Περού Δυο εβδομάδες στο Περού

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133

5. Κούσκο (άλλη μια μέρα αφιερωμένη στην πανέμορφη αυτή πόλη)

Πρωινό Σαββάτου, ο ήλιος έκανε την εμφάνιση του κατά διαστήματα και είχαμε μια ολόκληρη μέρα να την αφιερώσουμε σε μια -κατά τη γνώμη μου- από τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου.
Περιπλανηθήκαμε στα στενά δρομάκια του Κουσκο κατευθυνόμενοι προς την περιοχή San Blas. Η ιδιομορφία των κτιρίων με τις πέτρες από την εποχή των Ίνκας να καλύπτουν ένα μέρος των τειχών και να συνεχίζεται με πιο σύγχρονα τείχη, δίνει έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα στην πόλη αυτή.

682657D7-ABB9-4796-AC8D-FE2654A504C0.jpeg




9F55E397-6A1A-4515-9410-DB8FC02955FB.jpeg


Αφού είδαμε την πέτρα με τις 12 γωνιές που είναι ακόμα άξιο θαυμασμού με ποιον τρόπο οι Ινκας κατάφεραν να δημιουργήσουν αυτο τον αριθμό των γωνιών, συνεχίσαμε προς την περιοχή San Blas και απολαύσαμε το καφέ μας σε ένα πολύ γραφικό μαγαζάκι με θέα τα σοκάκια της περιοχής. Από το τραπεζάκι δίπλα στο παράθυρο, το οποίο ήταν ένα μικρο μπαλκονάκι και πολύ ευγενικά μας το παραχώρησε ένας ντόπιος -αφού όπως μας είπε ο καθένας θα πρέπει να πιει μια φορά στη ζωή του καφέ σε αυτό το μπαλκόνι- παρατηρούσες την ζωή των Περουβιανών. Μια κυρία με ένα τεράστιο μπουκέτο λουλουδιών να χτυπάει από πόρτα σε πόρτα για να τα πουλήσει, μια μικρούλα να κάνει την βόλτα με την μητέρα της.

534B37FD-6815-48DF-9559-5A1AB3A5B190.jpeg



Αφήσαμε με μια μελαγχολία αυτό το γραφικό καφενεδάκι και συνεχίσαμε την βόλτα μας αρχικά στην Plaza San Blas, όπου και υπήρχε μια μικρή αγορά, με πορεία προς την εκκλησία του San Cristóbal.Η είσοδος για την εκκλησία και το καμπαναριό, περιλαμβανόταν στο εισιτήριο που είχαμε βγάλει για τον Καθεδρικό Ναό του Κουσκο. Η θεά από το San Cristóbal ήταν μοναδική, με το Κούσκο να απλώνεται στα πόδια σου.
Κατηφορίσαμε προς το κέντρο διασχίζοντας το γραφικό δρομάκι Calle Resbalosa με τις χαρακτηριστικές μπλε γλάστρες να κρέμονται δεξιά και αριστερά.


54D4649A-E0F9-490F-9A8D-E94F2D4C0B7A.jpeg



Αφού επισκεφτήκαμε για ακόμα μια φορά την γεμάτη χρώματα και ζωή αγορά του San Pedro για να πιούμε έναν φρεσκοστυμμένο χυμο από τα αμέτρητα είδη φρούτων και για να αγοράσουμε και κάποια δωράκια, βγάλαμε την κλασική τουριστική φωτογραφία με τις κύριες με τα λάμας και τα αλπάκας. Είχαμε κάνει κράτηση για γεύμα στο “Chicha” του οποίου τα πιάτα ήταν πεντανόστιμα! Viva el Perú λοιπόν με πολλά Pisco sour κερασμένα μιας που εκείνη η μέρα ήταν η εθνική μέρα του συγκεκριμένου ποτού! Κλείσαμε την μέρα μας με μια βόλτα στη μικρή πλατεία με τα συντριβάνια πάνω ακριβώς από την Plaza Del Armas και στη συνέχεια σε ένα παγκάκι στην Plaza del Armas όπου δεν χορταίναμε να παρατηρούμε τους ντόπιους να κάνουν την Σαββατοβραδινη τους βόλτα. Πιστεύω πως οι Περουβιανοί είναι από τους πιο πρόσχαρους και ευγενικούς λαούς, και θα προσφερθούν να σε βοηθήσουν ακόμα και αν δεν μπορέσουν καν να συνεννοηθούν μαζί σου τελικά λόγω της γλώσσας.




5285313E-6096-4CBF-9EA4-E7E211EAA3FB.jpeg



Επιστροφή στο ξενοδοχείο και ξεκούραση: η επόμενη μέρα θα είχε ανάβαση στο Vinicunca και αφού είχαμε διαβάσει διάφορες εμπειρίες, είχαμε ένα άγχος για την δυσκολία της διαδρομής και για την επιρροή του υψομέτρου.

 

Attachments

Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ακόμη, δεν ξέρω αν ηταν λόγω των ταραγμένων νερών της λίμνης ή λόγω του υψομέτρου αλλά αισθανόμουν μια ελαφρυα κίνηση κάτω από τα πόδια μου σαν να βρισκόμουν σε βάρκα.
Τα νησιά Ουρος επιπλέουν, γι αυτό είχες αυτήν την αίσθηση....

Οι 4 αυτές στρώσεις έκαναν την δουλειά τους, δεν κρυώσαμε το βράδυ, κοιμηθήκαμε κάποιες ώρες και λόγω του τζετ λαγκ ξυπνήσαμε στις 5:00 το πρωί και ανοίξαμε τις κουρτίνες της τζαμαρίας
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν σας ενόχλησε το υψόμετρο στον ύπνο ενώ ήταν το πρώτο σας βράδυ στα 4000μ χωρίς να έχει προηγηθεί προσαρμογή..... Τρομερό πνευμονι έχετε ομολογώ!....
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμένα με εντυπωσιάζει και η διοργάνωση του ταξιδιού μόλις μία εβδομάδα πριν. Έχω κρατήσει στους σελιδοδείκτες μου την ιστορία σου, έχω πολλά να ρωτήσω ενόψει της προετοιμασίας του ταξιδιού για το 2023.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα νησιά Ουρος επιπλέουν, γι αυτό είχες αυτήν την αίσθηση....


Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν σας ενόχλησε το υψόμετρο στον ύπνο ενώ ήταν το πρώτο σας βράδυ στα 4000μ χωρίς να έχει προηγηθεί προσαρμογή..... Τρομερό πνευμονι έχετε ομολογώ!....
Ε αφού πήραν χαπάκι οι άνθρωποι, είναι άκρως αποτελεσματικά.
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Τα νησιά Ουρος επιπλέουν, γι αυτό είχες αυτήν την αίσθηση....


Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν σας ενόχλησε το υψόμετρο στον ύπνο ενώ ήταν το πρώτο σας βράδυ στα 4000μ χωρίς να έχει προηγηθεί προσαρμογή..... Τρομερό πνευμονι έχετε ομολογώ!....
Πραγματικά, τα χάπια έκαναν τρομερή δουλειά. Μισό το πρωί και μισό το βράδυ 😅

Εμένα με εντυπωσιάζει και η διοργάνωση του ταξιδιού μόλις μία εβδομάδα πριν. Έχω κρατήσει στους σελιδοδείκτες μου την ιστορία σου, έχω πολλά να ρωτήσω ενόψει της προετοιμασίας του ταξιδιού για το 2023.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν αγχωτική η διοργάνωση της τελευταίας στιγμής αλλά οι ιστορίες εδώ με βοήθησαν παρά πολύ! Με την επιστροφή στην Ελλάδα πραγματικά απορήσαμε πως βγήκαν όλα ακριβώς όπως τα είχαμε σχεδιάσει.
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ε αφού πήραν χαπάκι οι άνθρωποι, είναι άκρως αποτελεσματικά.
Λες εγώ να μη πήρα χάπια;...

Πραγματικά, τα χάπια έκαναν τρομερή δουλειά. Μισό το πρωί και μισό το βράδυ 😅
Στο Πουνο έφτασα μετά από 5 μέρες στη περιοχή του Κουσκο και έχοντας ανέβει και στα 5000μ. Το βράδυ όμως ξυπνούσα συνέχεια για να πάρω ανάσα με αποτέλεσμα να μην κοιμηθώ καλά. Φαντάσου να μην έπαιρνα και χάπια.... Στον ύπνο με ενοχλούσε πολύ το μεγάλο υψόμετρο!
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Λες εγώ να μη πήρα χάπια;...


Στο Πουνο έφτασα μετά από 5 μέρες στη περιοχή του Κουσκο και έχοντας ανέβει και στα 5000μ. Το βράδυ όμως ξυπνούσα συνέχεια για να πάρω ανάσα με αποτέλεσμα να μην κοιμηθώ καλά. Φαντάσου να μην έπαιρνα και χάπια.... Στον ύπνο με ενοχλούσε πολύ το μεγάλο υψόμετρο!
Ωχ κατάλαβα, εμείς ήμασταν από τους τυχερούς λοιπόν που πραγματικά δεν μας ενόχλησε καθόλου το υψόμετρο. Μόνο όταν επισκεφτήκαμε το βουνό Vinicunca αισθανθήκαμε αρκετή κούραση και είχαμε πονοκέφαλο αφού γυρίσαμε στο ξενοδοχείο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή είναι η πρώτη μου ιστορία, γράφω την συνέχεια σαν επεξεργασία στο ήδη υπάρχον κείμενο. Σωστά πράττω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ;;; 😅
Νομίζω ως απάντηση πρέπει να συνεχίσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.103
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom