel :)Hotel Novano Istanbul Offical web page). πειτε μου την γνωμη σας. επισης θα ηθελα να μου πειτε ποσο κανει να με μεταφερει απο το αεροδρομιο μεχρι το ξενοδοχειο ενα ταξι? η αν μπορω να παω με ενα αλλο μεσο. Εστειλα ηδη mail στο ξενοδοχειο και μου ειπανε 25 ευρω. Καλα ειναι ή πιο λιγο το ταξι? Ευχαριστω παιδια..
Μπορείς να πάρεις το μετρό και να κατέβεις στην 6η στάση zeytiburnu και από κει κατ ευθείαν (θα δείς πινακίδα)πάς και παίρνεις το τράμ που ξεκινάει από κει και πηγαίνει παλιά πόλη στάση sultanahmet όπου μένεις.Ο χρόνος συνολικά είναι ούτε μία ώρα.Από τη στάση διασχίζεις περνάς απέναντι στο πάρκο,ρωτώντας θα τη βρείς την Akbiyk όπου βρίσκεται το ξενοδοχείο σου.Γύρω στα 300 μέτρα περπάτημα από τη στάση.Πάντως αυτός ο δρόμος σφύζει από ζωή,γεμάτο εστιατόρια και καφέ.Αυτό να το"ακούνε"όσοι λένε για "ερημιά"και νέκρα στην παλιά πόλη,
μου δίνεις τώρα το έναυσμα γι άλλη μιά φορά να υπερασπισθώ την παλιά πόλη όχι για τίποτε άλλο αλλά γι αυτά τα περί ερημιάς και νέκρας που λένε,
εκτός από την Akbiyik και από την πάνω μεριά του πάρκου επίσης έχει ένα σωρό εστιατόρια καφέ κλπ.Μια χαρά θα περάσεις!
 

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Ευχαριστω πολυ παιδια!! Μηπως ξερει κανεις ποσο παει το ταξι απο το αεροδρομιο στην παλια πολη, ετσι πληροφοριακα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστω πολυ παιδια!! Μηπως ξερει κανεις ποσο παει το ταξι απο το αεροδρομιο στην παλια πολη, ετσι πληροφοριακα.
η τιμή είναι περίπου όσο σου είπαν και από το ξενοδοχείο,γύρω στα 20-25 ευρώ ΑΛΛΑ υπό κανονικές συνθήκες κυκλοφορίας,δηλαδή δεν ξέρεις τι κίνηση μπορεί να πετύχεις οπότε ενώ με ΙΧ,ταξί κλπ η απόσταση είναι μισή ώρα,
αν όμως έχει μποτιλιάρισμα μπορεί να κάνεις και πάνω από 1 ώρα οπότε η τιμή εκτοξεύεται.
Εξαρτάται από την ώρα ,τα μποτιλιαρίσματα πάντως σ αυτή την πόλη είναι συχνά,
δεν θα σε συμβούλευα να πάρεις ταξί από το αεροδρόμιο εκτός κι αν κάνεις συμφωνία ότι η τιμή θα είναι στάνταρ αυτή ανεξαρτήτως κίνησης.
Το καλύτερο είναι αν δε θέλεις μεγάλη ταλαιπωρία αυτό που σε συμβούλεψε η vickoka να πάρεις δηλ ταξί από το aksaray που είναι πιό κοντά στην παλιά πόλη,
Η υπάρχει και η μεταφορά με μικρά πούλμαν shuttle bus,οικονομικά,έχω δεί το γραφείο τους εκεί κοντά στο δρόμο που μένεις,ψάξτο λίγο μέσω internet η ρώτησε πάλι το ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.709
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom